برای خرید یک گوشی هوشمند باید به چه نکاتی توجه کنید؟

برای خرید یک گوشی هوشمند باید به چه نکاتی توجه کنید؟

گوشی‌‌‌های هوشمند معمولاً به دو صورت موجودند: گوشی‌‌‌های هوشمند PDA مانند که در اصل یک دستگاهPDA یا کامپیوتر جیبی هستند که همانند گوشی‌ها تلفن همراه، قابلیت برقراری تماس تلفنی را هم دارند و مدل بعدی، گوشی هایی هستند که بیشتر شبیه به یک گوشی تلفن همراه هستند و در خود برخی قابلیت‌‌‌های یک PDA مانند تقویم، ایمیل، مروگر وب و برنامه‌‌‌های آفیس را نیز دارند.

گوشی‌‌‌های PDA مانند، معمولاً صفحه نمایش بزرگتری دارند و اکثراً صفحه نمایش‌‌‌های حساس به تماس هستند و با قلم با آنها کار می‌کنند. در نتیجه اغلب صفحه کلید ندارند و از صفحه کلید مجازی روی صفحه نمایش استفاده می‌کنند. برای انتخاب بین این دو مدل، شاید بیشتر شکل ظاهر و استفاده راحت تر از هر کدام می‌تواند تعیین کننده باشد.

اگر شما گوشی می‌خواهید که تنها برای برقراری تماس و استفاده‌‌‌های ساده راحت باشد، گوشی‌‌‌های هوشمند را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم، چون استفاده از آنها خیلی ساده نیست، اما اگر می‌خواهید مرتب به اینترنت دسترسی داشته باشید، بتوانید فایل‌‌‌های PDF، Excel و یا Word را روی گوشی خود باز کرده و ویرایش کنید، برناlه‌‌‌های کاربردی گوشی خود نصب کنید، قرارهای ملاقات خود را به صورت کامل مدیریت کرده و از دست ندهید و خلاصه این که یک دفتر کار کوچک همیشه همراه خود داشته باشید، داشتن یکی از این گوشی‌‌‌های هوشمند جالب را به شما توصیه می‌کنیم.

 کدام گوشی هوشمند است؟

گوشی‌ها دارند هوشمندتر می‌شوند و با گذشت زمان، تمام گوشی‌ها به سطحی از کاربردهای پیشرفته خواهند رسید که با نمونه‌های هوشمند امروزی برابری خواهند کرد.

بنا به گفته یک تحلیلگر مرکز تحقیقاتی گارتنر، مشخصات یک گوشی موبایل هوشمند عبارت است از: صفحه نمایش بزرگ، قابلیت کار با اطلاعات، ابزاری دستی برای ارائه کارایی‌های کامل یک تلفن، و در عین حال قابلیت‌های یک PDA را نیز داشته باشد

اغلب ناظران صنعتی و تولیدکنندگان با این تعریف تقریباً ساده این تحلیلگر موافقند، اما از نظر طراحان این گوشی‌ها، شکی نیست که قابلیت کار با برنامه‌های کاربردی، به طور قطع یکی از ویژگی‌ها و خصوصیات اصلی این دستگاه‌ها به‌شمار می‌رود.

جیسون لانگریج، مدیر تجارت موبایل مایکروسافت در انگلستان، در این‌باره می‌گوید: از نظر ما گوشی هوشمند ترکیبی از دستگاه‌های سنتیِ ارتباطی با برنامه‌های کاربردی و اطلاعات پیشرفته است.

در یک تعریف ساده‌تر، یک گوشی پیشرفته امکان دسترسی شما به ایمیل‌هایتان را مقدور می‌سازد، اما یک گوشی هوشمند می‌تواند ایمیل‌ها و تقویم قرارها را با پی‌سی هماهنگ سازد.

به هرحال ارائه یک تعریف کامل و جامع از گوشی هوشمند بسیار فراتر از تعاریفی است که ویژگی‌هایی مانند قابلیت اجرای برنامه‌های کاربردی را دربر می‌گیرد. این تعریف در بطن خود گوشی نهفته است.

گوشی‌های هوشمند در حقیقت بیشتر، خصوصیات پی‌سی‌ها را دارند تا گوشی موبایل. خصیصه اصلی یک گوشی هوشمند از نظر عامه مردم این‌ ‌است‌ ‌که قابل برنامه‌ریزی باشد. تحلیلگر دیگری از Ovum وجه تمایز یک گوشی هوشمند را در دارا بودن سیستم عامل باز و قابلیت نصب و لغو آزادانه برنامه‌های کاربردی می‌داند.

شاید بتوان مناسب‌ترین تعریف گوشی هوشمند را از قول یکی از متخصصان IT این‌گونه بیان نمود: من وقتی یک گوشی را می‌بینم، می‌توانم هوشمند بودن آن را تشخیص بدهم. گوشی هوشمند دستگاهی است که مدیران از کارکنان فنی خود می‌خواهند آن را برایشان تنظیم نمایند و مدیر مربوطه در حال بازگشت به خانه و روی صندلی عقب تاکسی، اطلاعات حساس شرکت را مرور می‌کند.

برخلاف دیگر گوشی‌های موبایل، گوشی‌های هوشمند می‌توانند هدف انواع ویروس‌ها و بدافزارها قرار گیرند. مسلماً اکثر ویروس‌ها و کرم‌ها به طور معقولانه‌ای با هدف فعال شدن، با ملایمت از کاربران درخواست می‌کنند عمل خاصی را انجام دهند.

امنیت به طور حتم یکی از مشخصه‌های تلفن هوشمند است. نیک ایوانز، یکی از اعضای سیلیکون دات‌کام و مدیر بخش تأمین بودجه تجهیزات کلیدی، می‌گوید: گوشی هوشمند یک کابوس برای مدیریت، پشتیبانی و امنیت است. داشتن این گوشی به معنی صرف هزینه بیشتر برای ارسال پیام‌های چندرسانه‌ای و استفاده از امکانات نسل سوم (3G)، از دست دادن زمان و اتلاف وقت به منظور هماهنگ‌‌نمودن اطلاعات گوشی با لپ‌تاپ و پذیرش ریسک امنیتی با به همراه داشتن کل بانک اطلاعات شرکت در یک ابزار زیبا و جذاب است که همیشه احتمال سرقت آن وجود دارد.

کدام تلفن هوشمند برای شما مناسب است؟

چه مسئله ای برای شما مهم تر است – اندازه صفحه نمایش یا داشتن صفحه کلید کامل؟ هنگامی‌که در مورد تلفن هوشمند مناسب تصمیم گیری می‌کنید، عواملی مانند روشنایی صفحه نمایش تلفن، وضعیت بینایی خود و تسلط تان بر کار لمسی با تلفن را در نظر بگیرید. اگر به قابلیت فیلمبرداری تلفن علاقه مندید، مدل هایی را در نظر بگیرید که حافظه مناسب دارند. اگر می‌خواهید در محیط‌‌‌های تاریک عکس بگیرید، تلفنی انتخاب کنید که فلاش داشته باشد. اگرچه تعداد پیکسل‌ها در گرفتن عکس‌‌‌های خوب تاثیرگذار است، اما یک لنز با کیفیت اهمیت بیشتری دارد. اگر می‌خواهید فایل‌‌‌های بزرگ – مانند آهنگ، عکس یا فیلم – ذخیره کنید، تلفنی انتخاب کنید که ظرفیت حافظه بیشتری داشته باشد.

تلفن هوشمند خود را با دقت تمام و مطابق با نیازها و خواسته‌‌‌های خود انتخاب کنید.

منبع:www.parsigold.com