راهنمای خرید سینمای خانگی

راهنمای خرید سینمای خانگی

سیستم سینمای خانگی (Home Theatre System) که به اختصار HTS نیز نامیده می‌شود مجموعه ای متشکل از یک دستگاه پخش صوتی و تصویری به همراه تعدادی اسپیکر می‌باشد. دلیل اصلی طراحی دستگاه سینمای خانگی، ایجاد فضایی شبیه به سینما برای لذت هرچه بیشتر از تماشای فیلم‌ها در محیط خانه بوده که به مرور زمان قابلیت‌‌‌های بیشتری نیز به آن افزوده شده است. در ادامه به فاکتورهای مهم در انتخاب یک سینمای خانگی اشاره شده است.

تعداد اسپیکرها و قدرت خروجی آنها: مهمترین خصوصیت قابل توجه یک سینمای خانگی، تعداد اسپیکرها و مجموع قدرت خروجی آنها می‌باشد. مدل‌‌‌های معمول به انواع 2.1 CH، 4.1 CH، 5.1 CH و 7.1 CH تقسیم می‌شوند که عدد یک نشانه دارابودن یک ساب ووفر و عدد دیگر تعداد اسپیکرهای دستگاه را نشان می‌دهد. چنانچه از علاقه مندان به تماشای فیلم‌‌‌های سینمایی با صدای دالبی هستید، مدل‌‌‌های با تعداد اسپیکر بیشتر را انتخاب کنید و در صورتیکه از سینمای خانگی بیشتر به عنوان پخش کننده موزیک استفاده می‌کنید نوع 2.1 CH آن برای شما مناسب تر می‌باشد. همچنین لازم است که هنگام انتخاب دستگاه با تعداد بلندگوی بالا، نوع چینش آن در فضای خانه را در نظر بگیرید. لازم به ذکر است که قدرت خروجی صدای دستگاه را متناسب با فضای محیط مورد استفاده در نظر گرفته و از خرید دستگاه‌‌‌های با توان بسیار بالا برای محیط‌‌‌های کوچک صرف نظر کنید.

نوع و تعداد جایگاه دیسک: مورد دیگری که از اهمیت ویژه ای برخوردار می‌باشد، نوع دیسک‌‌‌های پشتیبانی شده توسط دستگاه بوده که شامل CD، DVD و Bluray (BD) می‌باشند. در حال حاضر CD‌ها به منظور پخش فایل‌‌‌های صوتی غیر فشرده شامل Audio-CD، فایل‌‌‌های صوتی فشرده شامل MP3 و WMA و فایل‌‌‌های تصویری شامل Video-CD به کار می‌روند. DVD‌ها نیز بیشترین استفاده را در سیستم پخش نمایش خانگی و فیلم‌‌‌های سینمایی می‌باشند و در عین حال به عنوان حامل فایل‌‌‌های صوتی فشرده MP3 و WMA نیز می‌باشند. BD یا بلوری (Bluray) نیز آخرین تکنولوژی دیسک‌ها بوده و به منظور نگهداری و پخش تصاویر ویدئویی با کیفیت بسیار بالا مانند 1080 و 4K از آنها استفاده می‌شود. همچنین به دلیل حجم بالای فیلم‌‌‌های سه بعدی (3D)، برای نگهداری و پخش آنها نیز از این نوع دیسک استفاده می‌شود.

پورت‌ها و قابلیت ها: خروجی HDMI – به منظور انتقال صدا و تصویر به صورت دیجیتالی و با کیفیت بسیار بالا مورد استفاده قرار گرفته و قادر است صداهای چند کاناله و همچنین تصاویر با وضوح 1920*1080 را همزمان با هم انتقال دهد.

ورودی صدای Optical – برای انتقال صدای دستگاه هایی که مجهز به خروجی اپتیکال دارند طراحی شده است و امکان انتقال و پخش صدای چندگانه را از طریق سیستم سینمای خانگی فراهم می‌کند. به عنوان مثال اگر کنسول بازی مجهز به این خروجی باشد می‌توان صداهای دالبی این بازیها را به بلندگوهای سینمای خانگی منتقل کرد.

پورت USB – برای نمایش و پخش انواع فایل‌‌‌های صوتی و تصویری با استفاده از انواع حافظه‌‌‌های فلش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورودی AUX – جهت انتقال خروجی دستگاه‌‌‌های صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورودی می‌تواند به صورت یک جک 3.5 میلیمتری و یا به صورت دو فیش ورودی استریو بر روی دستگاه وجود داشته باشد.

خروجی A/V – با استفاده از این خروجی می‌توان جهت انتقال تصاویر از سینمای خانگی به تلویزیون هایی که پورت HDMI ندارند استفاده کرد. لازم به توضیح است که کیفیت انتقال تصاویر به وسیله این خروجی به مراتب پائین تر از HDMI می‌باشد.

خروجی کامپوننت (Component) – نوع ارتقاء یافته کابل A/V بوده که به منظور بهبود کیفیت تصاویر طراحی شده است. در این روش به جای یک کابل از سه کابل مجزا بهره گرفته شده است و هریک از کابل‌ها برای انتقال یکی از رنگ‌‌‌های اصلی (قرمز، سبز، آبی) در نظر گرفته شده اند.

بلوتوث (Bluetooth) – امکان ارتباط با دستگاه‌‌‌های بلوتوث را ممکن می‌سازد. به عنوان مثال با استفاده از هدفون‌‌‌های بلوتوث می‌توان به صدای پخش شده توسط دستگاه گوشش داد. در برخی مدل‌ها نیز امکان پخش صدا از طریق گوشی موبایل هم ممکن می‌باشد.

Wi-Fi: این قابلیت که در برخی مدل‌‌‌های سینماهای خانگی وجود دارد امکان اتصال بی سیم را به اینترنت و سایر شبکه‌ها میسر می‌کند.
در پایان لازم به ذکر است که به هنگام انتخاب سینمای خانگی به انواع فرمت‌‌‌های قابل پخش در دستگاه و همچنین به حداکثر کیفیت پشتیبانی شده توسط آن توجه نمایید.

منبع: www.limon.ir