Address & Contact

Our Address

بندرانزلی ، خیابان سپه ، روبروی بانک صادرات ، طلا و جواهر ایزدیار

طلا و جواهری ایزدیار

⚜️ فرق طلا با جواهر چیست؟

⚜️ برای اطلاع شما باید بگوییم، «طلا» به مصنوعاتی گفته می‌شود که تماماً از این فلز گرانبها و آلیاژهای آن ساخته شده است. اما «جواهر» طلایی است که در طراحی و ساخت آن حتماً از سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی یا نگین‌های اتمی استفاده می‌شود. در اغلب موارد هم وزن سنگ‌های به‌کار رفته در جواهرات از وزن طلای محصول بیشتر است.

⚜️ سنگ موجود در جواهرات ممکن است اصل یا اتمی باشد. بنابراین، جواهراتی که با سنگ اتمی ساخته می‌شوند را جواهرات اتمی می‌نامند و به جواهراتی که سنگ اصل در ساخت آنها به‌کار رفته است جواهرات اصل می‌گویند.

⚜️ طلا چیست؟

⚜️ مفهوم طلا که کاملاً واضح است و به تمام زیورآلاتی گفته می‌شود که از این فلز ساخته شده‌اند. البته باید بدانید، طلای ۲۴ عیار که یک طلای خالص است و از هیچ فلز دیگری در ترکیب آن استفاده نشده، در ساخت زیورآلات کاربرد ندارد و فقط برای ساخت شمش و سکه استفاده می‌شود. دلیلش هم این است که طلا ذاتاً فلز نرمی است و بدون ترکیب آن با دیگر فلزها نمی‌توان از آن زیورآلات ساخت. اما در عوض، بیشتر طلاهای موجود در بازار، طلای ۱۸ عیار هستند. این مصنوعات از ۱۸ واحد طلا و ۶ واحد فلزات دیگر (اغلب مس) تشکیل شده‌اند. یعنی طلای به‌کار رفته در آنها ۷۵ درصد است.

⚜️ در این رابطه هم خوب است بدانید که در ایران خرید و فروش طلای زیر ۱۸ عیار غیرقانونی است.

⚜️ جواهر چیست؟

⚜️ جواهر همان طلاست با این تفاوت که روی آن سنگ و نگین قیمتی سوار می‌شود. در واقع این سنگ‌ها و نگین‌ها هستند که طلا و جواهر را از هم متمایز می‌کنند. در واقع، برای ساخت یک جواهر ابتدا برای آن قالب طلایی (پایه‌ی جواهر) ساخته می‌شود تا در مراحل بعدی، نگین و سنگ بر روی آن قرار دهند.

⚜️ جواهرات ممکن است از طیف گسترده‌ای از مواد ساخته شوند. سنگ‌های قیمتی و مواد مشابه مانند کهربا و مرجان، فلزات گرانبها، مهره‌ها و پوست‌ها به طور گسترده در ساخت جواهر استفاده می‌شوند و در این میان الماس از بیشترین اهمیت در ساخت جواهر برخوردار است.

⚜️ در گذشته جواهر مصارف مختلفی از جمله رفع بلا و جلوگیری از آسیب شیطان داشت. اغلب مردم دوران باستان بر این باور بودند که جواهرات قدرت اثبات بی‌گناهی دارند یا می‌توانند پیشگویی کنند.

⚜️ جالب است بدانید که در گذشته‌های دور، دسته‌بندی جواهرات فقط از روی رنگ آنها صورت می‌گرفت؛ به این شکل که به تمامی جواهراتِ به رنگ قرمز یاقوت، به جواهرات سبزرنگ، زمرد و به جواهرات آبی‌رنگ، یاقوت کبود می‌گفتند. اما در حال حاضر، به طور کلی ۴ نوع سنگ قيمتی (الماس، زمرد، ياقوت کبود و ياقوت قرمز) و تعداد زیادی سنگ‌های نيمه‌قيمتی همچون آميتيس، سيترين، توپاز و… داریم؛ که پياده شدن اين سنگ‌ها روی زیورآلات طلا آنها را به جواهر تبديل می‌کند.

مدیریت:آقای ایزدیار

 

 

 
انواع طلا و جواهرات , آدرس اتحادیه طلا و جواهر قزوین , عکس طلا و جواهرات ایرانی , فرق طلا و جواهر , اتحادیه طلا و جواهر  , قیمت انواع طلا و جواهرات ,

Reviews

Leave a Review

captcha-input
قیمت
مکان
برخورد
خدمات
کیفیت
Publishing ...
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields
Captcha check failed