بزرگ‌ترین ناحیه‌ی ایران و بیست و چهارمین استان پرجمعیت جهان به شمار می‌رود، جایی که شکوفایی‌اش در دوران صفوی آغاز شد و در دوران قاجار نام پایتخت گرفت.

استان تهران، نقطه‌ای از ایران‌زمین که قدمت زندگی در آن به ۵ هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد، جایی که با وجود تمام شلوغی‌ها و حجم بالای آلودگی هوای آن، هنوز هم همه ساله افراد زیادی را از نقاط مختلف ایران به سمت خود می‌کشاند. در استان بزرگی چون تهران امکان ترقی بسیار بیشتر از دیگر شهرهاست، چراکه نه تنها عنوان پایتخت را یدک می‌کشد، که مهمترین قطب اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور نیز به شمار می‌رود.

استان تهران از نظر جمعیتی

بزرگ‌ترین ناحیه‌ی ایران بوده و بیست و چهارمین استان پرجمعیت جهان نیز به شمار می‌رود، جایی که شکوفایی‌اش در دوران صفوی آغاز شد و در دوران قاجار نام پایتخت به شکل رسمی بر پیشانی‌اش حک شد.

استان تهران در ابتدا بزرگتر از شکل امروزی خود بود اما در بهمن سال ۱۳۸۸ برخی از قسمت‌های آن چون تمام شهرستان‌های کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد از تهران جدا شدند و به شکلی جداگانه استان البرز را تشکیل دادند، بنابراین استان تهران به مرکزیت تهران که اکنون تهران مرکزی نامیده می‌شود با تعداد ۴۵ شهر و ۱۶ شهرستان، استان تهران را تشکیل دادند.

 از نظر جمعیتی

تهران مرکزی و ارجمند، بزرگترین و کوچکترین شهر استان تهران شناخته‌شده‌اند. تهران مرکزی با جمعیتی بالغ‌بر ۸ میلیون نفر بزرگترین شهر استان تهران و ارجمند با جمعیت ۱.۶۸۸ نفر به عنوان کوچکترین شهر استان تهران شناخته شده است

شرکت شهرک‌های صنعتی تهران

در تاریخ ۳ دی ۱۳۶۶ با هدف احداث شهرک‌های صنعتی در محدوده استان تهران و تأمین امکانات زیربنایی برای آن‌ها تأسیس گردیده است. این شرکت با بیش از ۲۷ سال سابقه، یکی از گسترده‌ترین و فعال‌ترین مجموعه‌های صنعتی ایران با رسالت ایجاد بستر مناسب جهت توسعه صنعتی کشور و تجمع صنایع کوچک در سطح استان تهران می‌باشد. هدف اصلی این شرکت، استقرار صنایع گوناگون و انتقال صنایع آلاینده و مزاحم در شهر تهران به مکان‌های مناسب و در راستای حفاظت از محیط زیست است و بدین منظور شرکت شهرک‌های صنعتی تهران خود را ملزم به پیروی از مبانی زیر می‌داند:

• سرلوحه قرار دادن کیفیت خدمات در رأس امور شرکت • ارائه خدمات نرم‌افزاری و مشاوره‌ای به متقاضیان واحدهای صنعتی و خدماتی • به‌کارگیری نیروی انسانی کارآمد با انگیزه کارآفرینی و بهره‌گیری از مشاوران متخصص • مشارکت کارکنان در اداره بخش‌های مختلف شرکت • پیاده‌سازی طرح ساماندهی و بهبود محیط زیست شهرک‌های صنعتی

شرکت شهرک‌های صنعتی تهران در راستای برقراری توازن بین حفظ محیط زیست و توسعه عوامل اقتصادی و صنعتی و با هدف نیل به توسعه پایدار، اقدامات زیست‌محیطی چشمگیری را انجام داده است که عبارتند از:

• استقرار سیستم‌های مدیریت زیست‌محیطی و تولید پاک‌تر در شهرک صنعتی با هدف ایجاد شهرک صنعتی سبز • ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرک‌های صنعتی • مکان‌یابی محل دفن بهداشتی مواد زائد جامد و ایجاد سیستم‌های مدیریت زباله‌های صنعتی در شهرک‌های صنعتی و انتخاب مشاور • توسعه فضای سبز در شهرک‌های صنعتی تابعه • طراحی و احداث شبکه آبیاری قطره‌ای در شهرک‌های صنعتی تابعه با هدف مصرف بهینه آب • تلاش در جهت تأمین آب آشامیدنی سالم برای واحدهای صنعتی • مطالعه و ارزیابی اثرات زیست‌محیطی ناشی از احداث شهرک‌های صنعتی

