هر آنچه در مورد ساعت های هوشمند باید بدانید

هر آنچه در مورد ساعت های هوشمند باید بدانید

تا امروز در سال ۲۰۱۵، حضور ساعت های هوشمند در بازار گجت ها بسیار داغ و پر رنگ است. ساعت هوشمند به عنوان یک گجت الکترونیکی موضوعی جدید است که برای بسیاری از افراد موضوعی جذاب و در عین حال ناشناخته است.

بسیاری از کاربران برای کشف این تجربه جدید اقدام به خرید یک ساعت هوشمند بر اساس مقالات و بررسی های اینترنتی می کنند. این یک ریسک حدود ۳۰۰ دلاری ست. در پایان این ریسک ممکن است متوجه شوید که ساعت هوشمند یک گجتی ست که تمام عمر آرزوی آن را داشته اید یا شاید هم دریابید که این نوع گجت ها برای شما مناسب نیست.

آرمانیکا از ابتدای سال ۲۰۱۴ در قسمت ساعت های هوشمند اقدام به تهیه و توزیع بهترین های بازار نموده است. در این نوشتار قصد داریم که تجربه آرمانیکا را از استفاده و بررسی تمامی این ساعت ها، تا به امروز با کاربران سایت به اشتراک بگذاریم. در ابتدا در خصوص بعضی از مسائل شفاف سازی صورت می گیرد و در ادامه بهترین انتخاب ها را در حوزه های مختلف به کاربران معرفی کنیم.

نکات کلی در مورد تمامی ساعت های هوشمند

دسته ای از موضوعات وجود دارد که نمی توان از این موضوعات به عنوان مشکل یاد کرد. این نکات حواشی ای است که باید در کنار استفاده از ساعت های هوشمند آنها را در نظر بگیرید.

۱- ساعت هوشمند به عنوان جایگزین ساعت های مچی سنتی

ساعت مچی سنتی برای بسیاری از افراد، بیش از یک ساعت مچی ارزشمند است. بسیاری از افراد حدود چند ده هزار دلار بابت خرید یک ساعت مچی پرداخت می کنند تا یک ساعت مچی ارزشمند داشته باشند. در این حالت ساعت مچی بیش از اینکه کارایی نشان دادن ساعت را داشته باشد، کارایی زیور را خواهد داشت. در چنین شرایطی هرگز یک ساعت هوشمند نمی تواند جایگزین ساعت مچی سنتی باشد. اما در صورتیکه ساعت مچی برای شما چنین ارزشی ندارد و به عنوان یک زیور و یا دستبند ارزشمند استفاده نمی کنید می توانید ساعت هوشمند را جایگزین ساعت مچی سنتی کنید.

علیرغم اینکه برخی از ساعت های هوشمند نظیر مدل های خاص Apple watch Edition و یا LG watch Urbun با دیدگاه ساعت های مچی لوکس طراحی و تولید شده اند و قیمت نسبتا زیادی دارند اما از دید افرادی که تعصب خاصی روی ساعت های لوکس دارند به هیچ وجه توانایی جایگزین شدن با ساعت های سنتی را ندارند.

به هر حال باید در نظر داشته باشید که حس و حال استفاده از ساعت هوشمند کمی با حس استفاده از ساعت مچی سنتی متفاوت است. شما با یک موجود هوشمند طرف هستید. این موجود به شما پیغام می دهد. گاهی از شما سوال می پرسد. در برخی از انواع این ساعت ها نظیر ساعت هوشمند اپل (Apple watch) مراقب سلامتی شما ست و در صورتیکه بیش از مدت تعیین شده در یک جا بنشینید به شما پیغام می دهد که حالا وقت آن است که تکانی به خود بدهید و کمی قدم بزنید و بسیاری از تعاملات دیگر که در ساعت های مچی سنتی وجود ندارد.

