7 راه برای کاهش و تنظیم وزن و لاغری در طب چینی

7 راه برای کاهش و تنظیم وزن و لاغری در طب چینی

7 راه برای کاهش و تنظیم وزن و لاغری در طب چینی

1- برای کنترل و کاهش وزن غذایی میل کنید که سرشار از نیروی چی یا انرژی طبیعی زندگی باشد. این غذاها شامل میوه ها و سبزی‌های تازه، غلات کامل و گوشت‌های ارگانیک و یا سالم از نظر ارزش غذایی هستند.

همچنین از مصرف غذاهای بسته‌بندی‌شده، غذاهای تصفیه‌شده و غذاهایی که حاوی مقادیر بالایی از ترکیباتی شیمیایی مصنوعی هستند،

به‌خصوص شیرین‌کننده‌های مصنوعی و غذاهای رژیمی تقلبی، خودداری کنید. این غذاها نه‌تنها مواد مغذی کمی دارند، بلکه کالری و انرژی مفید کمی هم در اختیار بدن قرار می‌دهند. پس بهتر است بر روی کیفیت تمرکز کنید و به مقدار آن زیاد توجه نکنید.

2- رژیم‌ها و عادات غذایی خود را پشت سر هم و سریع تغییر ندهید. به‌خصوص اگر دستگاه گوارش شما چندان قوی نیست (پس از خوردن وعده غذایی احساس خواب‌آلودگی، سنگینی یا نفخ می‌کنید) بهتر است این مورد را بیشتر رعایت کنید.

به احساسی که پس از خوردن غذاهای مختلف دارید توجه کنید تا بفهمید کدام غذاها برای سلامتتان بهتر هستند و از آن حمایت می‌کنند.

3- آرام و با دقت غذا را میل کنید. زمان کافی به خوردن غذا اختصاص دهید و مراقب باشید که هنگام خوردن غذا حواستان به چیزهای دیگر، مانند تلویزیون، کامپیوتر یا موبایل پرت نشود.

دقت کردن و لذت بردن از طعم‌ها و تمرکز بر روی احساسات مختلف هنگام خوردن غذا به ایجاد احساس رضایت از غذا کمک کرده و جلوی پرخوری شما را می‌گیرد. به‌علاوه این کار می‌تواند موجب سلامت هضم غذا هم شود.

4- مطابق با ریتم و آهنگ طبیعی بدن خود زندگی کنید. در طب سنتی چینی، ساعت 7 تا 9 شب، بهترین زمان برای هضم غذا به شمار می‌رود.

در این سیستم پیشنهاد می‌شود که ناهاری غنی و پر از مواد مغذی میل کرده و برای وعده شام، غذایی سبک و کم میل کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید چینی‌ها خود در ساعت 5 بعدازظهر شام میل می‌کنند.

5- ساعت 10:30 شب بخوابید و به کبد و دیگر اندام‌های بدنتان اجازه دهید بدنتان را به‌طور کامل زهر زدایی کنند.

کبد در حدود ساعت 1 تا 3 نیمه‌شب شروع به پالایش و تصفیه کردن خون می‌کند و شما باید پیش از آن زمان، یعنی پیش از ساعت 1 بامداد در خواب عمیق قرارگرفته باشید تا از مزایای کامل یک خواب خوب و مناسب بهره‌مند شوید.

همچنین برای رسیدن به بهترین عملکرد، داشتن خواب کافی و اندازه هم از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است.

6- فعالیت‌های ملایم برای افزایش و بهبود انرژی چی انجام دهید. ازجمله این فعالیت‌ها می‌توان به چی کونگ (chi gong)، تائی چی (tai chi)، یوگا، راه رفتن و باغداری کردن، اشاره کرد.

این قبیل فعالیت‌ها به‌خصوص برای کسانی که دائماً تحت‌فشار روانی قرار دارند بسیار مفید است و به آن‌ها کمک می‌کند که انرژی‌شان را دوباره متعادل کنند.

