یکی از مناطق مهم عشایری ایران، استان فارس می باشد و بزرگترین ایل ایران(ایل قشقایی) با شش طایفه در فارس به کوچ روی ادامه می دهند. علاوه بر ایل قشقایی ایل خمسه و ایل محسنی و همچنین طوایف کوچکتری به زندگی عشایری خود در فارس ادامه می دهند. ‌

استان فارس مهد گسترش تمدن پارسی در جنوب ایران واقع شده و همواره یکی از پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری جهان محسوب می شود. مرکز این استان، شهر زیبا و افسانه ای شیراز، با قدمتی 6500 ساله از دیرباز مورد توجه حاکمان ایران قرار گرفته و بناهای با عظمت و شگفت انگیزی در این شهر ساخته شده است.

براساس آخرین تقسیمات کشوری استان فارس به ۱۶ شهرستان ۴۸ شهر ۶۰ بخش و ۱۸۵ دهستان تقسیم شده است منطقه فارس یکی از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران است. فارس در کتیبه های هخامنشی به صورت پارسه و در نوشته های یونانی پرمیس آمده و معرب آن فارس است.

موقعیت جغرافیایی و تقسیمات کشوری استان فارس

استان فارس در جنوب غرب واقع و از شمال به استانهاي اصفهان و يزد ، از غرب به استانهاي بوشهر و كهگيلويه و بوير احمد، از جنوب به استان هرمزگان و از شرق به استان كرمان محدود است. بر اساس آخرين تقسيمات كشوري استان فارس داراي 29 شهرستان، 102 شهر، 84 بخش، 205 دهستان و 8369 آبادي مي باشد. وسعت استان فارس بالغ بر 122 هزاركيلومتر مربع بوده كه معادل 5/7 درصد از مساحت كل كشور مي باشد و از اين جهت در بين استان هاي كشور پس از استان هاي سيستان و بلوچستان، كرمان و خراسان جنوبي، در جايگاه چهارم قرار دارد.

شهرستان لارستان با وسعتي معادل 14142 كيلومترمربع وسيع ترين و شهرستان رستم با وسعتي معادل 1030 كيلومترمربع ، كم وسعت ترين شهرستان استان محسوب مي گردند. شهرستان شيراز كه مركز استان مي باشد با وسعتي معادل 6049 كيلومترمربع بعد از لارستان، نيريز، داراب و اقلید در رتبه پنجم قرار دارد.

پیشینه تاریخی

منطقه فارس، یکی از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران است. فارس کتیبه‌های هخامنشی به صورت پارسه و در نوشته‌های یونانی به شکل پرسیس آمده و معرب آن فارس است. یونانیان نام ایالت پرسیس را به اشتباه بر تمام ایران اطلاق می‌کردند. تا این اواخر هم اروپاییان این اشتباه را تکرار می‌کردند.

پارسی‌ها مردمانی آریایی‌نژاد بودند که تاریخ ورودشان به این سرزمین دقیقاً روشن نیست. از کتیبه‌های به جا مانده پادشاهان آشوری چنین برمی‌آید که پارسی‌ها، مانند مادها، مدت‌ها تحت تسلط آشوری‌ها بوده و در اطراف دریاچه ارومیه یا در کرمانشاه کنونی سکونت داشته‌اند. این قوم به احتمال زیاد، در حدود هفت‌صد سال قبل از میلاد رهسپار نواحی جنوبی ایران شده و در سرزمین فارس امروزی سکونت گزیده است.

بر پایه اسناد و مدارکی که از حفریات شوش به دست آمده و نیز بر اساس آثاری که از بابلی‌ها بر جای مانده است، کوروش در عیلام و انزان سلطنت داشته و پس از وی، پسرش چیش پیش (ششصدو هفتاد و پنج- هفتصد و چهل ق. م) پادشاه پارس و انزان بوده است.

 

زبان و گویش

زبان اکثریت و رسمی مردم استان فارس، مانند زبان رسمی ایران، فارسی است. پیش از اسلام زبان ایرانیان زبان فارسی میانه بوده‌است که امروزه پس از تغییراتی به صورت زبان فارسی امروزی درآمده و در بین بیشتر مردم استان مورد استفاده قرار می‌گیرداز قرن دوم و سوم زبان فارسی دری که ریشه‌ در پارسی میانه داشت جای زبان پارسی میانه را گرفت و توجه حکومت و نویسندگان و شعرا به آن موجب شد که به صورت زبان رسمی درآید.

