راز خواب آلودگی در بهار چیست؟

راز خواب آلودگی در بهار چیست؟

بسیاری از افراد با شروع فصل بهار دچار اختلال خواب شده و بیشتر دچار پرخوابی می‌شوند. شب‌ها زود به خواب می‌روند و صبح‌ها تا دیروقت در رختخواب هستند.

از دیدگاه طب سنتی، فصل بهار از نظر گرمی و سردی و همچنین خشکی و تری در اعتدال است و البته برخی معتقدند که بهار دارای مزاج گرم و تراست.

با شروع فصل بهار و تغییر آب و هوا، به دنبال افزایش رطوبت و طولانی شدن مدت روشن ماندن هوا و گرده‌های گل معلق موجود در هوای استنشاقی، بیشتر افراد احساس خواب‌آلودگی و رخوت و سستی می‌کنند و این یک امر طبیعی است که البته تغییر در ریتم خواب و بیداری در این فصل می‌تواند تحت تاثیر تغییرات هورمونی ناشی از طولانی شدن روز نیز باشد.

رطوبت و پرخوابی؛ خشکی و کم‌خوابی!

چه غذاهایی می‌تواند در خواب افراد اختلال ایجاد کند؟ آیا تنقلات همچون آجیل و شیرینی می‌تواند با توجه به مزاج باعث کم‌خوابی یا پرخوابی شود؟ نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های حاوی کافئین از جمله قهوه، شکلات‌های کاکائویی، نوشابه، کشیدن سیگار و همچنین پرخوری در وعده شام و مصرف غذاهای چرب و دیرهضم می‌تواند در خواب افراد اختلال ایجاد کند.

از نظر طب سنتی مغز دارای مزاج سرد و‌تر است و هر عاملی از جمله نوع تغذیه، استرس، فکر و خیال زیاد سبب تغییر در مزاج مغز و سوءمزاج آن می‌شود که می‌تواند ریتم خواب و بیداری فرد را بر هم زند. در نتیجه مداومت بر مصرف مواد غذایی با مزاج گرم و خشک از جمله غذاهای پرادویه و آجیل و شیرینی‌جات که سبب کاهش رطوبت مغز می‌شود می‌تواند سبب کم‌خوابی شود. البته مزاج فرد نیز درمیزان خواب موثر است. برای مثال افراد با مزاج گرم و خشک و سرد و خشک دارای خواب کمتری نسبت به افراد با مزاج گرم و‌تر و سرد و‌تر هستند و در کل بی‌خوابی در افراد با مزاج خشک بیشتر دیده می‌شود.

تغذیه ایده‌ال برای رفع اختلالات خواب

چه غذا‌ها یا گیاهانی می‌تواند اختلال خواب را بهبود بخشد و ریتم خواب افراد را به حالت طبیعی درآورد و آیا ماساژ درمانی می‌تواند در رفع این اختلال موثر باشد؟ از نظر طب نوین هورمون سروتونین در بهبود خلق و خو و کاهش استرس و نگرانی فرد نقش دارد. پیش‌ساز هورمون سروتونین اسیدآمینه تریپتوفان است که مواد غذایی که دارای تریپتوفان بالایی هستند همچون گوشت بوقلمون، موز، ماست، شیر و غیره می‌توانند سبب آرامش اعصاب و خواب راحت شوند. از نظر طب سنتی نیز مصرف غذاهایی که دارای رطوبت بالایی هستند به داشتن یک خواب خوب کمک می‌کنند. برای مثال استفاده از لبنیات، سالاد، کاهو، مرکبات، شیر بادام (مخلوط یک قاشق مرباخوری پودر بادام بدون پوست با آب) قبل از خواب بسیار کمک‌کننده است.

افرادی که دارای استرس زیاد هستند یا زیاد فکر و خیال می‌کنند نیز خشکی در آن‌ها غلبه می‌کند و همین سبب اختلالات در خواب می‌شود. دوش آب گرم قبل از خواب به سبب افزایش رطوبت بدن به داشتن یک خواب راحت کمک می‌کند. ماساژ با برخی روغن‌های گیاهی به سبب افزایش رطوبت می‌تواند به بهبود وضعیت خواب افراد کمک کند که در این زمینه می‌توانید با متخصصان طب سنتی مشورت کنید.

اگر رطوبت مغز از حد اعتدال خارج شود پرخوابی اتفاق می‌افتد برای رفع آن نباید مواد غذایی با رطوبت بالا مصرف کنید. ورزش هم به دفع رطوبت‌های اضافی از بدن کمک کرده و می‌تواند در جهت رفع پرخوابی کمک‌کننده باشد.

منبع: tabnakbato.ir