آشنایی با پنجره‌‌‌های دوجداره

آشنایی با پنجره‌‌‌های دوجداره

امروزه کارشناسان انرژی به این نتیجه رسیده اند که 40 درصد اتلاف انرژی ساختمان‌ها از طریق پنجره ها  می‌باشد. یکی از مهمترین راه های جلوگیری از این اتلاف انرژی استفاده از درب و پنجره دوجداره با شیشه های دوجدارهمی‌باشد، به طوری که در حال حاضر 70 درصد ساختمان های قاره اروپا از این نوعدرب و پنجره دوجداره بهرهمی‌برند.

عموما پنجره‌‌‌های دوجداره، با عنوان فنی UPVC(Unplasticised Poly Vinyl Chloride) شناخته می‌شوند هرچند که در کشور ما واژه پنجره دوجداره به پنجره هایی که قاب آن از جنس‌‌‌های فلزی بوده و شیشه آن دوجداره می‌باشد نیز گفته می‌شود. این ماده یک نوع ترموپلاستمدرن متشکل از مشتقات اصلی نفت خام و نمک طعام است. علاوه بر این نوع پنجره دوجداره، امروزه پنجره‌‌‌های دیگری نیز با عنوان پنجره‌‌‌های چوبی، آلومینیومی‌و آهنی دوجداره نیز به خریداران پیشنهاد می‌گردد ک بعضا در کنار قیمت مناسب تر، برخی از ویژگی‌‌‌های اصلی پنجره‌‌‌های دوجداره را دارا نمی‌باشند. لذا در این مقاله ضمن مقایسه انواع این پنجره‌‌‌های موجود در بازار، به شناخت پنجره‌‌‌های اصلی دوجداره (UPVC) می‌پردازیم.

مقایسه درب و پنجره های چوبی، آلومینیمی و UPVC

  • پنجره های چوبی: چوب سرما و گرما را عبورنمی‌دهد. اما چوب خاصیت شکنندگی و سوراخ شدن دارد. بنابراین در طول زمان به خصوص در قسمت های خارجی ترک خورده ومی‌شکند.

پنجره های آلومینیمی: پنجره های آلومینیمی دارای عمر بیشتری نسبت به چوب بوده و همچنین سبکتر و نازکتر است. حمل و نصب ساده تری نیز دارد. هرچند می‌توان این شیشه این پنجره‌ها را دوجداره ساخت، اما از آنجا که بدنه قاب این نوع پنجره‌ها عایق نبوده و در نتیجه گرما را هدر داده، سرما را به داخل راه داده و عرقمی‌کند، عملا خواص کامل پنجره‌‌‌های دوجداره را ندارند. آلومینیم یک فلز بوده و در مقابل خوردگی و زنگ زدگی آسیب پذیر است و به مرور زمان آسیب پذیرترمی‌شود. تورفتگی و خراش خوردگی آلومینیم قابل تعمیر نبوده و باید کلاً تعویض گردد. گوشه های درب‌ها و پنجره های آلومینیمی به صورت مکانیکی به یکدیگر متصلمی‌شوند که باعث آسیب پذیری آن در برابر تغییر شکل خواهد بود.

پنجره های آهنی: پنجره های آهنی نیز به صورتدوجداره قابل ساخت می‌باشند. حسن آنها قیمت مناسب تر، قابل ترمیم بودن (مثلا در صورت شکستگی لولاها) و رنگ پذیری ناسب می‌باشد. اما همان مشکلات عایقی پنجره‌‌‌های آلومینیومی‌را داراست. به علاوه درزگیری آن نیز معمولا به درستی قابل انجام نبوده و در هنگام بارندگی باعث نفوذ آب از اطراف به داخل پنجره می‌شود. زنگ زدگی به مرور زمان از دیگر مشکلات این نوع پنجره‌ها می‌باشد.

