تراشکاری در اصطلاح انگلیسی Turning می باشد که فرم دهی فلزات با روش براده برداری و یا با استفاده از ماشین تراشکاری انجام می گردد. در این روش از فرم دهی فلزات ، فلزهایی که به در حالت کلی به شکل استوانه هستند با قدرت و همچنین سرعت معین به گردش در میاید و همچنین با تکان خوردن تیغچه های تراشکاری روی فلز عملیات برداشته شدن براده های آهنی با عمق و سرعت معین انجام می گردد.

محل حرکت قطعه و یا همان محور قطعه می تواند خط صاف در راستای مجموعه ی کلی از منحنی ها و همچنین زاویه ها باشد. عموما اصطلاح تراشکاری و بورینگ برای خانواده های بزرگتری از عملیات به نام تراشیدن بکار برده شوند.

فرایند تراشکاری

فرایندهای تراشکاری عموما با دستگاه تراش انجام می شوند کیکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین ابزار ها می باشد تراشکاری به چهار صورت انجام می شود. این چهار روش عبارتند از: تراشکاری استوانه‌ای، تراشکاری مخروطی، بازرسی جوش و شیار خارجی.

این عملیات می تواند شکل های مختلفی از مو.اد مثل سیلندر ، مخروط ، منحنی یا شیار بوجو آورد. در حالت کلی از وسایل برشی ساده تک نقطه ای استفاده می شود.

 

قطعات تراشکاری

این قطعات دارای مقاطع ای به شکل دایره هستند مثل میل های ساده و غیره ساده ، همچنین میله هایی پیچ شده ، پولکها ، بوش ها و چیزای از این قبیل می باشد. که قطعه های اصلی ماشین و وسایل فنی را شامل می شوند. تعداد زیادی از وسایل ها مثل تیغه فرز ، مته ها ، برقوها ، قلاویز ها هم مقاطع گرد را دارند.

بنابراین مواد استعمال خاصی که قطعات تراشکاری باید داشته باشند آنها از موارد مختلفی مثل فولاد ، چدن ، برنز ، برنج ، مس ، فلزات سبک ، چوب یا مواد مصنوعی و موادی مثل این مواردی که نام برده شده ساخته می شود. همچنین وضعیت صفحات خارجی قطعات تراشکاری متفاوت است.

فرم های قطعات تراشکاری از طریق یسرس کارهای مختلف ساخته شده که کاربردهای متفاوتی هم دارد. و تراشیدن قطعات به دو دسته تراشه خارجی و داخلی تقسیم می شوند.

تراشه ی خارجی

قطعات استوانه ای شکل از طریق تراشیدن طول و عرض ، این قطعه های مخروطی شکل از طریق مخروط تراشی و بالاخره قطعه های فرم دار با فرم تراشی و پیچها با پیچ تراشی درست می شود.

تراشه ی داخلی

متداولترین ماشین های تراشکاری همان ماشین تراش معمولی یا تراش مرغک دار است. انواع مختلف کارها را چرخکاری کرده و ماشین های تراش را به گروه مختلفی دست بندی کرده اند.

دستگاه تراشکاری cnc چیست؟

دستگاه تراشکاری cnc ماشین ابزاری هست که برای تراشیدن و شکل دادن به قطعات چوبی و فلزی عموما استفاده می شود. بخاطر تولید اقتصادی با دقت بالا و همچنین کیفیت دستگاه تراش را در فرم ها و شکل های متفاوت میسازند بیشتر قطعات ماشین آلات دارای مقاطع دایره ای هستند و امکان تولید با ماشین تراش وجود دارد.

از طرف دیگر قیمت ارزانی داشته و سرعت بالای تراشکاری نسبت به دیگر روش ها بکار بردن ماشین تراش یک روش استاندارد در این صنعت می باشد.

  برای آشنایی با اطلاعات سایر مشاغل به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 56 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order