پوشش گیاهی:

جنگل های طبیعی: در نقاط مختلف استان این گونه جنگلها پراکنده اند؛ در دامنه های جنوبی البرز، ارتفاعات تهران گونه های گیاهی مانند بادام کوهی، پسته، انجیر و زرشک به چشم میخورد.

جنگل های دست کاشت: طی سال‌های اخیر، فضاها و پار کهای جنگلی جدید در استان تهران به وجود آمده است. بزر گترین آن ها عبار ت اند از پارک چیتگر در غرب استان و پارک جنگلی لویزان در شمال شرق آن. در سطح استان چندین پارک جنگلی دیگراز جمله سوهانک، وردآورد، سرخ هحصار و توسکا وجود دارد. درختان این پارک ها عمدتاً کاج، اقاقیا و زبان گنجشک هستند.

مراتع: در مناطق شمالی استان، بارش بیش از ٣٠٠ میلی متر در سال، دمای کافی، خاک مساعد و ویژگی های خاص توپوگرافی پوشش گیاهی مناسبی را به صورت مراتع بهاری و تابستانی در کوه و دشت برای دامپروران محلی و عشایری به وجود می آورد. گونه های گیاهی عمده در این مناطق عبارت اند از بنه، گز، خاکشیر، شیرین بیان، قیاق، گون، آویشن، خزه و کنگر.

آب و هوا:

در نواحی مختلف استان تهران به علت موقعیت ویژه جغرافیایی، آب و هوای متفاوتی شکل گرفته‌است. سه عامل جغرافیایی در ساخت کلی اقلیم استان تهران نقش مؤثری دارند:

کویر یا دشت کویر: مناطق خشک مانند دشت قزوین، کویر قم و مناطق خشک استان سمنان که مجاور استان تهران قرار دارند، از عوامل منفی تأثیرگذار بر هوای استان تهران هستند و موجب گرما و خشکی هوا، همراه با گرد و غبار می‌شوند. سه عامل در آب و هوای استان تهران تاثیرگذار هستند:

 1. رشته کوه البرز در شمال تهران
 2. وزش بادهای باران‌زای غربی
 3. دشت کویر در جنوب استان
استان تهران را می‌توان به سه بخش اقلیمی زیر تقسیم کرد:

ارتفاعات شمالی: بر دامنه‌های جنوبی، بلندیهای البرز مرکزی، در ارتفاعی بالای ۳۰۰۰ متر قرار گرفته و آب و هوایی مرطوب و نیمه مرطوب و سردسیر با زمستانهای بسیار سرد و طولانی دارد. بارزترین نقاط این اقلیم، دماوند، فیروزکوه، کلون بستک(در لواسانات) و توچال است.

کوهپایه: این اقلیم در ارتفاع دو تا سه هزار متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای آب و هوایی نیمه مرطوب و سردسیر و زمستانهایی به نسبت طولانی است. آبعلی، شهرستان فیروزکوه، شهرستان دماوند، لواسانات (شامل شهر لواسان ،دهستان لواسان بزرگ ،دهستان لواسان کوچک ، منطقه حفاظت شده ورجین ، دشت لار و سد لتیان)، همچنین سد امیرکبیر و دره طالقان در این اقلیم قرار دارند.

نیمه خشک و خشک: با زمستانهای کوتاه و تابستانهای گرم، در ارتفاعات کمتر از ۲۰۰۰ متر واقع شده‌است. هر چه ارتفاع کاهش می‌یابد، خشکی محیط بیشتر می‌شود. ورامین، شهریار و جنوب شهرستان کرج در این اقلیم قرار گرفته‌اند.

هوای تهران در مناطق کوهستانی دارای آب و هوای معتدل و در دشت، نیمه بیابانی است. تهران در مرز شرایط جوی بری و اقیانوسی قرار گرفته و تمایل آن به موقعیت بری بیشتر از وضعیت اقیانوسی است.

