درمان گرفتگی عضلات

درمان گرفتگی عضلات

کشش و ماساژ:

ماهیچه گرفته را بکشید و آن را به آرامی‌مالش دهید تا به ریلکس کردن ماهیچه شما کمک نماید. در گرفتگی عضلات پا، وزن خود را برروی پای گرفته انداخته و به آرامی‌زانوی خود را خم نمایید.

اگر قادر به ایستادن نیستید، برروی زمین یا روی یک صندلی نشسته و پای گرفته رادراز نمایید. سعی کنید نوک پایی که عضله آن گرفته است را گرفته و در حالیکه پا صاف است، به آرامی‌آن را بکشید. اینکار به بهبود گرفتگی و آزاد شدن عضله کمک می‌کند.

استفاده از سرما و گرما:

از حوله ای گرم و یا پارچه‌‌‌های گرم برروی ماهیچه خشک و گرفته استفاده نمایید. یک وان آب داغ و یا هدایت بخار به سمت پای گرفته به آرام شدن آن کمک نمایید. همچنین ماساژ ماهیچه گرفته با کمپرس یخ نیز می‌تواند به شما کمک کند.

درمان گرفتگی عضلات با طب جایگزین و یا سنتی

در این نوع درمان پیشنهاد می‌شود که از مکمل‌‌‌های ویتامین ب کمپلکس برای کاهش گرفتگی عضلات استفاده نمایید. بااینحال تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع لازم می‌باشد.

پیشگیری از گرفتگی عضلات

اجتناب از کم آبی بدن:

نوشیدن مقدار کافی مایعات در هر روز به پیشگیری از کم آبی بدن کمک می‌نماید. مقدار دقیق مورد نیاز شما بسته به فعالیتتان، غذایی که میخورید، جنسیت شما، سلامتی تان، سن شما، وضعیت آب و هوایی منطقه شما و داروهایی که مصرف می‌کنید، متفاوت می‌باشد.

مایعات به ریلکس کردن و آرامش ماهیچه‌‌‌های شما کمک می‌نماید. در حین ورزش و فعالیت با نوشیدن آب، آب از دست رفته بدن را جبران نمایید.

ماهیچه‌‌‌های خود را بکشید:

نرمش بعد و قبل از هر فعالیتی که برروی ماهیچه‌ها تاثیر شدید می‌گذارد به پیشگیری از گرفتگی عضلات کمک می‌نماید. ورزش‌‌‌های آرام همچون استفاده از دوچرخه ثابت قبل از خواب نیز به پیشگری از گرفتگی عضلات پیش از خواب کمک می‌نماید.

منبع: http://www.pezeshk.us