بازرگانی سینا

صادرات،واردات، ترخیص کالا در جنوب

🔹 ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرک در جنوب

حمل و نقل انواع کالا و بار از دبی به ایران به صورت ملوانی(ته لنجی) در کوتاترین مدت و با کمترین هزینه با لنج
ترخیص کالا در گمرکات جنوب (ترخیص کالا از جنوب )

تعریف صادرات :

صادرات در اصطلاح لغوی به معنای انتقال کالا و یا ارسال کالا و یا فرستادن کالا از جایی به جای دیگر می باشد. اما در پروسه فعالیت های تجاری و بازرگانی منظور از صادرات یعنی  خروج کالا از قلمرو گمرکی کشور عزیزمان ایران جهت ارسال به سایر کشورها می باشد.(( بازار هدف ))

صادر کننده :

صادر کننده فردی است که با توجه به اینکه کالایی را که در اختیار دارد ((چه تولید کرده باشد و چه از جایی یا کشور دیگری وارد کرده باشد)) و بخواهد کالای تولیدی یا وارداتی خود را به کشور دیگری ارسال نماید صادر کننده کالا و یا خدمات می باشد.

•    صادرات از نظر خروج کالا از کشور به دو دسته تقسیم می شود :
۱٫    صادرات قطعی
۲٫    صادرات موقت

•    صادرات قطعی :
۱٫    منظور از صادرات قطعی ارسال کالا به خارج از قلمرو گمرکی کشور به منظور فروش یا مصرف در کشورهای خارجی است ،‌صادرات قطعی از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی  و عوارض و مالیات معاف می باشد.

•    صادرات موقت :
۲٫   منظور از صادرات موقت ارسال کالا خارج از کشور جهت شرکت در نمایشگاه های بین المللی می باشد که در صورتیکه کالا به فروش نرفت و تاجر مجبور به برگرداندن کالا به گمرک خانه مبدا شد بتواند به سهولت نسبت به مرجوع کردن کالا اقدام نماید و نیاز به انجام پروسه گمرکی جهت واردات کالا نداشته باشد.

هزینه های گمرکی :هزینه های گمرکی صادرات کالا وجوهی می باشند برای تخلیه و بارگیری ، انبارداری ، اخذ مدارکی از قبیل گواهی ترخیصیه و بهداشت و هزینه های THC و هندلینگ کالا می باشد.

اسناد و مدارک لازم جهت صادرات :

۱- اخذ کارت بازرگانی معتبر به نام صادر کننده
۲- تهیه گواهی مبدا
۳- اخذگواهی بهداشت و قرنطینه (دامی ، نباتی – حسب مورد)
۴- گواهی استاندارد (در صورتیکه کالا مشمول مقررات اجباری استاندارد صادراتی باشد).
۵- گواهی انرژی اتمی (حسب مورد) که به این مجوزها گواهی های مرسوم نیز گفته می شود.
۶- تهیه صورت عدل بندی Packing List (در صورتیکه کالا گوناگون باشد)
۷- تهیه فاکتور فروش یا INVOICE

مجوزهای صادرات :

کالاهای صادراتی بر حسب مجوز صدور به سه گروه تقسیم می شوند :
۱٫  کالای مجاز :
کالائی است که صدور آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز ندارد . منظور از ( ضوابط ) آن دسته ترتیباتی است که رعایت آن برای صادرات پاره ای از کالاها قانوناً ضروری است مانند ضوابط استاندارد ، گواهی بهداشت انسانی ، دامی ، نباتی
۲٫  کالای مشروط :
کالائی است که صدور آن با کسب مجوز امکان پذیر است . پس از اعلام نظر موافق وزارتخانه های ذیربط که اصطلاحاً ( موافقت کلی ) نامیده می شود ، و پس از ابلاغ آن به گمرک توسط وزارت بازرگانی برای صدور کالاهای موضوع موافقت کلی ، نیازی به مراجعه متقاضی به وزارتخانه یا سازمان مربوط و اخذ مجوز موردی نخواهد بود .
۳٫  کالاهای ممنوع الصدور
کالائی است که صدور آن به موجب شرع مقدس اسلام ( به اعتبار خرید و فروش یامصرف ) و یا به موجب قانون ممنوع گردد. دولت می تواند بنا به مقتضیات و شرایط خاص زمانی با رعایت قوانین مربوطه صدور بعضی از کالاها را ممنوع نماید.
مراحل صادرات:

