30 خاصیت آب پنیر برای سلامتی و بدنسازی

30 خاصیت آب پنیر برای سلامتی و بدنسازی

آب پنیر چیست؟

همان‌طور که اشاره شد، آب پنیر (پروتئین وی) مانند مکمل‌های پروتئینی معمول نیست زیرا حاوی ترکیبی از پروتئین‌های حاصل از شیر است.

وی چیست؟

اگر با این اصطلاح آشنا نیستید باید بگویم وی قسمت مایعی است که طی فرآیند جداسازی شیر در تولید پنیر به دست می‌آید.

شیر حاوی دو نوع پروتئین است، یکی وی و دیگری کازئين. با این حال، پس از این فرآیند نمی‌توانید مستقیما از وی استفاده کنید، فرآیندهای خاص و طولانی وجود دارند که می‌توانند تمام خواص پروتئین وی را در اختیارتان بگذارند.

همین الان می‌توانید پروتئین وی را به شکل پودر پیدا کنید اما انتظار نداشته باشید مزه‌ی آن به خوبی شیر یا دیگر محصولات پروتئینی باشد و به همین خاطر معمولا به شیک‌ها اضافه می‌شود یا برای درست کردن میان‌وعده‌های پروتئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا باید مصرف آن را در نظر گرفت؟

چرا افراد باید پروتئین وی را به عنوان بخشی از رژیم روزانه‌ی خود در نظر بگیرند؟‌ زیرا پروتئين برای بدن مهم است و کمبود آن می‌تواند باعث مشکلات جدی شود.

آب پنیر (پروتئین وی) راه‌حل ساده‌تری است که تضمین می‌کند مقدار پروتئین روزانه‌تان تامین می‌شود.

هم‌چنین، پروتئین وی بیش از یک پروتئین معمولی است و مواد مغذی دیگری از جمله مقدار زیادی آمینواسید دارد که برای بدن انسان ضروری هستند.

انواع آب پنیر (پروتئین وی)

در حال حاضر سه نوع پروتئین وی وجود دارد که به راحتی در بازار پیدا می‌شوند؛ انتخاب آن با شما است زیرا هر نوع از آن فواید خاص خودش را دارد.

کنسانتره (WPC)

در مقایسه با دیگر انواع آب پنیر (پروتئین وی) بهترین مزه را دارد زیرا هنوز حاوی لاکتوز یا قند شیر و چربی است. پروتئین محتوی آن حدود ۷۰-۸۰-٪ در هر وعده است.

ایزوله (WPI)

نوع ایزوله‌ی این پروتئین نسبت به نوع کنسانتره، پروتئین بیش‌تری دارد که حدود ۹۰٪ است و چربی و لاکتوز کمتری دارد.

هیدرولیزات (WPH)

در مقایسه با دو نوع دیگر، نوع هیدرولیزات سریع‌تر جذب می‌شود و می‌تواند سریع‌تر از نوع ایزوله انسولین را بالا ببرد.

از بین این سه نوع آب پنیر (پروتئین وی)، WPC یا نوع کنسانتره متداول‌ترین و ارزان ‌قیمت‌ترین نوع است و چون طعم بهتری دارد بهترین گزینه برای شما است.

اگر فکر می‌کنید مصرف پروتئین‌تان در خطر نیست شاید اضافه کردن پروتئین وی به رژیم روزانه‌تان مساله‌ی ضروری نباشد، اما پروتئین وی بیش از سایر مکمل‌های پروتئینی که می‌شناسید فایده دارد. دیگر مساله‌ی نیاز نیست زیرا پروتئین وی می‌تواند سبک زندگی سالم‌تان را به مرحله‌ی دیگری ارتقا دهد.

پروتئین وی برای بدنسازی

بیش‌تر مردها هر کاری می‌کنند تا عضله بسازند و پروتئین نقش مهمی در ساختن ان دارد. اضافه کردن پروتئین وی به رژیم روزانه می‌تواند رویای هر مردی را برای داشتن یک بدن شش تکه به واقعیت تبدیل کند. زیرا پروتئین وی منبع عالی پروتئین‌های باکیفیت در نظر گرفته می‌شود. با این حال، بدنسازی فقط برای مردان نیست و زن‌ها هم می توانند عضله بسازند.