۲- شارژ و تامین انرژی الکتریکی

saat2

این روزها باطری و شارژ باطری تجهیزات الکترونیکی به یکی از معضلات تبدیل شده است. در صورتیکه یک ساعت هوشمند داشته باشید نگرانی اتمام شارژ باطری آن نیز به نگرانی اتمام شارژ باطری موبایل، تبلت و لپتاپتان اضافه خواهد شد. علاوه بر این ساعت هوشمند با برقراری ارتباط با تلفن همراه از طریق اتصال Bluetooth مصرف باطری تلفن همراه را نیز افزایش می دهد.

۳- نیاز به ارتباط با تلفن همراه هوشمند

saat3

ساعت هوشمند بدون ارتباط با تلفن همراه تنها یک وسیله اضافه است که به هیچ دردی نمی خورد. ساعت هوشمند از طریق ارتباط Bluetooth با تلفن همراه هوشمند تمامی Notification و دیگر اطلاعات نظیر اطلاعات آب و هوا را از تلفن هوشمند گرفته و روی صفحه نمایش ساعت به شما نشان خواهد داد. در صورتیکه ارتباط با تلفن همراه قطع شود، حداقل ۹۰ درصد کارایی ساعت هوشمند (smartwatch) از دست خواهد رفت. توجه داشته باشید که ارتباط همیشگی smartwatch با تلفن همراه هوشمند (smartphone) از طریق اتصال bluetooth مصرف باطری تلفن همراه را افزایش خواهد داد.

ساعت هوشمند علاوه بر نشان دادن ساعت چه کاری انجام می دهد

۱- نشان دادن زمان در شهرهای مختلف

ساعت های هوشمند می توانند علاوه بر زمان محلی، زمان را در دیگر شهرهایی که برای کاربر کاربرد دارد را نیز نشان دهند. علاوه بر این با توجه به اینکه زمان به طور اتوماتیک از طریق اتصال به تلفن همراه Sync ( هماهنگ‌ ) می شود، همواره می توان از بابت دقیق بودن زمان مطمئن بود. حتی در زمان سفر در صورتیکه Location Service تلفن همراه روشن باشد و همچنین تلفن همراه برای تنظیم ساعت به طور اتوماتیک تنظیم شده باشد می توان مطمئن بود که بدون هیچ گونه تنظیمی ساعت مچی هوشمند به صورت اتوماتیک زمان دقیق محلی که در آن حضور دارید را به شما نشان میدهد.

۲- گجت گام شمار

همه ساعت های هوشمند کار دستبند های سلامتی و تناسب اندام را انجام نمی دهند اما بسیاری از آنها نظیر Apple watch و Fitbit Surge را می توانید به عنوان بهترین گجت های گام شمار استفاده کنید. این گجت ها میزان فعالیت های روزانه را پیگیری می کنند و علاوه بر این می توانید میزان کالری خورده شده را نیز در آنها ثبت کنید و همچنین با ثبت قد و وزن و اندازه گیری ضربان قلب به طور دائم وضعیت سلامتی خود را پیگیری نمایید.

۳- هشدارها

به نظر می رسد نشان دادن هشدارها (Notifications) بزرگترین کاری ست که ساعت های مچی هوشمند انجام می دهند. هنگام دریافت پیامک، ایمیل و پیغام روی نرم افزار های مسنجر نظیر Whatsapp و اپلیکیشن فیسبوک و اینستاگرام، همچنین هنگام دریافت تماس تلفنی ساعت هوشمند روی مچ شما می لرزد و در خصوص دریافت این پیام ها به شما هشدار می دهد. در صورتیکه از ساعت هوشمند استفاده کنید می توانید به راحتی تلفن همراهتان را در حالت بی صدا قرار دهید و مطمئن باشید که در صورت دریافت تماس یا پیامک از طریق ساعت مچی هوشمند متوجه آن خواهید شد.

۴- تاریخ و قرار ها

با توجه به موارد فوق بهترین ها از دید کارشناسان آرمانیکا به شرح زیر است :

۱- بهترین انتخاب برای اپلی ها

آن دسته از افرادی که از مک بوک به عنوان لپ تاپ و از آیفون به عنوان گوشی تلفن همراه و از آیپد به عنوان تبلت استفاده می کنند به خوبی این موضوع را درک کرده اند که محصولات اپل در کنار یکدیگر بهترین و بیشترین هماهنگی را دارند. هنرمندانه که بنگریم به واقع مانند یک ارکستر است. ساعت هوشمند اپل برای افرادی که از iPhone استفاده می کنند شاید ارزان ترین انتخاب نباشد اما بهترین انتخاب است.