امروزه لهجه‌ها و گویش‌های فارسی شیرازی، باصری، جهرمی، تاجیکی، آباده‌ای و کازرونی در این استان تکلم می‌شوند. گویش باصری منحصر به افراد ایل باصری است که شباهت‌ها و اشتراکات زیادی یا لهجه شیرازی دارد. لهجه‌های تاجیکی مجموعه‌ای از لهجه‌ها هستند که در روستاهایی از منطقهٔ فارس بدانها صحبت می‌شود. این لهجه‌ها اگرچه عمدتاً متعلق به زبان فارسی هستند اما در پاره‌ای از حالات صرفی و اصطلاحات با فارسی معیار متفاوت بوده و گاهی حتی شیوه‌های صرفی پارسی میانه را در خود نگاه‌داشته‌اند.

صنایع دستی

قالی، گلیم و گبه از مهم‌ترین صنایع دستی استان محسوب می‌شوند، پس از آن باید از خاتم، خاتم سازی و خاتم کاری و پس از آن معرق‌کاری روی چوب، منبت کاری چوب، نقاشی روی چوب و سفال و سرامیک، کاشی معرق و کاشی هفت رنگ یاد کرد. از رشته‌های رایج در استان فارس طراحی و نگارگری (نگارگری، گل و مرغ‌سازی، تذهیب و تشعیر) است.

رنگرزی گیاهی و استفاده از مواد ملونه طبیعی در رنگرزی خامه و ابریشم نیز کاری پررونق در استان فارس است. در زمینه فلزکاری و هنرهای مرتبط با فلز نیز می‌توان از آثار قلمزنی روی نقره یاد کرد. از سایر رشته‌های صنایع دستی رایج در این استان می‌توان به دوخت لباس‌های محلی، عروسک‌سازی، پیکرتراشی، نمدمالی، رودوزی‌های سنتی، بافتنی، نقشه‌کشی فرش و گلیم اشاره کرد

غذاها

از غذاها و خوراکی‌ها استان فارس می‌توان به آش کارده، آش سبزی صبحانه، کلم پلوی شیرازی، کوفته هلو، دو پیازه آلو، کوفته سبزی، فالوده و دم‌پخت عدس اشاره نمود.

همچنین شکر پلو، آش انار، یخنی نخود، بادام سوخته، قرمه به، رب پلو، یخنی عدس کلم، شکر پنیر، حلیم بادمجان، حاجی بادام، مهیاوه حلوای کاسه، دوای آرد و روغن، آش ماست، پاچه پلو، قنبرپلو، آب پیازک، رنگینک و شامی نیز از غذاهای مخصوص شهر شیراز هستند

توانمنديها و قابليتهاي بخش كشاورزي

محصولات عمده فارس در بخش کشاورزی شامل گندم، ذرت، خرما، جو، انجیر، انار، پنبه، گردو و مرکبات، چغندرقند، گوجه فرنگی و ... می باشد.

بخش كشاورزي استان فارس نقش اساسي در توليد ، اشتغال و امنيت غذايي كشور داشته است و همچنين سهم عمده اي از توليد ناخالص ملي را به خود اختصاص مي دهد. بطوري كه حدود 9 درصد ارزش افزوده بخش كشاورزي كشور (مقام اول) مربوط به استان فارس است و 23 درصد از شاغلين اين استان در بخش كشاورزي فعاليت دارند. استان فارس از نظر سطح زير كشت محصولات سالانه در كشور، در رتبه دوم و در زمينه سطح زير كشت محصولات دائمي رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

در خصوص توليد محصولات باغي و زراعي نيز استان فارس از جايگاه ويژه اي برخوردار است بطوري كه حدود 16 درصد از محصولات باغي كشور در استان فارس توليد شده و از اين نظر رتبه اول را به خود اختصاص داده است و با توليد حدود 9 درصد از محصولات زراعي كشور در جايگاه دوم قرار دارد.

