علت زدن جوش سر

علت زدن جوش سر

جوش سر نشانه ی چیست؟ 

می دانید آیا کف سر، جوش می زند؟ این جوش های کف سر خیلی ناراحت کننده و آزار دهنده هست.

جوش سر نشانه چیست؟

هم دارای خارش است و هم اینکه هنگام برس کردن مو ها، احساس درد می کنید. می خواهیم در این مطلب راه تشخیص و درمانجوش کف سر را بیان کنیم. این مطلب را به گزارش دکتر سلام می خوانید.

جوش های کف سر آیا بوجود می آید و نشانه چیست؟

برای خیلی از ما پیش آمده که درست هنگامی که قرار است به یک قرار یا مهمانی خاص برویم سر و کله یک جوش بد قواره روی صورت مان ظاهر شود و آه از نهادمان برآید. جوش زدن یک مسئله پوستی است که خیلی وقت ها رابطه مستقیم با میزان استرس فرد دارد،

یعنی هرچه دلواپس ظهورش باشیم موقعیت جهت آمدنش را زیاد فراهم کرده ایم. جوش زدن معمولا مسئله حاد و دلواپس کننده ای به حساب نمی آید ولی جوش ها برآمدگی های آزاردهنده ای هستند که هنگامی که روی پوست ظاهر می شوند،

علاوه بر لطمه زدن به صافی و قشنگی پوست، ممکن است نشانه ای از وجود یک اختلال در بدن هم باشند که نیاز به بررسی و درمان دارد.

بین جوش هایی که در نقاط متفاوت بدن ظاهر می شود، جوش کف سر، خیلی مرسوم نیست ولی هستند کسانی که به آن دچار می شوند. گاها این جوش ها، دردناک، آزاردهنده و با خارش همراه هستند. گاهی این جوش ها سال ها روی سر می مانند و به یک عامل آزاردهنده نیرومند جهت فرد تبدیل می شوند.

خارش، سوزش، زخم شدن پوست سر و حتی ریزش مو، از عوارض جوش سر هستند. در این گزارش دکتر لیلی فروزش، متخصص پوست و مو، به دلایل بروز جوش کف سر، عوارض و راه های درمان آن می پردازد.

چرا جوش می زنیم؟

دلیل مهم ایجاد جوش سر، بسته و مسدود شدن منافذ پوست سر به دلایل متفاوت ازجمله رعایت نکردن بهداشت پوست سر، برهم خوردن تعادل هورمونی، استرس زیاد، تغییرات فصلی و آلرژیک، تصویر العمل به بعضی داروها، مصرف زیاد کافئین، استفاده از بعضی محصولات مواظبت از مو و عرق کردن بیش از حد است.

در واقع انباشته شدن سلول های مرده پوست و چربی روی پوست سر، منبع غذایی مناسبی را جهت رشد باکتری ها ایجاد می کند که بعد از مدتی باعث ایجاد آکنه یا جوش می شود.

اولین و بااهمیت ترین موضوعی که راجع به ایجاد جوش روی پوست باید به آن پرداخته شود مسئله نظافت و بهداشت فردی هست. هنگامی که افراد بهداشت را رعایت نمی کنند و پوست به اندازه کافی تمیز و لایه برداری نمی شود، منافذ پوستی (فولیکول ها) بسته شده، چربی نمی تواند از طریق سطح پوست خارج شود.

در این شرایط باکتری ها به فولیکول های مسدود نفوذ کرده و عفونتی را ایجاد می کنند که اگر این عفونت زیر پوست بماند باعث التهاب و تورم می شود و اگر روی پوست برسد تبدیل به جوش می شود.

این عنوان هنگامی که در سطح پوست کف سر اتفاق می افتد، به علت اینکه این قسمت از پوست، ضخامت بیشتری دارد، جوش ها بزرگ تر و با عوارض سوزش و خارش و حتی درد همراه می شوند.