منابع آب:

وجود رودخانه‌های همیشگی مانند رودخانه کرج، رودخانه جاجرود، رود لار، حبله رود، رود شور یا ابهررود و طالقان‌رود موجب شده تا استان تهران از لحاظ منابع آب کمبودی نداشته باشد. بیشترین رودخانه‌های استان از کوههای البرز سرچشمه می‌گیرند. در استان تهران قنات‌های زیادی وجود داشته که در گذشته نه چندان دور در تأمین آب مورد نیاز مناطق شهری و روستایی سهم بسزایی داشته‌اند. ولی امروزه با استفاده از امکانات آب لوله‌کشی که از سدهایی چون سد امیرکبیر، لتیان و رود لار تأمین می‌شود، آب قنات‌ها و چشمه‌ها فقط برای کشاورزی و آبیاری مصرف می‌شود و فقط بعضی چشمه‌ها، به ویژه چشمه‌های آب معدنی که بیشتر در شمال شرقی استان متمرکزند، اهمیت سابق خود را حفظ کرده‌اند. مهم‌ترین این چشمه‌ها عبارت‌اند از: چشمه اعلا دماوند، چشمه قلعه دختر، چشمه آب علی هراز، چشمه وله در گچسر، چشمه شاه دشت کرج، چشمه علی در شهرری، چشمه تیزآب، چشمه گله گیله و….

موقعیت جغرافیایی استان تهران

استان تهران در موقعیت جغرافیایی ۳۴ تا ۳۶.۵ درجه عرض شمالی و ۵۰ تا ۵۳ درجه طول شرقی ایران واقع شده است. این استان از شمال با استان مازندران، از غرب با استان البرز، از قسمت‌های شرق تا جنوب شرقی با استان سمنان، از جنوب با استان قم و از سمت جنوب غرب با استان مرکزی همسایه و هم‌مرز است.

برخی از مناطق گردشگری استان تهران 

۱. تهران: در تهران جاذبه‌های طبیعی و گردشگری زیادی وجود دارد که ساعت‌ها می‌تواند شما را سرگرم کند. پارک ملت، بوستان ساعی، پارک شهر، باغ‌موزه سینما، پل طبیعت، بازار تجریش، میدان آزادی، برج میلاد، موزه هنرهای معاصر، تئاتر شهر، موزه جواهرات ملی، باغ گیاه‌شناسی، بازار بزرگ تهران، پارک جمشیدیه، خانه مقدم تنها بخشی از مواردی هستند که در لیست جاذبه‌های گردشگری تهران جای گرفته‌اند.

۲. اسلامشهر: از دیگر مناطق گردشگری استان تهران که در شهرستان اسلامشهر واقع شده‌اند می‌توان به تپه واوان، تپه میمنت، تپه مافین‌آباد، تپه سالور، تپه باستانی سیاب و تپه چیچک لو اشاره کرد.

۳. پاکدشت: اگر روزی گذرتان به شهرستان پاکدشت افتاد حتماً از مناطقی همچون یخچال پیرداغلان، پل کبود گنبد و امامزاده سبزپوش بازدید کنید.

۴. ورامین: این شهر با تاریخی کهن که به دوره‌های قبل از اسلام برمی‌گردد جاذبه‌های زیادی را در دل خود نهفته است. قلعه ایرج، قلعه نارین، برج و آب‌انبار علاءالدوله، آب‌انبار دیر گچین و حصار گلی، یخچال حصار کوچک و علی‌آباد، تپه شغالی، پل فیلستان، پل باقرآباد، زندان افغان ازجمله جاذبه‌های دیدنی در ورامین هستند. در کنار این جاذبه‌ها در ورامین می‌توان از اماکن مذهبی همچون امامزاده یحیی، امامزاده جعفر، امامزاده عبدالله و شاه حسین نیز نام برد.

۵. دماوند: اما در لیست مناطق گردشگری استان تهران جاذبه‌هایی که به شهرستان دماوند مربوط می‌شوند عبارت‌اند از امامزاده سلطان مطهر، امامزاده عبدالله، مسجد جامع دماوند، مسجد سلجوقی، بقعه سید گته‌میر، مقبره شیخ شبلی، دژ گل خندان، پل جاجرود، برج شبلی، چشمه تیزآب، چشمه قلعه دختر، چشمه آب علی، آبشار لار، آبشار شکراب، غار رودافشان، دریاچه سد لتیان، دریاچه تاروممج و غار گل زرد اشاره کرد.

