نکاتی که در مورد LED TV‌ها باید بدانید

نکاتی که در مورد LED TV‌ها باید بدانید

اگر تصور می‌کنید تمام تلویزیون‌‌‌های LED یکسان هستند و LED TVها نوع جدیدی از HDTVها هستند، در اشتباهید. تولید کننده‌‌‌های تلویزیون‌‌‌های LCD برای مقابله با کیفیت تلویزیون‌‌‌های پلاسما فناوری جدیدی را معرفی کردند که به LED TV معروف شد. LED TV‌ها به چهار دسته متفاوت تقسیم بندی می‌شوند اما همگی در بازار به LED TV معروف هستند در ادامه با انواع تلویزیون‌‌‌های LED و تفاوت‌‌‌های آنها آشنا خواهید شد.

تمام تلویزیون‌‌‌های LED در واقع همان LCD‌‌‌های سابق هستند! تلویزیون‌‌‌های LCD به نور پشت پنل متکی هستند تا پنل کریستال مایع را روشن کند. معروفترین نوع LCD از نور فلورسنت در پشت پنل استفاده می‌کنند که به CCFL معروف هستند. اما نسل جدید تلویزیوهای LCD از LED برای ایجاد روشنایی استفاده می‌کنند. وقتی عبارت LED TV را در آگهی‌‌‌های مختلف مشاهده می‌کنید به این معنی است که با یک تلویزیون LCD با نور پس زمینه LED یا LED-Backlit مواجه شده اید. اما نکته مهم اینجاست این تلویزیون چه نوع تلویزیون LED است؟ و چه تفاوتی با LED TVهای دیگر می‌کند؟

بطور کلی LED TV‌ها به دو دسته FULL-LED و EDGE-LED تقسیم بندی می‌شوند و هر دو دسته می‌توانند دارای قابلیت Local Dimming باشند. Local Dimming باعث می‌شود روشنایی LED‌ها به نحوی کنترل شود تا روشنایی و تاریکی موضوعی امکان پذیر شود یعنی روشنایی قسمت‌‌‌های مختلف صفحه بصورت جداگانه و مستقل کنترل می‌شوند.

تاریکی موضعی یا Local Dimming

قابلیت تاریک کردن و یا روشن کردن موضعی صفحه باعث می‌شود رنگ سیاه، طبیعی تر و عمیق تر نمایش داده شود و در نتیجه نسبت کنتراست واقعی تصویر افزایش خواهد یافت. دو سری UNB8500 سامسونگ و LH8500 ال جی از نمونه‌‌‌های با کیفیت Local Dimming هستند.LED_demo

مهمترین مشکل Local Dimming یا همان تاریکی موضعی، Blooming نام دارد این مشکل باعث می‌شود نور نقاط روشن برروی نقاط تاریک تاثیر بگذارد یعنی نور تابیده شده به نقاط تاریک پخش می‌شود و بر تاریکی نقاط تاریک تاثیر می‌گذارد میزان و شدت این مشکل در تلویزیون‌‌‌های مختلف متفاوت است مثلا این مشکل در تلویزیون 46SV670U توشیبا قابل مشاهده است ولی به سختی می‌توان این مشکل را در سری 8500 ال جی و یا سامسونگ دید.

مشکل Blooming ارتباط مستقیم با تعداد نقاط یا منطقه های  Local Dimming دارد، چون تعداد منطقه‌‌‌های Local Dimming به تعداد LED‌ها نیست ولی تولید کننده‌ها این اطلاعات را منتشر نمی‌کنند.

در LCD‌‌‌های معمولی با نور پس زمینه CCFL و بسیاری از Edge-LED‌ها کل نورپس زمینه به یکباره تابیده می‌شود.

برخی از تلویزیون‌‌‌های Edge-LED ال جی و سامسونگ با فناوری شبیه Local Dimming عرضه شدند، سامسونگ برای مجزا کردن این فناوری از Local Dimming نام Precision Dimming را روی آن نهاده است این فناوری در تلویزیون‌‌‌های سری مدرن و گران قیمت سامسونگ مانند UNC8000 استفاده شده است. ال جی نیز فناوری خود را LED Plus نام گذاری کرده است و سری‌‌‌های LH5500 و LX6500 مجهز به فناوری LED Plus هستند. هیچ کدام از این دو فناوری به خوبی Local Dimming کار نمی‌کند.