پنجره های دوجداره  : پنجره های UPVC از ماده سخت و محکم UPVC ساخته شده است. شکل چند محفظه ای آن باعثمی‌شود در مقابل هدر رفتن گرما و سرما و تعریق مقاوم باشد. پنجره  UPVC زمانیکه در برابر گرما و سرمای خیلی زیاد قرارمی‌گیرد تغییر شکلنمی‌دهد. هسته فلزی آن تضمینمی‌کند که UPVC فرم و پایداری خود را حفظمی‌کند. گوشه های درب‌ها و پنجره های UPVC به صورت مکانیکی بهم متصلنمی‌شوند بلکه به یکدیگر جوش دادهمی‌شوند که باعثمی‌گردد درب یا پنجره به صورت یک قالب بهم پیوسته و یک تکه باشد  در صورتی که این نوع پنجره‌ها توسط سازندگان معتبر ساخته نشود،. با گذشت زمان اندکی از نصب آن دچار تغییر حالت شده و فرم عایقبندی آن از بین می‌رود به علاوه آنکه از نظر ظاهری نیز دچار کهنگی می‌شود.

  • شیشه دوجداره چیست؟

استفاده از شیشه‌‌‌های دو جداره به دلیل حفظ انرژی حرارتی – برودتی و کاهش آلودگی صوتی در پنجره ساختمان بیمارستان‌ها، کتابخانه‌ها، موزه‌ها، و ساختمانهای حاشیه خیابان‌‌‌های پر تردد کار برد وسیع دارند. اخیرا برای ایمنی وآسایش بیشتر پنجره وسایل نقلیه عمومی‌مانند واگن‌‌‌های قطار و اتوبوس‌‌‌های بین شهری نیز با شیشه‌‌‌های دو جداره تجهیز شده اند. میانگین سر و صدا در شهرهای بزرگ در حدود 65 تا 70 دسیبل است. این در حالی است که شدت صوت مجاز برای بیمارستان‌ها و محیط هایی از این قبیل حداکثر 39 دسیبل است. شیشه‌‌‌های دو جداره می‌توانند شدت صوت را حدود 50 دسیبل کاهش دهند. و آن را به مرز 20 تا 30 دسیبل برسانند. علاوه بر این شیشه‌‌‌های دو جداره انتقال گرما را به شیوه‌‌‌های گوناگون و با رعایت نمودن اصول مهندسی تا حد زیادی کاهش می‌دهند. لایه‌‌‌های هوای خشک که خود عایق طبیعی محسوب می‌شوند بین دو جداره شیشه محبوسمی‌شود  که قابل مقایسه با یک پوشش فایبر گلاس است.
  • انواع درب و پنجره دوجداره  درب و پنجره های  UPVC:

درب و پنجره دوجداره با یراق یک طرف بازشو ( Single Opening )

درب و پنجره دوجداره با یراق دو طرف بازشو ( Double Opening )

درب و پنجره دوجداره با یراق کشویی ( Sliding )

درب و پنجره دوجداره UPVC فرانسوی با مولیون متحرک ( French Window )

انواع شیشه‌‌‌های دو جداره:

ساده: این نوع شیشه از دو جداره شیشه فلوت ساده تشکیل شده است.
رنگی:  این نوع شیشه از یک جداره رنگی و یک جداره ساده تشکیل شده است.
رفلکس:  این نوع شیشه دو جداره از یک جداره ساده و یک جداره شیشه رفلکس ساخته می‌شود که جداره شیشه رفلکس باید به طرف بیرون قرار گیرد. شیشه‌‌‌های رفلکس از عبور نور شدید خورشید به شدت جلوگیری می‌کنند ولی ایراد آنها این است که داخل ساختمان را تاریک کرده و در شب داخل ساختمان نمایان است.
سکوریت: شیشه‌‌‌های سکوریت برای محل‌‌‌های پرخطر و پر تردد در نظر گرفته می‌شود. شیشه سکوریت در هنگام شکستن کاملاً خرد شده و باعث ایجاد تیکه‌‌‌های بزرگ و خطرناک شیشه نمی‌گردد. شیشه‌‌‌های جانبی خودروها از نوع سکوریت است.
لمینت: شیشه‌‌‌های لمینت معمولاً در کارخانه تولید شیشه از دو جداره شیشه ساده به ضخامت ۳ میلی متر و یک لایه رزین در وسط آنها تشکیل شده است. شیشه لمینت در موقع برخورد مانع سخت به آنها خرد نشده و تنها ترک بر می‌دارد. شیشه‌‌‌های جلو و عقب خودروها از نوع لمینت است.

    • منبع: www.apartmaneman.ir