توانمنديها و محورهاي توسعه صنعتي و معدني استان

صنايع گاز و پتروشيمي :وجود منابع غني گاز در جنوب استان  نزديكي به بندر عسلويه به عنوان يكي از منابع مهم تامين گاز ، ميعانات گازي و مواد اوليه پايين دستي صنايع گاز و پتروشيمي . وجود شركت پتروشيمي شيراز ، پالايشگاه شيراز و تعداد زيادي صنايع بزرگ شيميايي . عبور 4 خط لوله گاز سراسری از نقاط مختلف استان وجود شركتهاي طراحي و مهندسي صنايع پتروشيمي ، شركت ساختمان و نصب صنايع پتروشيمي ، دانشگاه شيراز و ديگر مجموعه ها كه امكانات زيادي را از نظر تامين نيروي انساني متخصص مورد نياز فراهم نموده است.وجود منطقه ويژه اقتصادي شيراز 

وجود كارخانجات بزرگ صنايع برق از جمله كارخانجات مخابراتي ايران، صنايع الكترونيك و صنايع قطعات الكترونيك كه به آخرين فناوري روز در زمينه ساخت ، مونتاژ و تست قطعات الكترونيكي مجهز مي باشند

وجود منطقه ويژه صنايع انرژي بر با مساحت 9000 هكتار و سرمايه گذاري حدود 30000 ميليارد ريال در نقطه همجواري 3 استان فارس ، هرمزگان و بوشهر و نزديكي به حوزه گازي پارس جنوبي ، پارس شمالي در خليج فارس و حوزه هاي مستقر در خشكي . 

 برخی از جاذبه های گردشگری استان فارس

حافظیه

می توان از آرامگاه حافظ به عنوان قلب آرامش، مهد فرهنگ و هنر ایران و نماد شهر زیبای شیراز نام برد، آرامگاهی زیبا با فضایی شاعرانه و عاشقانه که زبان از توصیفش عاجز است. این آرامگاه پیکر مقدس شاعر شهیر ایران زمین، حافظ شیرازی را در دل دارد، یکی از بزرگترین شعرای فارسی زبان که از آن به عنوان شکسپیر ایران یاد می شود.

این شاعر گرانقدر در تمام دوران منبع غرور ملی ایران زمین به شمار می رود و کتاب دیوان آن نقطه ای عطف در ادبیات فارسی است. این قهرمان عامه در تمام ادوار تاریخ در میان مردم ایران زمین از احترام خاصی برخوردار می باشد و تعداد زیادی از عشاق در تمام طول سال علی الخصوص در هنگام غروب از آرامگاه آن دیدن می نمایند. پیکر این اسوه عشق در میانه یک باغ و در درون یک حرم احاطه شده با هشت ستون و گنبدهایی که با کاشی های موزاییکی مزین گردیده، آرام گرفته است.

این بنای یادبود در سال 1935 ساخته شد و بعد از آن گسترش یافت. خواجه شمس الدین حافظ شیرازی در فواصل بین سال های 1317 تا 1326 در شهر شیراز متولد گردید و در سال 1389 درگذشت. شاعر و محقق دینی که با سبکی تاثیرگذار دل بسیاری از علاقمندان به شهر و هنر را تصاحب نمود.

باغ ارم

باغ ارم نه تنها یکی از مشهورترین جاذبه های شیراز بلکه یکی از جذاب ترین آثار ایران به شمار می رود. مکانی بی نظیر با درختان سرو سربرافراشته به آسمان، گل هایی رنگارنگ، راهروهایی جذاب و فضایی اغوا کننده و پر شده از رایحه گل ها. اسم این باغ از کلمه ارم به معنای بهشت در زبان عربی مشتق گردیده است. اطلاعاتی دقیق درباره پیشینه این باغ افسانه ای وجود ندارد اما گمان می رود که قدمت آن به دوران سلجوقی یعنی فواصل بین قرن های یازدم تا چهاردهم باز می گردد.

با توجه به سفرنامه هایی که از باغ ارم در آنها نام برده شده، احتمال می رود اتابک قراچه که از طرف سنجر سلجوی به عنوان حاکم فارس انتخاب شد، دستورات لازم برای ساخت این باغ را صادر نموده.

این جاذبه باشکوه جلوه ای بسیار افسانه ای از شهر زیبای شیراز را ارائه می دهد و در تمام فصول علی الخصوص در فصل بهار، زمانیکه عطر شکوفه های بهار نارنج دلبری می کند، نظر بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می کند. نام باغ ارم به عنوان یکی از باغ های ایران در فهرست سازمان میراث جهانی یونسکو قرار دارد. از امکانات موجود در این مکان می توان به دسترسی به وسایل نقلیه، اقامتگاه، رستوران و پوشش شبکه تلفن همراه و اینترنت اشاره کرد.

مسجد نصیر الملک

مسجد نصیر الملک از ارزنده ترین و متفاوت ترین مساجد ایران، از لحاظ کاشی کاری و مقرنس است و به دلیل شیشه های رنگارنگ مکانی محبوب برای عکاسان به شمار می رود.

