جاوید سازه شهبازی

💠سازه بتنی یا فلزی؟

🔹🔸در شهرهای مختلف از انواع سازه‌ها برای ساخت بناهای مختلف استفاده می‌شود. حتما شما نیز بسیاری از پروژه‌های در حال ساخت را دیده‌اید. ممکن است این سوال برای شما نیز پیش آمده است که کدام سازه بهتر است؟

💠سازه بتنی یا فلزی

🔹🔸این برتری می‌تواند از جوانب مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد و باید عوامل مختلفی را برای مقایسه و انتخاب در نظر گرفت. ایمنی، هزینه، سرعت انجام پروژه، بازگشت سرمایه و … از جمله عواملی است که می‌توان در مقایسه سازه بتنی و فلزی در نظر گرفت. در پاسخ به این سوال که سازه بتنی یا فلزی بهتر است، باید به صورت جداگانه هرکدام را بررسی کنیم.

💠سازه بتنی

🔹🔸در ابتدا به طور کلی به معرفی سازه بتنی می‌پردازیم تا با مصالح و نحوه اجرای آن آشنا شوید. در سازه بتنی از مصالحی مانند سیمان، شن، ماسه و میلگرد استفاده می‌شود. در این سازه ابتدا فونداسیون، ستون و تیرهای اصلی به کمک میلگردهای ساده و آجدار بافته می‌شوند و طرح و نما کاملا مشخص می‌شود.

🔹🔸سپس به کمک بتن ریزی، اسکلت ساختمان ایجاد می‌گردد. این سازه‌ها در کشور بسیار رایج شده‌اند و افراد و موسسات زیادی ساختمان‌های خود را به این شیوه می‌سازند.

💠سازه فلزی

🔹🔸در مقایسه سازه بتنی یا فلزی باید گفت که این سازه از سازه‌های قدیمی و پرکاربرد در کشور است. در سازه فلزی از انواع تیرآهن‌ها بهره گرفته می‌شود. تیرآهن‌ ستون‌ها و شاکله ساختمان را تشکیل می‌دهند. برخی از این مقاطع فولادی ابتدا با جوشکاری به هم متصل می‌شوند تا ستون‌های مقاومی را تشکیل دهند، سپس با کمک جرثقیل این مقاطع فولادی با توجه به نقشه‌ای که مهندس ساختمان در نظر گرفته به صورت افقی و عمودی به هم جوش می‌خورند و اسکلت کلی ساختمان به دست می‌آید.

🔹🔸یک سازه فولادی یکپارچگی خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند و در صورت لزوم به تعمیر و نگهداری سالانه زیادی نیاز نخواهد داشت. ساختمان‌های فلزی از پیش ساخته، دائماً برای شما کار می‌کنند و اگر تصمیم به فروش آن گرفتید، می‌توانید از این طریق کسب درآمد داشته باشید. علاوه بر این، ساختمان‌های فلزی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر زلزله، طوفان، بارش شدید برف، باد شدید، سیل و دیگر عناصر طبیعی مقاوم هستند.

💠مقاومت در کدام سازه بیشتر است؟

🔹🔸در پاسخ به این سوال که سازه بتنی یا فلزی، کدام از این دو، مقاومت بیشتری دارند، باید گفت که تمام سازه‌هایی که در کشور در حال ساخت هستند، زیر نظر مهندسان و عوامل اجرایی مربوطه اجرا می‌شوند. اگر سازه‌ای نتواند به عنوان سرپناه مطمئنی برای افراد ساکن باشد، به هیچ عنوان مجوز ساخت داده نمی‌شود. اینکه شما قصد آغاز ساختمان چند طبقه را دارید بسیار مهم است. در همان ابتدا به شما مسیر صحیح ساخت یک سازه توسط مهندسین و ناظرین داده می‌شود.

🔹🔸از نظر مقاومت در برابر زلزله هر دو سازه کارایی بالایی داشته و عملکرد خوبی در سالیان اخیر از خود نشان داده‌اند. سازه‌های فلزی و بتنی از این نظر مورد تایید هستند و البته باید خاطر نشان شد که ساخت پروژه باید دقیقا با استانداردهای گفته شده مطابقت داشته باشد و نباید نظر شخصی را وارد مسئله کنیم.

💠مقاومت سازه

🔹🔸مقایسه سازه بتنی یا فلزی از جمله حوادث غیرمترقبه مانند، آتش سوزی است. در این مورد سازه فلزی به دلیل اینکه فولاد مقاومت پایینی در برابر حرارت دارد، توصیه نمی‌شود. مقاومت سازه بتنی در برابر آتش سوزی به مراتب بسیار بیشتر است و یک مزیت مهم تلقی می‌شود. با اینکه سازه‌های فلزی را با برخی مسائل از این نظر نیز مقاوم می‌کنند، اما به نظر از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

💠سرعت اجرا در کدام سازه بیشتر است؟

🔹🔸مقایسه سازه بتنی یا فلزی از نظر سرعت اجرای هرکدام هم مسئله مهمی است. در بسیاری از مواقع افراد به زمان اجرای سازه حساسیت نشان می‌دهند. شاید این مورد برای شما مهم نباشد، اما در مقایسه این دو سازه از نکات مهم است و می‌توان یکی را بر دیگری برتر دانست. واضح است که سرعت اجرای سازه فلزی بیشتر است و این سازه در مدت زمان کمی آماده می‌شود‌. در اسکلت بتنی طبقات پشت سرهم ساخته می‌شوند و با اتمام طبقه زیرین، عملیات طبقه بعدی شروع می‌شود.

🔹🔸در اسکلت فلزی پس از آماده سازی ستون‌ها چندین طبقه در مدت زمان خیلی کمی ایجاد می‌شود. با توجه به اینکه زمان بهره برداری از ساختمان در سازه فلزی زودتر خواهد بود، می‌تواند در بازگشت سریع سرمایه تاثیر مثبتی داشته باشد. از این نظر سازه فلزی بر سازه بتنی برتری دارد و می‌توان یک مزیت مهم قلمداد کرد.

مدیریت:آقای علی شهبازی سقرلو

09354415963

 

 

مدیرعامل

🔹🔸🔹🔸🔹🔸

جلسه مدیرعامل

🔹🔸🔹🔸🔹🔸

گودبرداری و پایدارسازی دیوارها 

🔹🔸🔹🔸🔹🔸

سازه های بتنی

🔹🔸🔹🔸🔹🔸

برش بتن 

🔹🔸🔹🔸🔹🔸

فرهنگی آموزشی

🔹🔸🔹🔸🔹🔸

 

 

تفاوت فونداسیون فلزی و بتنی , مزایا و معایب اسکلت بتنی و فلزی , اسکلت فلزی یا بتنی در برابر زلزله , تفاوت قیمت اسکلت فلزی یا بتنی , تفاوت ساختمان شناژی و بتنی , محاسبات اسکلت فلزی , سازه متروپل بتنی یا فلزی , کرگیری، کر گیری , کاشت میلگرد،سوراخکاری بتن،برش بتن،تقویت سازه بتنی،تقویت سازه فلزی،اجرای سازه بتنی،اجرای سازه فلزی،

Reviews

Leave a Review

captcha-input
قیمت
مکان
برخورد
خدمات
کیفیت
Publishing ...
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields
Captcha check failed