۱. منبع عالی پروتئین باکیفیت

شیر یکی از منابع طبیعی پروتئین است و وی که از شیر جدا می‌شود بیش از هر محصول پروتئینی دیگری برای سلامتی شما مفید است. به‌علاوه، در مقایسه با دیگر انواع پروتئین‌ها، پروتئین وی به راحتی جذب می‌شود پس می‌توانید مصرف روزانه‌تان را تحت بررسی قرار دهید.

۲. رشد عضله را تقویت می‌کند

همه می‌دانیم که پروتئین برای رشد عضله مفید است اما چرا پروتئین وی از این نظر برتر است؟ زیرا پروتئین وی سرشار از انواع آمینواسیدها است و یکی از آن‌ها لوسین نام دارد. لوسین یک آمینواسید تقویت‌کننده‌ی رشد برجسته است که در تقویت رشد عضلات بسیار موثر عمل می‌کند.

۳. حجم و قدرت عضلات را افزایش می‌دهد

رشد سالم عضلات اگر با افزایش حجم و قدرت آن‌ها همراه نباشد، ارزشی ندارد. اگرچه منابع پروتئین زیادی مانند محصولات لبنی و گوشت وجود دارد، اما باز هم در مقایسه با آن‌ها پروتئین وی راحت‌تر هضم و جذب می‌شود. اگرچه افراد زیادی توانایی پروتئین وی را در افزایش قدرت عضلات به اثبات رسانده‌اند، اما باز هم مطالعات بیش‌تری لازم است.

۴. تقویت تولید گلوتاتیون

برخی ممکن است فکر کنند آنتی‌اکسیدان‌ها از غذا جذب می‌شوند. خب گلوتاتیون از این قاعده مستثنی است و این آنتی‌اکسیدان به جای جذب شدن از طریق غذا، در بدن ساخته می‌شود. با این حال، برای تولید گلوتاتیون یک نوع آمینواسید شناخته شده به نام سیستئین نیاز است که مقدار نسبتا زیادی از آن در آب پنیر (پروتئین وی) وجود دارد.

۵. تولید انرژی

شاید با خود بگویید بهترین کار برای حفظ وزن کاهش سایز است. خب کاهش وزنی که با حجم و قدرت عضلانی مناسب همراه نباشد تنها شما را ضعیف‌تر می‌کند. پروتئین وی به افزایش گرمازایی کمک می‌کند که یک انرژی‌زای طبیعی است.

۶. حفظ وزن بدن

درست است که سایز بدن گاهی مهم است اما مطمئنا می‌دانید که حفظ وزن سالم برای بدن مهم‌تر است. پروتئين وی می‌تواند راه‌حلی سالم و خوشمزه برای حفظ توده‌ی بدنی بدون چربی‌تان باشد. زیرا پروتئین وی اشتها را سرکوب می‌کند و شما را قادر می‌سازد کالری دریافتی‌تان را کنترل کنید.

۷. عملکرد بهتر

عملکرد بدنی فقط به قدرت‌تان بستگی ندارد بلکه به تناسب آن نیز بستگی دارد. داشتن یک فرم بدنی سالم باعث می‌شود بهتر حرکت کنید و عملکردتان را به شدت افزایش می‌دهد.

۸. بهبودی سریع‌تر پس از ورزش

در بدنسازی فقط طول مدت ورزش اهمیت ندارد، بلکه آن‌چه پس از ورزش مصرف می‌کنید هم مهم است. آب پنیر (پروتئین وی) یکی از مکمل‌های غذایی است که به شدت توصیه می‌شود پس از یک ورزش بسیار شدید مصرف کنید، زیرا بهبودی شما را پس از ورزش سرعت می‌بخشد. پس به جای آن‌که احساس خستگی کنید، احساس می‌کنید انرژی بیش‌تری دارید.

