کفش‌‌‌های طبی و فواید آنها

کفش‌‌‌های طبی و فواید آنها

کفش طبی چیست؟

اصطلاحا کفش طبی به کفشی گفته می‌شود که در کارگاهی خاص، با تجویز پزشک و زیر نظر مهندسین ارتوپدی فنی ساخته شود.
بیمارانی هستند که به دلیل مشکلاتی از قبیل قطع عضو در ناحیه پا و یا قسمتی از پنجه و دیگر بیماری‌ها دچار دفورمیتی و ناهنجاری شده اند که استفاده این افراد از کفش طبی و کفی‌‌‌های مخصوص می‌تواند، کمک قابل توجهی را به این عزیزان بکند.

و اما کفش هایی که در بازار و مغازه‌‌‌های کفش فروشی موجود است و گاهی برای فروش بیشتر، نام کفش طبی روی آن‌ها می‌گذارند که ممکن است واقعیت نداشته باشد. بعضی از کفش‌ها که جدیدا در بازار یافت می‌شوند که به آن‌ها نیز کفش طبی گفته می‌شود، این کفش‌ها گرچه طبی نیستند ولی ساختار طبیعی پای سالم را رعایت کرده اند. این کفش‌ها فقط برای افراد سالم خوب هستند نه برای کسانی که با مشکلات و دمفورمیتی‌‌‌های شدید مواجهند.

کفی طبی چگونه ساخته می‌شود؟

امروزه در بسیاری از مراکز توانبخشی و کلینیک‌‌‌های ارتوپدی فنی، با معاینه بالینی و لمس کف پا، مشاهده چگونگی راه رفتن و بر اساس تجربیات متخصص، کفی طبی برای افراد تهیه می‌شود.
در مراکز توانبخشی در کشورهای پیشرفته، اطلاعات شخص با استفاده از دستگاه‌‌‌های اندازه گیری نیرو و فشار کف پا در حالت حرکت و ایستاده دریافت و پردازش می شود.
نحوه توزیع فشارهای کف پا با امکانات گرافیکی به صورت نوار کف پا نشان داده می‌شود. به کمک چنین اطلاعات کمی‌و کیفی، متخصصین با سهولت بیشتری می‌توانند نسبت به تجویز دقیق تر کفی اقدام نمایند.

کاربرد کفش‌ها و کفی‌‌‌های طبی در دفورمیتی ها

دفورمیتی ( بدشکلی) در ناحیه پا در اثر حوادث و بیماری‌ها عارض می‌شود و بیماران را با مشکلات زیادی در راه رفتن و زندگی روزمره دچار می‌کند حتی در کودکان و نوجوانان استفاده از این نوع کفش‌ها به اصلاح و درمان آنان می‌انجامد.
سن مناسب برای تهیه کفش‌‌‌های طبی
از سنین خردسالی باید پای کودک را با کفشی مناسب آشنا کرد تا او اولین گام هایش را درست بردارد. پای کودک گوشتی است، او نیاز به کفشی دارد که پاشنه اش سفت و ساق دار باشد تا مچ پایش را بگیرد. بدین طریق کودک موقع راه رفتن محکم قدم برمی‌دارد.

از نظر پزشکان متخصص استفاده از کفی طبی در افرادی که تغییر شکل آن‌ها هنوز به صورت ثابت درنیامده است، مفید است. یعنی در کودکان با استفاده از کفی طبی می‌توان صافی کف پا، پای طاقدیسی، انحراف پاشنه و انحراف زانوها به طرفین را اصلاح کرد. در سنین بالاتر نیز کفی اثر نگهدارنده دارد.

برهمین اساس، افراد نیازمند به استفاده از کفی‌‌‌های طبی شامل موارد زیر می‌شوند:
۱- افراد دارای ناهنجاری‌‌‌های متحرک، برای اصلاح (صافی کف پا در کودکان).
۲- افراد دارای ناهنجاری‌‌‌های ثابت برای کاهش درد و توزیع فشار.
۳- افراد دارای پاهای دردناک برای کاهش درد (خار پاشنه و التهاب کیسه زلالی زیرپاشنه).

۴- برای جلوگیری از تغییر شکل پا. اگر این کفی‌ها برای کودکان در سنین ۷ تا ۱۲ سال که کف پای آن‌ها درحال شکل گیری است، مورد استفاده قرار گیرد حاصل آن برخورداری از کف پایی استاندارد تا آخر عمر است. به علاوه این کفی‌ها درباره زنان باردار که در یک دوره ۶ ماهه با اضافه وزن تحمیلی روبه رو هستند، توصیه می‌شود.

کفی‌‌‌های طبی

وظیفه هر کفی کفش باید این باشد که انواع ناهنجاری‌‌‌های بدن و یا الگوهای غلط راه رفتن را اصلاح کند. این کفی‌ها تنها به منظور تصحیح صافی کف پا به کار گرفته نمی‌شوند؛ بلکه هدف اصلی آن‌ها راحت تر کردن ایستادن، راه رفتن و دویدن است. به این ترتیب که به مقدار بسیار کمی، زاویه هایی را که در آن‌ها به پا ضربه می‌خورد، تغییر می‌دهند. هر شخصی با مقدار مشخصی از یک لایه نرم در کف پای خود متولد می‌شود. این لایه بالشتکی به صورت طبیعی امواج ضربه ای را که به کف پا وارد می‌شوند، ملایم تر کرده و به شیوه ای مناسب به کل پا اعمال می‌کند. متاسفانه با افزایش سن افراد این لایه طبیعی در طول زمان اثر خود را از دست داده و تحلیل می‌رود.

