Address & Contact

Our Address

استان قزوین ، شهر تاکستان ، خیابان سید جمالدین سید آبادی، ساختمان رامدو ، پلاک 70

 تولید کننده ایزوگام رامدو
در قزوین(تاکستان)
فروش در سراسر کشور بصورت آنلاین و یا از طریق نمایندگی های فروش

 شرکت تولیدی ایزوگام رامدو
تنها تولید کننده ایزوگام رامدو در ایران
جهت تکمیل شبکه گسترده فروش محصولات رامدو دراستانهای قزوین .تهران.مازندران.گیلان.زنجان.همدان.کرمانشاه .خوزستان.مرکزی وسراسرکشور
ازکارشناسان فروش
ویزیتورهای حرفه ای
کابران محتواساز شبکه های مجازی.
سایت
سئو
تبلیغات
رسانه ها
نماینده های فروش ونصب.
نصابان حرفه ای انفرادی وتیم
دعوت به همکاری مینماید.
آدرس سایت:http://ramdoco.ir
اینستاگرام:ramdoco.ir
http://ramdo.ir
09121819836

 

ایزوگام پشت بام

?اجرای ایزوگام پشت بام که اولین مهمترین قسمت ساختمان برای حفاظت از بنا دربرابر بارندگی و افزایش استحکام بنا میباشد.البته همانطور که میدانید فاکتورهای دیگری از قبیل استحکام سازه و زیرسازی و شیب بندی و لوله کشی پشت بام هم به اندازه عایق کاری رطوبتی در سالم نگهداشتن پشت بام نقش دارند.

? ازاینرو بهترست پیش از اینکه بدنبال بهترین برند ایزوگام باشیم , زیرسازی و استحکامات پشت بام را بررسی کرده و درصورت نیاز به تعمیر و اصلاح , نقاط ضعف احتمالی را پوشانده تاپس نصب ایزوگام باعث خرابی ایزوگام نشود.

تعمیر پشت بام

?زیرا هرگونه افت و نشست ساختمان ,پستی و بلندی و ایرادی در کف و حتی جانپناه پشت بام ممکن است موجب صدمه زدن به ایزوگام شود. این نوع خرابیها ممکن است با نصب دوباره ایزوگام نیز تکرار شوند.به همین دلایل زیرسازی و آماده سازی پشت بام برای نصب ایزوگام حتی از انتخاب و خرید ایزوگام مرغوب نیز مهمتر میباشد.

?ایزوگام لایه ای قیر اندود که با ورقه هایی از پشم شیشه یا الیاف مصنوعی بصورت بسته بندی آماده و برای نصب به بازار عرضه میشود. فیلامنت پلی استر طبق سند ۳۸۸۹ همراه فلامنت الیاف شیشه منطبق با ویژگیهای استاندارد ۳۸۹۱ ۲- ماده اندود کننده لایی ماده آلاینده هر یک ازلایی ها می تواند قیرو یا مخلوطی از قیروسایر اصلاح کننده پلیمری یا نفتی باشد.

?سطح بالایی عایق باید به منظور ممانعت از چشبندگی داخل رول از مواد ریزدانه معدنی مثل پودر گچی تاک و یا سایر پودرهای کانی پوشیده شود . سطح رویین باید یکواخت و عاری از هر گونه شکاف , زدگی و چین وچروک باشد سطح زیرین عایق رطوبتی باید با لایه پلیمری و یا مواد ریزدانه معدنی مثل پودر تالک پوشیده شود .

ایزوگام چیست؟ و ایزوگام خوب چه ویژگی هایی دارد؟

?ایزوگام یک پوشش مقاوم است که از قیر و الیاف مصنوعی تشکیل شده و با استفاده از گرما بر بستر بام و مکان مورد نظر نصب و چسبانده می‌شود و از ایزوگام برای عایق کردن سطوح مختلفی همچون پی، دیواره، کف و بام ساختمان‌ها و استخرها برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت استفاده می شود و قابل ذکر است عمر ایزوگام کیفیت خوب به ‌طور متوسط ۱۵ سال است.

قیر

?قیر ماده‌ای است سیاه رنگ و خمیری شکل که در عایق‌کاری رطوبت و ساخت آسفالت کاربرد دارد. قیر انواع گوناگونی دارد که هر یک از انواع آن، دارای کاربرد خاصی است. قیر از مشتقات نفت است و اغلب درپالایشگاه نفت تولید می‌شود.

?قیر یک هیدروکربن متراکم، بسیار چسبناک و برگرفته از نفت است که به دو نوع اصلی طبقه‌بندی می‌شود. اولین نوع، قیر طبیعی است که در زیر تپه‌ها و دریاچه‌های نفتی یافت می‌شود و نوع دیگر، قیر تصفیه شده حاصل از ته‌نشینی نفت خام است.

?قیر حاوی ۲ درصد اکسیژن، ۱۱ درصد هیدروژن و ۸۷ درصد کربن است.
همان‌طور که گفته شد، این محصول یک هیدروکربن با وزن مولکولی بالا شامل روغن، رزین و آسفالتین است. وجود ۵ تا ۳۰ درصد آسفالتین در قیر باعث سختی قیر می‌شود.

