خدمات کشاورزی خاکی

?فروشگاه خدمات کشاورزی خاکی?

09163408730_09371097902

Instagram

Khadamat_keshavarzi_khaki

?انواع بذر?

?انواع کود?
✨کود دولتی / کود مرغی مایع و پلت /انواع کود تقویتی / کود پتاس / کود فسفات / کود سفید رازی آزاد?سم پاش های برقی و دستی?

?سم پاش لانسی موتوری دو زمانه?
? افتتاح شعبه دوم فروشگاه خدمات کشاورزی خاکی در بخش موسیان?

?آشنایی با کود اسید هیومیک و مزایای آن

Polo

✳️بطور مستقیم کود اسید هیومیک میتواند اثر مثبتی بر رشد گیاه بگذارد . کود اسید هیومیک بر رشد ریشه گیاه و قسمت هوایی اثر دارد ولی اثرات آن بر روی ریشه برجسته تر است ، که باعث افزایش حجم ریشه و همچنین اثر بخشی سیستم ریشه میشود که احتمالا باعث افزایش محصول میشود .کود اسید هیومیک باعث افزایش جذب نیتروژن ، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم و فسفر در گیاه میشود. کود اسید هومیک توانایی نگهداری آهن خاک به فرمی که قابل جذب و سوخت و ساز باشد را دارد. این پدیده در خاکهای قلیایی و آهکی میتواند مؤثر باشد که معمولاٌ با کاهش کمبود آهن قابل جذب و مواد آلی رو به رو هستند.

✳️برای مناطق نسبتا خشک و زمین های زراعی وسیع کود اسید هیومیک مهم می باشد زیرا برای فعال کردن میکروارگانیسم های موجود در خاک کمک زیادی می کنند. در مناطق کم آب و نسبتا خشک میکرو هومات ها به گیاه کمک می کنند تا طول دوران رشد زیادی را داشته باشد

✳️از جمله میکروارگانیسم های ( باکتری ها ) موجود در مناطق ریشه گیاه می توان به Pseudomonas , Bacillus , Azomonas , Agrabacterium , Flaro Bacterium , Acrobacter اشاره کرد که بر روی گیاه یا درخت اثر مثبت دارند، یعنی در از بین بردن باکتری های منفی مزاحم و رشد گیاه نقش عمده ای دارند. همچنین در سنتز هورمون های گیاه این باکتری ها نقش اساسی دارند. باکتری هایی که در خاک (در ناحیه ریشه گیاهان )، خاک و گیاه وجود دارند سه قسمت از یک اکوسیستم را شامل میشوند که در کنار هم زندگی همزیستی دارند.

✳️(باکتری+خاک+گیاه) فعالیت های متابولیکی ریشه از یک طرف گیاهی که در حال رشد است غذای لازم برای زندگی باکتری هایی که در این ناحیه وجود دارد را فراهم می کند و همچنین از طرف دیگر با فعل و انفعالات صورت گرفته توسط این باکتری ها در بنیانشان غذای لازم برای رشد گیاه را فراهم نموده و باعث میشود تا فعالیت های بیولوژیکی وفیزیولوژیکی ریشه ای افزایش یابد و کله این حرکتها و واکنش ها در خاک انجام میشود. علاوه بر این باکتری هایی که در قسمت ریشه گیاه وجود دارند، از گیاه در منطقه ریشه در برابر مواد هومین ریخته شده محافظت میکنند و نیز همچنین یک تعادل بین تولید این مواد و استفاده گیاه از آنها برقرار می کند و بنابراین خاک همواره قابلیت باروری بالایی دارد و از این قابلیت حفظ می کند. قرار گرفتن باکتری های موجود در منطقه ریشه گیاه بستگی به سن گیاه، مورفولوژی ریشه و نوع مواد غذایی میکروارگانیسم ها 3بستگی دارد که این به تاثیرات محیط نیز مرتبط می باشد.

✳️میتوان برای چمن ، درختان ، درختچه ها ، بوته ها ، باغجه ها و حتی گیاهان آپارتمانی از کود اسید هیومیک استفاده شود زیرا یک محرک زیستی است. کود هیومیک اسید یک اسید ضعیف آلی است که قابلیت های بسیار زیادی را دارد از جمله اینکه به جذب عناصر گیاه کمک کرده و از دست رفتن عناصر و آب شویی جلوگیری می کند ، به همین جهت استفاده از کودهای شیمیایی در خاک را به نصف کاهش میدهد که این در حالی است که نتایج بهتری برای کشاورز به بار می آورد و از هزینه ی سرسام آور خرید کودهای شیمیایی و مسمومیت و سفتی خاک تا حد زیادی میکاهد.

?استفاده از کود اسید هیومیک شامل مزیت های زیر میشود :

? کیفیت و کمیت محصولات زراعی و باغی افزایش پیدا میکند
?جوانه‌ ، شکوفه ، بزرگ شدن میوه و مقاومت گیاه به خشکی را افزایش میدهد
?باعث افزایش فعالیت میکروارگانیسم های مفید خاک میشود
?عناصر ریز مغذی همچون آهن را کلات کرده و افزایش جذب این عناصر توسط گیاه میشود را باعث میشود و همچنین به صورت استفاده همزمان ،باعث جذب کود شیمیایی میشود.
? قابلیت کلات کنندگی عناصرریزمغذی مانند آهن ودرنتیجه افزایش قابلیت جذب آنها توسط گیاه افزایش جذب کودهای شیمیائی در صورت استفاده همزمان با آنها
?مقاومت گیاه به شوری و کم‌آبی افزایش پیدا میکند
? تقویت سیستم ریشه و تسهیل تعریق و تعرق گیاهی

?آثار زیان بار علف کش ها بر گیاهان زراعی

✳️زمان استفاده از علفکشها به منظور دریافت بهترین نتیجه ممکن و کاهش هرگونه خسارت به گیاهان زراعی رعایت یک سری نکات که در این مقاله برایتان گردآوری کرده ایم ضروری است .