درمان چاقی و کاهش وزن با طب سوزنی لاغری در طب چینی

7- استفاده از طب سوزنی لاغری و کنترل وزن را امتحان کنید. 

بسیاری از کسانی که طب سوزنی را امتحان کرده‌اند، متوجه شده‌اند که طب سوزنی گوش خیلی سریع توانسته به آن‌ها در کاهش میل شدید به غذا و خوردن بی‌اختیار غذا کمک کند.

پس از انجام طب سوزنی، بیماران متوجه شدند که آن‌ها به‌طور طبیعی در زمان‌های مناسبی در روز احساس گرسنگی می‌کنند،

ولی درعین‌حال این گرسنگی به میزان مناسب بوده و بیش از معمول هم نیست. طب سوزنی همچنین باعث کاهش استرس و فشار و درنتیجه کاهش احتمال درگیر شدن با پرخوری احساسی می‌شود.

دستیابی به کاهش وزن درازمدت مسئله‌ای است که تحقق آن برای بسیاری از مردم غیرممکن به نظر می‌رسد.

بسیاری از مردم رژیم‌های مختلفی را تجربه و امتحان کرده‌اند که احتمالاً کمی از وزنشان را کاهش داده ولی پس از مدتی تمام وزن ازدست‌رفته دوباره بازگشته است.

معمولاً این بازگشت وزن کاهش‌یافته به شکلی است که درنهایت وزن فرد حتی از قبل هم بیشتر می‌شود.

به همین دلیل است که هرروزه افراد بیشتری برای کاهش وزن به طب سوزنی روی می‌آورند تا به این صورت بتوانند مشکل اضافه‌وزن خود را یک‌بار و برای همیشه حل کنند.

طب سوزنی روشی است که بیش از 3000 سال قدمت دارد و به میزان قابل‌توجهی نسبت به روش‌های درمانی غربی از قدمت بیشتری بر خوردار است.

زمانی که نام طب سوزنی به میان می‌آید، بیشتر مردم به یاد طب سوزنی کاهش وزن می افتند، یعنی همان فروکردن سوزن‌های بسیار نازک در نقاط مختلف بدن بر روی پوست برای کمک به عملکرد بهتر و متعادل‌تر بدن بیمار.

طب سوزنی به بدن کمک می‌کند تا اندورفین بیشتری ترشح کند. اندورفین ماده شیمیایی و طبیعی خود بدن است که به آن احساس خوبی القا کرده و به‌نوعی نقش مسکن را بازی می‌کند.

بنابراین این شاید بتوان گفت یکی از روش‌هایی که طب سوزنی از طریق آن به بهبود و درمان بدن می‌پردازد، تحریک بدن برای ترشح اندورفین و درنتیجه کنترل اشتها هست.

در صورتی که بیمار با مشکل افزایش وزن مواجه شده باشد و علت مراجعه آن‌ها برای انجام طب سوزنی برطرف کردن این مشکل باشد، معمولاً پزشک ابتدا از آن‌ها سؤالاتی پرسیده و آزمایش‌هایی بر روی او انجام می‌دهد.

هدف تمام این کارها فهمیدن و پی بردن به علت اصلی به وجود آمدن مشکل اضافه‌وزن در بدن او هست.

این اضافه‌وزن ممکن است به دلیل سبک زندگی غیرفعال و کم‌تحرک، کمبود خواب یا بدخوابی، مشکلات و استرس‌های روانی و احساسی، افسردگی یا خشم و خستگی مشکلات فیزیولوژیکی مانند کم‌کاری تیروئید و سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد.

زمانی که ریشه اصلی مشکل شناخته شود، پزشک طب سوزنی سوزن‌های نازکی را در نقاط مختلف بدن فرومی‌کند تا به این طریق عملکرد بدن را بهبود داده و کاهش وزن را موجب شود.

بسیاری از پزشکان و درمانگران طب سوزنی برای درمان بیمار خود از روشی استفاده می‌کنند که چند هدف و مقصود را به‌صورت هم‌زمان دنبال می‌کند.