۶. رباط‌کریم: کاروانسرای فتحعلی شاه یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر رباط‌کریم است که در مسیر جاده تهران ساوه واقع شده است.

۷. ری: ری به عنوان قدیمی‌ترین شهر استان تهران جاذبه‌های زیادی دارد، بقعه بی‌بی شهربانو، آستانه حضرت عبدالعظیم، بقعه بی‌بی زبیده، بقعه شیخ صدوق، کلیسای تادیوس، زندان هارون، برج نقارخانه، قلعه گبری، تپه چشمه‌علی، برج طغرل، کاروانسرای قصر بهرام تنها بخشی از جاذبه‌های دیدنی کهن شهری همچون ری هستند.

۸. شمیرانات: ازجمله جاذبه‌های این بخش از تهران که نام آنها را در لیست جاذبه‌های گردشگری تهران نیز خواهید دید عبارت‌اند از: کاخ نیاوران، کاخ سعدآباد، باغ فرمانیه، باغ فردوس، قصر ضحاک، قلعه دختر ضحاک، مقبره خواجه موسی، آتشگاه قصران، توچال، آبشار پسنگ، آبشار سوتک، پناهگاه پلنگ چال، پناهگاه شیرپلا و غیره.

۹. شهریار: تپه جوقین، تپه پاکلی، کاروانسرای سنگی، تخت رستم، تخت کیکاووس، بقعه شاهزاده سلمان، امامزاده بی‌بی سکینه و پل بادامک بخشی از جاذبه‌های دیدنی شهرستان شهریار هستند.

۱۰. فیروزکوه: در بزرگترین شهر استان تهران می‌توانید از مناطق دیدنی همچون پل سنگی گچسر، نقش برجسته تنگه واشی، آبشار شرکاب، دریاچه آهنگ، غار ابنهون، نقش برجسته ناصرالدین‌شاه، دریاچه سد لار، امامزاده عبدالله و امامزاده هاشم، چشمه قلعه دختر، زیرآب، پل فیروزکوه، پل سنگی گچسر دیدن کنید. استان تهران با مساحتی حدود ۱۳ کیلومتر، میزبان یکی از بزرگترین و پرجمعیت شهرهای ایران و حتی جهان استکه اقوام مختلف با فرهنگ‌های متفاوت را در خود جای داده است. فیروزکوه، بزرگترین شهر این استان و بهارستان کوچکترین شهر این استان از نظر مساحتی هستند.

در لیست جاذبه‌های گردشگری تهران اماکن و مناطق دیدنی بسیاری دیده می‌شود که ازجمله آنها می‌توان به دربند و درکه، دریاچه سد لار، کاروانسرای فتحعلی شاه، زندان هارون، برج میلاد و غیره اشاره کرد که در تهران مرکزی یا شهرستان‌های اطراف قرارگرفته‌اند.

