Address & Contact

Our Address

کرمانشاه ، کیهان شهر، مسکن مهر رازی ، گلستان یک ، یاس 5

فرش بافی و گلیم در کرمانشاه

✳️مهمترین نکات چله کشی در بافت فرش

🔹یکی از مهم ترین نکات در عمل چله کشی، توجه به این نکته است که باید کاملاً در وسط دار و به صورتی که دو طرف متقارن باشند انجام شود تا سنگینی چله‌ها به یک سمت منتقل نشود.

🔸کشش نخ‌‌‌های تار در تمام عرض دار باید به صورت یکنواخت و مساوی باشد برای این منظور پیشنهاد میدهیم چله کشی را در یک زمان مشخص و پی در پی انجام دهید تا بین آن وقفه نیفتد.

🔹از آنجاییکه فاصله بین تارها معمولاً به اندازه قطر چله مصرفی میباشد، دقت کنید تا در هر یک سانتی متر بین ۴ تا ۵ تار به طور معمول کشیده شود.
عمل چله کشی نباید با کشش زیاد انجام شود بلکه برای کیفیت بهتر باید چله کشی با کششی متوسط و متناسب صورت گیرد، به همین علت بهتر است اگر تجربه کافی در این زمینه ندارید آن را به یک متخصص بسپارید.

🔸نکته مهم دیگر در چله کشی دقت در بررسی زوج بودن تعداد تارهای کشیده شده می‌باشد، در صورت صحیح انجام دادن این عمل، اگر نخ چله را در ابتدا از زیر زهوار پایین عبور داده باشید در انتها باید نخ چله را از روی زهوار پایین عبور دهید تا چله‌ها به صورت زوج یا جفت باشند.

🔻گلیم‌ بافی

🔰گلیم‌ به‌طور کلی یک فرش با بافت صاف یا یک نوع قالی بدون پُرز یا خواب گره خورده است که یکی از زیر شاخه‌های هنر نساجی و بافندگی سنتی می‌باشد و نام آن در زبان‌های مختلف با انواع گوناگون آورده شده است. علی‌رغم این که تا چند دهه‌ی اخیر گلیم، بافته‌ی عشایری تلقی می‌شد اما امروزه شاهد گرایشی که مردم به دلیل جنبه‌های تزئینی آن به سمت گلیم دارند، هستیم لذا امروزه انواع گلیم در سرتاسر دنیا طرفداران خود را دارد

💠انواع گلیم

🔰گلیم، نوعی فرش یا زیراندازی است که با درگیری تار و پود و با بهره‌گیری از نخ پشمی، پنبه‌ای، ابریشمی‌یا کنفی بافته می‌شود و به عنوان کفپوش یا تزئین مورد استفاده قرار می‌گیرد. گلیم‌های ایرانی را می‌توان در سه گروه تقسیم‌بندی کرد که عبارت‌اند از:

❇️گلیم ساده یا دورو یا تخت (Flat Kilim)
❇️گلیم یک رو یا سوماک (Sumak Kilim)
❇️گلیم‌های خاص یا گلیم‌های یک رو ولی غیر سوماک

🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹

✳️اساس انجام یک بافت خوب

اول: دار قالی سالم و بدون عیب

دوم: انجام چله کشی صحیح و یکدستمی‌باشد.

💠بنابراین، چنانچه کیفیت موارد فوق، برای شما قابل قبول ( یا دلچسب ) نبود، تا زمان حل مشکل، بهیچ عنوان بافت را شروع نکنید.
برای بافندگان تازه کار و کم تجربه، چله کشی کاری سخت و دشوار است همچنین، با توجه به حساسیت فوق العاده چله کشی در حاصل کار، بهتر است کار چله کشی را به افراد خبره و با تجربه واگذار کنید.

۲- پود نازک:
🔻پس از انتخاب دار مناسب و انجام چله کشی صحیح، مهمترین عامل موفقیت در انجام یک بافت خوب، این است که بافنده در کشیدن پود نازک، به اندازه کافی، مهارت داشته باشد. بنابراین – لطفا تا قبل از حصول اطمینان، و تمرین کافی، در این مورد بهیچ وجه، بافت را شروع نکنید زیرا:
کیفیت بافت هر فرش بیشتر از هر چیز مربوط به کیفیت کشیدن پود نازک آن است

۳- کنترل دقیق ارتفاع فرش:
🔻بطور مرتب ( معمولا هر بیست رج یکبار ) ارتفاع بافت را متناسب با رجشمار محاسبه کرده کافی است ارتفاع فرش را برابر با آن بطور مرتب و از همان ابتدا تنظیم کنید و از مشکلات و عیوب زیادی که در اثر عدم کنترل ابعاد ممکن است بوجود آید جلوگیری نمائید.

