چگونه خطر سرطان پوست را کم کنیم؟

چگونه خطر سرطان پوست را کم کنیم؟

مواجهه زیاد با نور آفتاب بزرگ ‌ترین عامل ایجاد سرطان پوست است، اما افرادی که به میزان معمول با آفتاب مواجهه دارند و دچار سرطان پوست می‌شوند، چطور؟

مواجهه با عوامل محیطی زیان‌بار، پرتودرمانی و حتی عوامل وراثتی و ژنتیکی ممکن است در ابتلا به بیماری نقش داشته باشند. حتی آفتاب گرفتن‌های طولانی (برنزه کردن) و استفاده از دستگاه‌های برنزه کننده پوست (سولاریوم) نیز موجب آسیب به پوست می‌شود.

اگر چه هر فردی ممکن است به سرطان پوست مبتلا شود، ولی افراد زیر در معرض خطر بیشتری هستند:

* افرادی که پوست سفید دارند یا رنگ چشم آن‌ها روشن است.

* افرادی که تعداد زیادی خال‌های بزرگ و با اشکال نامنظم دارند.

* افرادی که در خانواده آن‌ها فرد یا افرادی سابقه‌ی سرطان پوست داشته‌اند.

* افرادی که سابقه مواجهه طولانی با نور شدید آفتاب یا سابقه آفتاب سوختگی شدید دارند.

* افرادی که پرتو درمانی شده‌اند.

*زندگی در مکان‌هایی که ارتفاع زیاد دارند و بیشتر سال تابش آفتاب دارند.

چگونه می‌توان خطر سرطان پوست را کاهش داد؟

اگر شما به ندرت دچار آفتاب سوختگی می‌شوید مناطق حساس مانند لب‌هایتان، بینی و کف دست‌هایتان را باید محافظت کنید.

انجمن پوست شناسی برای کاهش خطر سرطان پوست، توصیه‌های زیر را ارائه داده است:

* تماس با نور خورشید و پرتوهای فرابنفش (UV) را کاهش دهید. خصوصاً بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر این مسئله اهمیت بیشتری دارد، زیرا تابش پرتوهای خورشید شدیدتر است.

* هنگامی‌که بیرون می‌روید، حتی در روزهای ابری، به همه نواحی که با آفتاب مواجهه دارند، کرم‌های ضدآفتاب حداقل با فاکتور حفاظتی (SPF) 15 بمالید.

کرم‌های ضد آفتاب را هر دو ساعت یک‌بار و نیز پس از شنا کردن یا عرق کردن، مجدداً بمالید* از لباس‌هایی استفاده کنید که تمام بدن شما را بپوشانند و روی صورت شما سایه ایجاد کنند. لباس‌هایی که رنگ روشن دارند مناسب‌تر هستند. در مقابل آفتاب از لباس‌های نخی، کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی دارای شیشه محافظ در مقابل UV استفاده کنید.

* از کودکان خود مراقبت کنید. از قرار گرفتن آن‌ها در معرض نور خورشید به ویژه زمانی که شدت دارد (بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر) خودداری کنید. در ضمن کرم‌های ضد آفتاب مخصوص کودکان را برای کودکان 6 ماه به بالا استفاده کنید. از مصرف کرم‌های ضد آفتاب برای کودکان کمتر از 6 ماه جدا خودداری کنید. از تماس نوزاد کمتر از 6 ماه با نور خورشید جدا باید خودداری کنید.

* در صورتی که تغییری در پوست شما ایجاد شد، یا خال‌های‌تان دچار تغییر شدند یا زخمی ایجاد شد که بهبود نیافت، حتماً در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

* مراقب آفتاب سوختگی باشید و فریب باد خنک یا هوای ابری را نخورید.

* در هنگام شنا مراقب پوست بدنتان باشید، زیرا حتی در زیر آب نیز دچار آفتاب سوختگی می‌شوید.