جنس و شکل کفی ها

کفی‌ها از نظر جنس به ۳ دسته کفی‌‌‌های نرم، کفی‌‌‌های نیمه سخت و کفی‌‌‌های سخت تقسیم می‌شوند. کفی‌ها از نظر شکل و ساختار نیز به انواع مختلف مثل کفی با حمایت کننده قوسی طولی، کفی با پد متاتارسال (برای صافی قوس عرضی و درد انتهایی استخوان کف پایی)، کفی با بالابر پاشنه (برای کسانی که قد کوتاهی دارند) تقسیم می‌شوند.
کفی‌‌‌های مواج بیشتر برای رفع خستگی و جلوگیری از اعمال فشار به پاها استفاده می‌شوند و موارد استفاده درمانی آن‌ها محدود است و کفی‌‌‌های دیگر نیز بسته به نوع عارضه به صورت خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.
گفتنی است، کفی‌‌‌های طبی غیرمواج در رفع خستگی مفید نیستند یا جذب شوک و امثال آن‌ها را انجام نمی‌دهند و درعین حال کفی‌‌‌های مواج برای اصلاح تغییر شکل، مثل صافی کف پا، نمی‌توانند کاربرد داشته باشند.

کفی‌‌‌های مواج خود به دو دسته عمومی‌و طبی برای پاهای خاص تقسیم می‌شوند. در نوع عمومی، این کفی‌ها کار پمپاژ خون، تقسیم وزن بدن در سطح کف پا و جذب شوک‌ها را انجام می‌دهند و نوع پاهای خاص این کفی‌ها نیز برای ۳ دسته از افراد، یعنی کسانی که دارای خار پاشنه (زایده ای درقسمت جلوی استخوان پاشنه) هستند و هنگام راه رفتن، احساس درد در پاشنه می‌کنند یا افت قوس طولی پا دارند و همچنین برای استفاده، در بخش علمی‌تکمیلی در ارتوپدی و توانبخشی توصیه می‌شود. به علاوه کفی‌‌‌های مواج به واسطه جریان مواد سیال بر نقاط واکنش کف پا تاثیر می‌گذارند و با ماهیچه، رگ‌ها و تاندون‌ها سروکار دارند.

در کفش‌‌‌های تیز، کوچک ترین ضربه که به کفش وارد شود، مستقیماً به کمر منتقل می‌گردد. درحالی که در کفش‌‌‌های نوک گرد این ضربه‌ها گرفته می‌شود. در یک کفش مناسب، پاشنه و پنجه کفش باید گرد و خورده شود تا فشار را کم کند و انرژی زیادی از فرد هنگام راه رفتن گرفته نشود. نصب یک قالب مناسب در کفشی با این مشخصات باعث می‌شود، فرد احساس کند که در منزل نشسته و با غلتاندن پاهایش بر روی وردنه وریدهای پایش را استراحت می‌دهد.

آیا در هر نوع کفشی می‌توان از کفی‌‌‌های طبی استفاده کرد؟

کفش خریداری شده باید ویژگی‌‌‌های خاصی داشته باشد. امروزه تولید کننده‌ها دنبال مد و جنس ارزان قیمت هستند. کفش تولید شده فضای مناسبی برای نصب کفی‌‌‌های طبی ندارند و از کفش بیرون می‌زنند. کفش باید با رعایت اصول پزشکی ساخته شود و قالب طبی آن نیز توسط یک صنعت کار تهیه و در کفش تعبیه گردد.

چگونه از کفش‌‌‌های طبی مراقبت نماییم؟

امروزه به دلیل افزایش روز افزون قیمت مواد اولیه باعث شده که هر روز قیمت این نوع کفش‌ها روز به روز افزایش پیدا کند و مدت زمان سفارش و ساخت طولانی تر شود پس باید در مورد مراقبت و نگهداری بهتر و طول عمر بیشتر کفش‌ها به چند نکته آسان توجه کنیم.
۱- حداقل هفته ای دوبار واکس بزنید.
۲- چون برای ساخت کفش‌‌‌های طبی از چرم و مواد طبیعی استفاده می‌شود از شستن آن‌ها جدا خودداری نمایید.

۳- در کفش‌‌‌های طبی معمولا از نوع و مدل ساق بلند و بندی استفاده می‌شود برای پوشیدن و در آوردن کفش، بندها را بیشتر باز کنید.
۴- استفاده مکرر از کفش‌ها باعث ساییدگی زیره و تغییر حالت اولیه آن می‌شود که حتی اثر اصلاحی و درمانی آن را از بین می‌برد و به بدتر شدن وضعیت پا منجر می‌شود که باید تقریبا هر سه ماه یک بار جهت اصلاح آن مراجعه شود.

منبع: www.vivannews.com