✳️با این حال توجه کنید که:

🔰اگر بافت شما پایین زدگی داشت: ( اشکال کار شما یکی از موارد زیر است )

🔹دفه را بیش از حد و خیلی محکممی‌کوبید.
🔹 چله‌ها را بیش از حد استاندارد ( بوسیله پیچهای سردار ) سفت کرده اید.
🔹 تراکم چله‌ها، کم است ( چله‌ها بازتر از حد استاندارد کشیده شده است. عرض کارتان بیش از اندازه خواسته شدهمی‌باشد. )
🔹پود کلفت وپود نازک را به صورت مرتب در هر رج، استفادهنمی‌کنید.

✳️اگر بافت شما بالا زدگی داشت: ( اشکال کار شما یکی از موارد زیر است )

🔹 دفه را آرام و کمتر از حد استانداردمی‌کوبید.
🔹 چله‌ها شل است (می‌توانید بصورت یکنواخت، آنرا از طریق پیچهای سردار سفت نمایید).
🔹تراکم چله‌ها زیاد است ( عرض کار کمتر از اندازه خواسته شدهمی‌باشد. )
🔹 پود نازک را خیلی سفت و خشکمی‌کشید. ( در این صورت هر چقدر هم دفه بزنید رج بعدی پایین تر نخواهد رفت. )

✳️دلایل بوجود آمدن اشکال ( ناهمواری یا سر کجی )
🔹این مشکل، دو دلیل عمده دارد که هر دو مربوط به انجام ناصحیح چله کشی است.

✳️یکنواخت نبودن کشش چله‌ها در عرض کار:
🔹در قسمتهایی که چله‌ها سفت تر است، رجها در اثر دفه زدن، به سادگی پایینمی‌روند ولی در قسمتهایی که چله‌ها شل است، هر چقدر هم دفه بزنید رجها پاییننمی‌روند، بنابراین در امتداد رج، پستی و بلندی ایجادمی‌شود.

✳️عدم تراکم یکنواخت تارهای چله در عرض کار:
🔹در قسمتهائی که تعداد چله بیشتری ریخته شده، طبیعتا ارتفاع فرش بدلیل فشردگی و تراکم بیشتر، بالا می‌زند و بالعکس

🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹

🔴آشنایی با ابزار و وسایل گلیم بافی:

🌀دار:

❇️مهمترین وسیله و ابزار کار گلیم بافان دار است. دار یا همان چهارچوبی که گلیم روی آن بافته می‌شود دو نوع است.
1-دار عمودی یا ایستاده
2- دار افقی یا خوابیده

❇️از دار افقی خوابیده بیشتر در مناطق عشایری کشورمان استفاده می‌شود، عشایر به دلیل کوچ نشین بودن و حرکت مداومی‌که دارند دارهای افقی که به راحتی قابل حمل است استفاده می‌نمایند. ولی بافندگان روستایی و شهری یعنی آنان که یکجا نشین بوده و دارای زندگی ثابت و غیر متحرک هستند معمولاً از دارهای عمودی استفاده می‌کنند.با این حال در بسیاری از مناطق روستایی کشور دارهای افقی رایج می‌باشد.در برخی از مناطق عشایری از جمله آذربایجان شرقی از دار عمودی بهره می‌گیرند.

🌀دفتین یا دفه:

❇️برای استتحکام بخشیدن به درگیری الیاف تار و پود گلیم معمولاً از وسیله ای به نام دفتین استفاده به عمل می‌آید و بافنده پس از گذراندن هر پود افقی از لابه لای تارهای عمودی با کمک آن ضرباتی بر قسمت بافته شده می‌اورد تا درگیری تار و پود و عمل بافت صورت گیرد.جنس دفتین‌‌‌های مصرفی معمولاً آهن است و از تعداد هفت تا ده تیغه آهنی نازک به عرض دو و طول بیست سانتیمتر تشکیل می‌شود

به مدیریت: خانم غلامی‌

 

 

 

کارگاه فرش و گلیم نگین در کرمانشاه , فرش , گلیم , فرش بافی در کرمانشاه , گلیم بافی در کرمانشاه , قیمت فرش , قیمت گلیم , کارگاه فرش در کرمانشاه  , انواع گلیم , انواع فرش , 

Reviews

Leave a Review

قیمت
مکان
برخورد
خدمات
کیفیت
Publishing. ..
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields
Captcha check failed