علائم صرع کوچک در کودکان را بشناسید

علائم صرع کوچک در کودکان را بشناسید

صرع کوچک در کودکان شایع است، در حدود چند ثانیه طول می‌کشد و به صورت خیره شدن و پلک‌ زدن فراوان در روز خود را نشان می‌دهد و با نفس‌های عمیق تشدید می‌شود.

صرع بیماری سیستم عصبی مرکزی است که به علت اختلالات یا تحریک بیش از اندازه سلول های عصبی مغز ایجاد می شود. این تحریکات یا اختلالات ممکن است در تمام سلولهای مغزی ایجاد شود یا در قسمتی از آن به وجود آید.

صرع کوچک در کودکان

نتیجه این اختلالات مشکلات حرکتی، حسی، هوشیاری و روانی است.

صرع بیماری شایعی است و در حال حاضر 600 هزار نفر در ایران به این اختلال مبتلا هستند این در حالی است که در میان اختلالات مغز و اعصاب صرع جزو بیماری های سیستم عصبی است که بیشترین کمک را می توان به آن کرد.

 علت صرع در اکثر موارد نامشخص است اما گاهی به علت ضربه، سکته، عفونت و تومورهای مغزی، مصرف الکل و مواد مخدر ایجاد می شود.

sare2

انواع صرع را بشناسیم

صرع انواع مختلفی دارد نوعی از آن موسوم به صرع بزرگ زمانی رخ می دهد که اختلالات سلول عصبی در تمام قشر مغز ظاهر شود و بیمار بدون اینکه علایم خبر کننده ای داشته باشد ممکن است به طور ناگهانی فریاد کشیده یا جیغ بزند و بعد از آن به اختلالات انقباض اندام های فوقانی و تحتانی مبتلا شود. بعد از این مرحله نیز اختلالات حرکتی یا تشنج رخ می دهد.

 حمله صرع بزرگ 2 تا 3 دقیقه طول می کشد هر چند ممکن است طولانی تر شده که متأسفانه می تواند منجر به اختلالات مغزی شود نتیجه حمله صرع می تواند ایجاد جراحاتی به فرد مبتلا و دیگران مثلاً موقع رانندگی مبتلایان باشد.

بعد از حمله بیمار برای مدتی گیج و منگ است و نمی تواند افرادیان را شناسایی کند که این علایم برحسب نوع حمله و دقیقه است. بیمار معمولاً بعد از چند دقیقه بهبود می یابد ولی این زمان به ویژه در افرادی که علت صرع آنها ضایعات مغزی است طولانی تر است و ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد.

sare1

صرع کوچک در کودکان شایع است

این متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: صرع کوچک نوع دیگری از صرع است که در کودکان شایع است این صرع به علت اختلالات سلول های عصبی مغزی در ناحیه ساقه مغز ظاهر می شود در حدود چند ثانیه است و به صورت خیره شدن، توأم با پلک زدن، تکرر فراوان در روز است و با نفس های عمیق تشدید می شود.

نوعی صرع نیز به لوب گیجگاهی معروف است که همراه با علامت خبر کننده رخ می دهد. این علایم بیشتر ممکن است شامل سرگیجه، اختلالات بینایی و شنوایی باشد در این نوع صرع حدود چند دقیقه بیمار ارتباط خود را با محیط از دست می دهد، ممکن است حرکات تکراری و غیرارادی داشته باشد، بعد از آن به مرحله ای که ممکن است برای دقیقه ها و ساعت ها منگ و گیج بوده و شناسایی کامل نداشته باشد وارد می شود و همراه با تهوع و سردرد است.

 صرع یک تشخیص بالینی است. بهترین آزمایشی که برای تأیید تشخیص آن به کار می رود الکتروآنسفالوگرافی است که باید توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

افراد مصروع داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنند

افراد مبتلا به صرع باید از عواملی که موجب تسریع در ایجاد حمله صرع می شود اجتناب کرده و داروهای خود را طبق نظر پزشک مصرف کنند. بی خوابی و گرسنگی موجب تسریع در ایجاد حمله صرع می شود بنابراین افراد مبتلا به صرع باید به این مهم توجه کنند.

دوچرخه سواری و کوهنوردی ممنوع

وی ادامه داد: همچنین توصیه می شود مبتلایان برای رانندگی از پزشک خود اجازه بگیرند در برخی کشورها افراد مصروع تا 5 سال بعد از آ خرین حمله اجازه رانندگی ندارند از طرفی دوچرخه سواری، کوهنوردی و استفاده از موتورسیکلت برای مبتلایان ممنوع است همچنین توصیه می شود مبتلایان به تنهایی شنا نکنند و موقع شنا کردن فردی همراه آنها باشد.

شیوع صرع در زنان و مردان یکسان است

شیوع صرع بین زنان و مردان یکسان است، توصیه می شود مبتلایان به صرع ضمن مصرف داروهای خود زیرنظر پزشک، از فعالیت هایی که موجب تسریع در حملات می شود جلوگیری کنند.

منبع: www.delgarm.com