قیر به دو روش تولید می‌شود:

اجرای مستقیم

دمیدن هوا که براساس فرایند مقطعی یا ادامه‌دار انجام می‌شود

?قیر عمدتاً در ساخت و سازها، راه‌سازی، عایق کاری جاده‌ها، آسفالت کردن خیابان‌ها یا عایق بندی پشت بام‌ها استفاده می‌شود. این محصول با توجه به فرآیندهای مختلف تولید به انواع و درجه‌های مختلف و آزمایش‌های فیزیکی نظیر تست نفوذ، تست گرانروی (ویسکوزیته)، تست نقطه اشتعال، تست حلالیت، تست نقطه نرم شدن، تست انعطاف‌پذیری و موارد دیگر تقسیم می‌شود.

?لازم است ذکر شود که برخی از این طبقه‌بندی‌ها براساس نتایج آزمایشات انجام شده روی قیر و برخی دیگر براساس نوع پالایش و مراحل انجام شده بر روی قیر صورت گرفته‌اند.

تعریف

?قیر ماده‌ای هیدروکربنی است به رنگ سیاه تا قهوه‌ای تیره که در سولفید کربن و تتراکلرید کربن کاملاً حل می‌شود. قیر دردمای محیط، جامد است. اما با افزایش دما، به حالت خمیری درمی‌آید و پس از آن مایع می‌شود. کاربردهای اصلی قیر به علت وجود دو خاصیت مهم این ماده است:

نفوذناپذیری در برابر آب؛
چسبندگی

انواع قیر

?قیر استخراج شده از نفت یا سنگ‌های معدنی مخصوص، قیر خالص نام دارد که با توجه به منشأ تشکیل، طبقه‌بندی می‌شود. قیرهای خالص همچنین برای اینکه خواص مورد نظر برای کاربردهای مختلف را پیدا کنند، تحت فرایندهای دیگر قرار می‌گیرند و انواع مختلف قیر را (ازجمله قیر دمیده، قیر محلول، قیر امولسیون، قیر پلیمری و…) را تشکیل می‌دهند.

آزمایش‌هایی که بر روی نمونهٔ قیر صورت می‌گیرند تعیین کنندهٔ بخشی از انواع قیر از جمله penetration grade, viscosity grade و performance grade هستند. آزمایش‌های قیر شامل viscosity, penetration , spot test و … هستند که قیر را از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار می‌دهند و تعیین می‌کنند که نمونهٔ آزمایش شده برای چه منطقه ای و با چه هدفی کاربرد دارد.

قیر نفتی و قیر طبیعی

?قیر معمولاً از تقطیر نفت خام به دست می‌آید. چنین قیری قیر نفتی یا قیر تقطیری نامیده می‌شود. قیر نفتی محصول دو مرحله تقطیر نفت خام در برج تقطیر است. در مرحله نخست تقطیر، مواد سبک مانند بنزین و پروپان از نفت خام جدا می‌شوند. این فرایند در فشاری نزدیک به یک اتمسفر (واحد) انجام می‌شود. در مرحله دوم نیز ترکیبات سنگین مانند گازوئیل و نفت سفیدخارج می‌شوند. این فرایند در فشاری نزدیک به خلاء صورت می‌پذیرد. در نهایت مخلوطی از ذرات جامد بسیار ریز به نام آسفالتنباقی می‌ماند که در ماده سیال گریس‌مانندی به نام مالتن غوطه‌ور است.

?اما برخی از انواع قیر در طبیعت و در اثر تبدیل تدریجی نفت خام و تبخیر مواد فرار آن در اثر گذشت سال‌های بسیار زیاد به دست می‌آید. چنین قیری، قیر طبیعی نامیده می‌شود[۵] و دوام آن بیشتر از قیرهای نفتی است.[۷] چنین قیری ممکن است به‌صورت خالص در طبیعت وجود داشته باشد (قیر دریاچه‌ای) مانند دریاچه قیر بهبهان ایران و دریاچه قیر تیرینیداد آمریکا،[۱] یا از معادن استخراج شود (قیر معدنی.قیر طبیعی با نام یواینتایت (Uintaite) نیز شناخته می‌شود.

قیر دمیده

?قیر دمیده از دمیدن هوای داغ به قیر خالص در مرحله آخر عمل تصفیه به دست می‌آید. در این فرایند، هوای داغ با دمای ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد توسط لوله‌های سوراخ‌دار به محفظه حاوی قیر دمیده می‌شود. در اثر انجام این فرایند، اتم‌های هیدروژنموجود در مولکول‌های هیدروکربورهای قیر، با اکسیژن هوا ترکیب می‌شود و با تشکیل آب، عمل بسپارش اتفاق می‌افتد. قیر دمیده نسبت به قیر خالص دارای درجه نفوذ کمتری است، درجه نرمی بیشتری دارد و حساسیت کم تری نسبت به تغییرات دما دارد. این نوع قیر بیشتر در ساختن ورق‌های پوشش بام، باتری اتومبیل و اندودکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. علامت اختصاری قیر دمیده R می‌باشد. مثلاً قیر۸۰/۲۵ R به معنای قیر دمیده با درجه نرمی ۸۰ و درجه نفوذ ۲۵ می‌باشد.