مسجد نصیرالملک در سال 1293 تا 1305 قمری به دستور میرزا حسن علیخان ملقب به نصیر الملک، از اشراف دوره قاجار شیراز، ساخته شد. معماری این بنا توسط محمد حسن معمار شکل گرفت و در و پنجره های رنگین و با ذوق شبستان توسط استاد محمد جعفر و استاد محمد رحیم طراحی وساخته شده اند. زیربنای مسجد برابر با 2212 متر مربع و مساحت کل آن برابر با 2980 متر مربع است.

مسجد وکیل

مسجد وکیل باز مانده ای تاریخی از دوران زندیه است و جز مجموعه ی وکیل می باشد. این مجموعه شامل مسجد، حمام و بازار می باشد. مسجد وکیل در محله قدیمی درب شاهزاده قرار دارد و زیباترین بنای مجموعه وکیل است.

 
 مسجد وکیل در سال 1152 خورشیدی و در زمان حکومت زندیه ساخته شده است. در آن زمان شیراز پایتخت حکومت بود و به همین دلیل کریم خان تلاش های بسیاری برای بهبود این شهر کرد. مسجد وکیل اولین بار در دوران قاجار و به دستور حسین علی میرزا فرمانفرما، فرزند فتحعلی‌شاه قاجار، ترمیم شد و پس از آن نیز بازسازی مسجد همواره ادامه یافت.
حمام وکیل
می توان از شهر شیراز به عنوان مهد فرهنگ و تمدن ایران زمین نام برد، شهری جذاب با فضایی رویایی که آثار تاریخی متعددی را در دل خود جای داده است.
همانطور که می دانید این شهر در دوران زندیه پایتخت ایران بوده از این رو آثار و ساختمان های باستانی شگرفی مربوط به همان دوران در آن یافت می شود. یکی از معروف ترین این آثار حمام وکیل می باشد، حمامی بی نظیر که توسط معمارانی شهیر و صاحب نام طراحی شده و جزو یکی از پرآوزه ترین حمام های ایران به شمار می رود.
این حمام به دستور کریمخان زند در مرکز شهر شیراز و در مجاورت مسجد وکیل ساخته شد، کریمخان زند پادشاه سلسله زندیه اقدامات زیادی در راستای آبادانی و پیشرفت شهر شیراز نمود و با ساخت عمارت هایی متعدد در این شهر آن را به یکی از برترین نقاط تحت سلطه خویش تبدیل کرد. در واقع این حمام عضو مجموعه ای از بازار و مسجد وکیل به شمار می رود. این حمام با توجه به پیشرفته ترین اصول معماری زندیه طراحی شده و دارای مساحت کلی 8660 متر مربعی، طول 120 متری و عرض 80 متری است.
تخت جمشید
تخت جمشید به عنوان مهد فرهنگ و تمدن کهن ایرانی نام برد، پایتخت شهیر و باشکوه امپراطوری هخامنشیان با قدمت و پیشینه ای کهن. شاید کمتر کسی پیدا شود که از آوازه این مجموعه ارزشمند بی خبر باشد و حتی ناآشناترین افراد به تاریخ هم قطعا نام آن را شنیده اند.این شهر باستانی با نام اصلی پرسپولیس در 57 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است. پرسپولیس کلمه ای است یونانی به معنای شهر ایرانیان.
این منطقه باشکوه در فارس در سال 518 قبل از میلاد توسط پادشاه قدرتمند هخامنشیان داریوش بزرگ ساخته شد و به عنوان پایتخت امپراطوری جایگزین پاسارگارد گردید.
نقش رستم
نقش رستم مجموعه ای تاریخی واقع در 6 کیلومتری شمال پرسپولیس (تخت جمشید) در استان فارس ایران می باشد. این مجموعه در کوه حاجی آباد شمال مرودشت واقع شده است. نقش رستم در مرکز ایران باستان و در شمال شرقی این منطقه، پایتخت باستانی کوروش کبیر یعنی پاسارگاد قرار دارد. در نقش رستم آثاری از سه دوره عیلامی 600 تا 2000 قبل از میلاد، هخامنشی 600 تا 330 قبل از میلاد و دوران ساسانی 224 تا 651 میلاد وجود دارد.
همچنین آرامگاه چندین پادشاه بزرگ هخامنشی از جمله داریوش، خشایار شاه، اردشیر اول و داریوش دوم به چشم می خورند.
