نکاتی درباره خوش‌پوشی مردانه با کت ‎شلوار

نکاتی درباره خوش‌پوشی مردانه با کت ‎شلوار

وقتی صحبت از لباس رسمی آقایان می‌شود اولین لباس که به ذهن می‌آید کت و شلوار است. درواقع، کت‌شلوار نماد و مشخصه اصلی یک تیپ کاملا رسمی است و همه مجالس رسمی در همه جای دنیا با این لباس تعریف می‌شود. البته کت شلوارپوشیدن هم قواعد خود را دارد وبرای بسیاری از مجالس رسمی پوشیدن کت‌شلوار تیره حکم واجب دارد و پوشیدن کت‌شلوار روشن اصلا مناسب نیست. درباره برخی از این قواعد به این نکات توجه کنید.

tipmardan1

کسب احترام با رنگ سرمه‌ای

این موضوع را علم ثابت کرده که در 30 ثانیه اول آشنایی، افراد برداشتی از یکدیگر خواهند داشت و این در حالی است که هنوز موقعیت صحبت به وجود نیامده است، بنابراین ظاهر افراد یکی از عواملی است که در این 30 ثانیه می‌تواند بر نوع برداشت اولیه افراد تاثیر بگذارد. درواقع، شاید بتوان گفت تاثیر لباس از تاثیرکلامی در اولین ثانیه‌های ملاقات بسیار بیشتر است. در یک جلسه رسمی برای مثال یک مصاحبه شغلی یا اوقاتی که می‌خواهیم خود را به عنوان صاحب یک شغل معرفی کنیم، انتخاب رنگ لباس می‌تواند تاثیر زیادی روی مخاطب بگذارد. در این موقعیت‌ها بهترین رنگ، رنگ «سرمه‌ای» است زیرا بیشتر افراد آن را دوست دارند و از طرفی، فردی که از رنگ سرمه‌ای استفاده می‌کند به صورت ناخودآگاه در ذهن مخاطبان فردی قابل احترام به چشم می‌آید، بنابراین اولین پیشنهاد برای انتخاب کت و شلوار رسمی رنگ سرمه‌ای است و بعد رنگ‌هایی مثل خاکستری یا قهوه‌ای پیشنهاد می‌شود.

جنس پارچه مهم است

جنس پارچه لباس افراد خصوصا آقایان، سطح اقتصادی و وضعیت اجتماعی‌شان را نشان می‌دهد. داشتن 2 دست کت و شلوار با جنس خوب خیلی بهتر از 10 دست کت و شلوار با جنس نامرغوب است. کت و شلوارهایی که از الیاف مصنوعی تهیه شده‌اند بعد از اتو به اصطلاح برق می‌افتند که این برق زدن در نگاه اول تاثیر بصری ناخوشایندی روی بیننده می‌گذارد. مهم‌تر از همه این جنس کت و شلوارها خیلی زود بوی عرق را به خود می‌گیرند و سریع هم کثیف می‌شوند.

tipmardan2

کت و شلوار راه راه برای قد کوتاه‌ها

بین اجزای لباس یک آقا که شامل کت و شلوار و پیراهن است باید هماهنگی برقرار باشد. برای مثال اگر کسی کت و شلوار ساده دارد می‌تواند از پیراهن طرح دار استفاده کند، اما در یک جلسه رسمی بهتر است از رنگ‌های سنگین و در عین حال ظریف استفاده شود. اگر کسی قد به نسبت کوتاهی دارد باید کت و شلواری انتخاب کند که دارای راه راه عمودی نازک باشد که باعث می‌شود از نگاه دیگران بلندقدتر به نظر برسد. بهتر است برای کت و شلوار از پیراهن آستین کوتاه استفاده نشود زیرا به هیچ وجه با تیپ کلاسیک هماهنگی ندارد.

به سگک کمربند توجه کنید

اگر فردی قد کوتاهی دارد بهتر است از کمربند همرنگ کت و شلوار خود استفاده کند، اما در حالت کلی جنس کمربند و سگک آن بسیار اهمیت دارد. برای مثال کمربند چرم با سگک نامرغوب و بد تاثیر منفی روی ظاهر افراد دارد. سگک‌هایی که مسی هستند اما روکش برنج دارند، بعد مدتی شکل براق اولیه خود را از دست می‌دهند و لکه‌هایی روی آنها ایجاد می‌شود که رنگ قرمز مسی آن ظاهر کمربند را بد جلوه می‌دهد و تاثیر منفی روی بیننده دارد.

tipmardan3

به روز باشید

در انتخاب لباس بهتر است کمی تابع مد بود. البته منظور این نیست که همیشه تابع آن چیزی باشیم که مد می‌شود. برای مثال در گذشته شلوارهای دم پا گشاد بیشتر رواج داشت اما حالا شلوارهای راسته بین افراد مقبولیت بیشتری دارد. وقتی دیگر شلوارهای دم پا گشاد مد نیست و زمان زیادی از آن گذشته، برگشتن به آن و استفاده دوباره کمی اشتباه است.
یا استفاده از شلوارهای پیلی دار یا چین دار برای آقایان که مدت‌هاست دیگر از مد افتاده، تاثیر بدی روی بیننده خواهد گذاشت که بهتر است از آنها استفاده نشود. یکی از کت‌هایی که در حال حاضر بیشتر استفاده می‌شود، کت با 2 چاک در پشت است، اما اگر کسی در قسمت باسن چاق است، پیشنهاد می‌شود از کت تک چاک استفاده کند چون باعث می‌شود اضافه وزن او کمتر به چشم بیاید.

جوراب سفید ممنوع!

بهتر است کفش مناسب با کت و شلوار انتخاب شود. به این صورت که رنگ کفش چند درجه تیره‌تر از کت و شلوار باشد. البته می‌توان کفش را کیف، ساعت یا کمربند هم هماهنگ کرد. اما در مورد انتخاب جوراب هم باید نکاتی را رعایت کرد. جوراب نزدیک کفش و شلوار است. به همین دلیل باید از لحاظ رنگ یا با کفش یا با شلوار تناسب داشته باشد، اما بهتر است رنگ جوراب با کفش هماهنگی داشته باشد.

به این صورت که رنگ آن 1 یا 2 درجه تیره‌تر از رنگ کفش باشد. یک اشتباه مد رایج در ایران استفاده از جوراب‌های سفید است. تصور کنید یک آقا کت و شلوار مشکی پوشیده و وقتی پایش را روی پای دیگرش می‌گذارد، جوراب سفید او اثر ناخوشایندی روی بیننده می‌گذارد که به دلیل ناهماهنگی رنگی جوراب و لباس است. در اندازه جوراب هم باید دقت کرد که وقتی یک پا روی پای دیگر قرار گرفت هیچ قسمتی از آن مشخص نباشد یعنی جوراب تا منطقه‌ای که شلوار بالا رفته را تحت پوشش قرار دهد.

منبع: tabnakbato.ir