1. روش سمپاشی

✳️روشهای سمپاشی اهمیت زیادی در ایجاد خسارات در گیاهان زراعی دارد، زیرا در حین سمپاشی ممکن است مقداری سم به اطراف انتشار یابد. در این صورت اگر اطراف مزرعه محصولاتی باشند که به گیاه‌کش حساسیت داشته باشند خسارات شدیدی را موجب می‌گردند. هوای گرم ممکن است سبب تبخیر قطرات سم شده و در نتیجه جابجایی و انتقال آن را به دوردست فراهم سازد و خساراتی را بوجود آورد. در هنگام سمپاشی در مجاورت گیاهان حساس باید سعی کرد نازل سمپاشی را حتی‌الامکان دور از آنها نگه داشت و در جهت باد سمپاشی نشود. زیرا باد به آسانی قطرات سم را به محصولات حساس رسانده و موجب خساراتی می‌شود.

2. استفاده بیش از حد مجاز

✳️یکی از علل عمده خسارات گیاه‌کشها مصرف بیش از حد مجاز آن می‌باشد که ممکن است توسط اشتباه در محاسبه و بطور سهوا صورت گیرد. بعلاوه هنگام دور زدن سمپاش در مواقع سمپاشی قسمتی از مزرعه دوبار تحت سمپاشی قرار می‌گیرد که معمولا خسارت به صورت نوارهای باریکی در مزرعه دیده می‌شود.

3. آلودگی وسایل

✳️دستگاههای سمپاشی در مزرعه در موارد مختلف مانند تغذیه ، حشره‌کشها ، قارچ‌کشها مورد استفاده قرار می‌گیرند و باید سعی شود دستگاه مزبور را قبل از هر مصرف دقیقا تمیز کرد. زیرا محصولات زراعی مخصوصا محصولات باغی نظیر کاهو ، گوجه‌فرنگی و خیار نسبت به گیاه‌کشها حساسیت شدیدی نشان می‌دهند. آلودگی وسایل به گیاه‌کشها خساراتی را به این محصولات وارد می‌سازد.

4. جذب و شستشوی گیاه‌کش در خاک

✳️اطلاع از چگونگی سیستم ریشه‌های گیاهان زراعی در رشد آنها در بکار بردن گیاه‌کشهایی که در خاک مصرف می‌شوند اهمیت زیادی دارند. از ریشه گیاهان اصلی پایین‌تر از حدی که غلظت کشنده گیاه‌کش در خاک وجود دارد باشد به گیاه اصلی خسارت وارد نمی‌شود. زیرا در منطقه‌ای که ریشه گیاه اصلی قرار می‌گیرد غلظت سم به علت حرکت گیاه‌کش خیلی کم است و یا اصلا وجود ندارد. فقط گیاهان هرز که ریشه سطحی دارند از بین می‌روند. نوع گیاه‌کش ، میزان و غلظت آن در خاک ، بستگی کامل به بافت خاک دارد، بعضی از گیاه‌کشها نظیر سیمازین و لناسیل در خاکهای سبک و شنی با دوز کمتری و در خاکهای سنگین با دوز بیشتری باید بکار برده شود.

5. زمان مصرف گیاه‌کش در ارتباط با مرحله رشد محصول

✳️بسیاری از گیاه‌کشهای انتخابی را فقط در مرحله خاصی از رشد گیاهان زراعی می‌توان مصرف کرد. در غیر این صورت به محصول خسارت وارد می‌شود، مثلا گیاه‌کشهای اورمونی برای کنترل گیاهان هرز غلات زمستانی قبل از ظهور اولین گره یا بند در روی ساقه مصرف شود. سمپاشی زود می‌تواند سبب تغییر شکل گوشوارکها و سمپاشی خیلی دیر باعث چروکیدگی دانه و عدم رشد قسمتی از گوشوارکها می‌شود. بسیاری از محصولات در مرحله اولیه زندگی قبل از آنکه پا بگیرند در اثر بکار بردن گیاه‌کشها ، بعد از کشت صدمه می‌بینند.

