11 خاصیت آرایشی و بهداشتی سرکه سیب

11 خاصیت آرایشی و بهداشتی سرکه سیب

سرکه سیب برای مقاصد آرایشی و بهداشتی زیر می تواند مورد استفاده قرار گیرد

1-مراقبت از موها:

استیک اسید که ماده اصلی موجود در سرکه سیب هست مواد مضری که ممکن است به خاطر آلودگی ها و مواد شستشوی شیمیایی روی موها تجمع کرده باشند را از بین میبرد و ساقه مو را تقویت می کند. همچنین pH پوست سر و موها را متعادل می سازد و باعث تحریک رشد موها می شود و شوره های مزاحم سر را از بین میبرد. یک سوم فنجان سرکه سیب را با 4 فنجان آب رقیق کنید و بعد از شامپو زدن سر روی موها بریزید و بعد از چند دقیقه با آب سرد شستشو دهید.

2-استفاده در ماسک صورت:

مقداری سرکه سیب و خاک رس بنتونیت را به میزان مساوی مخلوط کنید و یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. این ماسک را به صورت اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه با آب گرم شستشو دهید.

3-درمان بیماری های پوستی:

بیماران مبتلا به پسوریازیس یا صدفک( نوعی بیماری خودایمنی مزمن پوستی) از سرکه سیب برای کاهش التهاب و سوزش می توانند استفاده کنند. یک پنبه را با چندقطره سرکه سیب آغشته کنید و آن را به آرامی به نواحی ملتهب بمالید.

4-سم زدایی بدن:

افزودن چند فنجان سرکه سیب به آب وان حمام باعث سم زدیایی پوست بدن می شود و یک پوست تمیزتر و سالم تر خواهید داشت.

5-سفیدکننده دندان ها:

صبح ها با سرکه سیب غرغره کنید. سرکه سیب جرم ها را از بین می برد و دندان سفید به شما هدیه می کند و باکتری هایی که تولید بوی بد می کنند می کشد. بعد از غرغره کردن سرکه سیب طبق عادتان مسواک بزنید.

6-بهبود آفتاب سوختگی:

یک پارچه خیس شده در سرکه را به محل آفتاب سوختگی بمالید تا بهبود یابد.

7-درمان رگ های واریسی:

سرکه سیب برای رگ های واریسی مفید می باشد چون کمک می کند تا گردش خون بهبود یابد و رگ های متورم و بیرون زده را بهبود می دهد طوری که کمتر دیده می شوند و درد کمتری خواهند داشت. مقدار مساوی از سرکه سیب و لوسیون موردعلاقه تان را با هم مخلوط کنید و صبح و شب بر رگ های واریسی با ماساژ اعمال کنید تا جذب شود.

8-دئودورانت طبیعی:

بیشتر دئودورانت های تجاری ضد تعریق هستند یعنی اینکه مجاری عرق کردن را مسدود می کنند اما تعریق یکی از روش های طبیعی بدن برای سم زدایی خودش هست و مسدود کردن آن به معنای مسدود کردن قابلیت سم زدایی هست. سرکه سیب به جای مسدود کردن مجاری تعریق خیلی ساده بوی بد را جذب و خنثی می کند. اگر بعد از مالیدن سرکه به زیر بغل بوی سرکه اذیتتان کرد نگران نباشید بعد از خشک شدنش بویش هم می رود.

9- ضدجوش:

باکتری ها را می کشد و pH سطح پوست را متعادل می سازد. همچنین چربی اضافی پوست را جذب می کند که یکی از دلایل اصلی جوش زدن هست. یک قسمت سرکه را با 3 یا 4 قسمت آب مخلوط کنید و به کمک یک پنبه ان را به پوستتان بمالید و بعد از ده دقیق شستشو دهید.

10- از بین بردن زگیل:

یک پنبه خیس شده در سرکه سیب را روی زگیل بگزارید و آن را بانداژ کنید و بگزارید شب تا صبح بماند اگر این کار را به مدت یک هفته انجام دهید نتایج مثبتی مشاهده خواهید کرد.

11-استفاده به عنوان افترشیو:

بعد از اصلاح صورت می تواند به عنوان افترشیو به کار رود. یک بطری کوچک را از مقدار مساوی آب و سرکه سیب پر کنید و قبل از مصرف تکان دهید.