فواید طبی فلفل دلمه ای

فواید طبی فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای علاوه بر اینکه سرشار از ویتامین ها و ترکیبات مفیدی است که از ابتلا به انواع بیماری های پیشگیری می کند، طعم خوب و دلچسبی هم به غذاها می بخشد .
رنگ های زیبا و چشم نواز، انواع مختلف، طعم دلچسب و آبدار، خوشبختانه فلفل دلمه ای جزو سبزی هایی است که طرفداران زیادی دارد، اما هستند افرادی که به هر دلیلی خود را از طعم و خواص این ماده غذایی مفید محروم می کنند، اگر بدانید که «چه می کند این فلفل دلمه ای» حتماً بیش از پیش از آن استفاده خواهید کرد .
فلفل دلمه ای علاوه بر اینکه سرشار از ویتامین ها و ترکیبات مفیدی است که از ابتلا به انواع بیماری های پیشگیری می کند، طعم خوب و دلچسبی هم به غذاها می بخشد .

 فلفل دلمه ای به آب شدن چربی ها کمک می کند

اصلاً خانواده فلفل ها چه شیرین و چه تند به لاغری کمک می کنند، در این بین فلفل دلمه ای نیز به آب شدن چربی ها یاری می رساند .

محققان حوزه تغذیه ثابت کرده اند که «کاپسایسین» از رشد سلول های چربی پیشگیری به عمل می آورد؛ کاپسایسین ماده ای است که طعم تندی به فلفل کاین می دهد و باعث تحریک متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن می شود، برای همین است که نمی گذارد چربی ها روی هم انباشته شوند .
نتایج پژوهش های دیگری نیز نشان می دهد که فلفل دلمه ای شیرین سرشار از ماده ای به نام CH ۱۹ Sweet است که مانند کاپسایسین عمل می کند؛ یعنی اینکه باعث تحریک متابولیسم بدن می شود، البته فلفل های تند دهان را آتش می زنند، اما فلفل دلمه ای بدون این که لب و دهانتان را بسوزاند و به هم بدوزد متابولیسم بدن را تحریک کرده و باعث آب شدن چربی ها می شود .

فلفل دلمه ای خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد

یک برش از فلفل دلمه ای قرمز حدود یک سوم نیاز روزانه ما به کاروتنوئیدها را تأمین می کند، می توانید فلفل دلمه ای را به سالادهایتان اضافه کنید و از خواص آن استفاده کنید .
نتایج پژوهش هایی که در سال ۲۰۰۹ در مجله بین المللی Journal of Cancer به چاپ رسید نشان می دهد زنانی که در آستانه یائسگی قرار دارند و روزانه دو بار یا بیشتر از مواد غذایی سرشار از کاروتنوئیدها استفاده می کنند به میزان ۱۷ درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار می گیرند، واقعیت این است که کاروتنوئیدها فعالیت استروژن ها را متوقف می کنند، فلفل دلمه ای ها نیز سرشار از این ترکیبات مفید و پرخاصیت هستند؛ اگر می خواهید خود را از ابتلا به سرطان سینه دور کنید از مصرف این ماده غذایی غافل نشوید .

 فلفل دلمه ای از بروز آرتریت پیشگیری می کند

نصف فنجان فلفل دلمه ای قرمز یا زرد حاوی تقریباً دو برابر نیاز روزانه ما به ویتامین C است؛ فلفل دلمه ای های سبز رنگ نیز سرشار از ویتامین C است؛ ویتامین C یکی از مواد مغذی ضروری برای بدن محسوب می شود، محققان دانشگاه منچستر انگلستان به این نتیجه رسیده اند خطر پیشرفت بیماری آرتریت التهابی در افرادی که ویتامین C کمتری مصرف می کنند در مقایسه با مصرف کنندگان دائمی این ویتامین بیشتر است .

 فلفل دلمه ای، حافظ سلامت قلب شما

فلفل دلمه ای از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می کند، فلفل دلمه ای سرشار از ویتامین های گروه B است، یک فنجان از فلفل دلمه ای موزی ( فلفل دلمه ای های زردرنگ شبیه موز) ۳۶ درصد نیاز روزانه ما به ویتامین B۶ و ۱۰ درصد از نیاز ما به اسیدفولیک (یکی دیگر از ویتامین های خانواده B) را تأمین می کند؛ فلفل دلمه ای قرمز به ترتیب ۳۰ و ۷ درصد و فلفل دلمه ای زرد نیز ۲۰ و ۱۰ درصد نیاز روزانه ما به این ویتامین ها را تأمین می کند .
نتایج یک پژوهش ژاپنی که روی ۳۵ هزار زن بین ۴۰ تا ۷۹ سال انجام شده است، نشان می دهد زن هایی که از طریق مواد غذایی، ویتامین B۶ و اسیدفولیک بیشتری جذب کرده اند کمتر در معرض خطر مرگ و میر ناشی از سکته مغزی، بیماری های رگ های کورونری و بیماری های مربوط به قلب و عروق قرار گرفته اند .

 فلفل جلوی افزایش کلسترول بد خون را می گیرد

وقتی حرف از فلفل به میان می آید، نمی شود که از فلفل تند نگفت و ننوشت؛ کاپسایسین موجود در فلفل های تند حاوی خاصیت دیگری نیز است، نتایج پژوهشی که در مجله British Journal of Nutrition به چاپ رسیده نشان می دهد مصرف منظم فلفل تند از تجمع کلسترول بد خون پیشگیری می کند؛ هر چه فلفل تند تر باشد به این معنی است که کاپسایسین موجود در آن نیز بیشتر است .

منبع: bookha.rzb.ir