6. اثر خاک و شرایط آب و هوایی بر روی خسارت

✳️اختصاصات خاک عامل مهمی است که غالبا در روی خسارت حاصل از گیاه‌کش اثر می‌گذارد ، اگر خاکی که بذر در آن کاشته می‌شود به غلظت زیاد گیاه‌کش آغشته باشد مقدار زیادی از گیاه‌کش توسط گیاهک حاصل از بذر جذب و موجب خساراتی بر روی گیاه شده و گاهی مرگ آن را باعث می‌شود. شبیه این خسارت هنگامی که رطوبت خاک زیاد است و رشد به کندی صورت می‌گیرد نیز اتفاق می‌افتد، زیرا چنین شرایطی مسلما برای رشد گیاه مناسب نیست و ممکن است منجر به مرگ گیاه شود.
بذور ریز محصولات زراعی مثل پیاز احتمالا در چنین شرایطی ممکن است بدون بکار بردن گیاه‌کش رشد نکند. بنابراین چنانچه گیاه‌کش بکار رفته باشد مشکل عدم رشد مناسب را به گیاه‌کش نسبت داد یا مربوط به بستر بذر دانست که خوب آماده نشده است. در شرایط آب و هوایی مناسب ، به علت رشد خوب و قوی بودن ریشه ممکن است از خسارت گیاه‌کش جلوگیری بعمل آید برعکس آب و هوایی نامناسب موجب ضعیف بودن محصول و حساسیت گیاه در مقابل گیاه‌کش می‌شود، اگر بعد از مصرف گیاه‌کش به صورت قبل از کشت یا گیاه‌کش که باید به خاک بدهیم استثنائا هوا گرم شود. رشد سریع شده و جذب گیاه‌کش به مقدار زیاد صورت می‌گیرد و در نتیجه خسارت زیاد به محصول وارد می‌شود

?نقش کود آهن در رشد و باروری گیاهان

✳️آهن که عموما از طریق مصرف کود آهن در اختیار گیاه قرار می گیرد ، در تشکیل سبزینه در گیاهان نقش موثری دارد و البته آهن از آن دست مواد غذایی کم مصرف می باشد که استفاده از آن ضروری اما به میزان کم می باشد .

?علایم کمبود آهن در گیاهان

از مهمترین علایم کمبود آهن در گیاهان ، رنگ پریدگی و زردی برگها می باشد که این معضل در بیشتر مناطق زراعی کشور ما وجود دارد . اگر چه در تمامی گیاهان زراعی و باغی ، کمبود آهن می تواند مشکل آفرین باشد اما این موضوع به ویژه در گیاهانی نظیر سیب زمینی ، سویا و … بیشتر به چشم می خورد . یکی دیگر از علایم کمبود آهن در گیاه ، زردی یا سفیدی لبه برگهای گیاه می باشد . یکی از راههای کنترل کمبود آهن در گیاهان را می توان مدیریت کشت دانست . بدین معنا که در خاکهای آهکی فاقد آهن ، از کشت گیاهان حساس به کمبود آهن خودداری نماییم. همچنین عدم آبیاری بیش از حد و کوددهی نا متعادل و بی رویه میتواند از بروز کمبود آهن جلوگیری نماید .

?مصرف کود آهن ، راهکاری برای جبران کمبود آهن در گیاهان

یکی از راههای درمان گیاهی که با کمبود آهن روبروست ، مصرف کود آهن به میزان لازم از طریق محلول پاشی و یا تزریق آن بر روی تنه و ساقه گیاه می باشد . از بهترین انواع کود آهن که در کشور ما توصیه می شود ، کود کلات آهن بوده که البته باید بدانید که این نوع از کودها از قیمت و هزینه نسبتا بالایی بر خوردار می باشند . کود سولفات آهن ، نسبت به کلات آهن از قیمت پایین تری برخوردار می باشد .

?میزان مصرف کود آهن لازم در گیاهان

همانطور که اشاره شد ، مصرف کود آهن در زمینها و مزارعی که دچار کمبود آهن می باشند توصیه می گردد و انواع کود آهن توسط متخصصان معرفی و تولید شده است اما آگاهی از نحوه و میزان استفاده صحیح از کود آهن نیز جزو ضروریات بوده که کشاورزان باید از ان به خوبی مطلع باشند تا بتوانند بهترین و بیشترین بهره وری را از مصرف این کود کسب نمایند . در میزان و نحوه مصرف کود آهن ، نوع گیاه و نیازهای آن ، شرایط رشد و منطقه مورد نظر از فاکتورهای تاثیر گذار می باشند .
باور غلطی که در بین برخی از کشاورزان وجود دارد استفاده بیش از حد کود آهن به منظور رفع مساله کمبود آهن می باشد . باید بدانید که مصرف هر نوع کود و ماده غذایی بیش از حد لزوم ، به همان اندازه که میتواند موثر باشد ، خطرناک نیز می باشد . به عنوان مثال مصرف بیش از حد کود آهن ، میتواند سبب از دست رفتن طراوت و شادابی گیاه شود هر چند کود آهن از ان دست کودهایی ست که آثار مخرب چندانی بر گیاه ندارد اما توصیه میشود پیش از استفاده از ان از نحوه و میزان لازم مصرف آگاهی کسب نمایید .

?عوامل موثر در پنجه زنی گندم

?هر بوته گندم چندين ساقه داشته و نخستين ساقه اي كه از خاك بيرون مي ايد موسوم به ساقه اصلي و ساقه هاي بعدي پنجه ناميده مي شوند. نخستين پنجه ظاهر شده مصادف است با باز شدن كامل سه برگ بر روي ساقه اصلي. پنجه زني در گندم پس از رسيدن گندم به مرحله 3 تا 4 برگي شروع مي شود و هر پنجه توليد شده در شرايط رشد و نمو مساعد مطلوب مي تواند يك خوشه بدهد.در شرايط طبيعي بيش از 70 درصد عملكرد دانه گندم را پنجه تشكيل مي دهند. پنجه زني گندم را قادر به سازگار شدن گياه در برابر شرايط محيطي مختلف مي نمايد. در شرايط رشد و نمو ضعيف و كمبود رطوبت و مواد غذايي قدرت پنجه زني كاهش ميیابد. با تشكيل پنجه زياد در شرايط مساعد ، عملكرد بالقوه گندم نيز افزايش مي يابد.

