طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی و دکوراسیون داخلی

10 قانون طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

اگر دکوراسیون داخلی مناسب برای خانه ای مدرن و امروزی می خواهید لازم است بعضی قانون های نا نوشته قدیمی طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی را فراموش کنید. به خیال خیلی از ما طراحان داخلی آدم هایی هستند که یاد گرفته اند خیلی بهتر از ما وسایل خانه را با هم متناسب و هماهنگ بچینند. ما همیشه بر این باور هستیم که طراحان بیشتر از ما کتاب قوانین طراحی داخلی را خوانده و از بر کرده اند در حالی که این داستان کاملا بر خلاف این قضیه است. ما کار طراحان داخلی را می پسندیم برای اینکه آنها به راحتی هر قانونی را زیر پا می گذارند ولی فقط صدایش را در نمی آورند. در واقع طراحان داخلی هیچ قانون خاصی ندارند.آنها فقط دنباله روی ذوق و سلیقه خودشان هستند و بی توجه به کتاب قانون هایی که ما در همه این سال ها درباره چیدمان در دکوراسیون داخلی خانه و زندگی مان تدارک دیده بودیم. اگر می خواهید مانند یک طراح حرفه ای خانه تان را زیبا کنید لازم است گاهی بی خیال قانون ها شوید و کمی جسارت به خرج دهید. نگران هم نباشید ، هر قانونی یک روزی نقض می شود.

قانون اول :

برای طراحی دکوراسیون داخلی جای کتابخانه در سالن غذاخوری نیست. هیچ جای کتاب قانون های دکوراسیون داخلی نیامده که سالن غذاخوری خانه باید آرام ترین و دنج ترین فضا را به خودش اختصاص دهد. اگر تا امروز این مساله در زمان طراحی ها باب بوده فقط به خاطر باور اشتباه یا موج خاصی بوده که در دورانی به راه افتاده وگرنه بر خلاف تصور همه می توان اتاق غذاخوری را شلوغ هم جلوه داد.مثلا قرار دادن کتابخانه در سالن غذاخوری این روزها یکی از ترفندهایی است که طراحان مدرن به آن دست می زنند. پس بیخود و بی جهت دور تا دور میز غذاخوری تان را خالی نکنید و اجازه دهید مهمان ها و موقع غذا خوردن فرصتی برای کنجکاوی هم داشته باشند.

قانون دوم :

در دکوراسیون داخلی هر اتاق نشیمن یک کاناپه می خواهد .اینکه باید حتما در اتاق نشیمن مبل راحتی وجود داشته باشد باز هم از آن قانون هایی است که اصلا خط و ربطش معلوم نیست . هیچ لزومی ندارد که در هر اتاق نشیمنی یک یا دو کاناپه عریض و طویل وجود داشته باشد .در واقع در باور ما تا امروز در طراحی مدرن قانون نانوشته عجیبی را کنار گذاشته اند و خیلی وقت ها به داشتن چهار مبل ساده راحت اکتفا می کنند.طراحان داخلی برای چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی کاناپه ها را بیشتر در اتاق خواب یا کنار کتابخانه های شخصی جا می دهند . اگر هم خانه ها خیلی بزرگ باشند آنها را به اتق تلویزیون و محل دور هم نشینی شان منتقل می کنند.

قانون سوم :

برای دکوراسیون داخلی طرح و رنگ های شلوغ در خانه های کوچک ممنوع است.خانه های امروزی دیگر همه کئچک شده اند اما این مسئله دلیل نمی شود که کسی دیگر سراغ ایده های ناب طراحی برای انجام دکوراسیون داخلی نرودو به خاطر یک قانون عجیب در طراحی داخلی کلی از زیبایی های خانه را کم کند.قانونی که می گفت در خانه های کوچک باید کمتر ریسک به خرج داد و از به کار بردن رنگ های برجسته و طرح های شلوغ خودداری کرد این روزها دیگر خریداری ندارد.پس هرچقدر هم که خانه تان کوچک باشد باز هم می توانید طرح کاغذ دیواری شلوغ برایش انتخاب کنید یا در و دیوار آن را پر از رنگ و طراوت کنید.فقط این وسط یک ایراد کوچک هست ، اینکه ممکن است شلوغی زود دلتان را بزند یل فضا آنقدر برایتان خسته کننده شود که دیگر مایل نباشید مدت زیادی در آن بمانید که البته این مشکل را هم می توان با انتخاب مناسب لوازم محیط در دکوراسیون داخلی درست کرد.

قانون چهارم :

در دکوراسیون داخلی اتاقی یک فرش لازم است. باوری که در بین ما ایرانی ها در امر دکوراسیون داخلی رواج زیادی دارد این است که بعد از چیدن وسایل هر کدام از اتاق ها باید وسط هر فضا ی خالی یک قالی یا قالیچه پهن کنیم.فرقی هم برایمان نمی کند که طراح ساختمان با چه زحمت و ظرافتی برای انتخاب نوع و جنس کفپوش ها وقت گذاشته است .سرامیک یا سنگ ، لمینت یا پارکت فرقی ندارد ، تا امروز این قانون بوده که اتاق باید با فرش پوشیده باشد در حالی که دیگر اینطور نیست .حالا طراحان داخلی دارند به سمت خداحافظی با فرش ها پیش می روند . به عقیده خیلی از این طراحان ترکیب سنگ و چوب روی کف خانه زیباترین نمایی است که می توان خلق کرد.

