فرمول جادويي براي انتخاب و خريد مبلمان

فرمول جادويي براي انتخاب و خريد مبلمان

اين روزها چه نوع مبلماني روي بورس است

برترین ها:  مبلمان ديگر درخانه ما و شما حكم يك كالاي تجملاتي را ندارد بلكه به يك كالاي مصرفي تبديل شده است اما به دليل حجم انبوه توليد و واردات انواع مختلف و سبك‌هاي متعدد آن خيلي از ما هنگام خريد بيشتر از آن‌كه به كيفيت و تناسب مبلمان با فضايي كه قرار است در آن قرار بگيرد توجه كنيم، به زيبايي ظاهري آن توجه داريم نكته‌اي كه لازم است اما كافي نه!

در اين گزارش ما به شما مي‌گوييم كه چطور مبلمان دلخواه‌تان را انتخاب كنيد و مهم‌تر از آن اين‌كه  در بازار مبل ايران چه مي‌گذرد از طرح و رنگ گرفته تا بالا و پايين قيمت‌ها.اين مبل استاندارد است؛ مبل استاندارد، مبلي است كه استفاده‌كننده زمان نشستن روي آن احساس راحتي كند. دوخت آن محكم باشد و پس از مدتي استفاده دوخت آن باز نشود. مبل استاندارد بايد به‌راحتي شسته شود و از چوب مرغوب (چوب درخت گردو) و رنگ طبيعي در آن استفاده شده باشد و مهم‌ترين نكته اين‌كه اگر يك‌مبل از هر نظر استاندارد باشد، براي استفاده‌كننده ضرر جسمي به دنبال ندارد.
در خريد يك مبلمان اندازه و هم‌تراز بودن پايه‌هاي مبل هم بايد موردتوجه قرار گيرد. مبل‌هاي فرفوژه پايه‌هاي بسيار سستي دارند ولي مبل‌هاي راحتي و تشكي پايه‌هاي محكم و استانداردي دارند.  اندازه‌هاي پايه‌ها بايد نسبت به اندازه مبل قطور باشند تا وزن استفاده‌كننده را تحمل كنند. يك نكته بسيار مهم، اين است كه بايد جاي قرار‌گرفتن مبل درخانه قبل از خريد اندازه‌گيري شده و مشخص شود.

كوچك‌تر اما مدرن‌تر

مبل‌هاي پرزرق‌و‌برق امروزه توليد خود را از دست داده‌اند و توليد و خريداران كمتري نسبت به مبل‌هاي كلاسيك و جوان‌پسند دارند. در عوض مبل‌هاي كوچك‌تر و مدرن‌تر محبوب شده‌اند البته براي مدتي هم انواع و اقسام مبل‌هاي مدل (L) به شدت محبوب شده‌ بودند اما حالا اين تب فروكش كرده و خريداراني كه مبل‌هاي (L) را خريداري مي‌كنند، تعداد كمي هستند كه خانه‌هاي بزرگ با اتاق پذيرايي بزرگ دارند و دوست دارند فضاي خانه را پر كنند.

مدل‌ها و نام‌ها

اكثر خريداران مبل امروز به نام و سابقه برندها هم توجه مي‌كنند و امروزه برندهايي مانند: Test، Madrid، Anjella و… قابل توجه خريداران قرار گرفته است. باتوجه به انتخاب سليقه‌اي خريداران، امروزه مبل‌هايي با پارچه‌هاي ترك و نانوسرتكس هوادارهاي بيشتري نسبت به جنس‌هاي كتان و چرم دارند.

به روز خريد كنيد

نانوسرتكس جنس جديدي از پارچه‌هاي روز است كه در برابر مواد شيميايي و هرنوع مايعاتي از خود واكنش نشان نمي‌دهد و مي‌توان حتي لكه‌هاي خون و جوهر روي آن‌ها را هم با يك دستمال خيس از بين برد، بدون آن‌كه آثاري از خود به‌جا بگذارد.

رنگ محبوب امسال

رنگ‌هايي مثل مشكي، قهوه‌اي، طلايي و سفيد هميشه هواداران خود را دارند اما امسال به نظر مي‌رسد كه رنگ كرم قهوه‌اي بسيار محبوب شده است. اين رنگ باتوجه به چوب و پارچه و هماهنگي بين آن‌ها امروزه فروش فوق‌العاده‌اي نسبت به بقيه رنگ‌ها دارد.

بازار در تصاحب مبل‌هاي تشكي

اين روزها مبل‌هاي فلزي محبوبيت خود را از دست داده‌اند و خريداران آن را به‌ندرت مي‌پسندند. مبل‌هاي فرفوژه هم كمتر خريداري مي‌شوند و مبل‌هاي چوبي و به‌خصوص تشكي محبوبيت بيشتري نسبت به آن‌ها دارند. اين مبل‌ها هم از نظر طول عمر و هم از نظر راحتي و سبكي بسيار بهتر از مبل‌هاي فلزي و فرفوژه هستند. مبل‌هاي تشكي پارچه‌اي، اسكلتي چوبي دارند و پارچه آن‌ها از جنس‌هاي كتان- چوب و نانو (كه امسال بسيار محبوب بوده است) ساخته مي‌شوند. متخصصان در اين زمينه مي‌گويند؛ مبل‌هاي تشكي از نظر علم پزشكي هم استانداردتر از مبل‌هاي فلزي هستند.

