تاتو – تتو (خالکوبی)

تاتو – تتو (خالکوبی)

تاتو – تتو (خالکوبی) چیست؟

تاتو: قرار گرفتن مواد رنگی با منشاء خارجی در زیر پوست باعث تغییرات رنگی می‌شود که این حرکات را خالکوبی یا تاتو می‌نامیم.
انجام تاتو یا خالکوبی می‌تواند به دلیل یک رفتار فرقه ای و مذهبی و یا به خاطر زیبایی و یا جهت یک عقیده خاص و خیابانی باشد.

عوارض تاتو:

عوارض تاتو: برای تاتو (خالکوبی) کردن از سوزن های مخصوص استفادهمی‌شود و این کار غیر از درد فراوان، خونریزی زیادی هم به همراه دارد. پس از تاتو کردن نیز رعایت نکردن بهداشت فردی، می‌تواند شخص را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناکی قرار دهد از جمله:

آلودگیهای خونی تاتو: اگر تجهیزاتی که برای ایجاد تاتو (تتو) استفاده می‌شود، به خون فردی بیمار آلوده باشد، شما در معرض تعدادی از بیماری‌‌‌های خطرناک خونی خواهید بود. مانند هپاتیت سی، هپاتیت بی، سل، HIV، و ویروسی که باعث ایدز می‌شود.

ـ اختلالات پوستی: ایجاد برآمدگی‌ها در اطراف جوهر تاتو (تتو) بخصوص اگر رنگ آن قرمز باشد. همینطور احتمال ایجاد زخم‌ها و التهابات شدید اگر مستعد آن باشید، زیاد خواهد بود.

ـ عفونت پوستی تاتو: تاتو (تتو) می‌تواند باعث عفونت‌‌‌های باکتریایی موضعی نیز شود. نشانه‌‌‌های معمول عفونت قرمزی، حرارت و تورم و خشکی که مانند چرک باشد.

تاتو به عنوان راهی برای انتقال بیماری عفونی مانند هپاتیت B، سیفلیس، جذام، سل، سرطان پوست، psoriasis، و یا حتی تغییرات رفتاری شناخته شده است.».

انواع تاتو (خالکوبی)

انواع تاتو: تاتو انواع مختلف و کاربردهای متنوعی دارد.می‌توان از یک منظر تاتو را تنها روشی برای تزیین، نشان دادن وابستگی شخص به گروه یا عقیده ای خاص، تنوع طلبی، آرایش دائمی و… دانست؛ اما از منظری دیگرمی‌توان تاتو (تتو) را راهی برای پوشاندن و از بین بردن نقایص مختلف مانند نقایص مادرزادی یا اکتسابی دانست. اگر چه در ایران تاتو کردن، حتی از نگاه یک روش درمانی باز هم توسط پزشکان انجام نشده و یا بسیار به ندرت انجاممی‌شود، امانمی‌توان منکر فواید درمانی تاتو برای افراد نیازمند شد.”

تاتوی (تتو) لب

تاتو لب: تاتوی لب روشی درمانی برای رفع نقص افرادی است که به دلایل مادرزادی یا اکتسابی “خط لب” خویش را از دست داده اند. به طور مثال در افراد “لب شکری” پس از درمان نقص اصلی،می‌توان از تاتو کردن برای ترمیم “خط لب” بهره برد.

تاتوی (تتو) ابرو

تاتوی ابرو: تاتوی ابرو نیز کاربردی درمانی برای افرادی که به دلایل مختلف ابروی خویش را از دست داده اند یا دچار نقص مادرزادی هستند، محسوبمی‌شود و از بارزترین نمونه های آنمی‌توان به بیمارانی اشاره کرد که بر اثر”شیمی درمانی” ابروی خود را از دست داده اند.

تاتوی (تتو) چشم

تاتوی چشم نیز برای رفع نقص هایی چون افتادگی چشم، افتادگی پلک، آسیب و جراحت و … به کارمی‌رود.

چگونه می‌توان تاتو را پاک کرد؟

 

پاک کردن تاتو: گاهی پس از انجام تاتو(خالکوبی) شرایطی پیش می‌آید که فرد تصمیم می‌گیرد تاتو (خالکوبی) را پاک کند که مهم ترین دلایل آن عبارت است از عوض شدن مد، عدم رضایت از شکل به دست آمده گاهی خرابکاری، فراهم شدن مشکل استخدام و … است.
روش‌‌‌های مختلفی برای پاک کردن تاتو (خالکوبی) وجود دارد که شامل جراحی، کوتر کردن، منجمد کردن، تراشیدن پوست و لایه برداری عمیقی که این روش‌ها ارزان بوده ولی نتیجه آنها کامل و صد در صد نیست و معمولا جای زخم و اسکار بجای می‌گذارند.

روش دیگر پاک کردن تاتو، استفاده از لیزر ساده ترین، با عارضه کمتر و گاهی با نتایج بسیار عالی می‌باشد که در صورت موثر بودن اکثرا جای زخم و اسکار به جا نمی‌گذارد.

اما لیزر محدودیت هایی هم دارد که یکی گران بودن، دوم غیر قابل پیش بینی بودن نتایج آن است سومین محدودیت لیزر بی اثر بودن آن روی بعضی از خالکوبی‌ها می‌باشد.

تاتو‌های آبی تیره و سیاه به لیزر بهتر جواب می‌دهند در صورتی که تاتو‌های زرد و قرمز و سبز جواب درمانی کم یا خیلی مختصری دارند. در عین حال، خالکوبی‌(تاتو)های سفید یا خالکوبی‌(تاتو)های همرنگ پوست ممکن است در اثر لیزر تبدیل به رنگ خاکستری یا سیاه شوند که پرهیز از انجام لیزر و تست اولیه در چنین مواردی ضروری است.

از آنجایی که بعضی خالکوبی‌ها به لیزر جواب نمی‌هند و بعضی دیگر حتی با لیزر تشدید می‌شوند ( خصوصا خالکوبی قرمز ) لازم است قبل از انجام لیزر منطقه کوچکی از ضایعه تست شود و در صورت گرفتن نتیجه مساعد اقدام به درمان همه ضایعه کرد.

در صورت عدم امکان استفاده از روش‌‌‌های فوق گاهی با انجام تاتو (خالکوبی)های مجدد با رنگ‌‌‌های مشابه رنگ پوست می‌توان تا حدودی (تاتو)خالکوبی قبلی را مخفی کرد.

منبع:بیتوته