انواع مختلف تلویزیون‌‌‌های LED

Full-array یا Full LED بدون تاریکی موضعی (بدون Local Dimming)

تعداد بسیار کمی‌از تلویزیون‌‌‌های  LED از این نوع پنل استفاده می‌کنند ولی بسیاری از مردم با مفهوم آن آشنا هستند این نوع تلویزیون‌ها شبیه تلویزیون‌‌‌های LCD اصلی هستند با این تفاوت که بجای CCFL نور پس زمینه توسط LED ایجاد می‌شود. در Full-array یا Full LED تمام LED ‌ها در سرتاسر پشت پنل LCD چیده شده اند.

کیفیت تصویر: تغییر چندانی با تلویزیون‌‌‌های استاندارد LCD ندارد.

نمونه: LC-46LE700UN شارپ

Edge-lit یا Edge-LED بدون تاریکی موضعی (بدون Local Dimming)

اکثر تلویزیون‌‌‌های LED امروزی از این نوع هستند اولین مدل Edge-LED یا Edge-lit در سال 2009 توسط سامسونگ معرفی شد مشخصه اصلی این نوع تلویزیون‌‌‌های LCD باریک بودن آنها است (کمتر از یک اینچ ضخامت دارند). وزن این تلویزیون‌ها نیز بسیار کم است و آنها را مناسب نصب برروی دیوار می‌کند. برخلاف Full-LED‌ها در Edge-LED تمام LED‌ها در در لبه‌‌‌های پنل قرار دارند و در سرتاسر پشت پنل گسترده نشده اند اما LED‌ها قادرند نور را به مرکز و سطوح دیگر صفحه بتابند این عمل را Light Guide می‌نامند.

کیفیت تصویر: برتری زیادی نسبت به LCD‌‌‌های معمولی ندارند و برخی از این مدل‌ها مشکلاتی نظیر عدم تابش یکسان به نقاط مختلف صفحه را دارند یعنی روشنایی تصویر درلبه‌ها بیشتر و در وسط صفحه کمتر است.

نمونه: سری Samsung UNC6500

Full-array یا Full-LED با تاریکی موضعی(با Local Dimming) 

در حال حاضر بهترین نوع تلویزیون‌‌‌های LED به شمار می‌روند و در واقع بهترین انتخاب LED است، LED‌ها در تمام سطح پشتی پنل چیده شده اند اما شدت روشنایی و یا تاریکی هر نقطه از صفحه توسط LED‌ها بصورت جداگانه قابل کنترل است.

کیفیت تصویر: سطح رنگ مشکی بسیار بالاتر و بهتر است و تصاویر با کیفیت بهتری نسبت به LCD‌ها نمایش داده می‌شوند. اما در برخی موارد روشنایی نور LEDها پخش می‌شود و یا بیشتر از حد تابیده می‌شوند و در نتیجه تاثیر منفی بر نقاط کناری می‌گذارد و برخی نقاط مشکی را خاکستری تیره نمایش می‌دهد البته این مشکل در مدل‌‌‌های مختلف شدت کم و زیاد دارد و در بسیاری از مدل‌‌‌های امروز آنقدر کم است که اصلا قابل تشخیص نیست.

سونی تلویزیون‌‌‌های Full-Array با Local Dimming خود را Intelligent Peak LED Backlight نام گذاری می‌کند.

نمونه: Vizio XVT3 یا Sony XBR-HX909

Edge-lit یا Edge-LED با تاریکی موضعی (با Local Dimming) 

این نوع LED TV‌ها در سال 2010 معرفی شدند در حال حاضر برخی از مدل‌‌‌های سامسونگ، ال جی و سونی با پنل Edge-lit با Local Dimming عرضه شده اند. ایده بکار گرفته شده در این تلویزیون‌ها امکان خاموش کردن برخی از قسمت‌‌‌های صفحه بصورت مجزا و مستقل است البته بدون استقاده از LED در پشت آن منطقه‌ها چون در Edge-lit یا Edge-LED ال ای دی‌ها فقط در لبه‌‌‌های پنل قرار دارند.

