تهیه و توزیع انواع ضایعات مصرفی استیل صنایع ریختگری استنلس استیل ولدی

✨تهیه و توزیع انواع ضایعات و مصرفی استیل و سوپرآلیاژهای مورد استفاده در صنایع ریختگری
✨استیل بگیر، نگیر، کرم دار، منگنز 
✨اینکونل، کاپر، مونل، تیتان، داپلکس

💥 سوپرآلیاژها به آلیاژهایی گفته می‌شود که مقاومت بالایی دربرابر مواردی مانند حرارت بالا، خوردگی و یا پوسیدگی و همچنین مقاومت در برابر اکسیداسیون دارند.
💥 بیشتر این آلیاژها ترکیب شیمیایی پایه ای دارند که شامل نیکل، نیکل-آهن، و کبالت می‌باشد. اولین باری که از این آلیاژهای یعنی سوپر آلیاژها استفاده شده است در ساخت مواردی مانند توربین‌‌‌های گازی و همچنین در صنایعی که باید تحمل بالایی در برابر حرارت داشته باشند می‌باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد صنایعی مانند: تبدیل ذغال سنگ، شیمیایی، ذوب فلزات و …
💥 البته این نکته را نیز بدانید که مصرف سوپرآلیاژها آنقدر زیاد شده است که امروزه تناژهای بسیار زیادی از این مواد در توربین‌‌‌های گازی مورد استفاده می‌باشد

💠 در زیر به بعضی از مصارف این مواد اشاره شده است:

❇️ توربین­های گازی هواپیما از جنس سوپرآلیاژها است
❇️ توربین­های بخار نیروگاه‌های تولید برق
❇️ ساخت قالب‌های ریخته ­گری و ابزارهای گرم کار
❇️ فضاپیماها
❇️ تجهیزات عملیات حرارتی
❇️ سیستم­های نوترونی و هست ه­ا نیروگاه‌‌‌های هسته ای
❇️ سیستم­‌‌‌های شیمیایی و پتروشیمی
❇️ تجهیزات و کوره ­های نورد فلزات
❇️ مبدل­‌‌‌های حرارتی تبدیل ذغال سنگ

🌐 به این نکته همیشه توجه کنید که برای انتخاب سوپر الیاژها برای مصرف زیاد باید به خواصی از آنها توجه کرد برخی از این خواص عبارتند از:

🌐 شکل پذیری آلیاژ، استحکام در برابر ضربه، مشاومت خزشی آلیاژ، استحکام خستگی و پایداری سطحی آلیاژ.

🌐 تقسیم‌بندی سوپر آلیاژها برحسب روش تولید
🌐 با توجه به نحوه ی تولید

💠 سوپرآلیاژها می‌توان آنها را به چندین نوع تقسیم کرد که شامل:

۱) ابر آلیاژهای کارپذیر

♻️ این نوع سوپر آلیاژ‌ها قابلیت کار مکانیکی بالایی دارند و متوان از طریق کارها و روشهای مکانیکی بر روی این نوع آلیاژها کار بسیار زیادی انجام داد و شکل پذیری خوبی دارند. اگر می‌خواهیم از این آلیاژهای خاص در مقاطع بزرگی استفاده کنیم باید شمش‌‌‌های سوپر آلیاژ‌ها در شرایط خاصی تهیه شود زیرا این شمش‌ها بخاطر دارا بودن عناصر فعال ممکن است در مجاورت هوا در ایندای کار اکسید شوند زیرا برای شکل دهی به این آلیاژهای خاص حرارت داده می‌شود و به این شکل شرایط برای اکسید شدن فراهم می‌شود. ذوب کردن سوپرآلیاژهایی که در آنها از پایه نیکل و آهن استفاده شده است حتما باید در خلاء صورت گیرد ولی اگر از سوپر آلیاژ با پایه کبالت استفاده می‌کند می‌تواند در هوای عادی نیز کار برش و ذوب کردن را نیز انجام دهد.