قیر مخلوط یا محلول

?قیر مخلوط به مخلوطی از قیر و یک حلال مناسب (مثلاً نفت سفید یا بنزین) گفته می‌شود. این قیر در درجه‌حرارت محیط مایع است یا با حرارت کمی به مایع تبدیل می‌شود. قیر مخلوط در انواع آسفالت‌های پوششی و ماکادامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت گیرش یا سفت شدن این نوع قیر بستگی به نوع محلول دارد. به‌طور مثال به دلیل سرعت بالای تبخیر بنزین، قیر حل شده در بنزین سریع‌تر سفت می‌شود. این قیر، اصطلاحاً قیر تندگیر (RC) نامیده می‌شود. همچنین قیرهایی که در نفت حل شده‌اند، قیر کندگیر (MC) نامیده می‌شوند و به قیرهایی که در نفت گاز یا نفت کوره حل شوند، قیر دیرگیر (SC) گفته می‌شود. قیرهای محلول بر اساس درجه گرانروی‌شان درجه‌بندی می‌شوند.

قیر ترینیداد

?در ترینیداد، قیر را از دهانهٔ آتشفشان خاموش درمی‌آورند. رویهٔ بستهٔ قیر را شکسته، و از زیر آن قیر را برداشت می‌نمایند که باز قیر، روان شده و جای آنچه که برداشته شده را پر می‌کند. این قیر دارای ناخالصی (جسمهای معدنی و ریشهٔ گیاهان) است. آن را در دمای ۱۶۰ درجه آب کرده، و صاف می‌کنند که آن را قیر ترینیداد پالوده(Trinidad-epure) می‌نامند و دارای ۳۸٫۵٪ جسم‌های معدنی، و ۵٪ جسم‌های آلی نامحلول در CS2 و ۵۶٫۵٪ قیر که در سولفور کربن حل می‌شود. جسم‌های معدنی که آن‌ها راخاکستر آتشفشانی و خاک رس کلوییدی می‌پندارند، به گونهٔ دانه‌های ریز در آن پخش اند که این ریزدانه‌ها، درجهٔ نرمی و چکیدن آن را بالا برده‌اند. قیر ترینیداد پالوده را در روغن‌های معدنی حل کرده یا با قیر نفتی درهم و به کار می‌برند. این قیر دارای چگالی۱٫۴، درجهٔ نفوذ ۱٫۴ تا ۴ (در گرمای ۲۵ درجه)، درجهٔ نرمی ۷۸ تا ۸۴ و درجهٔ شکستن ۱۳ تا ۱۴ است.

قیرابه

?قیرابه (قیر امولسیون) با مخلوط کردن قیر و آب و یک ماده امولسیون‌ساز به‌دست می‌آید. مقدار ماده امولسیون ساز بسیار کم و در حدود ۰٫۳ تا ۰٫۵ درصد وزن قیر می‌باشد. مقدار آب مصرفی این نوع قیر در حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد وزن قیر می‌باشد. ماده امولسیون‌ساز معمولاً یک نمک قلیایی اسیدهای آلی یا نمک آمونیم است که باعث باردار شدن ذرات قیر می‌شود. به این ترتیب ذرات قیر در اثر بار القایی یکدیگر را دفع می‌کنند و به‌صورت کره‌هایی با قطر یک‌صدم تا یک‌هزارم میلی‌متر در آب شناور می‌شوند. استفاده از این نوع قیر، باعث کاهش آلایندگی محیط زیست می‌شود و چون از نفت یا حلال‌های قابل اشتعال استفاده نمی‌شود، خطر اشتعال در حین حمل و نقل قیر کاهش می‌یابد. از قیر امولسیونی برای آسفالت سرد در محیط‌های مرطوب یا برای عایق کاری استفاده می‌شود که در این صورت باید دوباره به آن آب اضافه کرد و محتوای آن را به حدود ۶۵ درصد رساند.

کاربرد

?قیر معمولاً در دو حوزه راه‌سازی و عایق‌کاری به کار می‌رود. حدوداً ۹۰ درصد از قیر تولیدی، در حوزه راهسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصارف عایق‌کاری، تنها ۱۰ درصد از مصرف قیر را به خود اختصاص می‌دهد.

عایق کاری: از قیر معمولاً برای عایق بندی بام‌ها و کف حمام‌ها استفاده می‌شود. معمولاً به منظور تثبیت قیر، آن را همراه با گونی مورد استفاده قرار می‌دهند که به آن قیرگونی گفته می‌شود. الیاف گونی نقش مسلح‌کننده قیر را دارند و قیر را در محل خود تثبیت می‌کنند. هم چنین محصولاتی مانند مقوای قیری یا نمد قیری که با نام‌های تجاری نظیر ایزوگام و… ارائه می‌شوند نیز کاربردی مشابه قیرگونی دارند. به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین به کف ساختمان، از بلوکاژ یا ماکادم استفاده می‌شود.

مشخصات قیر

۱-درجه نفوذ: آزمایش درجه نفوذ برای تعیین سختی قیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این آزمایش از یک سوزن استاندارد تحت اثر بار ۱۰۰ گرمی در مدت ۵ ثانیه به داخل قیر در دمای ۲۵ درجه نفوذ می‌کند. مقدار نفوذ برحسب دهم میلی‌متر درجه نفوذ نامیده می‌شود. هر چه درجه نفوذ کم‌تر باشد قیر سخت‌تر است.