از آنجا که این جوش ها زیر مو قرار گرفته اند درمان ارزش دشوارتر از جوش‎ های روی سطح پوست است و با شانه کشیدن یا خاراندن هم اوضاع بدتر می شود.

مصرف مداوم شامپوهای مخصوص موهای چرب که چربی پوست را برطرف می کنند راهکار پیشگیرانه مناسبی جهت افرادی است که پوست سرشان چرب است و امکان تجمع چربی در پوست سرشان وجود دارد.

البته استفاده از این شامپو ها نباید بیش از حد نیاز باشد، چراکه پوست هنگامی که بیش از اندازه خشک می شود هم، به علت نیاز به ترشح چربی، بیش از قبل چربی ترشح می کند.

شاید شوره ها مقصر باشند

یک علت دیگر جهت به وجود آمدن جوش کف سر، وجود شوره سر هست. پوست سر به طور طبیعی در حال لایه لایه شدن و پوست اندازی هست. سلول های قدیمی پوست جدا شده است و جای خود را به سلول های جوان می دهند.

در حالت عادی این سلول ها ظرف ۲۰ تا ۳۰ روز مراحل رشد خود را طی کرده و از سطح پوست به صورت سلول های مرده خارج می شوند. اگر این دوره زمانی به شکلی غیرعادی سرعت بگیرد، تعداد سلول های مرده پوست زیاد کردن یافته و همراه با چربی و ترشحات دیگر پوست معضل «شوره سر» را به وجود می آورند.

دو نوع شوره سر وجود دارد، شوره سر خشک و شوره سر چرب. در نوع شوره خشک پوسته ها به صورت لایه های نازک روی سر، شانه ها و اطراف گردن دیده می شوند و ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کنند. ولی در نوع شوره چرب، پوسته ها بزرگ تر و چرب هستند، به هم می چسبند و نمی ریزند، بلکه یک حالت متراکم و چرب در پوست سر به وجود می آورند.

وقتی شوره سر شدت پیدا کند به شکل بیماری ظاهر می شود که به آن درماتیت سبورئیک می گویند. درماتیت سبورئیک معمولا با ظهور جوش های چرکی و دانه های قرمز روی سطح پوست سر همراه است و به علت مقاومت به درمان، معمولا تا سال ها باقی می ماند.

متخصصان پوست و مو جهت درمان شوره سر، استفاده از شامپوهای مخصوص ضدشوره مثل کتوکنازول و زینک پریتینیوم را تجویز می کنند. فرد مبتلا به شوره سر باید هفته ای یکبار با شست وشوی سر با این شامپوها این عارضه را کنترل کند. بهتر است این شست وشو در هر حمام گرفتن دو بار باشد و در هر بار، شامپو ۳ تا ۴ دقیقه روی سر بماند.

جوش ها چه عوارضی دارند

مسئله جوش کف سر شاید خیلی معضل حادی به شمار نرود، ولی غافل شدن از آن و به تاخیر انداختن درمان آن می تواند منجر به پیشرفت این بیماری شود تا جایی که تعداد جوش ها و عمق ارزش زیاد شود و منجر به بیماری فولیکولیت ریزنده شود.

فولیکولیت ریزنده، عفونت منافذ پوست سر است که به علت تنگ یا بسته شدن منافذ پوست و رشد بعضی باکتری ها در این فضاها به وجود می آید. این عفونت ریشه مو را از بین می برد و منجر به ریزش دایمی موی سر بیمار می شود. به همین علت به فولیکولیت ریزنده شهرت دارد.

برای درمان این بیماری حتما باید متخصص مرتبط داروهای نیرومند را تجویز کند و درمان آن طولانی مدت انجام شود. در مواقعی هم مورد نیاز است که از باکتری عامل بیماری، نمونه برداری شود تا نوع آن و روش درمان تشخیص داده شود.

افرادی که دچار حساسیت های فصلی می شوند گروه دیگری هستند که به همین علت آلرژیک، ممکن است دچار جوش سر شوند. جهت درمان این نوع التهاب هم باید از داروهای ضدحساسیت استفاده شود. عامل وراثت هم گاهی در بروز جوش کف سر دخالت دارد.

