روی محل سوختگی خمیردندان بمالیم یا عسل؟

روی محل سوختگی خمیردندان بمالیم یا عسل؟

کافی است تنها چند میلی متر از پوست تان بسوزد تا خوشبختی که تا همین چند لحظه پیش به خاطرش بال در آورده بودید از یادتان برود. سوختگی، چه کم باشد و چه زیاد، چه عمیق باشد و چه سطحی، می تواند زندگی را لااقل برای چند دقیقه و چند ساعت برای تان سخت کند و وقتی به مرهمی مناسب برای تسکین آن دسترسی نداشته باشید، این سختی می تواند تحمل ناپذیرتر و طولانی تر هم شود.

همه ما به تجربه داروهای مختلفی را برای خلاص شدن از درد و سوزش ناشی از سوختگی کشف کرده ایم. بعضی های مان معتقدیم قرار دادن پوست در سیب زمینی خام تاثیر بیشتری در برطرف کردن عوارض طاقت فرسای سوختگی دارد و بعضی های مان هم به هیچ چیز جز پمادهای سوختگی اعتماد نداریم. اما مجله ریدرز دایجست در یکی از مقاله هایش میانبرهای موثری را برای خلاص شدن از عوارض سوختگی معرفی کرده است. میانبرهایی که نه تنها درد و سوزش را محو می کنند، بلکه از پس پاک کردن نشانه های ظاهری سوختگی هم بر می آیند.

روی پوست تان خمیردندان بمالید

اگر ناگهان دچار سوختگی شده اید و در خانه پماد سوختگی ندارید، نگران نباشید. شما می توانید تاثیری مشابه پماد سوختگی را با کمک خمیردندان ایجاد کنید. برای این کار کافی است لایه ضخیمی از خمیردندان را روی قسمت سوختگی بمالید و چند ساعتی به پوست تان اجازه دهید زیر آن استراحت کند. اگر هم سوختگی تان شدید نیست، یک پنبه خیس را به کمی وانیل آغشته کنید و روی قسمت سوختگی بمالید.

وانیل هم یکی از تسکین دهنده هایی است که در این لحظه های سخت می تواند به کمک شما بیاید. در واقع با کمک خمیردندان شما راه های نفوذ هوا به پوست سوخته را مسدود می کنید و نمی گذارید جریان هوا، نمک روی زخم تان بمالد. بد نیست این بار که به خاطر حواس پرتی وقت آشپزی کار دست خودتان دادید، برای چند ساعت خمیردندان روی پوست سوخته تان بگذارید و بعد از گذشت چند ساعت و افتادن آب ها از آسیاب، دست تان را با آب خنک بشویید.

ضماد تی بگ بسازید

چای سیاه فقط هوشیار کننده و ضد سرطان نیست، اسید تانیک موجود در چای سیاه سوزش آزار دهنده پوست تان را هم می تواند از بین ببرد. پس اگر هیچ یک از موادی که گفته شد را در خانه ندارید، چند عدد تی بگ را خیس کنید و به جای گاز و باند، قسمت سوختگی را با آنها بپوشانید. وقتی عصاره چای به پوست تان وارد شود، کار خودش را می کند و پوست آسیب دیده تان را التیام می بخشد. اگر تی بگ در خانه ندارید از سرکه سفید کمک بگیرید.

سرکه سفید حاوی اسید استیک است و می تواند درد، خارش و التهاب ناشی از سوختگی را از بین ببرد. برای اینکه از خاصیت این ماده بهره ببرید، یک پارچه نرم و ظریف را به سرکه سفید آغشته کنید و روی قسمت سوختگی بیندازید. کار دیگری لازم نیست بکنید. این معجون التیام بخش خودش می داند با پوست آسیب دیده شما چه کند.

عسل درمانی کنید

شاید برای تان عجیب بیاید که عسل سمج و چسبنده چطور می تواند پوست سوخته و حساس تان را آرام کند اما نباید فراموش کنید که یکی از کارهای مهمی که بعد از سوختگی باید انجام دهید، محافظت از پوست تان در برابر عفونت هاست. با کمک عسل شما می توانید چنین مبارزه ای را انجام دهید. عسل نه تنها درد تان را کم و به التیام زخم تان کمک می کند، بلکه از پس مبارزه با باکتری های مزاحم هم بر می آید.

اگر عسل در خانه نداشتید، می توانید از کمک محلولی که حاوی چربی و پروتئین است استفاده کنید. بله، منظورمان شیر است! برای التیام دادن پوست سوخته تان کافی است 15 دقیقه آن را به شیر آغشته کنید. اگر هم شیر پرچرب در خانه ندارید، چند قاشق ماست خنک را روی پوست تان بمالید تا هم حس بهتری پیدا کنید و هم روند ترمیم پوست آسیب دیده تان را سریع تر کنید.

روی سوختگی یخ نگذارید

نه! این اشتباه را نکنید و حرف کسانی که می گویند یخ دوای سوختگی است را نشنیده بگیرید. شاید شما هم مثل آنها تصور کنید که از بین بدن نشانه های گرم ترین دمایی که پوست تان را تجربه کرده تنها با قرار دادنش در دمایی بسیار سرد امکان پذیر است اما به باور متخصصان از آنجایی که قرار دادن یخ روی پوست جریان خون در محدوده آسیب دیده را کند و محدود می کند، با قرار دادنش روی منطقه سوخته، پوست تان آسیب بیشتری می بیند.