۲-گرانروی: هر چه کند روانی قیر بیشتر باشد خواص جامد بیشتری از خود نشان می‌دهد. واضح است در دماهای بالاتر کند روانی کم‌تر است. این مشخصه قیر با دستگاه سی بولت فیورل یا به روش کینماتیکی اندازه‌گیری می‌شود.

۳-درجه اشتعال: درجه اشتعال دمایی است که اگر قیر به آن دما برسد، گازهای متصاعد از آن با نزدیک شدن شعله، مشتعل می‌شوند و در سطح آن شعله به وجود می‌آید. حداکثر دمایی که می‌توان قیر را در کارگاه گرم کرد به درجه اشتعال محدود می‌باشد.

۴-افت وزنی: افت وزنی قیر در دمای بالا، در اثر تبخیر قسمتی از روغن‌ها و ترکیبات نفتی آن می‌باشد. این مشخصه نیز از خواص مهم قیر است. افت وزنی قیر در اُوِن در دمای ۱۶۳ درجه سانتی گراد و در مدت ۵ ساعت (شرایط تقریبی پخت آسفالت) اندازه‌گیری می‌شود.

۵-شکل‌پذیری یا انگمی: اگر نمونه‌ای از قیر با سطح مقطع ۱ سانتی‌متر مربع را با سرعت ۵ سانتی‌متر/دقیقه بکشیم، مقدار افزایش طول نمونه را قبل از پاره شدن خاصیت آن کمی قیر گویند.

۶-درجه خلوص: می‌دانیم حلال قیر تترا کلرور کربن و سولفور کربن است؛ بنابراین اگر نمونه‌ای از قیر را در هر یک از این مواد حل کنیم، ناخالصی‌های آن باقی می‌ماند و از آن جا درجهٔ خلوص قیر را می‌توانیم تعیین کنیم. درجه خلوص عبارت است از: (وزن نمونه قیر) ÷ [(وزن ناخالصی) – (وزن قیر

۷-درجه نرمی: درجه نرمی دمایی است که با رسیدن قیر به آن دما، قیر از حالت جامد به حالت روان در می‌آید. هرچه درجه نرمی قیر بیشتر باشد، حساسیت کم تری نسبت به تغییرات دما دارد. درجه نرمی قیرهای معمولی حدود ۶۰ تا ۷۰ می‌باشد.

آزمایش‌های تعیین خصوصیات قیر

?آزمایش‌های زیر خصوصیات قیر طبیعی را تعیین می‌کند:

?اندازه‌گیری نقطه نرمی (Softening Point-ASTM D36)

?اندازه‌گیری درجه نفوذ (Penetration Test-ASTM D5)

?اندازه‌گیری میزان کشش (Ductility-ASTM D113)

?اندازه‌گیری نقطه شکست (Fraass Breaking Point)

?بررسی اثر حرارت و هوا روی قیر (Thin Film Over Test)

?اندازه‌گیری گرانروی (Viscosity-ASTM D88-ASTM D445)

اندازه‌گیری وزن مخصوص (Specific Gravity)

?اندازه‌گیری حلالیت یا درجه خلوص قیر Solubility-ASTM D2042))

?اندازه‌گیری نقطه اشتعال (Flash Point-ASTM D92)

?اندازه‌گیری استقامت مخلوطهای آسفالتی به روش مارشال (Marshall)

?آنالیز غربالی مصالح معدنی (Sieve Analysis)

?استخراج و آزمایش قیر در مخلوطهای آسفالتی (Extraction)

?انبار کردن قیر و ازمایشهای جدید قیر

قیمت قیر

قیمت قیر در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و آینده آن

?آینده نامعلوم قیمت قیر پس از شیوع بیماری کرنا در دنیا و کاهش ۳۵% مصرف آن و همچنین طوفان های سیاسی سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ از جمله چندین طوفان سیاسی، ‌اقتصادی، بازار محصولات نفتی را در نوردیده‌ و قیمت قیر را با نوسان شدید مواجه کرده‌ است. رویدادهایی مثل خروج ایالات متحده از برجام و تشدید تحریم‌ها علیه ایران، آغاز جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده، و تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک در خلیج فارس تنها چند مورد از دهها رویدادی هستند که در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ روی بازار قیر تأثیرگذاشتند.

?شدت تنش‌های سیاسی، ‌اقتصادی در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تا حدی بوده که برخی معتقدند پیش‌بینی قیمت محصولات نفتی و به طور خاص قیر به امری ناممکن تبدیل شده است. با وجود این، خبرگزاری‌ها، گزارشگران و تحلیلگران حوزه قیر با دقتی بیش از گذشته به رصد شرایط موجود می‌پردازند تا آینده این محصول صادراتی را به دقیق‌ترین شکل ممکن پیش‌بینی کنند.

عواملی که در سال ۲۰۱۸ بر قیمت قیر موثر بودند.

?قیمت قیر هر ساله رویدادهای سیاسی بسیاری را پشت سر می‌گذارد و تحت تأثیر این رویدادها افزایش یا کاهش را تجربه می‌کند.