درمان خانگی جوش سر

برای درمان عفونت های پوستی و جوش، داروهای حاوی اسید سالیسیلیک تجویز می شود. اگر می خواهید این ماده را از طریق طبیعی به پوست سرتان برسانید از گوجه فرنگی استفاده کنید. موهای تان را بشویید روی آن آب گوجه فرنگی بریزید و آرام کف سر را ماساژ دهید تا این ماده جذب پوست سر شود.

سیر

سیر دارای مواد نیرومند ضدباکتری است که به عوامل بیماری زا حمله می کند. سیر دارای آنتی اکسیدانی است که تاثیر زیادی در اصلاح جوش سر دارد. جهت درمان با سیر چهار حبه سیر را پاک و خرد کنید و در ۳ فنجان آب بجوشانید. سپس صاف کنید و مایع به دست آمده را روی پوست سر بریزید و ماساژ دهید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای و فواید بی شمارش جهت پوست و مو اینجا هم حرفی جهت گفتن دارد. درواقع این روغن ضدآکنه است که می توانید جهت از بین بردنجوش های هر قسمت بدن به آن اعتماد کنید. جهت اینکه کف سر قرمز نشود، به مدت ۷ دقیقه یا کمی زیاد روی سر بگذارید بعد روغن درخت چای را روی جوش ها بمالید تا التهاب آنها کمتر شود.

می توانید این روغن را داخل شامپوی روزانه خود بریزید تا مانع از رشد جوش ها شوید.

این احتمال را هم بررسی کنید

شپش عامل دیگری است که منجر به بروز جوش کف سر می شود. این انگل که به سرعت به افراد همجوار سرایت می کند، کف سر و لابه لای موها را جهت زندگی انگلی گزینش می کند و از خون بدن انسان از طریق پوست سر تغذیه می کند.

شیوع شپش زیاد در مدارس و سربازخانه ها اتفاق می افتد و علت آن هم رعایت نکردن بهداشت فردی و موی سر واستفاده کردن از وسایل شخصی دیگران مثل برس و شانه است.

شپش انگلی است که می تواند در سر باعث ایجاد جوش های چرکی همراه با خارش شود. جهت درمان شپش سر باید به دکتر متخصص پوست مراجعه کرد. معمولا شامپوی پرمترین جهت برطرف شپش سر تجویز می شود. جهتاستفاده از این شامپو ابتدا باید موها را با آب مرطوب کرد،

سپس موها را کاملا با شامپوی پرمترین آغشته کرد تا شامپو، به تمام قسمت های مو از سر تا ساقه موها برسد، بعد از ۱۵ دقیقه باید سر را با آب فـراوان شست تا شامپو کاملا از بین برود. بعد با سشوار موها را خشک کرده با یک شانه چوبی مو را شانه بکشید تا شپش ها از لابه لای مو جدا شوند.

این شست وشو را هفته ای یک بار و به مدت دو تا سه ماه، باید ادامه داد تا شپش و تخم های آن کاملا از بین بروند و بعد از آن جوش های کف سر هم کم کم برطرف خواهند شد. این عمل بهتر است جهت سایر افراد خانواده هم انجام شود، چون احتمال سرایت بسیار بالاست.

نسخه طبیعی جهت درمان جوش ها

سرکه سیب فواید معجزه آسایی در برطرف شوره سر دارد. این ماده به خاطر فواید ضدقارچ و ضدباکتری که دارد، می تواند به اندازه یک شامپوی ضدعفونی کننده جهت مو موثر باشد.

در حمام موها را با سرکه سیب بعد از شامپو زدن و آب کشی ماساژ دهید. با این کار هم یک نرم کننده طبیعی دارید، هم از شر شوره و بوی موها خلاص می شوید و هم جوش ها را خشک می کنید. بعد از این کار موهای تان را در حوله نپیچید، بگذارید هوا به موهای تان برسد.

منبع: salamati