۲- بهترین انتخاب برای اندرویدی ها

ساعت هوشمند سونی ۳ (Sony Smartwatch 3) جزو جدیدترین ساعت هایی که بر اساس Android Wear به بازار عرضه شده است. با عرضه بند و کیس استیل این ساعت در CES 2015 ساعت Sony Smartwatch 3 به یکی از ارزنده ترین انتخابات افرادی که از سیستم عامل اندروید روی گوشی تلفن همراه بهره می برند بدل شده است.

۲- بهترین انتخاب برای ورزشکاران

فیت بیت Surge در CES2015 به بازار عرضه شده است. فیت بیت پیش از این سردمدار تولید گجت های گام شمار بوده است. محصولات فیت بیت همواره مورد انتخابات افراد سخت گیر و سخت پسند است. فیت بیت سرج به واقع یک ساعت هوشمند است که چهار چشمی مراقب سلامتی شما ست. این اندازه از میزان نزدیکی این ساعت به گجت های گام شمار باعث شده است، که این محصول ساعت تناسب اندام (Fitness Super Watch) نام گزاری شود و در عین حال این گجت به عنوان یک ساعت هوشمند نیز شناخته شده است. GPS Tracking، دقت اندازه گیری ضربان قلب و ماندگاری باطری طولانی از مهمترین ویژگی های فیت بیت سرج است.

۳- بهترین انتخاب اقتصادی

saat4

موتورولا موتو ۳۶۰ در زمان معرفی به بازار ( سال گذشته ) با انتقادات زیادی روبرو شد. زمان ماندگاری باطری کم، صفحه نمایش کم کیفیت و دسته ای از ایرادات دیگر این محصول را تا سر حد ورشکستی و ناکامی پیش برد. اما موتورولا در سال جدید با انجام تغییراتی روی Moto 360 و همچنین با بهره گیری از نسخه جدید Android wear توانسته است که به این محصول عمر دوباره ببخشد. با توجه به قیمت کم Moto 360 به بهترین انتخاب افرادی تبدیل شده است که نمی خواهد هزینهء زیادی بابت خرید ساعت هوشمند پرداخت کنند.

۴- بهترین انتخاب برای افراد خاص و دوستدار لاکچری

saat5

اپل با معرفی ساعت هوشمند اپل معادلات را تغییر داده است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این ساعت کاملترین ساعت هوشمند عرضه شده به بازار است. همه آنچه که تا امروز در مورد آن صحبت شده و دیگر ساعت ها به صورت موردی داشتند در این ساعت وجود دارد. اما آنچه که در هیچ ساعت هوشمندی دیده نشده است، کیس طلاست. اپل با ارائه watch edition سعی کرده است تا حس تجمل دوستی افراد خاص را ارضاء کند. قیمت های ده تا بیست هزار دلاری و کیس طلا و بندی از چرم های نایاب باعث می شود تا افرادی که به لاکچری علاقه دارند با پوشیدن این ساعت احساس خوبی داشته باشند.

۵- بهترین انتخاب برای متخصصین و اهل فن علاقه مند به تکنولوژی

saat5

پبل از سردمداران تولید ساعت هوشمند است. pebble original در واقع اولین ساعت هوشمند جدی عرضه شده بازار است. اورجینال پبل به عنوان اولین ساعت هوشمند جدی دو سال بعد از معرفی اولیه همچنان می تازد و علاقه مندان مخصوص به خود را دارد. اما با وجود ساعت هوشمند جدید Pebble Time دیگر مجالی برای پبل اوریجبنال باقی نمانده است. همه محاسن پبل اوریجینال مانند قیمت رقابتی، هفت روز ماندگاری باطری و پشتیبانی از سیستم عامل های اپل و اندروید در جای خود باقی مانده است و برخی دیگر امکانات و قابلیت ها به Pebble Time اضافه شده است.

منبع: www.armanica.ir