این روش ممکن است از طریق افزایش ترشحات غده هیپوفیز، کاهش میل به غذاهای به‌خصوص یا کاهش میل طبیعی کلی به غذا، جهت کاهش وزن فرد بیمار اقدام کند.

این روش‌ها معمولاً به کنترل بهتر سطح قند و لیپید خون کمک می‌کنند.

روش‌های مورد استفاده می‌تواند شامل ترکیبی از طب سوزنی (برای سرکوب اشتها، بهبود گرد خون و آرامش بخشیدن به بدن) با طب گیاهی (برای کاهش احتباس آب و افزایش متابولیسم بدن)،

رژیم‌های درمانی (غذاهایی که نقش خاصی را در جهت کاهش وزن و افزایش انرژی بر عهده‌دارند) و همچنین ورزش‌ها و فعالیت‌ها مخصوص (مانند تائی چی، چی کونگ و … برای کمک به گردش خون و انعطاف‌پذیری عضلات و افزایش تحرک بدن)، باشد.

مهم‌ترین مزیت طب سوزنی کاهش وزن آن است که این روش بر خلاف دیگر روش‌های رایج، هیچ‌گونه آسیب و عوارض جانبی در پی نداشته و احتمال اعتیاد به آن وجود ندارد.

طب سوزنی روشی طبیعی برای افزایش و بهبود اثرگذاری تلاش‌های بیمار برای کاهش وزن است. طب سوزنی باید به‌صورت مرتب و منظم تکرار شود تا اثر درمانی خود را بر روی بدن حفظ کند.

همچنین برای کاهش وزن، در کنار استفاده از طب سوزنی باید از رژیم غذایی مناسب و ورزش و تحرک کافی هم کمک گرفت. وظیفه پزشک طب سوزنی آن است که بایدها و نبایدهای خوراک او را مشخص کرده تا جریان مناسب انرژی در بدنش را دوباره برقرار کند.

اگر شما هم با مشکل اضافه‌وزن و تلاش‌های مکرر برای کاهش وزن مواجه شده‌اید، می‌توانید از طب سوزنی استفاده کنید که یکی از بهترین راه‌ها برای خاتمه دادن به این مشکل است.

رژیم غذایی لاغری طب چینی برای کاهش وزن

رژیم‌درمانی غذایی برای کنترل وزن

چای سبز

سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هست و به علت آن که یک محرک فعال روانی، یک مدر خفیف و حاوی کافئین است، می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

البته چای سبز ممکن است باعث بی‌خوابی شود. به‌طورکلی بهتر است نوشیدنی‌های کافئین دار (مانند چای، قهوه و شکلات) را پس از ساعت 4 بعدازظهر میل نکنید تا خواب شبانه بهتری داشته باشید.

جنسینگ آمریکایی:

این گیاه ریشه ای با داشتن تأثیر ملایم، کمی دارای انرژی سرد است. این گیاه انرژی چی را در بدن تقویت می‌کند. همچنین جنسینگ آمریکایی افزایش‌دهنده انرژی است و خاصیت ضد پیری دارد.

از دیگر ویژگی‌های این گیاه افزایش فشارخون و احتمال ابتلا به اسهال است که می‌توان آن‌ها را از نکات منفی این گیاه دانست.

جنسینگ کره‌ای:

قدرتمند بوده تأثیر شدیدی دارد و طبیعت آن گرم است. انرژی چی را در بدن پخش کرده و نقش افزایش‌دهنده انرژی در بدن را ایفا می‌کند.

این گیاه باعث افزایش فشارخون شده و اگر بدن فرد از پیش گرم بوده باشد، ممکن است خون‌ریزی از بینی را تجربه کند. این گیاه در چین در اتاق اورژانس مورد استفاده قرار می‌گیرد و به بازگشت هوشیاری مریض کمک می‌کند.

این گیاه در میان تمام گیاه‌های دارویی چینی، بیشتری خاصیت تقویت انرژی چی را دارد. البته توجه به این نکته ضروری است که بدانید همه افراد به تقویت‌کننده نیروی چی نیاز ندارند.