۱٫ تهیه لیست عدلبندی یا PACKING LIST
۲٫ تعیین قیمت صادراتی توسط کمیسیون نرخ گذاری گمرک
۳٫  صدور پروفرما
۴٫  تهیه ، تدار ک و بسته بندی کالا
۵٫ اخذ گواهی مبدا
۶٫ عقد قرارداد حمل و بیمه
۷٫ اظهار کالابه گمرک
۸٫ ارسال کالا
تنظیم اظهارنامه کالای صادراتی :
اظهارنامه کالای صادراتی متضمن اطلاعاتی به شرح ذیل است :
۱٫    مشخصات صادرکننده کالا
۲٫    مشخصات اظهارکننده کالا
۳٫    مشخصات خریدار
۴٫    کشور محل صدور
۵٫    کشور مبدأ
۶٫    شرایط معامله
۷٫    مشخصات وسیله حمل و مبدأ بارگیری
۸٫    مشخصات کالا از نظر نوع، تعرفه ، وزن ، تعداد یامقدار و ارزش صادراتی
۹٫    مشخصات محموله (بسته ها ، نوع بسته ،‌مقدار، علامت ، وزن خالص و وزن ناخالص)
۱۰٫    نام گمرک محل تسلیم اظهارنامه و شماره و مشخصات ثبت اظهارانامه در دفتر گمرک
پس از تکمیل اظهارنامه، اظهارنامه و مدارک ضمیمه آن به قسمت احراز هویت گمرک تسلیم می گردد.

تقسیم بندی کالاهای صادراتی :
کالاهای صادراتی و وارداتی به سه گروه تقسیم میشوند‌:
۱٫کالای مجاز : به کالایی اطلاق می گردد که صدور یا ورود آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز ندارد و طبق قوانین واردات و صادرات کالا انجام آن امکان پذیر است.
۲٫کالای مشروط : به کالایی اطلاق می گردد که صدور یا ورود آن با کسب مجوز امکان پذیر است.
۳٫کالای ممنوع : به کالایی اطلاق می گردد که صدور یا ورود آن به موجب قانون کشور ممنوع گردیده است

راهنمای تجارت و سرمایه گذاری در مناطق ۷ گانه آزاد تجاری ایران

با عنایت به تاکید دولت تدبیر و امید بر بهبود فضای کسب و کار و توجه ویژه ی ریاست محترم جمهور  به مناطق آزاد تجاری و موقعیت جغرافیایی ممتازشان و قرارگیری ایران در منطقه خاورمیانه در مجاورت کشورهای حوزه خلیج فارس ، کشورهای C.I.S و روسیه و همچنین دسترسی به ۱۶ کشور همسایه ی خود از طریق مسیرهای آبی،ریلی ،جاده ای و هوایی ،
وجود مناطق  آزاد تجاری که عمدتا در  مرزهای آبی و خاکی ایران قرار دارند همواره بهترین مکان برای سرمایه گذاری بوده و با عنایت به اینکه قوانین و مقررات وضع شده در آن مناطق بسیار اسان و در عین حال به نفع سرمایه گذار و تولیدکننده تنظیم گردیده است، به نحوی است که می توان  یکی از ممتازترین نوع سرمایه گذاری های خارجی در ایران را ،سرمایه گذاری در منطق آزاد تجاری نام برد .
معافیت های مالیاتی و اهرمهای پرتوان تشویقی جهت سرمایه گذاری و تولید دراین مناطق نیز موجب جذب هرچه بیشتر تجار و سرمایه گذاران گردیده.
در عین حال با توجه به وجود لینک های مناطق آزاد در این صحفه ضمن مراجعه به لینک های هر منطقه می توانید صرف نظر از شرایط کلی سرمایه گذاری که در این مناطق بصورت یکسان هستند ، از سایر مزایای خاص که برای هر منطقه با توجه به اقلیم و موقعیت مکانی آن منطقه در نظر گرفته شده است بصورت مستقیم و یا غیرمستقیم مطلع شوید .
برای اخذ اطلاعات بیشتر و راهنمایی های فنی و نیز توضیح شرایط با شرکت بازرگانی همراهان پیشرو تجارت تماس حاصل کرده  و از توضیحات به روز کارشناسان مستقر در این مرکز جهت سرمایه گذاری و ثروت آفرینی بیشتر بهره مند گردید.

