ساخت و تولید قطعه ریژه ای مدلسازی

🔴 اهمیت و مزایای ریخته گری فلزات

✳️ ریخته گری و ذوب فلزات برای ساخت قطعاتی که پیچیدگی زیادی دارند مناسب است و لازم نیست تا هزینه و انرژی زیادی برای عملیات هایی مانند جوشکاری، ماشینکاری، برش و فورج انجام شود.ریخته گری بهترین گزینه برای تولید قطعات در تعداد بسیار بالا است، با این روش سرعت و دقت تولید چندین برابر خواهد شد.

✳️ از نظر اقتصادی تولید قطعات در تعداد بالا و یا ساخت قطعات پیچیده با این روش بسیار به صرفه تر است.به دلیل شکل پذیری سریع قطعه در این روش مقاومت و استحکام آن بسیار بالا خواهد بود.استفاده از ریخته گری برای تولید قطعه هیچ خللی در فرایند اسمبلی قطعات ایجاد نخواهد کرد.

✳️ برخی از فلزات را به دلیل محدودیت هایی که از نظر ساختاری دارند نمی توان با روش های معمولی مانند برش و جوشکاری شکل داد در این موارد تنها راه شکل دهی استفاده از روش ریخته گری و ذوب فلزات است.

⚡️ قالب ریژه

🌀 قالب ریژه به انگلیسی gravity casting یا ریخته گری ثقلی نوعی قالب سازی است که در آن مواد مذاب با نیروی وزن وارد قالب شده و فشاری به آن اعمال نمی شود. حفره ها به طور معمول در چند ثانیه پر می شوند ولی در یک چرخه کامل قالب سازی در حدود 20 تا 45 ثانیه طول می کشد. در قالب ریژه در بازه زمانی که مواد در حال سرد شدن هستند قالب همچنان تحت فشار است. دو قطعه قالب ریژه از فلز ساخته می شوند ولی در قالب های پیچیده تر از ماسه و گچ برای دو طرف قالب استفاده می شود. در این روش قالب با ضخامت بیشتر قابل تولید است.

🌀 در قالب سازی ریژه نمی توان تمام آلیاژها را تولید کرد و قطعات بزرگ با اشکال خاص قابل تولید نیست. فلزات مورد استفاده در قالب ریژه آلومینیوم، آلیاژهای مس، قلع و … است و قطعاتی مانند جعبه دنده، چرخ دنده، وسایل لوله کشی و … به این روش تولید می شوند.

⚜️ ساخت قالب ریژه

🔰 ساخت قالب ریژه به منظور تولید قطعات در تعداد بالا با روش ریخته گری، نیازمند صرف هزینه و وقت است. در واقع باید طراحی قالب ریژه را به افراد متخصص و با تجربه در این زمینه بسپارید. آماده سازی قالب دائم زمان بر است.

🔰 چرا که ممکن است روزها و حتی ماه ها صرف طراحی قالب آن شود. مرحله بعد، ساخت قالب است. ساخت قالب باید با توجه به جنس محصول خروجی از قالب صورت گیرد. برای ساخت قالب های ریژه از چدن خاکستری، آلیاژهای چدن و فولاد 1020 استفاده می شود.

🔻 فرآیند کلی ریخته گری در قالب های ریژه

🔹 فرایند ریخته گری در قالب ریژه که با استفاده از قالب های فلزی انجام می شود، از حساسیت های زیادی برخوردار است. عدم دقت به هریک از مسائل می تواند منجر به آسیب رسیدن به قالب و تولید قطعه ی بیکیفیتی شود.

🔹 در مجموع فرایند کلی ریخته گری در قالب های ریژه شامل ذوب کردن فلز و آلیاژها در دمای مشخص و بار ریزی آن در قالب های فلزی از پیش طراحی شده است.

🔹 در این فرایند، فاکتورهایی همچون دمای قالب ، دمای مذاب، ضخامت پوشش قالب، ضخامت دیواره قالب و موارد دیگر بر کیفیت محصول قالبگیری شده با این روش تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه هریک از این فاکتورها به صورت تخصصی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

✅ مزایای ریخته‌گری در قالب‌های ریژه:

🔸 افزایش سرعت تولید قطعه
🔸 قطعات یکنواخت می‌توانند مکررا و به دفعات تولید شوند
🔸 تولید قطعات بیشتر
🔸 دقت ابعادی خوب
🔸 سطح تمام شده مناسب
🔸 قطعات تولید شده به این روش دارای کیفیت متالوژریکی بالا هستند.
🔸 قطعات تولیدی با این روش، کمترین عیوب ریخته‌گری را دارند و همچنین دارای استحکام و خواص فیزیکی و مکانیکی مطلوبی هستند.
🔸 شرایط بسیار مناسب زیست محیطی
🔸 نیاز به هزینه کم
🔸 برخورداربی از دقت بالا به دلیل ثابت بودن ابعاد و زوایای قالب
🔸 ریخته گری در قالب ریژه ، استحکام و خواص فیزیکی و مکانیکی مطلوبی را برای قطعات پدید می آورد.

🌀 قالب ریژه به سه روش تولید می شود

1- روش دستی
که برای تولید قطعات با ضخامت کم و نازک و با قطعات با ضخامت خیلی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و تمام مراحل به صورت دستی و بدون استفاده از دستگاه انجام می شود. این روش هنوز کاربردهای زیادی دارد.

2- روش نیمه اتوماتیک
برای تولید قطعه در تعداد زیاد استفاده می شود و باز و بسته شدن قالب به وسیله سیستم های هیدرولیکی یا پنوماتیکی انجام می شود. ولی قالب به صورت دستی پر می شود.

3- روش اتوماتیک
در این روش تمام مراحل از ریختن مواد، بستن قالب، انجماد و خارج کردن قطعه به صورت اتوماتیک و با دستگاه انجام می شود.

به مدیریت : حسنی 

فایل قابل دانلود👇

Catalog robatfan

 

 

 

 

ذوب فلزات آلومینیوم چدن برنج و کار آلیاژی رباط فن در رباط کریم  , ذوب فلزاتدر رباط کریم  , ذوب فلزات آلومینیوم  در رباط کریم , ذوب فلزات چدن در رباط کریم , ذوب فلزات برنج در رباط کریم , کار آلیاژی رباط فن  , ساخت و تولید قطعه ریژه ای مدلسازی , قالب ریژه ,

Reviews

Leave a Review

captcha-input
قیمت
مکان
برخورد
خدمات
کیفیت
Publishing ...
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields
Captcha check failed