علاوه بر این آرامگاه ها نقش های بسیار زیبای برجسته ای از دوران تاجگذاری اردشیر بابکان و همچنین پیروزی شاپور اول در جنگی علیه امپراطور رم نیز دیده می شود. آرامگاه های موجود در نقش رستم درب هایی مربع شکل داشته اند که در دوران باستان توسط سنگ هایی بزرگ که در پشت آنها می گذاشتند قفل می شدند. آرامگاه های کوروش کبیر و خشایار شاه از نظر شکل و ظاهر دقیقا به یک شکل می باشند با این تفاوت که در بالای آرامگاه کوروش کتیبه ای به خط میخی به چشم می خورد.
غار شاپور
این غار در فاصله 6 کیلومتری تا شهر باستانی بیشابور در شهرستان کازرون در ارتفاعاتی مشرف به تنگه چوگان قرار گرفته است. استان فارس جاذبه های بی شماری را در دل خود جای داده و سفر به آن کوله باری از تجربیات و البته خاطرات به یادماندنی را برایتان به ارمغان می آورد.
 می توان از غار شاپور به عنوان یکی از چشمگیرترین این جاذبه ها نام برد که بازدید از آن را به هیچ وجه نباید از دست داد. کافیست چشمانتان را ببیندید و در ذهنتان متصور شوید که اکنون به این منطقه سفر نموده اید حال با باز نمودن چشمتان اولین چیزی که درست در روبروی شما ظاهر می شود، مجسمه ای عظیم الجثه است، تندیسی دیدنی از شاپور اول که ابهت و شکوه آن را به نمایش می گذارد.
وجود چنین مجسمه ای با این اندازه در غاری در بالای کوه قطعا شگفت انگیز خواهد بود. این مجسمه در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. به طور کلی مجسمه های سنگی و سنگ نگاره های ارزشمند بخش مهمی از هنر دوران ساسانی را تشکیل می دهد.
این غار از اهمیت تاریخی وافری برخوردارست و مجسمه شاپور موجود بر آن یکی از شاهکارهای پیکر تراشی به شمار می رود. جاذبه ای دیدنی که بر روی دیواره کوهی به وجود آمده و نقش های سنگی برجسته ای همراه با تراشه هایی بی نظیر را در دل خود جای داده اند
شهر باستانی بیشاپور
شهر باستانی بیشاپور با قدمتی بیش از 17 قرن از مجموعه های با ارزش دوره ساسانی است که با آثار تاریخی متعددش همچون معبد آناهیتا، در گذر سال ها یکی از پر مخاطب ترین مکان گردشگری ایران و استان فارس بوده است.
شاپور اولین پادشاه ساسانی پس از شکست والرین، امپراتور روم، فرمان ساخت شهری در منطقه ای خوش آب و هوا و در میان راه تیسفون به تخت جمشید را داد و اسم خود را بر آن نهاند.
شهر بیشاپور به دستور شاپور اول، موسس سلسله ساسانیان، در سال 266 میلادی ساخته شد و حتی پس 2 قرن از ساختش، افرادی در آن سکونت داشتند که سبب زنده ماندن این سایت تاریخی می شدند.
این شهر در میان اسناد تاریخی به نام های دیگری از قبیل بیشابور، به اندیوشاپور و بیشاور معروف است.
آبشار مارگون
می توان از آبشار مارگون به عنوان یکی از شاهکارهای خالق هستی در دل طبیعتی وصف نشدنی نام برد، آبشاری مرتفع که در مجاورت شهرستان سپیدان و مرز بین استان فارس و کهکیلویه و بویر احمد قرار گرفته.
در ارتفاعات این آبشار هیچ رودخانه ای قرار ندارد و منشا آن چشمه هایی کوچکی اند که از دل کوه جوشیده و به سطح صخره ها راه یافته اند. مارگون عریض ترین و مرتفع ترین آبشار چشمه ای در جهان به شمار می رود.
اگر عاشق طبیعت هستید و می خواهید زیبایی های طبیعی را از جلوه ای خاص و منظر منحصربه فرد ببینید، پیشنهاد می شود از تنگه مارگون به سمت آبشار حرکت کنید، جاییکه فرصت طلایی بازدید از این شاهکار طبیعی از زاویه ای خاص برایتان فراهم می شد.
این مسیر از شیراز قابل دسترسی است، پس از پیمودن مسیری دو ساعتی با اتومبیل از شیراز به محل جوشش آب های جاری از دل صخره ها یا به بیانی دیگر منشا آب های آبشار خواهید رسید.

جهت آشنایی بیشتر با استان های کشور می توانید به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 2537 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order