گل رز:

اثربخشی ملایم دارد و به بهبود جریان خون کمک می‌کند.گل رز همچنین می‌تواند رنگ صورت را بهبود دهد و جریان‌های قاعدگی را تنظیم کند. استفاده از گل رز، راز زیبایی ملکه‌های باستانی چین محسوب می‌شود.

گل بابونه:

گل بابونه خاصیت ضدالتهابی داشته و به کاهش فشارخون کمک می‌کند. این گیاه برای درمان تب، تورم و چرک گلو و دردهایی که به علت سرماخوردگی، آنفلوانزا و حساسیت ایجاد می‌شوند، می‌تواند به کار گرفته شود.

ایژیائو:

این دارو از پوست الاغ به دست می‌آید. خاصیت این دارو افزایش خون است. همچنین این دارو برای کسانی که پوست‌های خشک دارند نیز مناسب هست. خشکی پوست و یبوست معمولاً هر دو به علت کمبود خون اتفاق می افتند.

گردو و کنجد سیاه:

این دو دانه روغنی که به ترتیب شبیه به مغز و کلیه هستند، موجب تقویت مغز و کلیه‌ها می‌شوند و برای خشکی پوست و موهای خشک مفیدند. همچنین جلوگیری از یبوست، ضعف حافظه و خاصیت ضد پیری نیز از دیگر ویژگی‌های آن‌هاست.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد آن است که همان‌طور که مشاهده کردید، لزوماً تمام داروهای گیاهی چینی از گیاهان به دست نمی‌آیند بلکه طب گیاهی و داروهای گیاهی یک نام کلی است.

هشت گروه غلات چینی:

برنج سفید (باعث تسکین و بهبود عملکرد معده می‌شود)، لوبیای قرمز (کاهش ورم یا آماس قوزک پا، احتباس آب و کاهش وزن می‌گردد)،

لوبیای مانگ (پیش‌گیری از سکته قلب، بهبود طب و چرک و تورم گلو)، دانه‌های لوتوس (کاهش اسهال، بهبود مریدین های قلب، کمک به خواب مناسب)،

خرمای قرمز (افزایش خون، آرامش روح و روان و غنی از آهن)، بادام‌زمینی (افزایش طول عمر)، لانگان (افزایش خون، بهبود عملکرد مریدین های قلب و طحال، افزایش انرژی گرم)،

گوجی بری (خاصیت ضد پیری، تقویت کلیه، ترمیم کلیه، افزایش انرژی جنسی)، ارزن (غنی از آهن، بهبود مشکل کم‌خونی، غذای مناسب برای زنان پس از زایمان در شمال چین).

ترکیباتی که ذکر شد در خواربارفروشی‌های معمولی شاید وجود نداشته باشند ولی قطعاً با جست‌وجوی کافی می‌توان آن‌ها را خریداری نمود.

اسموتی های صبحانه برای کاهش وزن:

مصرف 15 تا 20 گرم پروتئین (3 تا 4 اونس محصولات گوشتی، ماست و پودر پروتئین) کلید اصلی سرکوب نیاز به قند در انتهای روز است.

مصرف 2 تا 3 میوه کامل تازه، مقادیر زیادی فیبر، ویتامین سی و دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها، انرژی و کلسترول بدن شما را در سطح بالا و مناسبی نگاه می‌دارد. همچنین نوشیدن یک لیوان آب نیز به دفع بهتر مواد زائد از بدن کمک می‌کند.

نکات دیگر برای کاهش وزن:

سوپی غلیظ که از سبزی‌های (سبزی‌هایی مانند کلم، گوجه، پیاز، فلفل سبز و هویج) و گوشت (مانند گوشت چرخ‌کرده، سوسیس یا غذاهای دریایی) تشکیل‌شده است، میل کنید.

به‌طورکلی برای کاهش وزن باید حجم زیادی از غذا با میزان کالری کم بخورید.

منبع:www.salemchi.com