8 نفره‌ها محبوب‌تر هستند

مبل‌ها در اندازه‌هاي متفاوتي توليد مي‌شوند اما مبل‌هاي 8 نفره فروش بيشتري نسبت به مبل‌هاي بزرگ‌تر دارند زيرا آن‌ها با استاندارد هر اتاقي هماهنگ هستند و به‌راحتي مي‌توان مدل‌هاي زيبايي با آن‌ها در اتاق چيد.  ولي به هرحال اندازه‌هاي مبل بستگي به فضاي اتاقي دارد كه قرار است مبل در آن قرار بگيرد. كمترين قيمت يك دست مبل مناسب ساخته شده طبق اصول و با مواد مناسب، يك‌‌ميليون و 500 هزارتومان است. شايد در كل بتوان گفت كه حدود قيمت يك دست مبل استاندارد 8‌نفره، حدود 2ميليون و 500هزارتومان است اما باتوجه به جنس، اندازه، مرغوب بودن و از همه مهم‌تر، نام برند آن‌ها بالا و پايين مي‌شود.

مبل استاندارد را بشناسيد

20درصد زيبايي، 80درصد كيفيت، اين فرمول را به‌خاطر بسپاريد؛ بسياري از خريداران لوازم خانگي به علت نداشتن اطلاعات كافي براي تهيه لوازم منزل، بيشتر ديدشان به ظاهر اجناس است و سعي مي‌كنند كه زيباترين جنس را خريداري كنند، غافل از اين مسئله كه اگر اين لوازم به‌اندازه كافي مرغوب نباشد بعد از مدتي كوتاه، شكل ظاهري و زيبايي خود را هم از دست خواهد داد. از نظر يك خريدار كاملا آگاه شكل ظاهري تنها (20درصد) از اهميت يك جنس را تشكيل مي‌دهد و (80درصد) بقيه به جنس و استاندارد بودن آن بستگي دارد.

راز شست‌وشوي مبل‌ها!

شست‌و‌شوي هر مبل نسبت به نوع پارچه آن متفاوت است. زيرا هر جنسي نسبت به مواد شيميايي و مواد شوينده، واكنش‌هاي خاصي نشان مي‌دهد. آقاي صادقي يكي از فروشنده‌هاي بازار مبل يافت‌آباد مي‌گويد: «جنس‌هاي كتان را مي‌شود با مواد شوينده مثل پودر و شامپوهاي مخصوص مبل شست ولي جنس چرم پس از مدتي از بين رفته و هم رنگ خود را از دست مي‌دهند و هم پوسيده و پاره مي‌شوند. مبل‌هاي چرمي را بايد بيشتر بخارشوي كرد و از مواد شوينده استفاده نكرد. حتي جنس‌هاي كتان هم پس از مدتي شست‌و‌شو حالت چرك به خود مي‌گيرند. امروزه با وارد شدن مبل‌هاي نانوسرتكسي به راحتي مي‌شود با كشيدن يك دستمال خيس مبل را به زيبايي روز اول درآورد.»

مطابق با استاندارد بدن!

اولين چيزي كه براي خريد يك مبل استاندارد لازم است به آن توجه شود؛ اين است كه زماني‌كه روي آن نشسته‌ايم احساس راحتي به بدن مي‌دهد يا خير؟ بعضي مبلمان‌هاي به ظاهر زيبا نه تنها احساس راحتي به ما نمي‌دهند بلكه پس از مدتي استفاده، متوجه مي‌شويم كه درد‌شديدي در مهره‌هاي كمر خود احساس مي‌كنيم و پس از بررسي متوجه مي‌شويم كه مشكل از مبلي است كه هرروز پس از ساعت‌ها كار و خستگي روي آن مي‌نشينيم و استراحت مي‌كنيم.

چوب‌هاي تلخ را انتخاب كنيد

چوبي كه در اسكلت يك مبل به كار مي‌رود اكثرا چوب درخت گردوست زيرا چوب محكمي است و حشرات چوب‌خوار كمتر آن را مي‌خورند، زيرا تلخ است. ‌تراز بودن سطح اسكلت چوبي مبل هم  بسيار مهم است، زيرا از به صدا افتادن آن جلوگيري مي‌كند. فنرهاي استفاده شده در مبل‌هاي فنري نبايد با تشك‌ها در تماس باشد و فقط هنگام نشستن بايد با تماس حالت فنري را رعايت كنند، زيرا به تشك فشار آورده و در ظاهر مبل تاثير مي‌گذارد.طرح پارچه به‌كار رفته در مبلمان بستگي به نظر خود شما دارد اما هر طرح و نقشي كه داشته باشند، بايد محكم و استاندارد دوخته شوند تا بر اثر فشار، تشك‌ها از آن بيرون نزند و دوخت را پاره نكند. در نهايت اين‌كه جنس پارچه نبايد به گونه‌اي باشد كه بعد از مدتي استفاده عرق كند. رنگي كه در  پارچه به كار رفته است بايد رنگ طبيعي باشد زيرا رنگ‌هاي شيميايي بعد از يكي يا 2بار شست‌و‌شو از بين مي‌روند و حالت چرك به خود مي‌گيرند.

پرفروش‌هاي بازار مبل

مبل‌هاي نانوسرتكس با برندهاي معروف (Test، Madrid، Anjella) در همه ابعاد و همه رنگ و همه مدل توليد شده و گران‌قيمت‌ترين و درعين حال پرفروش‌ترين مبل‌ها هستند.  مبل‌هاي كلاسيك (L) چون اندازه بزرگي دارند، قيمت بالايي دارند و بيشتر در جنس‌هاي چرم ديده مي‌شوند. يك دست مبل چرم اصل spain، 7‌ميليون تومان قيمت‌گذاري شده است ولي به هر حال با اين قيمت فروش پاييني دارند. رنگ‌هاي مشكي و كرم قهوه‌اي چون رنگ‌هاي محبوب هستند، قيمت بالاتري نسبت به رنگ‌هاي ديگر دارند.

منبع:برترین ها