درباره «زونا» بیشتر بدانیم

درباره «زونا» بیشتر بدانیم

 «زونا»

دلیل ابتلا به این بیماری فعال شدن مجدد ویروس « واریسلازوستر» است كه در دوران كودكی بیماری آبله مرغان را در فرد سبب شده است.

در بیماری زونا درد شدید و سوزنده‌ای به صورت ثابت در طول یك مسیر عصبی حس می‌شود و تاولهای قرمزی چند روز بعد در محل درد ظاهر می‌شود كه رنگ تاولها كم كم به تیرگی می‌گراید این نشانه‌ها علائم بیماری زوناست كه یك بیماری ویروسی است.

این ویروس در سیستم عصبی بدن پنهان می‌شود و هنگامی كه سیستم ایمنی تضعیف می‌شود خود را به شكل بیماری زونا نمایان می‌كند.

ویروس واریسلازوستر جزء خانواده ویروسهای «هرپس» كه تبخال را ایجاد می‌كند می باشد، لغت زوستر به معنی تسمه یا كمربند است.

● اعمالی كه در حین بهبودی می‌توان انجام داد تا روند بهبودی تسریع یابد در ذیل آمده است

مسكن مصرف كنید

به عنوان مسكن به جای آسپرین از استامنیوفن استفاده كنید بدین صورت كه هر چهار ساعت دو عدد قرص استامنیوفن را میل كنید.

با مصرف ویتامینها بدن را تقویت كنید

چنانچه مقدار بالای ویتامین ث و ب كمپلكس مصرف شود، سیستم ایمنی بدن تقویت خواهد شد. روزانه ۲۰۰۰ میلی گرم ویتامین ث كفایت می‌كند. همچنین خوردن روزانه دو عدد قرص ویتامین ب كمپلكس و یا یك عدد كپسول مولتی ویتامین مینرال كافی است.

اعمالی كه برای تاولهای زونا می‌توان انجام داد

پس از بروز تاولها برای تسكین درد بهتر است به نكات زیر توجه كرد:

تاولها را دست كاری نكنید

چنانچه مقدار زیادی كرم و پماد روی پوست بمالید با تحریك پوست سبب تاخیر در بهبودی خواهید شد بنابراین بهترست تاولها را دست كاری نكنید.

از محلول كالامین استفاده كنید

هنگامی كه ایزوپروپیل الكل به میزان ۲۰ درصد و فنل ومنتول به میزان ۱ درصد به لوسیون كالامین اضافه شود محلولی به دست می آید كه در بهبود تاولها بسیار مؤثر می باشد.

از این محلولها تنها در طی یك روز به مقداری كه تاولها خشك شده و رویشان پوسته ببندد، استفاده كنید و دیگر از آن استفاده نكنید.

خمیر آسپرین با كلروفوم را بكار ببرید

از پزشك داروساز تقاضا كنید كه این فرآورده را برای شما تهیه كند. دكتر داروساز دو عدد قرص آسپرین را پودر كرده و دو قاشق غذا خوری كلروفوم به آن می‌افزاید تا به صورت خمیر در آید.

حال شما با تكه‌ای پارچه تمیز، خمیر را به آرامی روی ناحیه مجروح بمالید، خمیر را چندین بار در روز بكار برید به خاطر داشته باشید كه اگر به آسپرین حساسیت دارید از این فرآورده استفاده نكنید.

كلروفوم بقایای صابون، روغن و سلولهای مرده پوست را حل می‌كند و بدین ترتیب آسپرین می‌تواند به درون لایه های پوست نفوذ یابد و از انتقال درد توسط پایانه های عصبی جلوگیری كند. پس از بكار بردن این خمیر در عرض ۵ دقیقه احساس درد كمتری خواهید داشت. تاثیر این مسكن ساعتها بجای می‌ماند.

از پوشش مرطوب استفاده كنید

حوله‌ای را در آب سرد فرو برده و بعد از آبكشی بر روی ناحیه صدمه دیده قرار دهید. هر چه آب خنك‌تر باشد احساس بهتری خواهید داشت. تاثیر این عمل مانند قرار دادن یخ بر روی پوست سوخته شده است. بدین دلیل بهتر است از رسیدن گرما به پوست آسیب دیده نیز جلوگیری كنید.

عفونت روی تاول را با آب اكسیژنه بشوئید

اگر تاولها عفونی شده‌اند بهتر است روی آنها را با محلول آب اكسیژنه ۶ درصد ضد عفونی كنید و یا آن كه از پمادهای آنتی بیوتیك نظیر «جنتامایسین» استفاده كنید.

هشدارهای پزشكی

در صورتیكه درد چنان شدید باشد كه تحمل آن مشكل باشد بهتر است به پزشك مراجعه كنید چرا كه در غیر این صورت لطمات غیر قابل برگشتی به بدن وارد می‌شود.

منبع:سلامت