پرندگان زینتی

پرندگان زینتی

معرفی چندین پرنده زینتی مناسب نگهداری در خانه

 طوطی خاکستری آفریقایی African gray:

طوطی خاکستری آفریقایی ( که عموما در ایران به نام  کاسکو شناخته می‌شود )  پرنده‌ای  محبوب  دراکثر کشورهای  جهان است، به جرات می‌توان گفت کاسکو جزو باهوشترین پرنده‌ها ست که  قدرت سخنگویی و تقلید صدایش عالی است.

به قطع  میتوان گفت که کاسکو بهترین پرنده تقلید کننده صدا در جهان می‌باشد که به راحتی می‌تواند بیش از صدها واژه را به خاطر سپرده و تکرار نماید. جالب است که کاسکو در محیط زیست طبیعی خود پرنده‌ای خجالتی و ترسو است.

.

کاسکو تیمنه مقداری از کاسکوی معمولی بزرگتر است.

.

طوطی خاکستری کاسکو

.

طوطی ماکائو Macaw:

طوطی بزرگ زیبا و دیدنی ماکاو یا همان  آرا از بزرگترین، زیباترین و گرانقیمت ترین طوطی‌‌‌های دنیا می‌باشد. این طوطی می‌تواند رام و دستی شود ولی قدرت سخنگویی زیادی ندارد.

طوطی ماکائو

طوطی کاکاتو یا کاکادو Cockatoo:

این طوطی زیبا پرنده ای با  اندازه ای متوسط است. کاکادو شاید مقلد صدای خیلی خوبی نباشد اما  قادر به یاد گیری نمایش و اجرای حرکات زیبایی است. این پرنده به راحتی با صاحب خود ارتباط برقرار می‌کند و بسیار مهربان و خانگی می‌شود و تماچی‌ها را  به هیجان وا می‌دارد. نام دیگر این طوطی دوست داشتنی بارتا است.

توکان  toucan :

این پرنده از کمیاب ترین گونه‌‌‌های پرندگان زینتی است که در خانه کمتر کسی دیده می‌شود و قیمت بالایی دارد. همچنین این پرنده رژیم غذایی خاصی دارد و به آن حساس است. بنابراین این پرنده‌ها در اسارت بیشتر از ۶-۷ سال عمر نمی‌کنند. نوک عجیب و بامزه این پرنده را به پرنده پرطرفدار و معروفی تبدیل کرده است.

خرید توکان

.

مرغ مینا  Mynah:

این پرنده در ایران بسیار به وفور در منازل نگهداری می‌شود و با قدرت تقلید خوبی که دارد زیباترین صدا‌ها را اجرا می‌کند.  صدای تقلیدی  او کاملاً مشابه با صدای چیزی است که  تقلید میکند. این پرنده  استعداد عجیبی در تقلید صدا دارد اما زیبایی ظاهری او چندان طرفدار ندارد و بزرگترین مشکل‌‌‌های او عبارت است از کثیف کاری بیش اندازه و نوک زدن به همه چیز حتی دست صاحب خود.

درباره مرغ مینا بیشتر بدانیم

مرغ مینا

.

قناری:

 امروزه همه در همه جای دنیا  این پرنده  خوش صدا و زیبا را می‌شناسند.

قناری آواز خوان

.

عروس هلندی ( ککاتیل  Cockatiel):

  طوطی شاد و بازیگوش و بسیار خانگی. زیبایی ظاهری زیادی دارد که در ایران هم طرفداران زیادی دارد. گاهی با تلاش و تمرین زیاد می‌توانید چند کلمه هم به او یاد بدهید.

عروس هلندی

.

مرغ عشق ( باجگریگار budgerigar ):

همه با پرنده عاشق آشنا هستیم. زیبا و  مهربان و بسیار خانگی که حتی داخل قفس هم تکثیر می‌شود. همه ما شاید این پرنده را بارها روی قفس فالگیران دیده باشیم.

پرورش مرغ عشق

.

فنچ یا سهره:

پرنده ای کوچک، پر سرو صدا و بسیار بازیگوش، ظاهر جذاب و سایز بسیار کوچک باعث شده طرفداران زیادی داشته باشد و نگهداری آن در منازل بسیار آسان است و سریع تکثیر می‌شود.

تکثیر و نگهداری فنچ

.

شاه طوطی یا طوطی اسکندر:

استعدادش  در سخنگویی بد نیست  و با کمی‌تلاش  دست آموز می‌شود. این طوطی جزو پاراکیت‌ها ست و هم خانواده ملنگو محسوب می‌شود ولی همانطور که از نامش  پیداست بزرگتر از آنست.

طوطی بزرگ اسکندر

.

طوطی ملنگو (پاراکیت هندی ):

همه ما اسکندر کوچک را با نام طوطی سبز می‌شناسیم اما  رنگ‌‌‌های متنوع و زیبایی در این پرنده وجود دارد. طوطی سبز استعداد سخنگویی کمی‌دارد اما اگر مایلید ملنگوی دست آموز داشته باشید حتماً از جوجگی آن را خریداری کنید. انواع دستی نشده آن بسیار بد اخلاق و جیغ جیغو هستند.

طوطی سبز ملنگو

.

طوطی برزیلی ( لاو برد Love bird):

این پرنده نامهای زیادی دارد از جمله طوطی کوتوله و یا فیشر، بسیار دوست داشتنی و فوق العاده زیبا و به راحتی دست آموز می‌شود، در رنگ‌‌‌های بسیار زیبا و دیدنی یافت می‌شود.

نگهداری طوطی برزیلی کوتوله

.

طوطی روزیلا  Rosella:

چیزی که در این پرنده‌ها بارز است رنگ آمیزی فوق العده آنهاست. اکثر دوستداران پرندگان زینتی با این نظر موافقند که این پرنده یک جعبه مداد رنگی کامل است.

خرید طوطی روزیلا

.

طوطی خورشیدی ( کانیور Conure):

پرنده ای زیبا و دوست داشتنی با ترکیب رنگی زیبا

طوطی خورشیدی یا کانور

منبع: رشت پت دات آی آر