Showing 10 from 7474 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

Advanced Filters

 • آبشار
 • آبمیوه
 • آبکاری
 • آب طلا
 • آب نما
 • آتلیه
 • آتلیه عروس
 • آتلیه کودک
 • آجر
 • آجر نسوز
 • آسانسور
 • آسفالت
 • آش پزی
 • آلاچیق
 • آمبولانس
 • آموزشگاه
 • آموزشگاه آشپزی
 • آموزشگاه زبان
 • آموزشگاه موسیقی
 • آموزشگاه نقاشی
 • آموزشگاه هنرهای دستی
 • آموزش ارایشگری
 • آموزشگاه رانندگی
 • آنتیک
 • آهن آلات
 • آپارتمان
 • آژانس
 • آژانس هوایی
 • آیفون
 • آینه
 • آینه کاری
 • ابزار صنعتی
 • اتحادیه
 • اتوشویی
 • اتوماسیون ساختمان
 • اتوماسیون صنعتی
 • اجاره
 • اجاره ماشین
 • اجاره مجتمع گردشگری
 • اجاق گاز
 • ادوات کشاورزی
 • ادکلن
 • اسباب بازی
 • استخر
 • استودیو
 • اعلان حریق
 • اقامتگاه
 • الکتریکی
 • الیاف
 • امداد خودرو
 • ام دی اف
 • انواع موکت
 • اپیلاسیون
 • اکستنشن
 • ایزوگام
 • باربری
 • بارفروشی
 • بازرگانی
 • بازسازی
 • بازیافت
 • باشگاه
 • باشگاه بانوان
 • باطری
 • باغچه
 • باغ تالار
 • بافندگی
 • باقلوا
 • بالابر
 • بالکن شیشه ای
 • بتن
 • بدلیجات
 • بدنسازی
 • بذر کشاورزی
 • برشکاری
 • برق
 • برق صنعتی
 • برنج فروشی
 • بریانی
 • بستنی
 • بلبرینگ
 • بلوک زنی
 • بومگردی
 • بیمه
 • بیمه آتش سوزی
 • بیمه اتکایی
 • بیمه اموال
 • بیمه حوادث
 • بیمه خارجی
 • بیمه شخص ثالث
 • بیمه عمر
 • بیمه مسولیت
 • بینایی سنجی
 • تابلو ال ای دی
 • تابلو روان
 • تابلو سازی
 • تابلو فرش
 • تابلو LED
 • تاسیسات برق
 • تالار
 • تاکسی تلفنی
 • تبلیغات
 • تتو
 • تجهیزات آشپزخانه صنعتی
 • تجهیزات اداری
 • تجهیزات ایمنی
 • تجهیزات عکاسی
 • تجهیزات مرغداری
 • تجهیزات مهدکودک
 • تجهیزات نمازخانه
 • تجهیزات ورزشی
 • تجهیزات پزشکی
 • تخلیه چاه
 • تدریس
 • تراشکاری
 • ترخیص کالا
 • ترمیم مو
 • ترمیم ناخن
 • ترک اعتیاد
 • تریبون
 • تزئینات خانه
 • تشریفات
 • تشک
 • تصفیه آب
 • تعاونی
 • تعمیرات سیار
 • تعمیرات لباس
 • تعمیرات مبلمان
 • تعمیرات موبایل
 • تعمیرکار
 • تعمیرگاه
 • تعمیر درب
 • تعمیر لوازم خانه
 • تعمیر لوازم خانگی
 • تعویض روغن
 • تناسب اندام
 • تهویه
 • توانبخشی
 • توری
 • تور گردشگری
 • تولیدی
 • تولیدی مبل
 • تولیدی ورزشی
 • تولیدی پارچه
 • تولیدی پوشاک
 • تولیدی کفش
 • تولیدی کیف
 • تولید ذغال
 • تولید کرکره برقی
 • تولید گونی
 • تکواندو
 • تیرچه
 • تیزر تبلیغاتی
 • جا کفشی
 • جراحی بینی
 • جراحی دندان
 • جرثقیل
 • جواهر
 • جوشکاری
 • جک
 • جگرکی
 • حبوبات
 • حسابداری
 • حفاظ
 • حفاظت از اماکن
 • حفاظت فردی
 • حلیم پزی
 • حمل اثاثیه
 • حمل و نقل
 • حیوانات
 • خانه سالمندان
 • خاک برداری
 • خدماتی
 • خدمات خودرو
 • خدمات دانشجویی
 • خدمات فنی لوازم خانگی
 • خرازی
 • خرید زمین
 • خرید فروش ماشین
 • خرید مسکن
 • خرید و فروش گونی
 • خشکبار
 • خمکاری
 • خیاطی
 • داربست
