راهنمای خرید لپ تاپ و چگونه یک لپ تاپ خوب بخریم ؟

راهنمای خرید لپ تاپ و چگونه یک لپ تاپ خوب بخریم ؟

یکی از سئوالاتی که همیشه دوستان و همکاران و دانشجویان از بنده می پرسند این است که چه لپ تاپی بخرم ؟ یا چه لپ تاپی خوب است ؟ واژه خوب ، خیلی خیلی در این میان گیج کننده است ، شما برای انتخاب یک لپ تاپ از نظر شما خوب ، بایستی معیار داشته باشید ، در این مطلب قصد دارم به شما چند معیار مهم در انتخاب لپ تاپ را از نگاه یک ITPRO معرفی کنم تا با استفاده از آنها شما بتوانید براحتی لپ تاپ مورد نیاز خود را تهیه کنید . اکثر راهنماهایی که برای خرید لپ تاپ در اینترنت وجود دارد در نهایت شما را به خرید کردن یک برند خاص لپ تاپ هدایت میکنند و در اصل تبلیغاتی برای محصول خود ارائه می کنند ، توجه کنید که ملاک ها و معیارهای خرید لپ تاپ در اثر زمان تغییر می کند و همیشه ثابت نیستند ، در اینجا سعی کرده ام آخرین معیارهای سال را برای شما لیست کنم.

1-آیا من به لپ تاپ نیاز دارم ؟

بسیاری از مواقع افراد فقط برای کلاس کاری لپ تاپ می خرند و اصلا فلسفه استفاده از لپ تاپ را نمی دانند . توجه کنید که لپ تاپ ها و نوت بوک ها به عنوان کامپیوترهای پورتابل یا قابل حمل معروف هستند و این یعنی اینکه به درد افرادی می خورند که دائما در رفت و آمد هستند و در این حین به کامپیوتر نیاز دارند. قیمت لپ تاپ در مقابل یک کامپیوتر خانگی به نسبت سخت افزارهای یکسان بالاتر است . اگر شما زیاد در رفت و آمد نیستید و برای منزل خود نیاز به یک کامپیوتر دارید می توانید یک PC قدرتمند خریداری کنید به جای یک لپ تاپ معمولی ، بنابراین در وهله اول بررسی کنید که آیا من اصلا به یک لپ تاپ نیاز دارم یا خیر ؟ به این موضوع هم توجه کنید که برای ارتقاء دادن سخت افزارها ، شما می توانید براحتی سخت افزارهای PC خود را ارتقاء دهید اما برای لپ تاپ خود نمی توانید اینکار را به سادگی انجام دهید. اگر فقط به کلاس کاری فکر می کنید ، پیشنهاد می کنم یک سیستم PC قوی خانگی داشته باشید و به جای لپ تاپ یک Tablet خریداری کنید. با استفاده از تبلت شما می توانید کارهای روزمره ای مثل خواندن ایمیل ، نگاه کرده به فیلم ها و عکس ها ، خواندن کتاب های الکترونیکی و استفاده از اینترنت را براحتی انجام دهید.

2-به وزن لپ تاپ حتما توجه کنید

حتما و حتما و حتما وزن لپ تاپ را در نظر بگیرید . با خودتان نگویید که فقط میخام لپ تاپ باشه و هم نیست چقدر وزنش باشه ! اولین لپ تاپی که خریداری کردم طرز تفکری شبیه به همین داشتم ، فقط می خاستم لپ تاپ بخرم و وزن این لپ تاپ اصلا برایم اهیمت نداشت. یک لپ تاپ Dell مدل Vostro 1500 خریداری کردن با وزنی نزدیک به 4 کیلوگرم ، بعد از مدت ها که از کیف برای حمل آن استفاده می کردم متوجه شدم بدنم به سمت راست متمایل شده است و به نوعی چپکی راه می روم ، وزن این لپ تاپ بصورت ناخودآگاه باعث شده بود بدن من حالت کجی به خود بگیرد. در رفت و آمد های زیاد پا درد و کمر درد و بسیاری دیگر از موراد مشابه وجود دارد که به خاطر وزن نا مناسب لپ تاپ به وجود می آید. بنابراین زمانیکه به خرید لپ تاپ میروید حتما وزن لپ تاپ را در نظر بگیرید ، حتی با همه این اوصاف پیشنهاد می کنم برای حمل و نقل لپ تاپ از کوله پشتی استفاده کنید نه کیف دستی ، کوله پشتی هم برای حمل و نقل لپ تاپ ایمن تر است و هم اینکه برای بدن شما مشکلی ایجاد نمی کند.