1. تاریخ کاشت

?کاشت دیر هنگام موجب می شود تا گیاه در زمان پنجه زنی با آب وهوای گرم(بهار) ودرجه حرارت بالا برخورد نموده و بسرعت از مرحله پنجه دهی عبور کند در نتیجه دوره پنجه زنی کوتاه و تعداد پنجه ها کاهش می یابد. در شرایط کشت زود هنگام، گندم فرصت بیشتری برای تشکیل پنجه دارد و ممکن است با تشکیل پنجه بیش از حد موجب رقابت شدید شده و با تخلیه سریع رطوبت خاک، احتمال کاهش عملکرد دانه بیشتر گردد. بنابراین تاریخ کاشت تاثیر زیادی بر تشکیل پنجه و در نهایت روی عملکرد دانه گندم دارد.

2. میزان بذر مصرفی وعمق کاشت

?میزان بذر با تراکم رابطه مستقیم وبا پنجه زنی رابطه عکس دارد بدین مفهوم که هرچقدر میزان بذر مصرفی بیشتر از حد استاندارد باشد تراکم در مزرعه افزایش و پنجه دهی کاهش پیدا می کند همچنین کاشت عمیق بذر موجب کاهش پنجه می شود.

3. شرایط جوی

?بهترین وضعیت جوی برای پنجه زنی هوای سرد ابری می باشد.

4. رطوبت

?تامین رطوبت مناسب وآبیاری در حد نیاز گیاه رابطه مستقیمی با تولید پنجه دارد. چنانچه مزرعه در زمان پنجه زنی دچار تنش خشکی و کاهش رطوبت در خاک شود پنجه زنی متوقف میشود.

5. کودهای پایه

?فراهم بودن عناصر غذایی در زمان پنجه دهی خصوصاً کودهای پایه از جمله نیتروژن نقش بسزایی در تولید پنجه ایفاء می کند.

6. آفات وبیماریها

?وجود آفات وبیماریها از جمله قارچهای عامل پوسیدگی ریشه باعث کاهش سطح سبز مزرعه وتوقف پنجه دهی میشوند با ضدعفونی بذور میتوان از خسارت این عوامل تا حد زیادی کاست.

? انواع روش های خاک ورزی

✳️عملیات خاک ورزی دارای عناوین مختلفی می باشد که اغلب با یکدیگر اشتباه می شوند.بسیاری از عناوین دارای تعریف دقیق نبوده و اغلب دارای معانی مختلف در نقاط مختلف هستند. بعضی از مهمترین روشها عبارتند از : خاک ورزی مرسوم، شخم – کشت، شخم و کشت، کم ورزی یا خاک ورزی کم، خاک ورزی – کشت، خاک ورزی پوشش دار، دیسک – کشت، کشت بدون خاک ورزی، خاک ورزی نواری و خاک ورزی حفاظتی.

1. خاک ورزی مرسوم

✳️تعداد عملیاتی که برای خاک ورزی مرسوم مورد نیاز است به نوع محصول و منطقه بستگی دارد. خاک ورزی مرسوم به طور نوعی ممکن است شامل عملیات زیر باشد :

1. شخم زدن و خرد کردن خاک.
2. خرد کردن و دیسک زدن بقایای گیاهی.
3. ایجاد شیار و پشته به منظور شکل دادن خاک.
4. استفاده از هرس بشقابی یا کولتیواتور مزرعه.
5. استفاده از هرسهای دندانه ای بلافاصله پس از شخم بهاره، به منظور کاهش خلل و فرج پر از هوا و تسطیح و فشردن سطح خاک.
6. استفاده از هرس دندانه فنری یا دندانه انگشتی پس از کشت.
7. یک یا دو بار استفاده از کولتیواتور های ردیفی، بسته به نوع محصول،منطقه و علفهای هرز.
8. استفاده از فوکای دوار به منظور شکستن سله یا ریشه کن کردن علفهای هرز.

2. شخم – کشت

?در این روش، ردیف کار به گاو آهن متصل است کشت بذر همزمان و هم عرض با شخم انجام می گیرد.

3. کم ورزی یا خاک ورزی کم

?در این روش، خاک ورزی ثانویه منحصر است به یک یا دو بار عبور با یک وسیله تراکتور سوار همراه با یک کارنده که در پشت وسیله سوار می شود و به طور متوالی کار می کند. وسیله خاک ورزی ممکن است یک کولتیواتور مزرعه، هرس بشقابی، هرس دندانه فنری، کولتیواتور ردیفی یا تیلر دوار نواری باشد. از یک تراکتور قوی برای انجام این عملیات متوالی استفاده می شود.

4. شخم و کشت

?در این نوع روش هیچ نوع وسیله خاک ورزی ثانویه به کار نمی رود. وسایل خرد کننده خاک ممکن است به گاو آهن متصل شوند. این ادوات فقط عملیات آماده کردن زمین قبل از کشت را انجام می دهند. کشت به عنوان یک عمل جداگانه روی خاک تازه شخم شده انجام می گیرد. ممکن است وسایلی به کارنده متصل شود که شیار های شخم را تا حدی خرد کنند. در روش کشت در جای چرخ ، از جای چرخ تراکتور یا چرخهای حمل کننده کارنده که موجب خرد شدن و فشرده شدن خاک در مسیر می شود، به عنوان بستر بذر استفاده می گردد.

5. خاک ورزی – کشت

?این روش نیاز به وسیله ای معمولاً پنجه غازی، برای ایجاد شیار در بقایای گیاهی قبلی، خرد کردن یک نوار باریک، کشت بذر و فشردن خاک در خط کشت دارد.ممکن است کود شیمیایی هم در همان موقع در زمین قرار داده شود.

6. دیسک – کشت

?در این روش یک دستگاه کارنده روی تیلر بشقابی (گاوآهن بشقابی عمودی) سوار می گردد. بدین ترتیب خاک ورزی و بذر کاری هم زمان انجام می گیرد.

7. خاک ورزی پوشش دار

?این روش بیشتر در کشت دستپاش محصولات، به کار می رود. خاک ورزی پوشش دار با به کار بردن مکرر ادوات خاک ورزی زیر شکن انجام می گیرد. پوششی از بقایای گیاهی و کلوخها در سطح خاک باقی می ماند تا از فرسایش بادی و آبی خاک جلوگیری نموده و موجب افزایش نفوذ باران و برف گردد. بستری کاملاً نرم زیر سطح خاک قرار می گیرد.

8. کشت بدون خاک ورزی

?در این روش بدون اینکه هیچگونه خاک ورزی مقدماتی انجام گرفته باشد، یک ردیفکار عمل کشت را انجام می دهد. کارنده باید به یک پیش بر چین دار مجهز باشد تا ضمن عبور از گیاهان سرپا یا بقایای گیاهی،خاک را قطع کند و شیار باریکی را به جای شیار باز کن کارنده های معمولی باز نماید. بقایای گیاهی،مشکل شناخته شده ای در عملیات زراعی بوده و از بین بردن علفهای هرز به وسیله علف کشهای شیمیایی ضروری می باشد.

9. خاک ورزی حفاظتی

?خاک ورزی حفاظتی یک نوع روش خاک ورزی برای کشت محصولات ردیفی است که علاوه بر حفاظت خاک، با تولید محصول نیز در ارتباط است. خاک ورزی حفاظتی بر روی شیب های کم تا حدود 2 درصد اعمال می شود تا شستشوی لایه ای را کاهش دهد. اصول کلی خاک ورزی حفاظتی که باید رعایت شود عبارت است از :

1. از افزار خاک ورزی اولیه برای ناهموار کردن خاک استفاده نمایید تا موجب کند شدن حرکت باران شده و خاک در جای خود نگهداری شود.
2. تا حد ممکن ماشینها را بر روی خطوط تراز به کار برید.
3. از روش بستر سازی و کشت بدر به طور توأم و با یک بار عبور استفاده نمایید.
4. باریکه ای از زمین را به عنوان بستر بذر آماده کنید و نواحی ناهموار و پوشیده از بقایای گیاهی را در بین ردیف های کشت به جای گذارید.
5. برای از بین بردن علف های هرز، از علف کشهای شیمیایی به جای عملیات خاک ورزی استفاده نمایید.

?به کار بردن خاک ورزی حفاظتی شامل بسیاری از جنبه های صرفه جویی در وقت و انرژی مربوط به خاک ورزی کم و بسیاری از صرفه جویی های هزینه مربوط به تهیه بستر بذر اقتصادی می باشد. اما از طرف دیگر، نگهداری عمدی بقایای گیاهی در سطح خاک، ممکن است به عملیات بیشتر ماشین ها و به کار بردن بیشتر مواد شیمیایی یا کنترل امراض، جمعیت حشرات و گسترش علف های هرز نیاز داشته باشد.

10. خاک ورزی نواری

?خاک ورزی نواری عبارت از هر نوع سیستم خاک ورزی برای کشت ردیفی محصولاتی است که به وسیله آن فقط بستر بذر با عرض باریک آماده می شود. این روش در صورتی که فاصله بین ردیف ها 76 سانتیمتر یا بیشتر باشد،انرژی لازم برای تهیه بستر بذر را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. از آنجایی که روش کشت با فاصله کم رواج بیشتری یافته است، خاک ورزی نواری در کاهش انرژی مورد نیاز تأثیر کمتری دارد

?دانستنی های مهم درباره کشت کلزا

?کلزا در محدوده وسیعی از خاکها رشد می‌کند، ولی مناسب‌ترین اراضی برای رشد کلزا ، خاکهایی با بافت متوسط، زهکشی مناسب، مواد آلی کافی و PH حدود 6.5 می‌باشد. کلزا در شرایط ایستابی، سیلابی و زهکشی ضعیف زمین و PH پایین‌تر از 5.5 نباید کشت شود. کلزا در تناوب هر محصولی که اجازه تهیه بستر مناسب بذر را داده و از توسعه عوامل بیماری‌زای خاک‌زی جلوگیری کند، رشد می‌نماید. بویژه در تناوب با غلات، عکس‌العمل مطلوبی نشان می‌دهد.

?این تناوب باعث کنترل بیماریها ، آفت و علفهای هرز کلزا می‌گردد. کشت متوالی کلزا در یک زمین یا کشت آن در تناوب با سایر گیاهان جنس براسیکا باعث تشدید بیماریهای کلزا می‌گردد، چرا که در این حالت عامل بیماری‌زا می‌تواند در سالهای متوالی در خاک و روی گیاه میزبان باقی بماند و جمعیت خود را افزایش دهد. بنابراین هنگام انتخاب یک منطقه برای تولید کلزا ، توجه به تناوب زراعی منطقه بسیار مهم است.

انتخاب رقم

?ارقام کلزا از نظر تیپ رشد با توجه به ریخته ارثی به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند:

?ارقام کلزا با تیپ رشد بهاره (Spring): این ارقام برای به گل رفتن به درجه حرارت حدود 3 درجه سانتیگراد به مدت یک هفته نیاز دارند.

?ارقام کلزا با تیپ رشد بینابین (Intermediate): این ارقام جهت بهاره سازی یا شروع رشد زایشی به درجه حرارت حدود 3 درجه سانتیگراد و کمتر به مدت یک ماه نیاز دارند. تیپ رشد بینابین نیز به دو زیر گروه تیپ رشد بینابین زودرس و بینابین متحمل به سرما تقسیم می‌شود.

?ارقام کلزا با تیپ رشد زمستانه (Winter): این گروه تحمل به سرمای بسیار خوبی داشته و جهت شروع رشد زایشی به درجه حرارت حدود 3 درجه سانتیگراد و کمتر به مدت یک و نیم ماه نیاز دارند.

?روش کاشت

?کلزا را به دو روش دست‌پاش و مکانیزه می‌کارند. در کشت دست‌پاش به میزان بذر بیشتری نیاز خواهد بود. در این روش، بستر بذر باید کاملا صاف شود و پس از پخش بذر ، یک دیسک یا غلطک بسیار سبک زده شود تا تماس کافی بین بذر و خاک ایجاد گردد. آبیاری باید با دقت زیاد انجام شود تا از شسته شدن بذر و عدم یکنواختی در بستر مزرعه جلوگیری گردد.

?در روش کشت مکانیزه هم می‌توان با خطی کار غلات و هم بذرکار پنوماتیک، عمل کاشت را انجام داد. در هنگام استفاده از بذرکار غلات باید تنظیم دستگاه را با توجه به عمق مناسب کاشت و میزان بذر مطلوب تغییر دارد. این عمل کمی مشکل است زیرا که بذر کلزا نسبت به بذر غلات ریزتر بوده و عمق کاشت آن سطحی‌تر می‌باشد. همچنین می‌توان از موزع مخصوص کلزا و تثبیت کننده عمق در این دستگاهها استفاده نمود.

?از آنجایی که شرایط فیزیکی خاک در همه مناطق کشور مناسب نبوده و تمامی بذور کلزای کشت شده قادر به سبز شدن نمی‌باشند، بنابراین استفاده از دستگاه پنوماتیک بجز در مناطق خاص کشور توصیه نمی‌شود. در هر روش کاشت، استفاده از لولر قبل از کاشت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و عامل مهمی در سبز یکنواخت و آرایش مناسب بوته‌ها می‌باشد.

?شروع کاشت و شناسایی مراحل رویش

?تا آنجا که می‌توانید کاری کنید که گیاه هر چه زودتر سبز شود تا از قرار گرفتن جوانه‌ها در معرض بیماریهای خاک‌زاد جلوگیری شده و از تبدیل علفها به رقیب زراعت جلوگیری گردد.
? بذر را در عمق 5.1 تا 5.2 سانتیمتری و در رطوبت بکارید و یا مزرعه را بلافاصله آبیاری کنید.
?دمای خاک برای سبز شدن حداقل باید 10 درجه سانتیگراد یا بیشتر باشد.
? کلزای پاییزه را زمانی کشت کنید که قبل از رسیدن سرمای منطقه حداقل 8 برگ کامل داشته و یک رزت قوی تشکیل داده باشد.

? از بذرهای تمیز و گواهی شده استفاده کنید.
? بذرهای چاق و به خوبی رسیده بخرید.
? از بذرهایی با 95 درصد قوه نامیه و یا درصد قوه نامیه بالاتر استفاده کنید تا به سبز یکنواخت برسید.
? کاشت خیلی عمیق بذر توسعه بیماریهای جوانه را تشدید می‌کند

?مزایای تغذیه گیاهان به صورت محلول پاشی

?همانطور که میدانید تغذیه گیاه به دو صورت تغذیه خاکی و تغذیه گیاهی ( محلول پاشی ) انجام میشود که در تغذیه خاکی جذب مواد غذایی از طریق ریشه به آرامی اتفاق می افتد ، ولی در تغذیه به صورت محلول پاشی عناصرغذایی باسرعت فوق العاده ای ازطریق برگ جذب گیاه میشوند . در واقع تغذیه برگی از بهترین،سریعترین وارزانترین روشهای تغذیه میباشد

?چگونگی عملکرد تغذیه برگی (محلول پاشی):

?مواد مغذی و محرک طی پدیده انتشار به سمت برگ‌ها حرکت می‌کنند به این صورت که مواد از یک منطقه با غلظت بالا (محلول غذایی) به سمت منطقه با غلظت پائین (برگ) حرکت می‌کنند. (به همان صورت که گرما از چای داغ به فنجان سردتر انتقال پیدا می‌کند) . به خاطر داشته باشید که پدیده انتشار به صورت دوطرفه انجام می‌گردد بنابراین چنانچه غلظت عناصر غذایی در برگ بیشتر از محلول غذایی باشد می‌تواند باعث بیرون راندن عناصر غذایی از برگ شود. به همین دلیل است که همیشه از یک محلول قوی برای محلول پاشی برگی استفاده می‌شود.

عوامل بسیاری در افزایش یا کاهش میزان انتشار دخالت دارند که عبارتند از:‌

1- شرایط محیطی (رطوبت و دما)
2- سطح برگ (سن, میزان گستردگی, ضخامت کوتیکول)

مزیت‌های تغذیه برگی یا محلول پاشی:

1- اصلاح کمبودها
2- افزایش عملکرد
3- بهبود سلامت گیاه
4- بهبود شرایط ریشه
5- تغذیه گیاه زمانی که ریشه‌ها به درستی عمل نمی‌کنند
6- سرعت بخشیدن به ریشه زایی قلمه و نهال
بسیاری از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی به دلایل بالا فقط از تغذیه برگی استفاده می‌کنند.

?نکات کلیدی برای تغذیه برگی (محلول پاشی) گیاهان:

?محلول پاشی برگی را زمانی انجام دهید که رطوبت بالا است و دما نیز زیاد بالا نباشد.
? هنگام طلوع خورشید مایع کمتری تبخیر شده و زمان بیشتری خواهد داشت تا به داخل برگ نفوذ کند.
? دیگر زمان مناسب برای محلول پاشی هنگام غروب خورشید می‌باشد.
? به عبارت دیگر بهترین زمان محلول پاشی از ۱۰-۷ صبح و یا بعد از ۵ بعد از ظهر می‌باشد.

✳️در صورتی که در ساعت ۷ صبح دمای هوا ۲۵ درجه سانتی‌گراد یا بیشتر باشد از محلول پاشی خودداری کنید زیرا قطرات محلول با سرعت بیشتری تبخیر شده و نتیجه خوبی حاصل نمی‌شود.

✳️در صورتی که دمای هوا بسیار گرم و خشک باشد می‌توانید در ساعات بین ۴-۲ صبح اقدام به محلول پاشی نمایید. در این ساعات سرعت باد باید کمتر یا مساوی ۸ کیلومتر بر ساعت باشد تا از رانش و ریزش قطره‌ها جلوگیری شود.

✳️تا جایی که امکان دارد تمامی محلول پاشی‌های برگی باید pH بین ۴ و ۶ داشته باشند.همه کودهای محلول در آب برای محلول پاشی مناسب نیستند، درصورتی‌که قابلیت محلول پاشی داشته باشند روی پاکت نوشته خواهد شد. برخی از کودها بسیار غلیظ تهیه شده‌اند و فقط برای مصرف خاکی توصیه شده‌اند.
کودهایی را برای محلول پاشی انتخاب کنید که عناصر ریزمغذی آن‌ها به صورت کلاته باشند.

?اختلاط کودهای کشاورزی

✳️کشاورزان عزیز هنگام استفاده از كودها از طريق آب آبياري ( كودآبياري ) لازم است برای دریافت بهترین نتیجه نکاتی را در زمینه حلالیت کود و اختلاط پذیری آنها رعایت کنند . برای درک بهتر این موضوع در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مفهوم حلاليت كود :

?حلاليت يك كود به ميزان حداكثري از كود گفته مي شود كه ميتواند به طور كامل در ميزان معيني آب مقطر و دماي معين حل شود . توليدكنندگان كود ميتوانند ميزان حلاليت كود توليديشان را اعلام كنند و البته ممكن است توليدكنندگان مختلف داده هاي مختلفي در رابطه با ميزان حلاليت يك كود خاص ارائه دهند و اين به علت استفاده افزودني هاي متفاوت در محصولات مختلف مي باشد . همچنين برخي از كودها حاوي باقي مانده هاي نامحلول مي باشند .عوامل متعددي بر ميزان انحلال كودهاي مصرفي تاثير گذار است از جمله دما ، اسيديته ، سختي آب و ….

آماده سازي محلول :

?در هنگام حل كردن يك كود نبايد از مقدار مجاز آن تجاوز كنيد در غير اينصورت ممكن است رسوب ايجاد شود و سيستم آبياري را مسدود نمايد . به علاوه ممكن است عناصر غذايي كه ميخواهيد از طريق اين محلول تامين كنيد از دسترس خارج شود و درصد دلخواه به دست نيايد .

اختلاط كودها :

?در هنگام اختلاط كودهايي كه يك عنصر مشترك دارند ( به عنوان مثال نيترات پتاسيم و سولفات پتاسيم ) ميزان انحلال كود كاهش مي يابد. در چنين مواردي نميتوان تنها به درجه حلاليت كود بسنده كرد . چنين اتفاقي در هنگام حل كردن يك كود در آبي با ميزان بالايي از مواد معدني مانند كلسيم ، منيزيم و سولفات رخ ميدهد . يعني ميزان انحلال پذيري كود كاهش مي يابد . در چنين مواردي واكنش هاي شيميايي ديگري اتفاق مي افتد و محاسبات پيچيده مي شود . معمولا اين محاسبات در مزرعه انجام ناپذير است و به جاي آن از روش آزمون و خطا استفاده ميگردد .

قابليت اختلاط كودها :

?برخي از كودها نبايد با هم و در يك تانكر مخلوط و استفاده گردند زيرا از واكنش آنها به سرعت نمكي غير قابل حل تشكيل ميگردد . مثالي در اين زمينه اختلاط كودهاي حاوي كلسيم با كودهايي است كه حاوي فسفات و سولفات مي باشند .

