رشد مو

رشد مو

ویتامین‌هایی که باعث افزایش رشد مو می‌شوند

با عرضه منظم ویتامین‌های ضروری رشد موهای زیبا و طبیعی امکان‌پذیر است. این مقاله اطلاعاتی در مورد چگونگی استفاده از این ویتامین‌ها برای رشد موها و همچنین منابع آنها ارائه می‌دهد.
عوامل مختلفی وجود دارد که بر رشد مو نظیر ژنتیک، بیماری طولانی مدت، بی‌توجهی به مراقبت از مو، شرایط آب و هوایی و استرس تاثیر می‌گذارد. موهای شکننده، و موهایی که دارای مو خوره هستند سالم نیستند و طول می‌کشد تا رشد کند. بنابراین بسیار حیاتی است که بدن از مواد مغذی لازم تغذیه کند تا موها سالم باشند. این مواد مغذی عبارتند از مواد معدنی و ویتامین‌ها، که همه آنها برای بهبود رشد مو در زنان و مردان عالی هستند.
چرخه رشد مو در انسان به سه مرحله تقسیم می شود: آناژن یا فاز رشد، کتاژن یا استراحت، و مرحله تلوژن یا فرسایش. یک قانون اساسی فردی مدت زمان هر یک از این مراحل را در بدن تعیین می‌کند. رژیم غذایی، شیوه زندگی و سلامت کلی عوامل مهمی است که در تعیین طول مدت این مراحل تاثیر می‌گذارد. در مرحله آناژن، بدن باید به طور منظم و کافی از ویتامین‌های A، B و C برای اطمینان از رشد مو برخوردار شود.

ویتامین‌ها برای رشد مو

ویتامین A

ویتامین A و بتاکاروتن هر دو برای بدن بسیار مهم هستند زیرا باعث رشد استخوان و محافظت از غشاهای سلولی می‌شوند. عملکرد محافظت از غشای سلولی، چیزی است که در حفظ موهای سالم و به سلامت فولیکول‌های مو کمک می‌کند.

ویتامین B

تمام اعضای خانواده ویتامین B به افزایش رشد مو کمک می‌کنند. ویتامین B3 در گردش خون پوست سر کمک می‌کند. ویتامین B5، B6، و B12 در جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند. طولانی ترین مرحله در چرخه رشد مو، فاز آناژن است. در طول این مرحله تمام این ویتامین‌ها در تولید سلول‌های RNA و سنتز DNA برای ترویج موهای سالم کمک می‌کنند.

ویتامین C

ویتامین C در حفظ سلامت پوست سر بسیار مهم است، زیرا در تشکیل، رشد و ترمیم بافت بین رگ‌های خونی و پوست کمک می‌کند. فولیکول‌های مو خود توسط پوست سر و رگ های خونی مو تغذیه می‌شود. ویتامین C به درستی فولیکول‌ها را تغذیه می‌کند تا بتواند رشد خوبی داشته و شرایط پوست سر را به خوبی حفظ کند، به طوری که قادر به ایجاد چربی‌های ضروری برای جلوگیری از شکستن مو باشد

ویتامین E

ویتامین E یکی از ویتامین‌های ضروری برای رشد موهای شما است. این آنتی‌اکسیدان گردش خون را در پوست سر افزایش می‌دهد. و به تغذیه فولیکول‌های مو کمک می‌کند تا رشد موی سالم و قوی را تسهیل کند. ویتامین E همچنین جزء مواد مغذی ضروری است که به جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند.

منابع ویتامین

مکمل‌های ویتامین برای مو موجود در بازار حاوی تمام مواد معدنی ضروری و ویتامین‌ها است که باعث افزایش رشد مو می‌شود. با این حال، این مواد مغذی ضروری را می‌توان به راحتی با مصرف مواد غذایی خاص در رژیم غذایی روزانه مصرف کرد. منبع طبیعی ویتامین‌ها عبارتند از:
ویتامین A: شیر، پنیر، تخم مرغ، کلم، گوشت، اسفناج، هویج و کلم بروکلی.
ویتامین B3: مرغ، بوقلمون، ماهی و سایرگوشت.
ویتامین B5: تخم مرغ، دانه‌های کامل، برخی از گوشت.
ویتامین B6: سبزیجات، غلات کامل، تخم مرغ و گوشت.
ویتامین B12: مرغ، ماهی، تخم مرغ و شیر.
ویتامین C: سبزیجات سبز، میوه‌ها و سیب زمینی.
ویتامین E: لوبیا، آجیل، روغن گیاهی و سبزیجات سبز.
به جای انتخاب محصولات مصنوعی موجود در بازار برای ترویج رشد مو، همیشه بهتر است از مواد غذایی که بدن را با ویتامین‌های لازم تامین می‌کنند استفاده کنیم. یک رژیم سالم و متعادل و یک شیوه زندگی بدون استرس برای رشد موهای قوی و بلند موثر می‌باشند.

منبع: راسخون