موز عامل یبوست یا از بین برنده یبوست

موز عامل یبوست یا از بین برنده یبوست

موز عامل یبوست یا از بین برنده یبوست

یبوست یک بیماری شایع است آن باعث حرکت نامنظم روده و مدفوع سخت می شود و سبب عبور سخت مدفوع می شود علل بسیاری از یبوست ها، در یک رژیم غذایی فقیر و عدم ورزش وجود دارد.

موز سرشار از فیبر است

موز یکی از محبوب ترین میوه ها در جهان است. آن برای میان وعده مناسب و فوق العاده سالم است.موز سرشار از ویتامین های مختلف و مواد معدنی مهم می باشد. موز همچنین فیبر بالایی دارد یک موز متوسط حاوی حدود ۳٫۱ گرم فیبر است.مدت طولانی است که ادعا شده است فیبر به جلوگیری و از بین بردن یبوست کمک می کند.

تصور می شود که آب را جذب و به مدفوع بزرگ و نرم کمک می کند. این کمک می کند تا حرکت مدفوع در دستگاه گوارش بهبود یابد.با این حال، شواهدی وجود دارد که در واقع فیبر به از بین بردن یبوست فعال کمک می کند بسیاری از کارشناسان سلامت، مصرف فیبر بالا را به بیماران دارای یبوست توصیه می کنند.برخی از مطالعات نشان می دهد که فیبر محلول می تواند به از بین بردن یبوست کمک کند.

برخی دیگر نشان می دهد که کاهش فیبر در رژیم غذایی ممکن است در واقع در برخی موارد کمک کند.

موز سبز نشاسته مقاوم بالایی دارد

نشاسته مقاوم یک کربوهیدرات پیچیده ای است که دارای خواص مانند فیبر است.آن از روده کوچک به روده بزرگ می رسد و در انجا به تغذیه باکتری مقیم می رسد.تغذیه این باکتری ها چیز خوبی است. آنها چربی با زنجیره کوتاه تولید می کنند که به سلامت دستگاه گوارش کمک کرده و اثرات مفیدی بر روی سوخت و ساز بدن دارد.قبل از آنکه موز برسد تقریباً به طور کامل نشاسته است که ۷۰ – ۸۰ درصد وزن خشک آن بخش بزرگی از این نشاسته مقاوم است.

همچنان که موز می رسد مقدار نشاسته و نشاسته مقاوم آن کاهش می یابد و به قند تبدیل می شود.عمل نشاسته مقاوم مانند فیبر محلول، که می تواند به یبوست کمک کند.یک مطالعه نشان داد تغذیه با موز دارای نشاسته مقاوم در موش سرعت حرکت مدفوع از طریق روده را بالا می برد.در نهایت، شایان ذکر است که موز سبز برای درمان اسهال در کودکان و بزرگسالان استفاده شده است. این خواص به علت محتوای بالای نشاسته مقاوم است.

برخی بر این باورند که موز موجب یبوست می شود

بسیاری از مقالات در اینترنت موز را عامل یبوست می دانند. این مطالعات تایید نشده است اما برخی از مردم بر این باورند که موز یک عامل خطر برای یبوست هستند.در یک مطالعه، محققان آلمانی اثرات درک شده از مواد غذایی مختلف در قوام مدفوع را بررسی کردند آنها سه گروه را مورد بررسی قرار دادند:

بیماری التهابی روده: ۷۶۶ بیمار مبتلا به IBS، که در آن ها یبوست یک نشانه بزرگ بود.
یبوست: ۱۲۲ نفر یبوست داشتند.
کنترل: ۲۰۰ نفر از افراد سالم به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شد.

هنگامی که از سه گروه خواسته شد که چه مواد غذایی یا نوشیدنی باعث یبوست در انها می شود ۲۹ – ۴۸ ٪ از پاسخ دهندگان اشاره به موز داشتند.در واقع، تنها شکلات و نان سفید بیشتر گزارش شد.

موز جنبه های دیگری از سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد
اکثر مردم موز را حداقل زمانی که در حد اعتدال مصرف شود به خوبی تحمل می کنند.موز سبب بهبود سلامت دستگاه گوارش می شوند و اثرات پربیوتیک، تغذیه باکتریهای میزبان روده و تحریک کننده رشد انها را دارند. یک مطالعه از ۳۴ زن مبتلا به اضافه وزن نشان داد که چگونه خوردن موز باکتریهای روده را تحت تاثیر قرار می دهد.

پس افرادی که دو موز در روز برای مدت دو ماه خوردند محققان افزایش باکتری های مفید به نام بیفیدوباکتریوم را مشاهده کردند. با این حال، اثر آماری کاملاً معنی دار نبود.همچنین گروهی موز را در بهبود علائم گوارشی مانند نفخ و درد معده گزارش داده اند.

نکته:
موز به رفع یبوست کمک می کند اگر شما فکر می کنید با خوردن موز دچار یبوست می شوید آن را نخورید.

منبع:سلامتی