 • داروخانه
 • داروی گیاهی
 • دامپزشکی
 • دبستان
 • دبیرستان
 • دخانیات
 • درب اتوماتیک
 • درب برقی
 • درب تاشو
 • درب ریلی
 • درب شیشه ای
 • درب ضد سرقت
 • درب فلزی
 • درب هوشمند
 • درب و شیشه ضد-گلوله
 • درب و پنجره
 • درب چوبی
 • دزدگیر
 • دسته گل عروس
 • دستگاه شست و شو
 • دفتر ازدواج
 • دفتر فنی برق
 • دفتر فنی مهندسی
 • دفتر وکالت
 • دفتر پیمانکاری
 • دندانسازی
 • دندانپزشک
 • دوخت لباس عروس
 • دوربین
 • دوربین مداربسته
 • دکتر زنان
 • دکوراسیون
 • دکوراسیون داخلی
 • دیوارپوش
 • دیگ بخار
 • رابیتس
 • رادیاتور
 • رستوران
 • رستوران سنتی
 • رنگ فروشی
 • رنگ مو
 • رهن
 • روشنایی
 • روشویی
 • روغن گیاهی
 • روکش اتومبیل
 • روکش دندان
 • ریخته گری
 • زالو درمانی
 • زعفران
 • ساختمان هوشمند
 • ساخت ماشین آلات سی ان سی
 • سازه پیش ساختی
 • ساعت
 • سالن زیبایی
 • سالن عقد
 • ساندویچ
 • سایبان برقی
 • سرامیک
 • سردخانه
 • سرویس استیل
 • سرویس خواب
 • سرویس خواب کودک
 • سفال
 • سفره خانه
 • سفره عقد
 • سقف متحرک
 • سقف کاذب
 • سمعک
 • سم و کود
 • سنگبری
 • سنگکاری
 • سنگ تزئینی
 • سنگ سابی
 • سنگ قبر
 • سنگ قیمتی
 • سوله صنعتی
 • سونا و جکوزی
 • سوییت
 • سیستم سرمایش
 • سیستم صوتی
 • سیستم گرمایش
 • سیسمونی
 • سیمانکاری
 • شارپ لیزر
 • شبکه رایانه ای
 • شرکت ثبت
 • شمعدان
 • شنوائی سنجی
 • شوفاژ
 • شیرینی
 • شیرآلات
 • شیشه
 • شیشه بری
 • شیشه دوجداره
 • شیشه ریلی
 • شیشه سازی
 • شیشه سکوریت
 • شینیون
 • صادرات
 • صافکاری
 • صنایع حفاظتی
 • صنایع دستی
 • صنایع چوب
 • صنعت
 • ضدحریق
 • طب سوزنی
 • طراحی ساختمان
 • طراحی سایت
 • طلا
 • طلا فروشی
 • ظروف آلومینیوم
 • ظروف تفلون
 • ظروف یکبار مصرف
 • عایق
 • عایق حرارتی
 • عرقیات
 • عطاری
 • عطر
 • عمل زیبایی
 • عکاسی
 • عکاسی صنعتی
 • عکاسی کودک
 • عینک طبی
 • غذای ایرانی
 • غذای بیرون بر
 • غذای دریایی
 • غذای سنتی
 • غذای فرنگی
 • غذای محلی
 • غیر انتفاعی
 • فرش
 • فرش فروشی
 • فروشگاه اینترنتی
 • فروشگاه لوازم خانگی
 • فروشگاه موسیقی
 • فروش دام
 • فروش زمین
 • فروش مسکن
 • فروش ملک تجاری
 • فست فود
 • فلز یاب
 • فنرسازی
 • فوتبال
 • فیلتر مغناطیسی
 • فیلمبرداری
 • قالی
 • قالی شویی
 • قرنیز
 • قطعات
 • قطعات یدکی آسانسور
 • قلیان
 • قنادی
 • لاستیک
 • لباس شب
 • لباس عروس
 • لباس فرم
 • لباس مجلسی
 • لباس ورزشی
 • لبنیات
 • لمینت
 • لمینت دندان
 • لوازم آشپزخانه
 • لوازم آرایشی
 • لوازم التحریر
 • لوازم بهداشتی ساختمان
 • لوازم جانبی موبایل
 • لوازم خانه
 • لوازم ساختمانی
 • لوازم صوتی تصویری
 • لوازم قنادی
 • لوازم لوکس
 • لوازم کادویی
 • لوازم یدکی
 • لوستر
 • لوله بازکنی
 • لوله و اتصالات
 • لوله کشی
 • لیفتراک
 • لیوان کاغذی
 • ماساژ درمانی
 • ماشین آلات راه سازی
 • ماشین آلات کشاورزی
 • ماشین عروس
 • مانتو فروشی