?در سال ۲۰۱۸، رویدادهایی همچون کاهش تولید نفت در ونزوئلا، خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران و تصمیم سازمان اوپک برای کاهش تولید نفت در کشورهای عضو، صادرات و واردات قیر در جهان و به ویژه آسیا را به شدت تحت تأثیر قرار داد.

?نوسانات قیمت قیر در سال ۲۰۱۸ به اوج خود رسید؛ کمترین میزان قیمت قیر در طول سال، ۳۰۵ دلار و بیشترین قیمت آن ۴۲۰ دلار بود. اختلاف ۱۰۰ دلاری میان کمترین و بیشترین قیمت قیر در سال ۲۰۱۸، تحلیلگران را با ابعاد جدیدی از تأثیرپذیری بازار قیر مواجه کرد

?ایزوگام از مواد ساختمانی بسیار مهم است که نقش اساسی در ماندگاری و حفظ ابنیه ساختمانی دارد. به‌طور کلی ایزوگام یا همان مواد عایق به موادی گفته می‌شود که انتقال حرارت، صوت، رطوبت و انرژی را از محلی به محلی دیگر به تأخیر انداخته و یا متوقف سازند. بنابراین مواد عایق باعث کاهش تلفات انرژی می‌شوند. ایزوگا معمولا از مخلوطی از چند نوع قیر و مواد افزودنی مختلف مانند فیلر (تالک، …) مواد پلیمری، الیاف بافته و نبافته پلیمری و معدنی ساخته می­شوند.

?در هر جامعه‌ای، نزدیک به شصت درصد درآمد سرانه آن جامعه صرف خرید انرژی شده و بیش از سی درصد انرژی تولیدی در جهان صرف وسایل گرمایشی می­شود. تمرکز اصلی معماران ، طراحان ، سازندگان و سیاستمداران امروزی در هر کشوری بهینه‌سازی مصرف انرژی و محافظت و احیای محیط‌زیست است.

?صنعت ایزوگام به عنوان راه حلی مطمئن و مقرون به صرفه مدت‌هاست که توجه کشورهای پیشرفته را به خود معطوف نموده است. به عنوان مثال، با استفاده از عایق‌کاری و ایزوگام نمودن، سالیانه حدود ۲۰۰ میلیون بشکه نفت در انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

کاربردهای ایزوگام

✳️دلایل استفاده از ایزوگام، ضد آب کردن تأسیسات و تجهیزات مورد نظر بخصوص آن‌هایی که در معرض رطوبت قرار دارند می­باشد. در این میان ایزوگام‌های پایه قیری به دلیل سهولت تهیه و خواص چسبندگی خوب کاربرد وسیع‌تری از سایرین دارند. ایزوگام‌های پایه قیری بسته به کاربرد و شرایط محیطی به کار برده شده از قیرهایی با نقطه نرمی و درجه نفوذ متفاوت ساخته می­شوند. در واقع ایزوگام‌ها از اجزاء بسیار مهم در ابنیه و دستگاه‌های ضد خوردگی می­باشد.

✳️برای بهبود شرایط فوق و اصلاح انعطاف‌پذیری عایق‌ها و ایزوگام در مقابل سرما، قیر را با اصلاح کننده‌هایی همچون پلیمرهای SBS (کوپلیمر استایرن بوتادین استایرن) و PP (پلی پروپیلن) در دمای Cº۲۰۰-۱۸۰ مخلوط می‌کنند که هر یک از این اصلاح‌کننده‌ها با نفوذ در بین ترکیبات آسفالتی قیر با آن‌ها ایجاد برهمکنش می‌نماید تا معایب قیر را برطرف کند.

✳️در نتیجه مقاومت ایزوگام در برابر حرارت و نفوذ اجسام به داخل آن‌ها بهبود می‌یابد. اما ویژگی‌های یک ایزوگام مناسب فقط به خواص فیزیکی آن ارتباط پیدا نمی‌کند بلکه این عایق‌ها بسته به نوع کاربرد هنگامی که بر روی سطوح یا سیستم‌های مختلف اعمال می‌شوند مورد تنش و کشش‌های مختلفی قرار می‌گیرند که می‌تواند موجب تضعیف و یا حتی پارگی آن گردند. به همین دلیل بستر قیری اولیه ایزوگام را با الیافی که بتوانند در مقابل کشش مقاومت کنند همراه می‌سازند و به این ترتیب ایزوگام ساخته می‌شود.

روش ساخت ایزوگام

✳️برای ساخت ایزوگام، در ابتدا قیر با مشخصات مورد نظر به وسیله پمپ‌های مخصوص وارد مخلوط‌کن‌های پارویی افقی می‌شود که این مخلوط‌کن‌ها دوجداره بوده و جداره بیرونی توسط روغن تا دمای C°۲۰۰ حرارت داده می‌شود. قیر وارد شده در مخلوط کن‌ها تا C°۲۰۰-۱۸۰ گرم می‌شود. در حالی که مخلوط کن برای همگن کردن دما در حال کار می‌باشد. سپس iPP که اکثراً” به صورت ضایعات اخال پلاستیک از دوک‌های نخ و… می‌باشند با درصد مورد نظر هم‌زمان با روغن روان کننده و نرم‌کننده وارد مخلوط کن می‌شوند و به مدت ۳ تا ۴ ساعت در دمای C°۲۰۰-۱۸۰ مخلوط می‌شود.

✳️پس از اختلاط کامل iPP با قیر، فیلر، که پودر تالک با مش ۱۷۰ است به آن اضافه می‌شود. شیره عایق پس از مخلوط شدن به مدت ۳۰ دقیقه با تالک وارد مخزن خط تولید ایزوگام می‌شود. ساختار ایزوگام علاوه بر قیر شامل الیاف تقویت‌کننده مانند الیاف پلی‌استر ترمو (PET)، شیشه، یا متشکل از دو نوع الیاف متفاوت هستند. بنابراین، این مخزن نیز توسط روغن تا C°۱۸۰ حرارت داده می‌شود.

مخلوط کردن قیر با تیشو و پلی‌استر

✳️تیشو و پلی‌استر پس از گذشتن از چند غلتک روی هم قرار گرفته، وارد مخزن قیر شده و پس از آغشتن کامل آن‌ها به قیر از بین دو غلتک با فاصله ۵-۴ میلی‌متر عبور می‌کنند تا ضخامت لایه‌ی ایزوگام کنترل شود سپس وارد سیستم خنک‌کننده می‌شود که شامل آب و فن‌های قوی است تا دمای مخلوط ایزوگام کاهش یابد. بعد از نصب نایلون یا آلومینیوم روی سطح خارجی آن، ایزوگام در قطعات ۱۰ متری بریده و رول می‌شود.

✳️یکی از انواع عایق‌های رطوبتی رایج در کشورهای پیشرفته عایق‌های تک لایه با قیر اصلاح‌شده با پلیمر دارای روکش برگ آلومینیم است که معمولاُ در رول‌هایی به عرض حدود ۱۰۹ سانتیمتر و به طول حدود ۱۰ متر عرضه می‌شود این لایه‌ها بر دو نوع‌اند.لایه قیر اصلاح‌شده با ضخامت ۴ میلی‌متر که از یک لایه میانی از پلی‌استر، پلی‌اتیلن یا مواد دیگر ساخته شده و در بین ۲ لایه، قیر اصلاح شده در میان گرفته شده است.

✳️برای جلوگیری از چسبیدن لایه‌های رول به یکدیگر از یک ورق روکش ۰۲/۰ میلی‌متر پلی‌اتیلن یا مواد دیگر در یک طرف آن استفاده می‌شود. لایه قیر اصلاح شده با برگ آلومینیم که تفاوت آن با نوع قبلی استفاده از برگ آلومینیم بجای روکش پلیمری است.

تأثیر الیاف مناسب بر مشخصات نهایی ایزوگام

✳️همان‌طور که بیان شد یکی از خصوصیات مهم ایزوگام‌ها مقاومت در مقابل کشش است که نوع تقویت‌کننده تأثیر زیادی در آن دارد به عنوان مثال ایزوگام‌های تقویت‌شده با پلی‌استر در مقابل تنش‌های وارد شده خواص بهتری را نسبت به الیاف شیشه از خود نشان می‌دهند. و این در حالی است که مقاومت ابتدایی کمی از خود نشان می‌دهند.از طرفی الیاف با کیفیت بر روی قیمت ایزوگام هم تاثیر به سزایی دارد.

✳️تحقیقات متفاوتی بر روی الیاف مختلف و توانایی هر یک از آن‌ها در مقابل کشش انجام شده است. این الیاف که به عنوان تقویت‌کننده در ایزوگام به کار می‌روند شامل موارد زیر هستند: الیاف ریز شیشه که به صورت پراکنده در یک صفحه فشرده‌اند

✳️پلی‌استر بافته

✳️پلی‌استر نبافته

✳️الیاف بکار رفته در عایق‌های رطوبتی (ایزوگام)

✳️الیاف پلی‌استر

✳️از جمله الیافی که مقاومت کششی مناسبی دارند الیاف نبافته پلی‌استر و الیاف شیشه می‌باشند که علاوه بر توانایی جذب قیر خوب، در برابر کشش نیز مقاومت مناسبی را از خود نشان می‌دهند. الیاف پلی‌استر الیاف مصنوعی هستند که از پلیمرهایی با جرم مولکولی زیاد تشکیل شده‌اند.

✳️یکی از مزیت‌های عمده پلی‌استرها خاصیت آب‌گریزی آن‌ها است که مواد روغنی را به خوبی جذب کرده و در خود نگه می‌دارد. از طرف دیگر، میزان جذب رطوبت کمی دارند (۰٫۸-۰٫۲%) و نقطه ذوب آن‌ها در حدود Cº۳۰۰-۲۵۰ می‌باشد.

الیاف شیشه

✳️در حدود ۲۰ سال قبل اولین الیاف شیشه تولید شد و نگاه آینده در اصلاح خواص این الیاف بخصوص خواص مکانیکی آن معطوف گردید. الیاف شیشه از شیشه مذاب و یا از طریق کشیدن آن از یک مسیر شامل ذرات الیاف شیشه تهیه می‌شود و برای پایداری این ذرات از رزین‌های مخصوصی استفاده می‌گردد. دو نوع رایج از الیاف شیشه نوع A و نوع E می‌باشد که تفاوت بین آن‌ها در ترکیبات و خواص مکانیکی آن‌ها است.

✳️الیاف شیشه نوع E دارای خواص مکانیکی بهتری نسبت به الیاف نوع A می‌باشد.
بیشتر مطالعات بر روی خواص مکانیکی محصول نهایی که شامل: قیر، پلیمر و الیاف تقویت‌کننده می‌باشد انجام شده است. در حالی که دانستن خواص مکانیکی هر یک از عناصر استفاده شده در مخلوط ایزوگام می‌تواند در رسیدن به یک محصول ایده آل کمک کند.

تاثیر الیاف بر خواص مکانیکی ایزوگام

✳️با این توضیح با وجود اینکه الیاف بیشترین تاثیر را در حفظ خواص مکانیکی عایق‌ها دارند، بستر قیری نیز علاوه بر خاصیت ضد آب می‌تواند در اصلاح خواص مکانیکی عایق تاثیر گذار باشد بخصوص اگر این قیرها با افزایش پلیمرهای مناسب، اصلاح شده باشند. به این ترتیب که قیر با نفوذ از منافذ الیاف و افزایش نیروهای چسبندگی الیاف خواص مکانیکی(مدول یا مقاومت کششی) عایق را اصلاح می‌کند.

✳️این مسئله که تقویت خواص مکانیکی قیرها یا قیرهای پلیمری می‌تواند عایق رطوبتی یا ایزوگام را در مقابل تنش‌ها‌ی وارده بهتر حفاظت کند ما را بر این می‌دارد که رفتار و خواص قیرهای معمولی و قیرهای پلیمری را به صورت گسترده بررسی کرده تا در نهایت و محصول با کیفیت ارائه شود.

مضرات استفاده از ایزوگام نامناسب

✳️از معایب ایزوگام نامناسب کم بودن طول عمر مفید (ترمیم متناسب آن با مشکلات اجرائی زیاد) (و هزینه ­های قابل‌توجهی همراه است) و گران بودن این ایزوگام‌ها (ایزوگام‌هایی که دارای مواد اولیه خارجی می­باشند در موقع ترمیم محل آسیب‌دیده از سایر جاها بالا می­زند) و تجزیه شدن بر اثر اشعه UV و پوسیدگی به مرور زمان و پارگی در اثر نشست­های احتمالی و آلودگی محیط‌زیست می­باشند که بسیار از این موارد از ضعف در استحکام کششی و انعطاف‌پذیری آن‌ها نشأت می­گیرد.

انواع ایزوگام‌های استفاده شده به عنوان عایق

عایق ­ها چه از تنوع جنس چه از نظر کاربردی و ساختاری انواع گوناگونی دارند از نظر کاربردی عای ق­ها می­توانند به عنوان:

✳️عایق صدا گرما و سرما (حرارتی)

✳️رطوبت

✳️ضربه­ گیر و لرزه­گیر

عمل کنند که به تناسب وظیفه­ای که برای آن‌ها تعریف می­شود ساختار و نوع و جنس آن‌ها متفاوت است.

عایق‌ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند.

۱-عایق‌های گرمائی هدایتی(حرارتی)

✳️عایق حرارتی مواد و مصالحی هستند که مقاومت زیادی در مقابل عبور گرما دارند و می‌توان به وسیله‌ی آن‌ها تا آنجا که ممکن است از انتقال حرارت محل گرم شده یا لوله‌های حامل آب گرم یا کانال‌ها و…جلوگیری و از اتلاف سوخت جلوگیری نمود.

۲- عایق‌های گرمایی، تشعشعی یا عایق‌های فلزی

✳️این عایق‌ها که در سطح دیوارها و سقف ساختمان بکار برده می‌شود ، از صفحات فلزی براق نظیر آلومینیوم و برنز و مس می‌باشند و عمل آن‌ها انعکاس و جلوگیری از نفوذ اشعه آفتاب به داخل سطوح ساختمانی می‌باشد.

۳- عایق‌های رطوبتی

✳️رطوبت موجب بالا بردن ضریب هدایت و تقلیل ضریب عایق بودن عایق‌های هدایتی می‌شود. لذا برای جلوگیری از نفوذ رطوبت در عایق‌های سطوح ساختمانی ( نظیر دیوار و سقف) و عایق لوله‌های حامل سیال گرم یا سرد و همچنین برای جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین به لوله‌های فلزی و زنگ‌زدگی آن‌ها می‌بایستی از عایق‌های رطوبتی استفاده کرد.

انواع عایق‌های رطوبتی

✳️پوشش قیر و گونی

✳️عایق‌های رطوبتی پیش‌ساخته

این عایق‌ها نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند:

✳️عایق‌های رطوبتی پیش‌ساخته مخصوص پی ساختمان ( عایق پی) عایق پی متشکل از لایه‌ای از الیاف شیشه، الیاف پلی‌استر، منسوج نبافته پلی‌استر و ماده آغشته کننده لایی شامل قیر و یا مخلوطی از قیر و افزودنی‌های اصلاح‌کننده تشکیل شده است.

✳️عایق‌های رطوبتی پیش‌ساخته مخصوص سطوح خارجی ، بدنه استخر و تونل‌ها (عایق بام)

?عایق بام از دو لایه نمدی که لایه زیرین از فلت الیاف شیشه و لایه رویین از جنس منسوجات پلی‌استر می‌باشد، این دو لایه به‌وسیله مذاب قیر اصلاح شده با مواد پلیمری اشباع می‌گردد.

✳️هرکدام از اجزای سازنده عایق پی و عایق بام باید دارای خصوصیاتی طبق استاندارد‌های مربوطه باشند. مهم‌ترین جزء مشترک هر دو عایق که مورد بحث قرار گرفته قیر می‌باشد که می‌بایست طبق استانداردهای خاص تولید و استفاده گردد

طول عمر ایزوگام

✳️یک عایق رطوبتی یا به طور کلی ایزوگام تشعشعات خورشیدی را در طول روز جذب می­کند و دمای آن افزایش می­یابد، در حالی که در شب دمای سطح آن کاهش می­ یابد. نوسان‌های دمایی روزانه فشارهای گرمایی را در دیواره ایجاد می­کند و دوام‌پذیری آن را کاهش می­­دهد.

✳️ایزوگام مانع از رسیدن تشعشعات خورشیدی به دیواره می­شود.طول عمر ایزوگام‌های معمول، معمولاً ۲۰-۱۰ سال است، اما اعتقاد بر این است که عایق‌های رطوبتی اصلاح شده ،دو برابر عمر داشته باشد. برخی بررسی‌ها در مورد نظام و آرایش دمایی عایق‌های رطوبتی اصلاح شده اجراشده است، که در آن موضوع اصلی تحقیقات نوسان‌های دمایی در این عایق‌ها بوده است. تحقیقات خیلی بیشتری به منظور انتقال حرارت عایق‌های رطوبتی اصلاح شده و توانایی کاهش مصرف انرژی ساختمان توسط سایر محققان انجام شده است.

✳️از طرفی نحوه نصب ایزوگام هم در طول عمر و میزان کارایی آن برای جلوگیری از نفوذ آب تاثیر زیادی دارد.

ویژگی‌های یک ایزوگام مناسب

✳️عایق‌های رطوبتی ساخته شده ، غیر قابل نفوذ در مقابل آب و رطوبت است. مقاوم در برابر اسیدها و نمک‌ها و بازها دارای خاصیت چسبندگی بوده و در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش بسیار مقاوم است.

✳️همچنین به دلیل وجود اصلاح کننده‌های مناسب خاصیت چسبندگی به سطوح مختلف افزایش یافته است و خاصیت لاستیکی که به دلیل تشکیل پیوندهای عرضی است افزایش یافته که در نتیجه باعث مقاومت بالای آن در مقابل دماهای بسیار پایین (۲- درجه سانتی گراد) شده است و اصلاح کننده‌های مناسب دیگر همچون بنتونیت نیز به دلیل پایین بودن نسبت جرم به حجم آن باعث کاهش وزن محصول نهایی در عین زیاد بودن حجم آن می‌شود و به دلیل دارا بودن روغن باعث نرمی و لطافت عایق می‌شود .در نتیجه محصول نهایی دارای مقاومت بالا در گستره وسیعی از دماها بوده و سبک و مقاوم در برابر نفوذ اجسام خارجی می‌باشد.

✳️در سال ۱۳۷۵ کمیسیون استاندارد عایق‌های پیش‌ساخته ساختمان با استفاده از استانداردهای معتبر جهانی به‌ویژه استاندارد ایتالیا اقدام به تهیه و تدوین ویژگی‌های و روش‌های آزمون عایق‌های رطوبتی نمود. در سال ۱۳۷۹ تعدادی از این استانداردها مورد بازنگری قرار گرفت، معایب و کمبودهای استانداردهای قبلی بر طرف گردید.

به مدیریت : عباس محمودی

شماره های تماس:
۰۹۱۲۱۸۱۹۸۳۶
۰۹۰۲۱۸۱۹۸۳۶
۰۲۸۳۵۲۴۹۸۱۰

 

http://ramdoco.ir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شرکت تولیدی عایق های رطوبتی رامدو در قزوین , عایق های رطوبتی , ایزوگام , قیر , ایزوگام پشت بام , عایق های رطوبتی در قزوین ,تولید ایزوگام در قزوین , تولید عایق در قزوین  , عایق رطوبتی  , تولید قیر در قزوین , بهترین ایزوگام پشت بام در قزوین , اجرای ایزوگام در قزوین ,  اجرای قیر در قزوین  , انواع عایق های رطوبتی در قزوین  , بهترین تولید کننده ایزوگام  , , شرکت تولیدی ایزوگام رامدو  , تنها تولید کننده ایزوگام رامدو در ایران ,  عایق رطوبتی در قزوین  , قیر در قزوین , ایزوگام پشت بام در قزوین , ایزوگام در قزوین , عایق  , قیمت ایزوگام , قیمت قیر در قزوین , قیمت  عایق رطوبتی در قزوین  ,

Reviews

Leave a Review

captcha-input
قیمت
مکان
برخورد
خدمات
کیفیت
Publishing ...
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields
Captcha check failed