واردات:

واردات (Import) به معنی ورود کالا (یا خدمات) از یک کشور به قلمرو گمرکی یک کشور دیگر است که بابت آن ارز کشور مبدا، یا کشور مقصد یا کشور ثالث بین فروشنده و خریدار تبادل گردد. در بازرگانی خارجی پنج نوع واردات داریم که عبارتند از واردات قطعی، واردات موقت، کالای مرجوعی ، ترانزیت داخلی و  ترانزیت خارجی.

الف) واردات قطعی :

بر اساس شیوه پرداخت قیمت کالا، واردات دارای روش‌های متعدد و مختلفی می باشد که اهم آن عبارتند از :

۱- واردات از محل ارز خریداری شده از سیستم بانکی جهت گشایش اعتبار

۲- واردات با ارز آزاد جهت گشایش اعتبار

۳- واردات در مقابل صادرات از محل پروانه صادراتی به نام شخص صادرکننده (غیرقابل واگذاری)

۴- واردات در مقابل صادرات با ارائه پروانه صادراتی به نام شخص صادرکننده یا به نام دیگری با واگذاری رسمی (حق واگذاری به غیر برای یکبار وجود دارد.)

۵-  واردات بصورت بدون انتقال ارز از محل سرمایه گذاری خارجی پس از تائید وزارت امور اقتصادی و دارائی

۶-  واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام شده.

۷-  واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل مصوبات کمیسیون ۴ نفره مستقر در وزارت بازرگانی

ب) واردات موقت :

ورود موقت نوع دیگری از واردات است و معنای آن اینست که گاهی بعضی از کالاها به منظور معینی موقتاً به کشور وارد می‌شوند و پس از مدتی که منظور فوق تامین شد از کشور خارج می‌گردند.

مانند: کالاهای خارجی که جهت شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی وارد می‌شوند، یا کالاهایی که برای تعمیر و تکمیل وارد می‌شوند، یا دستگاه‌های فیلمبرداری و عکسبرداری هوایی و مطالعات علمی یا فنی،  یا وسایط نقلیه و محفظه‌های مخصوص حمل کالا، یا کالاهایی که طبق قراردادهای گمرکی بین‌المللی بطور موقت وارد می شوند.

ج) کالاهای مرجوعی :

کالاهایی هستند که وارد کشور شده و بنا به دلایلی به خارج از کشور برگردانده می شوند. کالاهای مرجوعی در اصل جزء واردات غیرقطعی و موقت نیز طبقه بندی می‌شوند.

د) ترانزیت خارجی:

ترانزیت خارجی عبارت از این است که کالای خارجی به منظور عبور از خاک یک کشور از یک نقطه مرزی کشور وارد و از نقطه مرزی دیگر خارج شود. این نوع کالاها جزء واردات و صادرات قطعی محسوب نمی شوند. مثلاً کالایی از مرز ایران با ترکمنستان وارد شده و در مرز های دریایی ایران روی کشتی بارگیری شود و به کشور ثالث صادر شود.

هـ) ترانزیت داخلی:

عبارت از آن است که کالای گمرک نشده از گمرک‌خانه مجاز به گمرک‌خانه دیگری حمل و نقل شود مثلاً حمل کالا از یک گمرک مرزی به گمرک تهران.

واردات ، به کالاهایی که در کشور یا کشورهایی ساخته و یا فراهم شده و از راه تجاری به یک کشور دیگر وارد گردد، واردات گفته می‌شود. معمولاً چون تهیه پاره‌ای کالا برای برخی کشورها امکان‌پذیر نبوده و یا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی‌باشد، لذا آنان با استفاده از کالاهای وارداتی نیازمندی‌های خود را تأمین می‌کنند. شرایط جوی و وضع آب و هوا از جمله عوامل تعیین کننده ضرورت و میزان واردات است. مثلاً چون رشد و نمو گیاهان و میوه‌های گرمسیری یا استوائی برای کشورهای مناطق معتدله و یا سردسیر امکان‌پذیر نیست، بنابراین با وارد کردن این گونه میوه‌ها، نیازمندی ساکنان این کشورها را تأمین می‌کنند. مسئله تخصص، کارگر و قابلیت زمین نیز از جمله عوامل مؤثر در میزان واردات است. غالب کشورها در برابر واردات، کالاهایی را که در داخل تهیه می‌کنند به کشورهای دیگر نیز صادر می‌نمایند، و سعی می‌کنند تا میان واردات و صادرات حداقل، تعادل مناسبی برقرار باشد و کوشش می‌کنند صادراتشان بر وارداتشان فزونی گیرد. به طور کلی اقتصاد سالم و معقول آن است که صادرات بر واردات فزونی داشته باشد. در مورد کالاهای استراتژیک مانند نفت، گاز، تعیین میزان واردات یا صادرات بر اساس اصول و اتفاق‌های سیاسی انجام می‌شود.