♻️ بعد از مرحله تهیه شمش نوبیت به مرحله شکل دهی شمش می‌باشد که به چند روش انجام می‌شود. یکی از این روش‌ها هملیاتی است که به صورت متداول برای برش هر آلیاژی استفاده می‌شود عملاسوپرآلیاژهای پایه آهن، کبالت و نیکل را می­توان به صورت مفتول، صفحه، ورق، نوار، سیم و اشکال دیگر توسط فرایندهای نورد، اکستروژن و آهنگری تولید نمود.

تعداد سوپرآۀیاژهایی که می‌توان در دمای پایین شکل دهی را رویشان انجام داد بسیار کم می‌باشند و عملا برای شکل دهی این آلیاژها باید از دمای بالایی استفاده کرد. معمولا دمای مورد استفاده برا برش این آلیاژهای خاص بین ۱۰۰۰ – ۹۵۰ درجه سانتی گراد می‌باشد.

۲) سوپر آلیاژها متالورژی پودر

♻️ نکته ای که در همین ابتدای کار باید گفته شود این است که بسیاری از آلیاژهای کارپذیر از طریف فرایندی بوجود می‌آیند که به آن فرایند، فرایند متالورژی پودر تولید گفته می‌شود. امروزه قطعات متالورژی پودر از جنس سوپرآلیاژ با دانسیته کامل از طریق روش‌های اکستروژن یا پرسکاری ایزواستاتیک گرم (HIP) تولید می­گردند. از موهمترین ابزاری که از طریق این گونه آلیاژهای خاص درست می‌شوند می‌توان به قیجی‌ها و همچنین سوزن‌‌‌های جراحی نام برد.

♻️ اصلا فرایند متالوژی پودر نسبت به فرایند ریختگری بیشتر ترجیح داده می‌شود.

🌀 برخی از مواردی که باعث می‌شود که فرایند متالوژی پودر نسیت به فرایند ریختگری ترجیح داده شود عبارت اند از:

⚜️ این فرایند ترکیب شیمیای را تغییر نمی‌دهد و همچنین ساختار کریستالی ماده را
⚜️ دانه‌‌‌های کریستالی که در ابن فرایند بوجود می‌آید بسیار ریز می‌باشند
⚜️ کاهش جدایش ها
⚜️ در مصرف مواد راندمان بالایی دارد
⚜️ اما مشکلاتی نظیر حضور گاز باقیمانده، آلودگی کربنی و آخال‌های سرامیکی باعث می­گردد که در برخی موارد نیز فرایندهای ⚜️ شمش‌ریزی و ترمومکانیکی متداول صورت پذیرند

۳) سوپر آلیاژ پلی‌کریستال ریختگی

⚜️ یکی از مواردی که باعث محدودیت در رشد سوپر آلیاژ‌ها می‌باشد محدودیت در تکنولوژی هایی است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد پس با گسترش علم و پیدایش فرایند‌‌‌های جدید این صنعت نیز جای رشد بسیار یادی دارد.

⚜️ در سوپر آلیاژهای ریخته گری خواصی که در الیاژها بوجود می‌آید بسیار بیشتر از انواع دیگر می‌باشندزیرا ترکیب شیمیایی این آلیاژهای خاص بسیار بیشتر از انواع فرایندها می‌باشد هر چند که انعطاف‌پذیری و مقاومت به خستگی در فرآیندهای کار مکانیکی بهتر از ریخته­گری خواهد بود، اما امروزه با پیشرفت علم و توسعه فرایندهای ریخته گری خواص این سوچر آلیاژها نیز بسیار افزایش یافته است.

مدیریت:آقای روح اله ولدی 

 

همراه: 09122051698
تلفن: 02166390639

 

 

 

کتاب سوپرآلیاژها , ساخت ابر آلیاژ در ایران , آلیاژ‌‌‌های معروف , آلیاژ اینکولوی , سوپرآلیاژهای پایه کبالت , آلیاژ حافظه دار , آلیاژ پایه نیکل , کتاب سوپرآلیاژهای پایه نیکل , 

 

Reviews

Leave a Review

captcha-input
قیمت
مکان
برخورد
خدمات
کیفیت
Publishing. ..
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields
Captcha check failed