۹. به بازسازی گلیکوژن کمک می‌کند

گلیکوژن یکی از ترکیبات مهمی است که در طول بدنسازی به آن نیاز دارید. گلیکوژن ترکیبی است که برای تبدیل چربی انباشته در سلول‌های پوستی به انرژی لازم است. اگر پروتئین وی را با مقدار مناسبیکربوهیدرات مصرف کنید، به بازسازی گلیکوژن در بدن‌تان کمک می‌کند.

پروتئین وی برای مصرف روزانه

به خاطر رابطه‌ی تنگاتنگ پروتئین وی و بدنسازی و ساخت عضله، بسیاری از افراد فکر می‌کنند پروتئین وی فقط برای ورزشکاران است. به عبارت دیگر، پروتئین وی فواید بیش‌تری برای مصرف روزانه‌تان دارد. به همین دلیل گنجاندن آن در رژیم روزانه‌تان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

۱۰. راه‌حلی برای جذب سریع پروتئین

کمبود پروتئین می‌تواند برای سلامتی مشکلاتی ایجاد کند و برخی از آن‌ها از دست دادن توده‌ی عضلانی و از دست دادن تراکم استخوانی است. اگر مصرف روزانه‌ی پروتئین‌تان کم است شاید پروتئین وی سریع‌ترین راه‌حل باشد زیرا نوع پروتئین موجود در وی (آب پنیر) خیلی سریع جذب می‌شود و پردازش آن برای دستگاه گوارش شما نسبتا آسان‌تر است.

۱۱. برای کاهش وزن خوب است

این امر چندین دلیل دارد. اول آن که آب پنیر (پروتئین وی) باعث می‌شود مدت طولانی‌تری سیر بمانید. دوم، با مصرف پروتئین وی می‌توانید اشتهایتان را سرکوب کنید تا کالری‌های مصرفی‌تان تحت کنترل باشد. و سموم آن که پروتئین وی برای جلوگیری از مشکلات وزنی در آینده، فرم بدنی بی‌نقص‌تان را حفظ می‌کند.

۱۲. کاهش فشار خون

قطعا جایی خوانده‌اید که برخی محصولات لبنی برای قلب مفیدند زیرا می‌توانند فشار خون را کاهش دهند. پروتئین وی هم استثنا نیست زیرا اگرچه فقط خواص وی را به صورت مجزا از شیر دارد، اما باز هم حاوی بازدارنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین است که بسیاری از مطالعات نشان داده است در کاهش سطح فشار خون موثر است.

۱۳. کنترل قند خون

یکی دیگر از فواید پروتئین وی به جز کاهش فشار خون، کنترل سطح قند خون است. زیرا پروتئين وی می‌تواند تولید انسولین را افزایش دهد که برای کنترل سطح قند خون بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل است که آب پنیر (پروتئین وی) به شدت به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ توصیه می‌شود.

۱۴. کاهش علائم استرس و افسردگی

آب پنیر (پروتئین وی) که سرشار از آمینواسید است، راه حلی طبیعی برای کاهش علائم استرس و افسردگی است. اگرچه قطعا نمی‌توانید برای رفع مشکل افسردگی‌تان کاملا به پروتئین وی تکیه کنید اما توصیه می‌شود آن را به رژیم روزانه‌تان اضافه کنید تا به کنترل علائم آن کمک کند و از شرایط بدتر جلوگیری کند.

۱۵. برای گوارش مفید است

پروتئین وی برخلاف دیگر انواع پروتئین، خیلی راحت‌تر جذب می‌شود. به همین خاطر است که نسبتا برای گوارش مفید است. به علاوه برای کسانی که به جایگزینی سریع پروتئین نیاز دارند، مصرف آن بهترین راه حل ممکن است.

۱۶. آنتی‌اکسیدان‌های بدن را به صورت طبیعی افزایش میدهد.

حتما شگفت‌زده می‌شوید اگر بدانید تمام آنتی‌اکسیدان‌ها از غذا به دست نمی‌آیند و برخی در واقع درون بدن ساخته می‌شوند. پروتئین وی حاوی آمینواسیدهای خاصی به نام سیستئین است که تولید ابرآنتی‌اکسیدان قوی به نام گلوتاتیون را افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر، فقط با مصرف پروتئين وی می‌توانید این ابرآنتی‌اکسیدان قدرتمند را به صورت طبیعی در اختیار بدن‌تان قرار دهید.

۱۷. تقویت‌کننده‌ی طبیعی سیستم ایمنی

شما تقریبا هر کاری می‌کنید که سیستم ایمنی‌تان در بهترین وضعیت قرار داشته باشد. آنتی‌اکسیدان اضافه‌ای به نام گلوتاتیون یا GSH در بدن که بسیار به دفاع بدن مرتبط است می‌تواند مانند یک تقویت‌کننده‌ی طبیعی سیستم ایمنی عمل کند. به‌علاوه، این نوع آنتی‌اکسیدان‌ها نه تنها یک نوع سیستم ایمنی بلکه چندین نوع سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به عبارت دیگر، با برداشتن این یک گام، با چندین مشکل سلامتی مقابله می‌کنید.

پروتئین وی برای درمان‌های جسمانی

اگر به طور منظم آب پنیر (پروتئین وی) مصرف کنید نه تنها سطح سبک زندگی سالم‌تان را بالا می‌برید بلکه می‌توانید با جلوگیری از برخی مشکلات جدی سلامتی، طول عمرتان را نیز افزایش دهید.

۱۸. محافظت در برابر سرطان

رادیکال‌های آزاد بزرگ‌ترین دشمن شما هستند چرا که دلیل اصلی ایجاد سلول‌های سرطانی به شمار می‌روند. پروتئین وی یک محافظ طبیعی در برابر سرطان است، زیرا حاوی آمینواسیدهایی است که می‌توانند آنتی‌اکسیدان‌های ابرقدرتی بسازند که به خوبی با رادیکال‌های آزاد مبارزه کنند.

۱۹. علائم هپاتیت را کاهش می‌دهد

باور کنید یا نه، پروتئین وی نه تنها حاوی آمینواسید بلکه مواد مغذی دیگری مانند لاکتوفرین، بتالاتوگلوبین و ایمونوگلوبولین است که در کاهش علائم هپاتی موثرند.

۲۰. افزایش تراکم استخوانی

خطر شکستگی استخوان طی سال آخر دبیرستان بیش‌تر است. به همین خاطر حفظ مصرف پروتئین از سن پایین‌تر بسیار مهم است زیرا پروتئین می‌تواند در استخوان ذخیره شده و در صورت نیاز مصرف شود. به همین دلیل مصرف مرتب پروتئین وی می‌تواند به افزایش تراکم استخوان در تمام سنین کمک کند.

۲۱. برای بیماران HIV(ایدز) مفید است

بیماران مبتلا به ایدز باید بدانند که بدن‌شان حتی نسبت به ضعیف‌ترین ویروس‌ها مانند آنفلوآنزا ضعیف است. با این حال، پروتئين وی با تولید آنتی‌اکسیدان‌هایی در بدن که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند، می‌تواند یک لایه‌ی اضافه‌ی محافظتی برای بیماران مبتلا به ایدز باشد.

۲۲. درمان دیابت نوع ۲

مشکل اصلی که بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ با آن درگیر هستند، اختلال در عملکرد انسولین است. انسولین برای تبدیل گلوکوز جریان خون به انرژي یا ذخیره‌ی آن به صورت چربی در سلول‌های پوستی و استفاده در صورت نیاز برای تولید توده‌ی عضلانی، مورد نیاز است. با این حال، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در تولید انسولین مشکل دارند و پروتئین وی با بهبود حساسیت بدن نسبت به انسولین، راه حلی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.

۲۳. کمک به کاهش التهاب

التهاب پاسخی است که هنگام آسیب به بدن رخ می‌دهد. با این حال، التهاب در طولانی‌مدت می‌تواند یک مشکل حاد باشد. پروتئین وی در کمک به کاهش التهاب خود را اثبات کرده است. فقط برای حل مشکل التهاب حتما پروتئین وی را به صورت منظم مصرف کنید.