ده کالایی که بیشترین واردات به ایران را در «شش‌ماهه نخست سال ????» داشته‌اند و ارزش دلاری و رتبه وارداتی آن‌ها با مدت مشابه سال پیش‌ازاین (شش‌ماهه نخست سال نود و دو) مقایسه شده است، عبارتند از:

?-گندم

?-وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون‌سوز تناوبی جرقه‌ای با حجم سیلندر بیشتر از هزار و پانصد سانتی‌متر مکعب اما از سه هزار سانتی‌متر مکعب بیشتر نباشد

?-برنج‌های هندی و پاکستانی

?-دانه ذرت

?-گجاله سویا، این محصول بازمانده جامدی است که پس از روغن‌کشی از دانه‌های روغنی به‌جا می‌ماند که عمدتاً به‌عنوان خوراک دام مصرف می‌شود

?-محصولات آهنی، محصولات از آهن یا فولاد غیر ممزوج تخت و گرم نوردشده به شکل طومار

?- دستگاه‌های گیرنده، فرستنده تلفن همراه

?-شکر تصفیه‌شده

?-ماژول نمایشگر متشکل از صفحه LCD یا LED پلاسما

??-گوشت یخ‌زده.

ترخیص کالا:

🔹 به طور ساده می توان گفت ترخیص کالا از گمرک فرآیندی است که در آن می توان کالای وارداتی به کشور را با استفاده از یک سری عملیات انجام داد

در واقع اصطلاح ترخیص کالا را زمانی به کار می برند که کالایی را به گمرک اظهار شده است را برای وارد کننده یا صادر کننده کالا آزاد نمایند.

این فرآیند یک فرآیند چند مرحله ای می باشد که توسط شرکت ترخیص کالا یا ترخیص کار گمرک انجام می شود. به طور معمول شما برای آزاد کردن یک محصول ترخیصی باید یکسری از فرآیند ها از قبیل مالیات ،سود بازرگانی ،حقوق گمرکی 

ترخیص کالا توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که به آنها ” ترخیص کار ” یا “حق العمل کار ” گفته می شود . انجام می شود . ترخیص کاری نیاز به تجربه قبلی و آشنایی با مراحل و تشریفات امور گمرکی دارد .

ترخیص انواع کالا از گمرک یکی از خدمات شرکت بازرگانی تلاش و توسعه می باشد ما آماده ایم با بهره گیری از ترخیص کارهای حرفه ای و با تجربه به بهترین نحوه ممکن و با سرعت و دقت بالا کلیه خدمات بازرگانی شما را انجام دهیم.

از جمله خدمات شرکت بازرگانی سینا می توان به مشاوره امور گمرکی و بازرگانی، تهیه و تنظیم اسناد و مدارک بازرگانی و بانکی، ثبت سفارش انواع کالاهای تجاری، و … اشاره کرد

گمرک
ترخیص
ترخیص_کالا
ترخیص_کالاهای_خارجی
شرکت_بازرگانی
بازرگانی
واردات
صادرات
صادرات_واردات
دبی

چین

گوانجو
کارگو
cargo
تهران
اصفهان
مشهد
تبریز
شمال
اهواز
بوشهر
خوزستان
آبادان
خرمشهر
هندیجان
بندرعباس
گناوه
جنوب
خلیج_فارس
خودرو

 

ساعات کار

شنبه

تمام وقت

یک‌شنبه

تمام وقت

دوشنبه

تمام وقت

سه‌شنبه

تمام وقت

چهارشنبه

تمام وقت

پنج‌شنبه

تمام وقت

جمعه

تمام وقت

ارتباط با مدیر

ارزیابی شما از این مجموعه

قیمت
مکان
برخورد
خدمات
کیفیت
Publishing ...
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields