شهرستان بناب با ۸۴۰ کیلومتر مربع وسعت در جنوب غربی استان آذربایجان شرقی واقع شده است و فاصله مرکز شهرستان با مرکز استان ۱۲۰ کیلومتر است. شهرستان بناب از شمال به شهرستان عجب شیر ، از شرق به شهرستان مراغه، از جنوب به شهرستان ملکان و از غرب به شهرستان میاندوآب در استان آذربایجان غربی و دریاچه ارومیه محدود می شود. بناب از دیر باز از یک موقعیت ممتــــاز جغرافیائـــی برخوردار بوده و راههای بزرگ تجارتـی و کاروانی از آذربایجان به بین النهرین، شامات، حجاز و غرب کشــور از آن عبور میکرده اسـت و امروزه نیز با قرار گرفتن در نقطه تلاقی محورهای اصلی آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، عتبات عالیات و دسترسی به راههای آهن و هوائی ضمن این که موقعیت خـود را حفظ کرده بلکه بر موقعیتش نیز افزوده شده است و همیشه به عنوان یک شهر مطرح در شمال غربی کشور مــورد توجه قرار گرفته است.

جغرافیای طبیعی شهرستان بناب 

شهرستان بناب در جلگه ای صاف و هموار قرار گرفته كه از طرف شرق به كوههای غربی سهند و از غرب به سواحل پست دریاچه ارومیه محدود می گردد. ارتفاع متوسط شهرستان از سطح دریا ۱۶۰۰ متر است كه در بلندترین نقطه (قزل داغ) ۲۲۵۰ متر و در پست ترین (آخوند قشلاق) ۱۲۸۰ متر می باشد.

آثار تاریخی و نقاط دیدنی و گردشگری

از آثار گردشگری منطقه بناب روستای گردشگری سَور و توتاخانه، موزه صفوی، موزه مردم شناسی، منطقه گردشگری دوش، منطقه گردشگری قره قشون، مسجد مهرآباد، مسجد میدان، مسجد اسماعیل بیگ، حمام حاج فتح الله، حمام مهرآباد و ... را می توان نام برد. در كل در بناب بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی و باستانی وجود دارد كه ۶۵ اثر از آنها به ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده است.

سوغات

از جملهٔ صنایع دستی این شهرستان می‌توان به طراحی روی قالی، قالی‌بافی، قلم‌زنی روی مس و منبت‌کاری اشاره کرد. هم‌چنین انگور و خیار و پیاز از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این شهر به‌شمار می‌روند. خشکبار و کباب سنتی بناب نیز شهرت جهانی یافته‌است. از سوغات بناب می‌توان به دوشاب بناب، حلواهای بناب از جمله ساری حلوا، بزرک حلوا و نخودلی حلوا و نیز صنایع دستی مختلف و نیز انواع شیرینی‌جات بناب مانند نقل و باقلوا و …همچنین لازم است ذکر شود که کباب بناب که اکنون در آستانه ثبت جهانی شدن است یکی از غذاهای ایرانی اصیلی است که شهرت آن تا دورترین نقاط کشور رسیده‌است.سمنو نیز طبیعی ترین غذا بوده که تنها از آب جوانه گندم ،آرد و آب تهیه میشود و بسیار شیرین است و حتی قند درون آن نیز طبیعی بوده و از نوع مالتوز است.

جهت آشنایی بیشتر با سایر شهرهای استان آذربایجان شرقی به سامانه سراسری زمات مراجعه نمایید.

Showing 10 from 25 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

بارفروشی و حق العمل کاری زارعی ? باسلام بارفروشی وحق العمل کاری زارعی  ? همکاری با کشاورزان و بارکنان و همکاران و… و مساعده برای کشاورزان ? اعلام قیمت بروز میوه و تره باره برای کشاورزان و…

فروشگاه بذر ایران آذر کلینیک بذر هویج ? کلینیک تخصصی انواع بذر هویج  ? هویج یکی از معروف‌ ترین و پُرمصرف‌ ترین سبزیجات د رسرتاسر جهان است. تقریبا همه‌ کشور‌ها در غذاهایشان از هویج استفاده می‌کنند.

تولیدکننده و واردکننده دوبین مداربسته پرولاین ? انواع دوربین مداربسته ? دزدگیر سیمکارتی ? دزدگیر ریموتی ? تولیدکننده و واردکننده دوربین مداربسته نماینده انحصاری محصولات پرولاین

وارداتیضد آب ضد خش بدون تغییر رنگ و حالت نصب و پخش انواع کفپوش تایلی و رولی (لایو دکور ) نمونه تایلی نمونه تایلی نمونه تایلی …