 • ماهواره
 • ماهی فروشی
 • مبلمان اداری
 • مبل شویی
 • مبل فروشی
 • متخصص ارتوپدی
 • مجتمع تفریحی
 • مجسمه سازی
 • مجموعه گردشگری
 • محوطه سازی
 • مخزن
 • مدرسه دخترانه
 • مدرسه پسرانه
 • مدلینگ
 • مرغ فروشی
 • مزون عروس
 • مسافرخانه
 • مشاوره
 • مشاور املاک
 • مشاور بیمه
 • مشاور حقوقی
 • مشاور حقوقی رایگان
 • مشاور سرمایه گذار
 • مشاور فنی
 • مصالح ساختمانی
 • معماری سنتی
 • ملامین سازی
 • منبع تغذیه
 • مهدکودک
 • مهمانسرا
 • موادغذایی
 • مواد اولیه صنعتی
 • مواد شوینده
 • مواد غذایی آماده طبخ
 • مواد پروتئینی
 • موبایل فروشی
 • موتورخانه
 • موتورسیکلت
 • موتور شویی
 • موزائیک
 • موزیک زنده
 • موسسه حقوقی
 • موسسه موسیقی
 • موسیقی
 • مکانیکی
 • مکانیک سیار
 • میدان تره بار
 • میز
 • میز ال سی دی
 • میلگرد
 • میوه
 • میکاپ
 • نان سنتی
 • نان صنعتی
 • نایلون و پلاستیک
 • نرده
 • نصب کرکره برقی
 • نظافت منزل
 • نقاش ساختمان
 • نقره
 • نماکاری
 • نمایشگاه ماشین
 • نمایشگاه موتور
 • نمایندگی
 • نمای شیشه ای
 • نهالستان
 • نورپردازی
 • نویسنده
 • نگه داری و مراقبت از سالمندان
 • نیروگاه
 • هاشور
 • هتل
 • هنرستان
 • هنرهای دستی
 • هواکش
 • هود
 • واردات
 • ورزش تفریحی
 • ورق گالوانیزه
 • وکیل
 • ویلا
 • ویلا سازی
 • پارچه فروشی
 • پارچه مبلی
 • پارکت
 • پارکور
 • پتوشویی
 • پخش عمده
 • پخش مواد غذایی
 • پخش پارچه
 • پرده
 • پرده برقی
 • پرده تزئینی
 • پرده هوایی
 • پرستاری
 • پرس کاری
 • پرورش الاغ
 • پرورش سگ
 • پرورش ماهی
 • پروفیل
 • پزشک
 • پشتی
 • پلاسکو
 • پلاک سازی
 • پله برقی
 • پمپ
 • پنجره دو جداره
 • پورژکتور
 • پوست
 • پوستر
 • پوشاک بچگانه
 • پوشاک زنانه
 • پوشاک مردانه
 • پوشاک نوجوان
 • پوکه معدنی
 • پکیج
 • پیتزا
 • پیرایش
 • پیرایش مردانه
 • پیش دبستانی
 • پیمانکاری
 • پیک موتوری
 • پی وی سی
 • چادردوزی
 • چادر مسافرتی
 • چاه
 • چاپ
 • چرخ خیاطی
 • چرم
 • چسب آکواریوم
 • چشم پزشکی
 • چلوکباب
 • چمدان
 • ژنراتور
 • ژیمناستیک
 • کابینت
 • کادوئی
 • کادویی
 • کارتخوان
 • کارتن سازی
 • کارخانه آب معدنی
 • کارواش
 • کارگاه درب و پنجره
 • کاریابی
 • کاشت مو
 • کاشت مژه
 • کاشت ناخن
 • کاشی
 • کاشی کاری
 • کاغذ دیواری
 • کافه سنتی
 • کافه شاپ
 • کامپوزیت
 • کامپیوتر
 • کانال سازی
 • کانکس
 • کاور مبل
 • کباب
 • کبابی
 • کتونی
 • کتیبه
 • کت و شلوار
 • کراتینه
 • کرکره برقی
 • کشاورزی
 • کفش
 • کفش زنانه
 • کفش طبی
 • کفش مجلسی
 • کفش مردانه
 • کفپوش
 • کفپوش اتومبیل
 • کف شویی
 • کلبه
 • کلید سازی
 • کلینیک
 • کلینیک ساختمانی
 • کمد دیواری
 • کمپرسو
 • کناف
 • کولر
 • کوهنوردی
 • کیف
 • کیوسک
 • کیک
 • گاز کشی
 • گاو صندوق
 • گریم داماد
 • گریم عروس
 • گل
 • گلخانه
 • گلدوزی
 • گل آرایی
 • گل فروشی
 • گوشت
 • گچبری
 • گچکاری
 • گیتار
 • یخچال صنعتی
 • یراق آلات