3-به کارایی یا سخت افزار موجود در لپ تاپ توجه کنید

قبل از اینکه لپ تاپ بخرید توجه کنید که این لپ تاپ قرار است چه نیازی از شما را برطرف کند ؟ آیا شما کار گرافیکی انجام می دهید ؟ آیا شما با کامپیوتر بازی می کنید ؟ آیا شما از کامپیوتر برای استفاده مجازی سازی استفاده می کنید ؟ همه این موارد در انتخاب سخت افزار مناسب لپ تاپ بسیار مهم است ، اگر قرار است شما کار گرافیکی انجام دهید یا با لپ تاپ خود زیاد بازی کنید ، بایستی توجه کنید که حتما لپ تاپ شما دارای کارت گرافیک بالایی باشد ، اگر کار Rendering را انجام می دهید وجود فناوری CUDA بر روی کارت گرافیک می تواند بسیار مهم باشد. زمانیکه من برای خرید لپ تاپ به مغازه ای مراجعه می کنم فقط CPU و RAM برایم مهم است زیرا کار من مجازی سازی در لابراتوار است . توجه کنید که مهمترین ملاک ها برای سرعت بالای یک کامپیوتر در وهله اول نوع CPU یا پردازنده است ، در وهله دوم RAM یا حافظه اصلی و در وهله سوم هارد دیسک و کارت گرافیک است. اگر می خواهید یک لپ تاپ خریداری کنید که سالها بتوانید از آن استفاده کنید و نگران ارتقاء آن نباشید سعی کنید از لپ تاپ هایی استفاده کنید که دارای CPU های چند هسته ای از نوع Core I5 و CoreI7 هستند استفاده کنید. لپ تاپ هایی وجود دارند که کوچک هستند و زیبا اما از CPU های اتم بسیار ضعیف استفاده می کنند ، کارایی را فدای زیبایی نکنید .

4-قیمت لپ تاپ را در نظر بگیرید

قیمت مهمترین فاکتور در خرید لپ تاپ است ، اکثر دوستانی که می خواهند لپ تاپ بخرند ابتدا می گویید یک لپ تاپ خوب می خواهم و اولین سئوال ما این است که در چه حدود قیمتی می خواهید لپ تاپ بخرید ؟ اگر مشکل مالی ندارید می توانید به بازار بروید و گرانترین و بهترین لپ تاپ موجود در بازار را خریداری کنید ، این کار چندان سخت نیست اما همیشه مشکل مالی وجود دارد و برای خرید لپ تاپ یک محدوده هزینه تعیین شده است. تمامی معیارهایی که تا کنون گفته شده در نهایت به این مسئله ختم می شود. یعنی لپ تاپی خریداری کنید که ضمن اینکه قیمت مناسبی دارد تا حدودی فاکتورهای ذکر شده را در خود داشته باشد.

5-به طراحی توجه کنید

زیبایی لپ تاپ یکی دیگر از ملاک هایی است که برای بسیار از افراد مورد توجه است. امروزه لپ تاپ های فوق نازک در بازار وجود دارد که در نهایت زیبایی طراحی شده اند. البته این باز به سلیقه و کاربردی بستگی دارد که شخص خریدار دارد. برخی فقط به رنگ لپ تاپ اهمیت می دهند و برخی به تمامی جوانب از جمله زیبایی ، به نوبه خودم همیشه اعتقاد دارم لپ تاپ های Dell چندان به ظاهر توجه نمی کنند و در عوض به کارایی اهمیت می دهند ، لپ تاپ های ASUS به زیبایی بیشتر اهمیت می دهند و در این بین لپ تاپ های Sony ضمن زیبایی به کارایی هم اهمیت می دهند اما به قیمت چندان اهمیت نمی دهند.

6-به اندازه صفحه نمایش توجه کنید

البته این مورد را می توانستیم در همان بحث وزن لپ تاپ هم مطرح کنیم . به اندازه LCD یا LED لپ تاپ توجه کنید. اندازه بزرگ می تواند برای جابجایی و حمل نقل شما را دچار مشکل کند . اگر شما قرار است فقط برای ارائه یک اسلاید پاورپوینت یک لپ تاپ 17 اینچی همیشه همراه داشته باشید منتظر عواقب و بیماری های ناشی از حمل و نقل آن باشید ، شما می توانید از لپ تاپ هایی با LED های بسیار کوچک برای اینکار استفاده کنید ، توجه کنید که معمولا لپ تاپ هایی که دارای LCD های بالای 17 اینچ هستند دیگر لپ تاپ نیستند و صرفا شبیه لپ تاپ هستند ، به آنها در اصلاح دسک تاپ می گویند و برای حمل و نقل مناسب نیستند .

در نهایت همیشه قبل از خرید لپ تاپ ، چندین لیست قیمت تهیه کنید ، با هم مقایسه کنید ، گارانتی ها را بررسی کنید ، پرس و جو کنید و بهترین انتخاب را انجام دهید.