سقف کاذب و مزایای استفاده از سقف کاذب در ساختمان

سقف کاذب و مزایای استفاده از سقف کاذب در ساختمان

سقف کاذب سقف دومی‌است که پایین تر از سقف اصلی ایجاد شده و به سقف اولیه و دیوارهای اطراف متصل شده و بار آن توسط سازه اصلی تحمل می‌شود.

بطور کلی موارد عمده کاربرد سقف کاذب عبارتند از: عبور تاسیسات، آکوستیک کردن، موارد دکوراتیو، سبک کردن ساختمان در برجها، هدایت و جلوگیری از اتلاف حرارت و رطوبت، نورپردازی مناسب با شرایط کار و زندگی و….

سقفهای کاذب می‌توانند، به صورت صاف و یا به اشکال دیگر ساخته شوند. سقف کاذب باید با مصالح سبک ساخته شده و فریم آن به نحو مناسبی به اسکلت یا دیوارهای مجاور متصل گردد که به علت ضربه‌ها و تکانهای ناشی از زلزله، موجب خرابی دیوارهای اطراف نشود.

جنس سقف کاذب می‌تواند از گچ، چوب، فلزات رنگین، پی وی سی، شیشه، آهن، ورق‌‌‌های فلزی روکش دار، آلومینیوم، کامپوزیت و یا ترکیبی از اینها باشد.
سقف‌‌‌های کاذب اولیه با استفاده از قطعات پلاستیکی در سالهای 1365 به بعد در سقف‌‌‌های کامپوزیت کُرمیت ساخته می‌شدند. اما مشکلاتی از قبیل گران بودن مصالح، نچسبیدن به گچ و خاک و خزش (Creep) باعث گردید که استفاده از آن‌ها محدود گردد. از سوی دیگر دسترسی به مواد اولیه ورق گالوانیزه در داخل کشور و تولید انواع ورق گالوانیزه به صورت رابیتس در شکلها و فرمهای مختلف، سازندگان را به سمت استفاده از این محصول سوق داد.

طراحان سقف کاذب با بهره گیری از تنوع و انعطاف پذیری مصالح موجود، می‌توانند اشکال بسیار زیبایی را در سقف ساختمانها بوجود آورند. این رشته از صنعت ساختمان به تخصص ویژه ای نیاز دارد. طراح باید خصوصیات همه سازه‌ها را به خوبی بشناسد. با انواع سقف کاذب آشنایی داشته باشد و کاربرد آنها را در موقعیت‌‌‌های مختلف درک کند تا در هر مورد بتواند بهترین سقف کاذب را طراحی و اجرا نماید. عوامل تعیین کننده در انتخاب شکل و مصالح سقف کاذب عبارتند از: میزان رطوبت و دمای محل، آکوستیک، نورپردازی، زیبایی، هزینه و ….
نصب آسان سقف کاذب از جمله عوامل مهم در انتخاب نوع سقف کاذب به عوامل زیر بستگی دارد: سبکی متریال، انتخاب زوایایی که براحتی سقف مورد نظر اجرا شود، انتخاب متریالی که زوایای پوشش را تامین کند و به راحتی در کنار هم جفت و جور شود، با سهولت آویزان کردن سقف و مهار آن از سقف اصلی، تولید سازه هایی با اندازه‌‌‌های مختلف.
در انتخاب طرح و اجزاء سقف کاذب همفکری نزدیک بین مجری سقف کاذب و معمار طراح باید وجود داشته باشد.

مزایای استفاده از سقف کاذب در ساختمان

استفاده از سقف کاذب در ساختمانها فواید بسیار زیادی دارد. در این مطلب به بررسی مزایای اینگونه سقفها می‌پردازیم.
– اجرای صحیح سقف کاذب در ساختمانها تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف سوخت دارد.
– سقف کاذب باعث حذف بخشی از فضای اتاق شده و نتیجتا میزان مصرف انرژی را که به منظور سرمایش وگرمایش به کار می‌رود، کاهش می‌دهد.
– سقف کاذب از انتقال حرارت بین فضای داخلی و خارجی ساختمان در طبقات فوقانی می‌کاهد.
– استفاده از عایقهای حرارتی در سقفهای کاذب تبادل حرارتی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. مهمترین دلایل استفاده از سیستم سقف کاذب بشرح زیر است:
– ایجاد رویه‌ای برای پوشش قسمت زیرین سقف ساختمان
– ایجاد فضایی برای جاسازی تأسیسات و تجهیزات سبک وزن
– بهبود عایقبندی صوتی و یا حرارتی سقف طبقات ساختمان
– ایجاد سقف کوتاه‌تر برای فضاهای داخلی ساختمان
– زیبائی و استحکام فوق العاده سقفهای کاذب
منبع: ساختمون