مهارت های لازم برای ارتباط شغلی بهتر

مهارت های لازم برای ارتباط شغلی بهتر

در محیط کاری چگونه باید ارتبا برقرار کنیم چه توصیه ها و نکاتی را باید مدنظر قرار دهیم ارتباط ما با مدیر و همکاران به چه صورت باید باشد و برای افزایش و پیشرفت در زمینه شغلی چه کارهایی باید انجام دهیم

دکتر مژگان نیکنام متخصص روانشناسی بالینی گفت: در روابط انسانی در محیط شغلی روابط خاصی حکم فرما است به شکلی که به جای روابط هم‌ارز، روابط از بالا به پایین وجود دارد. همچنین برای بهبود و ارتقاء روابط شغلی مهمترین اصل درک روابط خاص بر اساس چارت سازمانی و فضای موجود است که بهتر است بر قراری روابط درست آموزش داده شود.
وی ادامه داد: شیوه‌ی عملکرد و نگرش افراد اصلی‌ترین مانع و ارتقای شغلی آنها است پس افراد بایددید خود را گسترش دهند و سعی در نشان دادن تمام توانمندی‌های خود داشته باشند برای نمونه ارائه راه‌کارهای مناسب برای مشکلات و تلاش برای رفع آنها به پیشرفت شغلی افراد کمک بسزایی می‌کند.
نیکنام اظهار داشت:گاهی برخی افراد از نحوه‌ی برخورد مدیر خود احساس رضایت نمی‌کنند، برای داشتن احساس خوشایند ابتدا باید از دیدگاه مدیر به موضوع نگاه کنید شاید شما دچار سوء تفاهم شده‌اید . به علاوه برای بر طرف کردن سوءتفاهم شده‌اید. به علاوه برای برطرف کردن سوء تفاهم ها جلسه‌ای با مدیر خوددرخواست کنید تا درباره ی مسائل پیش آمده صحبت کنید و به دنبال یک راه حل درست و منطقی برای مواجهه با مشکل باشید.
وی بیان کرد: برای داشتن روابط بهتر و جلوگیری از آزردگی در محیط کار از اتفاقات جزئی ناراحت نشوید، فعال و متعهد باشید، با مدیر خود تعامل منطقی همراه با احترام داشته باشید،‌از شیوه‌های سازنده‌ی مخالفت استفاده کنید،‌تحمل نه شنیدن را در خود تقویت کنید، مسائل را با دید عقلانی بسنجید و مقاومت و گذشت را در خود افزایش دهید.
نیکنام خاطر نشان کرد: افراد برای ارتقای شغلی بایدنحوه‌ی درست برخورد را بشناسند و نیز فرد قبل از اینکه وارد محیط کاری شود آگاهی‌های لازم را در این زمینه بدست آورد تا بتواند سازگاری بیشتری با مدیر همکاران خود داشته و در نهایت بتواند پیشرفت شغلی داشته باشد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان