با نام پیشین زابُلی یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران است. طبق آمار سال۱۳۹۵، این شهرستان دارای ۶۱۰۱ کیلومترمربع مساحت و ۷۰٬۵۷۹ نفر جمعیت است.

مهرستان با ۴۲/۶۱ طول جغرافیائی و ۱۸/۲۷ عرض جغرافیائی در ۹۸ کیلومتری سراوان ۶۰ کیلومتری سیب و سوران، ۱۲۰ کیلومتری ایرانشهر، ۱۲۰ کیلومتری سرباز و ۱۴۵ کیلومتری خاش قرار دارد و از طریق شهرستان سرباز به بندر چابهار ارتباط دارد.

زابلی دارای هوایی معتدل است. از مکان‌های گردشگری زابلی می‌توان دامنه‌های کوه بیرک، گیشتک، ماهانی، کلک، جنگل طبیعی پدگان، دره سبز، رگنتک، کاشکایی، غار مولتان و بیرک، نخلستان‌های پل آباد، مه گس، قلعه زابلی و… را نام برد.

عبور رودخانه ماشکید از شهرستان منبع بزرگی است برای راه اندازی صنایع شست و شوی شن و ماسه. مهرستان با توجه به اینکه چند سال از شهرستان شدنش می‌گذرد پیشرفتهای قابل توجهی در زمینه شهری و امکانات رفاهی داشته‌است.

از رودخانه ها جاری در این شهرستان می توان به ماشکید ، هنزامان ( Hanzaman ) ، روتک ، بگین ،شهری کور ، آشاری کوری اشاره نمود.

محصولات کشاورزی

عمده ترین محصولات کشاورزی شهرستان مهرستان شامل محصولات باغی نظیر خرما ، انار ، انگور و محصولات زراعی نظیر گندم ، جو ، ذرت ، ذرت دانه ای و یونجه می باشد.

شعر و موسیقی محلی

موسیقی مهرستان طی سالیان دراز گرمابخش شادی و شور مردم این سامان بوده‌است سازه‌هایی مثل قیچک، رباب، بنجو، تمبورک، و دهلک وسعتی در خور توجه به موسیقی این خطه داده‌است. دهل و سرنا از دیگر سازهای رایج به ویژه در قادراباد رونق افزای جشن و سرور بوده‌است. از انواع موسیقی در شهرستان می‌توان موسیقی‌های مجلسی را نام برد.

از هنرمندان به نام مهرستان می‌توان از محمد سورنایی و در مرکزشهر گروه موسیقی عرفانی به خوانندگی عبدالملک حسینی را می‌توان نام برد؛ و از شاعران شهرستان می‌توان یارمحمد اربابی (شیدا) و محمد رفیع محمودزهی را نام برد.

میدان‌های مهم مهرستان

  • میدان خلیج فارس (ورودی از ایرانشهر و سرباز) میدان نخلستان میدان دانش میدان کارگر میدان آزادی (ورودی از سراوان و سوران) میدان جوان میدان خلفای راشدین میدان شهدا

Showing 3 from 3 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

گروه تزیینات آی پارا در تهران ? درگذشته ای نه چندان دور، از روش گچ و رابیتس کاری در تزیینات دکوراسیون استفاده می شده است

فروشگاه بزرگ موتورسیکلت نگین و ندا در سیستان و بلوچستان ، نگین و ندا ، فروش انواع موتورسیکلت ، به مدیریت:آقای فرشید سپاهی