کناف و ویژگی‌‌‌های آن

کناف و ویژگی‌‌‌های آن

کناف در واقع نام خانواده و موسسه‌ای با فعالیت‌هایی در سطح بین‌المللی و ویژگی‌های ممتاز می‌باشد. این شرکت علاوه بر گستردگی و وسعت خود یک موسسه خانوادگی اصیل بوده که این موضوع عامل مهمی‌در رشد و پیشرفت چشمگیر آن است. از ویژگی‌های این شرکت سرعت در تصمیم گیری، ابداع و نوآوری در صنعت ساختمان، سرمایه‌گذاری‌های پیوسته و حمایت از ایده‌های نوین کارکنان آن است که آن را از سایرین متمایز ساخته است. این شرکت توسط کناف آلمان، در سال 1932 بنیانگذاری شد و هم اکنون به طور مشترک و با هماهنگی سایر اعضای خانواده کناف این گروه را رهبری این شرکت از تولید و عمل آوری گچ می‌کنند. کاردر منطقه سارلند در کشور آلمان شروع شده و با توسعه و تنوع بخشیدن به این تولیدات در سطح بین‌المللی در زمینه‌های زیر فعالیت دارد:

سیستم‌ها و مصالحی که بر مبنای ماده معدنی گچ تولید می‌شوند.
عایق‌های صوتی و حرارتی
استخراج سنگ آهک و تولید مصالح مرتبط با این ماده ساختمانی
مصالح و مواد ساختمانی بر پایه گچ و سیمان
تجهیزات و ماشین آلات تولید کننده مصالح فوق
در دفاتر و کارخانجات این شرکت در سراسر جهان بیش از ۱۸۰۰۰ نفر فعالیت دارند که تلاش همگی آنها حصول موفقیت شرکت و در نتیجه ایجاد امنیت اقتصادی و رشد و توسعه حرفه‌ای خود است.

یکی از اصول این شرکت تاسیس واحدهای صنعتی در مناطقی است که مواد اولیه فراوان و بازار مصرف مناسب این تولیدات وجود داشته باشد. در این راستا واحدهای متعدد تولیدی این گروه در شرق اروپا و نقاط مختلف آسیا در حال احداث می‌باشد که نتیجه آن افزایش اشتغال و تولید مواد و مصالحی با کیفیت ممتاز برای برآورده کردن نیازهای فردای این جوامع می‌باشد.

شرکت کناف ایران در سال ۱۳۵۵ به نام شرکت وال بورد ایران و با هدف تولید شش میلیون متر پانل گچی توسط بخش خصوصی تاسیس گردید. مراحل راه‌اندازی این شرکت در خلال انقلاب اسلامی‌متوقف شد، تا اینکه در سال ۱۳۵۹ تحت پوشش سازمان صنایع ملی قرار گرفت و در سال ۱۳۶۰ نام آن به روکش گچ ایران تغییر پیدا کرد.

در سال ۱۳۶۵ قسمت اعظم سهام شرکت به بانک مسکن انتقال یافت و این شرکت در سال ۱۳۶۹ به تولید رسید، ولی متأسفانه به علت عدم دسترسی به تکنولوژی مناسب محصولات آن از کیفیت خوب برخوردار نبود، تا اینکه سهام متعلق به بانک مسکن در سال ۱۳۷۴ به شرکت کناف آلمان واگذار شد و نام آن به کناف ایران تغییر یافت. این شرکت هم اکنون با مالکیت کناف آلمان مشغول به فعالیت می‌باشد.

انواع پانل گچی کناف

گاهی در میان مردم پانل کناف‌‌‌های گچی( صفحات گچی کناف) را ” گچ برگ” نیز می‌نامند.

پانلهای گچی کناف ایران بسته به نیاز و شرایط استفاده کننده در ضخامت‌‌‌های مختلف عرضه میگردد.

پانل‌‌‌های با ضخامت 6 میلینتری: این پانل‌ها صرفا جهت اجرا در طرح هایی که شامل منحنی‌‌‌های با قوس تند است استفاده می‌شود.

توجه: از این نوع پانل نباید جهت اجرای دیوار‌ها یا سقف‌‌‌های کاذب ساده استفاده کرد و کاربرد آن فقط نواحی دارای قوس تند است.

پانل‌‌‌های با ضخامت 9.5 میلیمتری: این پانل‌ها نیز مانند پانل‌‌‌های 6 میلیمتری برای اجرای قوس‌ها کاربرد داشته و نباید از آن جهت اجرای دیوار‌ها یا سقف‌‌‌های کاذب ساده استفاده کرد.

پانل‌‌‌های با ضخامت 12.5 میلیمتری: رایج ترین تولید کارخانه کناف ایران پانل 12.5 میل است که جهت دیوارهای جداکننده و پوششی، سقف‌‌‌های کاذب ساده و دکوراتیو استفاده می‌شود.

پانل‌‌‌های با ضخامت 15 میلیمتری: معمولا در دریوارها و در فضاهایی که نیاز به مقاومت بیشتر باشد استفاده می‌شود.

پانل‌‌‌های با ضخامت 18 میلیمتری و بالاتر: معمولا جهت استفاده در فضاهای خاص که نیاز به استحکام بسیار بالا یا خطر برخورد شدید با دیوار وجود دارد استفاده می‌گردد.

منبع: https://fa.wikipedia.org