تست اختلاط پذيري :

?گفته شد زمان اختلاط كودها بايد توسط شخصي كه با درجه حلاليت كود و واكنش هاي حاصله آشنايي داشته باشد انجام گردد . به منظور جلوگيري از ايجاد رسوب هاي ناخواسته توصيه مي شود تست اختلاط پذيري انجام شود . در اين آزمايش ابتدا كود را در يك بطري ( شيشه آزمايش ) با همان آبي كه براي آبياري استفاده ميشود مخلوط كنيد . مقدار مصرف كودها بايد دقيقا هماني باشد كه در تانك اصلي مورد استفاده قرار خواهد گرفت . توجه داشته باشيد كه بايد محلول حاصله شفاف باشد و ظاهري شيري نداشته رسوب ايجاد نكند در غيراينصورت تست را با غلظت كمتر تكرار كنيد

?علفهای هرز به عنوان گیاهانی هستند که به طور ناخواسته خارج از مکان اصلی خود می رویند. مثلا گیاه ذرت در زراعت گندم و جو به عنوان یک علف هرز شناخته می شود. علف هاي هرز مزارع گندم به دو دسته پهن برگ و باريك برگ تقسيم مي شود.

الف- علف هاي هرز پهن برگ: علف هاي پهن برگ به دو دسته علف هاي هرز يكساله و دايمي تقسيم مي شود.

علف هاي هرز يكساله مانند: كيسه كشيش، خردل وحشي، گندمك، مياگرام، شلمي، ازمك، شقايق، خاك شير و ماشك.
علف هاي هرز دايمي مانند: شيرين بيان، خار شتر، تلخه و پيچك صحرايي.

ب- علف هاي هرز باريك برگ: بيشتر علف هاي هرز باریک برگ مزارع گندم متعلق به تيره گندميان (گرامينه) بوده و در مراحل ادامه رشد شباهت زيادي به گندم دارند. عمده ترين آن ها شامل يولاف وحشي، علف خوني، چچم، دم روباهي كشيده، جوموشي، علف پشمكي و چاودار است.

?روش هاي كنترل علف هاي هرز مزارع گندم : كنترل علف هاي هرز به دو طريق زراعي و شيميايي امكانپذير است.

?كنترل زراعي: مناسب ترين روش كنترل علف هاي هرز انجام عمليات زراعي است كه با روش هاي زير امكانپذير است:

? رعايت تناوب زراعي مانند كشت گندم پس از گياهان وجيني (آفتابگردان، ذرت، حبوبات، نباتات علوفه اي)
? شخم به موقع در سال آيش قبل از به گل رفتن علف هاي هرز يكساله در اوايل بهار
? رعايت تراكم مناسب مزرعه گندم
? استفاده از بذر خالص و عاري از بذرهاي علف هاي هرز (بذر مادري – بذر گواهي شده)
? هيرم زمين قبل از كاشت با يك يا دو بار آبياري و شخم زمين
? كنترل مكانيكي (در مزارعي كه آلوده به علف هاي هرز كله اي است مي توان به صورت مكايكي آن ها را معدوم كرد.)
? عدم استفاده از كود دامي تازه به دليل فراواني بذر علف هاي هرز زنده در آن و استفاده از كود دامي كهنه و پوسيده.

?كنترل شيميايي: كنترل شيميايي در صورتي انجام مي شود كه مزرعه داراي آلودگي بيش از اندازه معين باشد. نكات مورد توجه در اين روش عبارتند از:

? نوع علف كش بايد با توجه به شناخت دقيق علف هاي هرز استفاده شود.
?ميزان و زمان مناسب سمپاشي مدنظر قرار گيرد.
? نوع سمپاشي و نازل با توجه به امكانات و وسعت مزرعه تعيين شود.

?سمپاش پشتی با عرض کار 5/1 متر به میزان 300 لیتر محلول در هر هکتار با وسعت کم قابل استفاده است. سمپاش پشتی تراکتور بوم‌دار با عرض هشت تا 12 متر و نازل‌های تی‌جت با سرعت سه تا شش کیلومتر در ساعت در مزارع بزرگ‌تر کاربرد دارد. باید دقت شود که ارتفاع سمپاش از سطح زمین 50 سانتی‌متر برای کنترل شیمیایی علف‌های هرز باریک‌ برگ می‌توان از علف‌کش‌های ایلوکسان (5/2 لیتر در هکتار) پوماسوپر (2/1 – 8/0 لیتر در هکتار)، تاپیک (9/0 – 6/0 لیتر در هکتار) و آونج (چهار لیتر در هکتار) استفاده کرد.

?برای کنترل شیمیایی علف‌های هرز پهن‌برگ از علف‌کش‌های گرانستار (20 – 15 گرم در هکتار) و پاردنر (5/2 – 2 لیتر در هکتار) استفاده می‌شود

به مدیریت : بهروز خاکی

دستگاه میکرونر

 

بذر جدید مغان

 

سم پاشی لانسی موتوری دو زمانه

 

لوازم یدکی سم پاش

 

اره موتوری

 

توپ صوتی

 

داکوتا،هیومیک اسید

 

روی مایع وارداتی

 

سه بیست ژله ای

 

هیومکس فلورا

 

 

 

خدمات کشاورزی خاکی در دهلران , کود ,  سم  , انواع کود کشاورزی , ادوات کشاورزی , ابزار باغی  , فروش ادوات کشاورزی در دهلران , انواع سموم کشاورزی در دهلران , انواع بذر , 

۰۹۱۶۳۴۰۸۷۳۰_۰۸۴۳۳۷۲۱۸۵۹

Reviews

Leave a Review

captcha-input
قیمت
مکان
برخورد
خدمات
کیفیت
Publishing ...
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields
Captcha check failed