۲۴. جلوگیری از بیماری التهاب روده

بیماری التهاب روده هنگامی رخ می دهد که سیستم گوارش مجبور است به سختی کار کند. پروتئین وی بدون آسیب به سیستم گوارش مقدار پورتئین کافی را در اختیار شما قرار می‌دهد زیرا محتوای پروتئینی آن در مقایسه با هر نوع محصول پروتئینی دیگری به راحتی جذب می‌شود.

۲۵. کنترل کلسترول

کلسترول یکی از مهم‌ترنی ترکیبات در سوخت‌وساز بدن است اما سطح بالای کلسترول LDL یا کلسترول بد می‌تواند منجر به شرایط حادی نظیر بیماری‌های قلبی شود. مصرف پروتئین وی در درازمدت می‌تواند به کنترل سطح کلسترول بدن کمک کند.

۲۶. برای قلب مفید است

قطعا می‌دانید که بیش‌تر محصولات لبنی سرشار از پروتئین برای قلب مفیدند زیرا تولید گلبول‌های قرمز را افزایش می‌دهند. پروتئین وی هم از این قاعده مستثنی نیست چرا که مطالعات نشان داده است آب پنیر (پروتئین وی) حاوی از مواد زیست‌فعالی است که برای سلامت قلب مفید هستند.

پروتئین وی برای سالمندان

پروتئین وی در کمال تعجب برای افراد مسن هم مفید است. مشکل آن است که وقتی پا به سن می‌گذارید دیگر از کمبودهای خود آگاه نیستید و مصرف پروتئين وی طی این دوره فواید بسیاری برای شما دارد.

۲۷. جلوگیری از کم‌ماهیچگی

طی سنین سالمندی از دست دادن توده‌ی ماهیچه‌ای بسیار معمول است. با این حال، این چیزی نیست که برای جلوگیری از آن نتوانید کاری انجام دهید. کمبود پروتئین که منجر به ایجاد کم‌ماهیچگی می‌شود می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد و مصرف مرتب پروتئین وی می‌تواند از ایجاد کم‌ماهیچگی جلوگیری کند و سرعت آن را کاهش دهد.

۲۸. به حفظ قدرت و توده‌ی عضلانی در سالمندی جلوگیری می‌کند

پیر بودن به این معنی نیست که باید تمام فقدان‌ها از جمله عدم توانایی حرکت موثر و کارآمد را بپذیرید. حفظ قدرت و توده‌ی ماهیچه‌ای سالم در سنین سالمندی مهم است و مصرف مرتب و کنترل شده‌ی پروتئین یکی از کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. به همین دلیل به شدت به افراد مسن توصیه می‌شود که آب پنیر (پروتئین وی) را در رژیم روزانه‌ی خود بگنجانید.

۲۹. پاسخ به آمینواسیدها را بهبود می‌دهد

هرچه سن‌تان بالتر برود پاسخ‌تان به آمینواسیدها آهسته‌تر می‌شود. افراد مسنی که مرتب پروتئین وی مصرف می‌کنند، می‌توانند پاسخ بدن‌شان را نسبت به آمینواسیدها بهبود دهند. صرف نظر از سنی که دارید، هنوز می‌توانید از تمام فواید آمینواسیدهایی که از غذا می‌گیرید بهره‌مند شوید.

۳۰. سرعت از دست دادن عضله را با افزایش سن آهسته می‌کند

درست است که دیگر جوان‌تر نمی‌شوید اما مطمئنا هرکاری می‌کنید تا سرعت پیری را کاهش دهید. از دست دادن عضله در طول سالمندی رایج است اما پروتئین وی می‌تواند به کاهش سرعت از دادن عضلات کمک می‌کند. پروتئین وی راه‌حلی خوشمزه برای حفظ سلامت توده‌ی عضلانی است و در عین حال از مزایای داشتن عضلاتی قوی در سالخوردگی بهره ببرید.

 

 

منبع: bazdeh