به جای این کار بهتر است محدوده سوختگی را زیر آب خنکی که در جریان است، بگیرید (نه اینکه انگشت سوخته تان را در لیوان آب یخ قرار دهید!) البته تسکین سوختگی به این روش کمی زمان بر و خسته کننده است و برای مشاهده از معجزه آب سرد، باید منطقه سوختگی را برای حدود 20دقیقه زیر جریان آب خنک نگه دارید. شاید خودتان هم شنیده باشید که آلوئه ورا یکی از تسکن دهنده های موثر سوختگی است. اگر در خانه برگ آلوئه ورا دارید و حوصله ایستادن زیر دوش آب خنک را هم ندارید، می توانید شیره آن را روی منطقه سوختگی ضماد کنید تا هم درد و سوزش را تسکین دهید و هم به روند بهبود و ترمیم پوست تان سرعت دهید.

پوست تان را روغن کاری کنید

شاید پیش از این تاثیر روغن نارگیل را در ازبین بردن آسیب دیدگی موهای تان امتحان کرده باشید یا درمورد معجزه ای که در جوان سازی پوست می کند، شنیده باشید. اما ممکن است ندانید که این روغن یکی از مرهم های بی نظیر برای آرام کردن و مرمت پوست های سوخته به شمار می آید. به جای جمع کردن کلکسیونی از پمادها و کرم های مختلف که تاریخ مصرف شان خیلی زود می گذرد، همیشه یک شیشه روغن نارگیل در خانه داشته باشید. روغن نارگیل که سرشار از ویتامینE است یکی از تسکین دهنده های طبیعی سوختگی و ترمیم کننده های پوست سوخته به شمار می رود.

قبل از آنکه جای سوختگی روی پوست تان برای همیشه ماندگار شود، محدوده آسیب دیده را مرتب با این روغن چرب کنید و منتظر دیدن تاثیر خارق العاده اش در محو کردن جای سوختگی بمانید. اصلا می توانید تا مدتی از این روغن به جای کرم استفاده کنید و برطرف کردن خشکی پوست تان را هم به آن بسپارید.

اگر هم روغن اسطوخودوس در خانه دارید، یک قاشق چای خوری از آن را در یک تشت آب حل کنید و محدوده ای که دچار سوختگی شده را در آن قرار دهید تا دردتان کم شود و درست از همان دقایق بعد از سوختگی روند ترمیم پوست تان آغاز شود. شاید نتوانید روغن اسطوخودوس را مثل روغن نارگیل به راحتی روی پوست تان بمالید اما نگران نباشید. همان یک قاشق چای خوری روغنی که در آب ریخته اید می تواند تاثیر شگفت انگیزی در حفظ سلامت و زیبایی پوست تان بگذارد.

مکمل دارویی بخورید

در صورتی که پزشک تان مصرف مکمل های ویتامین را برای تان منع نکرده، برای درخشان کردن پوست تان و سرعت بخشیدن به کلاژن سازی اش از مکمل های ویتامین E و C کمک بگیرید. پوست آسیب دیده شما با کمک این دو ویتامین می تواند دوباره سالم و جوان شود. گذشته از این می توانید مطمئن باشید که در سوختگی هم با مصرف این ویتامین ها پوست تان پاک می شود. البته باتوجه به نیاز و کمبودهای بدن تان دوز مصرفی این ویتامین ها را با کمک پزشک باید تعیین کنید.

پس در این مورد خود سرانه به درمان دست نزنید و برای خودتان مشکل تازه ای ایجاد نکنید. در صورتی که پزشک به دلایل دیگری مصرف میزان بیشتری از ویتامینE را برای تان منع کرده، بهتر است این راه کاهش عوارض سوختگی را فراموش کنید و از توصیه های قبلی برای برطرف کردن مشکل استفاده کنید. نگران نباشید. توصیه های غیردارویی گفته شده هم به اندازه داروهایی که برای خریدشان هزینه زیادی صرف می کنید، می توانند در برطرف کردن مشکل تان موثر باشند و شما را از شر عوارض سوختگی خلاص کنند.

به جو پناه ببرید

تنها کاری که از جو دو سر برمی آید، ساختن سوپی خوشمزه نیست. جو دو سر یکی از بهترین داروهای طبیعی برای کاهش عوارض بعد از سوختگی است و گذشته از ویتامینB فراوانی که دارد، می تواند مرهمی مناسب برای پوست های سوخته باشد. برای بهره بردن از این داروی طبیعی، می توانید یک فنجان جو دو سر را برای 20 دقیقه در آب وان حمام خیس کنید و بعد با همان آب دوش بگیرید. اگر هم محدوده سوختگی تان چندان وسیع نیست، می توانید جو را در یک ظرف آب خیس کنید و دست یا پای سوخته تان را در آن قرار دهید یا اینکه جو خیس خورده را روی پوست تان بگذارید تا همانجا به مرور خشک شود. جو هم می تواند پوست شما را التیام بخشد و هم درمان کند.

منبع: مجله سیب سبز