قانون پنجم :

در دکوراسیون داخلی وسایل باید با هم هماهنگ باشند. این روزها اگر به کارهای هر طراح معروفی نگاهی بیندازید.متوجه نکته عجیبی می شوید.اینکه دیگر در کارهای طراحان بزرگ خبری از ست بودن همه وسایل خانه با هم نیست. یک قانون قدیمی همیشه می گفت وسایل خانه باید از هر لحاظ مانند جنس ، رنگ ، استیل و … هماهنگ باشنددر حالی که دیگر این روزها کسی به این قانون توجهی ندارد.اگر مبل های چوبی بزرگی دارید، حتما نباید یک میز چوبی جلویش قرار دهید. فر فوژه ها هم می توانند کارساز باشند یا اگر پرده هایتان آبی و راه راه هستند دیگر دلیلی ندارد که مبل ها را در دکوراسیون داخلی همرنگ و هم طرح آنها انتخاب کنید. این روزها زیبایی در ناهمگون بودن خلاصه شده است.

قانون ششم :

در دکوراسیون داخلی هر دست مبل یک میز لازم دارد. محال است به خانه ای وارد شوید و جلوی کاناپه بزرگی که در وسط هال و پذیرایی اش قرار گرفته یک میز چوبی بزرگ همراه چند عسلی نبینید.در حالی که این روزها در دکوراسیون داخلی جلوی کاناپه های روبه روی تلویزیون میزی نمی گذارند ، یا اگر به آن نیاز داشته باشند به یک صندلی عثمانی اکتفا می کنند. روی این صندلی های عثمانی که ما تا به امروز به چشم مزاحم به آنها نگاه می کردیم می توان یک سینی چوبی گذاشت و لولزم دم دستی را جای داد.

قانون هفتم :

در دکوراسیون داخلی که وسایل چوبی همه قهوه ای هستند. معلوم نیست از آن لحظه ای که بشر ساخت وسایل چوبی را آغاز کرد چه کسی این قانون را هم سر زبان ها انداخت که چوب باید رنگ خودش را داشته باشد ، اینکه باید قهوه ای باشد حالا در هر طیف و درجه ای . این باور سالیان سال است که بین مردم رایج شده ، طوری که همه به یک دست مبل و صندلی چوبی زرد یا آبی رنگ مدت ها خیره می مانند یا وقتی کسی صحبت از داشتن یک تخت و کمد قرمز رنگ می کند انگار که از سیاره ای دیگر آمده است. در حالی که این روزها خیلی از طراحان برای متفاوت جلوه دادن کارهایشان سراغ رنگ ها می روند. آن هم پاشیدن رنگ روی چوب هایی که ما همیشه به قهوه ای دیدن آنها عادت کرده ایم.

قانون هشتم :

برای دکوراسیون داخلی فضاهای خانه های کوچک باید لوازم کوچک فراهم کرد.کوچکترین اتاق ها در خانه های ما همیشه کوچکترین وسایل را داشته اند. ما بیشتر ترجیح می دهیم برای یک خانه با فضای کوچک همه وسایل را داشته باشیم . اما در حد و اندازه هایی کوچک . به عنوان مثال ما هیچ وقت در خانه بی خیال میز ناهارخوری نمی شویم که به جایش یک دست مبل راحت بزرگ داشته باشیم. ما هر دو دست را می خریم اما کوچک و تقریبا بی استفاده . این درحالی است که به عقیده کارشناسان هر اتاق کوچکی با وسایل کوچک ، از چیزی که هست کوچک تر هم به نظر می رسد. پس ترس به خودتان راه ندهید و همین امروز برای دکوراسیون داخلی اتاق خوابتان یک تخت بزرگ با پشتی چوبی مجلل انتخاب کنید ، آنوقت به تفاوت ها پی مبرید.

قانون نهم :

در طراحی دکوراسیون داخلی کاغذ دیواری مخصوص دیوار است نه سقف . کاغذ دیواری فقط مخصوص دیوارهای خانه نیست. بیایید به کاغذ کردن سقف خانه هم در دکوراسیون داخلی فکر کنید این روزها بین طراحان داخلی رنگ کردن سقف ها متفاوت از رنگ سفید همیشگی رواج زیادی پیدا کرده است ، اما اینکه کسی بخواهد سقف خانه را کاغذ دیواری کند کمی جسارت می خواهد . برای اینکه در دکوراسیون داخلی سقف ها همیشه یا سفید یا نباتی بوده اند یا حداکثر به رنگ نیلی ، صورتی و … بوده است. اما این مسئلی که در دکوراسیون داخلی سقف خانه ای گلدار باشد ، با طرح و نقشه ای متفاوت کاری است که فقط از یک قانون گریز جسور بر می آید.

قانون دهم :

در دکوراسیون داخلی در آشپزخانه نقاشی بچه ها روی یخچال نصب شود. نقاشی بچه ها را جدی بگیرید، البته نه از لحاظ روانشناختی و این حرف ها . در دکوراسیون داخلی نقاشی بچه ها می تواند یکی از مهم ترین و زیباترین وسایل تزئینی خانه است.به طوری که حتی جای تابلوهای گران قیمت هنری را در خانه بگیرد. این روزها طراحان داخلی در طراحی و به کاربردن دکوراسیون داخلی از کوچکترین خط خطی های خردسالان خانه برای زیباتر کردن فضا استفاده می کنند.

منبع:آذران دکور