۵ راهکار برای رسیدن به اهداف

۵ راهکار برای رسیدن به اهداف

ما همه تصمیمات زیادی می گیریم و برنامه ریزی های مختلفی طرح می کنیم که قاطعانه می خواهیم به آن ها برسیم اما اهداف همیشه عملی نمی شوند. با این حال اگر به اندازه ی کافی استحکام و استقامت داشته باشید ممکن است بتوانید به خواسته های تان برسید. جاه طلبی تان شما را وسوه می کند که مدرک دانشگاهی تان را تنها در ۳ سال بگیرید؟ تصمیم گرفته اید که سخت مطالعه کنید و درس بخوانید تا به این هدف خود برسید؟ خیلی خوب است که اهدافی برای خود داشته باشید اما همیشه برای رسیدن به اهداف فاکتورهایی لازم است که در قدم اول باید آن ها را بشناسید و در قدم دوم آن ها را در خود به وجود آورید. با هفت گنج همراه باشید تا این فاکتور ها را به شما یادآوری کنیم.

عشق، شور و پشتکار برای رسیدن به اهداف

با توجه به تحقیقات آنجلا داک ورت از دانشگاه پنسیلوانیا استحکام و علاقه به رسیدن به اهداف یا به عبارتی عشق به خواسته های تان می تواند شما را به سمت اهداف راهنمایی کند. در یک بررسی روی ویژگی های شخصیتی و رفتارهای فردی برای رسیدن به اهداف دانشمندان به این نتیجه رسیدند که در اصل عشق به کارها نسخه ی دیگری از وجدان است که به طور سیستماتیک فرد را کنترل کرده و برای فعالیت کردن در زمینه ی خواسته هایش او را تحریک می کند. البته این فرایند لزوما خوب نیست.

برخی ناخواسته برای انجام کارها و رسیدن به اهداف مشتاق ترند و دوست دارند تمام تلاش شان را برای این موضوع در میان بگذارند. درحالی که برخی دیگر رویاهای زیادی دارند اما شاید بیشترین تلاش شان پرحرفی در خصوص اهداف شان باشد. محققان فکر می کنند که پشتکار و استقامت برای رسیدن به اهداف از شخصیت و ویژگی های فردی شخص منشا می گیرد و به منیت او بستگی دارد.

البته این ویژگی ها می تواند اکتسابی باشد و با تلاش و وقت گذاشتن آن ها را یاد گرفت و موفقیت را در زندگی فرد تضمین کرد. با دانستم این ویژگی ها می توانید افراد پرشورتر و مشتاق تری در جامعه دشاته باشید و ملت پویاتر و اکتیوتری را در اطراف خود ببینید. ۵ راهنمایی زیر به شما کمک می کند تا چنین فردی را در خود پرورش دهید.

شور و شوق را در خود ایجاد کنید

برای رسیدن به اهداف اگر شور و شوق می تواند کمک کند چرا نباید آن را در خود داشته باشید؟ شاید گاهی ذهنیت شما این موضوع را پشتیبانی نکند اما می توانید به خود تلقین کنید که مشتاق و متمایل هستید. به خودتان بقبولانید که دوست دارید این کار را انجام داده و در آن موفق باشید. برا یخودتان به نوعی این هدف را سرگم کننده و جذاب جلوه دیهد. حتی می توانید کمی با آن بازی کنید و یا برای خودتان سرگرمی ایجاد کنید.

ارزیابی وضعیت خود

باید مدام خودتان را با کاری که به آن مشغول هستید محک بزنید. برای خودتان برنامه ای طرح کرده و مدام بسنجید که آیا به اهداف تان نزدیک شده اید یا خیر؟ به نوعی باید خودتان را در قبال کاری که می کنید مسئول تر از دیگران قرار دهید. از خودتان توقعاتی داشته باشید و همیشه چک کنید که ایا این توقعات سر موقع رفع شده اند یا نه؟

اهداف معقول داشته باشید

برای رسیدن به اهداف در درجه ی اول لازم است که هدف عقلانی برای خود داشته باشید. اهداف بزرگ تان را به هدف های کوچک دست یافتنی تقسیم کنید و به حد معقول برای آن ها صبر و شکیبایی خرج نمیید.

مراقب خواسته هایتان باشید

بهتر از قبل از انجام هر کاری و استقامت و استحکام داشتن برای رسیدن به اهداف کمی هم با خود فکر کنید که آیا تصمیم درستی گرفته اید یا نه؟ حداقل به این بیندیشید که در نهایت چه چیزی نصیب تان می شود و آیا ارزشش را دارد یا نه؟ ممکن است مدت ها تلاش کنید که نقل مکان کنید فقط به خاطر اینکه هم خانه یا والدینتان زندگی را برای تان سخت کرده اند. به این فکر کنید که آیا با جابه جا شدن شرایط بهتری خواهید داشت؟ آیا مشکلات جدیدی سر راهتان سبز نمی شود؟ با کارهای سنجیده زندگی مطمئنی داشته باشید.

افتخار به کاری که انجام می دهید

گاهی لازم است به عقب نگاهی بیندازید و از کارهای بزرگ و خوبی که انجام داده اید به خودتان افتخار کنید. یک قدم عقب بروید و خود را تحسین کنید. حتی ممکن است استحقاق یک تشویق یا کمی استراحت را داشته باشید.

منبع: 7ganj.ir