نکاتی برای انتخاب و مکان مناسب آبنما

نکاتی برای انتخاب و مکان مناسب آبنما

حضور عنصر آب چه از لحاظ معنوی و چه از لحاظ علمی فرآیند رسیدن به آرامش را تسریع می‌كند؛ حتی تصور شنیدن طنین دلنشین صدای آب در فضای آپارتمان‌های كوچك امروزی می‌تواند آرامش‌بخش باشد.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید كه كدام‌یك از آبنماها برای دكوراسیون داخلی منزل مناسب‌تر است؟! یا اینکه بهترین مكان برای قرار دادن آبنما در دكوراسیون منزل شما كدام است؟ برای یافتن پاسخ این سوال‌ها با این مطلب همراه باشید.

لمس فضایی نوستالژیك با آبنما در نشیمن!

آبنما‌ها می‌توانند در فضای دورهمی‌های شما حس آرامش و طراوت گذشته را برایتان فراهم كنند. اگر آبنمای دیواری را برای فضای نشیمن خود انتخاب می‌كنید، می‌توانید آن را نقطه كانونی در نظر بگیرید و چیدمان مبلمان‌تان را با توجه به آن تغییر دهید؛ به طور مثال در فضای نیم دایره‌ای به مركزیت آبنما مبلمان خود را بچینید و آرامش آب را از نزدیك لمس كنید.

abnama1

لابی؛ مناسب ترین مكان برای آبنماها!

لابی ساختمان‌های بزرگ اولین فضایی است كه ساكنان و مراجعه‌كنندگان در بدو ورود در آن قرار می‌گیرند. پس احساس و آرامش خوشایندی كه در بدو ورود به آنها منتقل می‌شود در میزان رضایتمندی از فضا بسیار موثر است. لابی‌ها معمولا وسعت و مساحت بسیار زیادی را به خود اختصاص می‌دهند؛ بنابراین بستر مناسبی را فراهم می‌كنند تا آبنما‌های زیبایی را در خود جای دهند. همچنین این انتخاب به لوكس‌تر شدن فضای لابی شما كمك بسزایی خواهد كرد.

abnama2

خوش آمدگویی با صدای آب در ورودی ها!

وجود آبنما در فضای ورودی خانه باعث می‌شود در بدو ورود حس آرامش و طراوت به شما و ‌مهمانان‌تان القا شود. انتخاب نوع مناسب آبنما برای این فضا به خصوص اگر كوچك باشد، بسیار حائز اهمیت است. آبنماهای بخش ورودی را می‌توانید دیواری در نظر بگیرید یا یك آبنمای كوچك رومیزی كه روی كنسول شما قرار می گیرد، همگی از انواع آبنماهای مناسب برای این فضاهاست.

اگر ورودی شما به نسبت بزرگ است به وسیله آبنماها می‌توانید فضای ورودی خانه را به راحتی از دیگر بخش‌ها جدا كنید و مرز میان آنها را به نمایش بگذارید.

abnama23

آبنماها؛ پارتیشن هایی به لطافت آب!

اگر نشیمن خانه شما بزرگ است و می‌خواهید تفكیك فضایی در آن ایجاد كنید، می‌توانید از دیواره‌های آبی یا همان آبنماهای پرده‌ای كه امكان قرارگیری در وسط فضا را دارند، استفاده كنید. این كار تنها با نصب دریچه‌های آب در سقف و بستر جمع آوری آن در كف امكان‌پذیر است؛ البته این كار نیازمند برنامه‌ریزی و طراحی سیستم های تاسیساتی آبرسان در سقف و كف است كه برای این منظور می توانید از یك متخصص كمك بگیرید.

abnama4

آبنماهای پیش‌ساخته؛ لمس طبیعت در فضای داخلی

آبنماهایی با ظاهری طبیعی و غالبا سنگی را می‌توانید به صورت عنصری آماده و مجزا از فروشگاه‌ها خریداری كنید. نمونه‌های الهام گرفته از این نوع آبنما‌ها در شكلی مدرن نیز تولید می‌شوند كه شما به راحتی می‌توانید آنها را خریداری كنید و به منزل بیاورید و در بخش‌هایی همچون پاسیو یا حیاط خلوت استفاده كنید؛ البته هیچ قاعده و قانونی شما را از داشتن آنها در سایر بخش‌های فضای داخلی‌تان منع نمی‌كند. پس بهترین فضا برای داشتن آرامش را انتخاب كنید و از آرامش آب لذت ببرید.

abnama235

آبنمای داخلی و محل مناسب آن!

اگر بخواهیم از دیدگاه فنگ‌شویی به آبنماها نگاه كنیم، بهترین مكان‌ برای قرار دادن آبنمای خانگی در ضلع شرقی، جنوب شرقی و شمال خانه است. سعی كنید از قرار دادن آبنما در مناطقی نزدیك به شومینه كه محل تسلط آتش بر محیط است، خودداری كنید.

همچنین اتاق خواب هم اصلا مكان مناسبی برای قرار دادن آبنما نخواهد بود؛ حتی اگر اتاق خواب‌تان در بخش‌های شرقی، جنوب شرقی و شمال خانه است از قرار دادن آبنما در آنجا پرهیز كنید. پس بهترین محل برای قرار دادن آبنما‌ها بخش ورودی خانه و در نزدیكی نشیمن است.

abnama6

منبع: www.beytoote.com