تهیه بیف‌استراگانف

تهیه بیف‌استراگانف

این‌طوری که می‌گویند در پایان قرن نوزدهم در شهر ادسا آشپزی به نام الکساندر استراگانف، خوراک خوشمزه‌ای از بیف (یا همان گوشت گوساله)، پیاز و خامه درست کرد که به‌عنوان غذای اختصاصی، نام فامیل خود را بر آن گذاشت. بعدها به ترکیب این غذا سیب‌زمینی سرخ‌شده نیز اضافه شد.

مواد لازم برای ۴ نفر:

۴۵۰ گرم گوشت  گوساله(به صورت باریک خرد شود(
یک قاشق سوپ‌خوری روغن مایع
۲۵ گرم یا ۲ قاشق سوپ‌خوری کره
یک عدد پیاز بزرگ(به صورت خلالی خرد شود(
یک قاشق سوپ‌خوری آرد گندم
یک قاشق چای‌خوری رب گوجه‌فرنگی
یک قاشق چای‌خوری سس خردل
یک قاشق چای‌خوری آب لیموترش
دوسوم پیمانه خامه
نمک و فلفل به میزان لازم
جعفری خردشده کمی برای تزئین
۵۰۰ گرم سیب‌زمینی

طرز تهیه:

۱-تابه نچسبی آماده کرده و روغن را به‌همراه نیمی از کره در آن بریزید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا روغن داغ شده و کره نیز آب شود. حالا تکه‌های گوشت را به روغن اضافه کنید و به مدت ۵ دقیقه یا تا زمانی که گوشت‌ها تغییر رنگ پیدا کنند و متمایل به قهوه‌ای شوند روی شعله زیاد اجاق‌گاز حرارت دهید. پس از آن، گوشت را به‌همراه روغن و‌ آب حاصل از پخت آن به ظرف دیگری منتقل کنید.

۲-باقیمانده کره را در تابه ریخته و پیاز خردشده را در کره آب‌شده به مدت ۱۰ دقیقه تفت دهید.آرد، رب گوجه‌فرنگی، سس خردل، آب لیموترش و خامه را به ترتیب به پیازداغ اضافه کرده و کمی حرارت دهید.

۳-حالا گوشت‌های سرخ‌شده را به داخل تابه برگردانید و شعله را کم کنید و حرارت‌دادن را تا زمانی ادامه دهید که سس شروع به جوشیدن کند و حباب‌هایی روی آن ایجاد شود. در طول این مدت، مرتب مواد را  هم بزنید. درضمن اضافه‌کردن نمک و فلفل را نیز برای طعم‌دارکردن غذا فراموش نکنید.

۴ -در پایان، سیب‌زمینی‌هایی را که به‌صورت خلالی خرد کرده بودید، در روغن سرخ کرده و پس از ریختن خوراک در بشقاب به‌همراه سیب‌زمینی و جعفری خردشده سرو کنید.

منبع : همشهری آنلاین