کیفیت تصویر: مشکل یکسان نبودن روشنایی و شدت نور در سرتاسر پنل در این نوع از Edge-LED‌ها نیز وجود دارد و لبه‌‌‌های تلویزیون روشن تر از وسط صفحه است و کیفیت تصویر نیز به خوبی Full-LED با تاریکی موضعی نیست. مشکل عدم یکنواختی نور در Edge-LED واقعه کاسته شده است و به راحتی قابل تشخیص نیست.

سونی تلویزیون‌‌‌های Edge-LED با Local Dimming خود را Dynamic Edge-LED نام گذاری می‌کند.

نمونه: Samsung UNC8000 و LG LE5500

Edge-lit‌ها واقعا باریک هستند ولی مشکل عدم یکنواختی تصویر دارند

مهمترین مزیت Edge-lit یا همان Edge-LED‌ها این است که تولید کننده‌ها می‌توانند تلویزیون‌‌‌های فوق العاده باریک و زیبا طراحی و تولید کنند ولی مشکل Edge-LED‌ها عدم یکنواختی تصویر است چون LED‌ها در لبه‌‌‌های پنل قرارداده شده اند و نور از لبه‌ها به تمام سطح صفحه تابیده می‌شود این موضوع باعث می‌شود لبه‌‌‌های پنل روشن تر از وسط پنل باشد و در برخی موارد مشکی بصورت خاکستری تیره نمایش داده شود شدت این مشکل در Edge-lit‌‌‌های مختلف متفاوت است و در برخی مدل‌ها به سختی تشخیص داده می‌شود.

مشکل زاویه دید LCD TV‌ها در LED-Backlit‌ها نیز وجود دارد

برخلاف پلاسما یکی از مشکلات LCD  TV‌ها تنزل کیفیت تصویر در زمانی  است که در کنار تلویزیون نشسته باشید، این مشکل زمانی که از پایین و یا  بالا به تلویزیون نگاه کنید نیز وجود دارد. برای آزمایش روبروی تلویزیون LCD بنشینید، یک تصویر خاص را برروی صفحه در نظر بگیرید و سپس شروع به حرکت به سمت چپ یا راست کنید متوجه تغییر رنگ‌ها در تصویر خواهید شد.  LED Backlit  ها نیز مشکل زاویه دید را دارند و در برخی موارد زاویه دید LED-Backlit‌ها بدتر هم شده است.

کیفیت تصویر نمونه‌‌‌های خوب LED TV به Plasma رسیده است 

LCD TV‌ها برای مدت طولانی از نظر سطح رنگ سیاه و نمایش تصاویر در مقابل Plasma شکست خورده بوده اند ولی با معرفی LED TV‌ها با خاموشی موضعی (Local Dimming) جریان فرق کرد و امروزه مدل‌‌‌های برتر LED TVها قادرند رنگ مشکی را به خوبی Plasma‌ها نمایش دهند و کیفیت تصویر آنها نیز به خوبی پلاسماست. البته با این تفاوت که مصرف انرژی LED TV‌ها واقعا کمتر از Plasma TV‌ها است.

یک برتری Plasma هنوز وجود دارد آن هم زاویه دید مناسب پلاسما و ضعف LCD TV‌ها در آن است. با Plasma در هر زاویه که دوست داشتید می‌توانید بنشینید و تصاویر را با کیفیت یکسان مشاهده کنید. البته معمولا همه از روبرو به تلویزیون نگاه می‌کنند ولی به هر حال این یکی از برتری‌‌‌های Plasma به شمار می‌رود (جهت اطلاع از مقایسه پلاسما و ال ای دی به مقاله ای که پیش تر تحت عنوان “Plasma یا LCD: کدامیک بهتر است؟” منتشر شده بود مراجعه کنید)

از طرفی تفاوت چندانی بین Edge-LED با و بدون Local Dimming  وجود ندارد و در برخی موارد کیفیت LCD TV‌‌‌های CCFL از Edge-LED‌ها بهتر است. البته کیفیت تصویر مدل با مدل متفاوت است ولی نباید انتظار تصویر بسیار متفاوتی را از Edge-LED‌ها داشته باشید.

اگر تلویزیون خود را درست تنظیم نکنید LED با CCFL تفاوتی نخواهد داشت.

شما می‌توانید بهترین تلویزیون HDTV دنیا را با جدیترین فناوری‌‌‌های دنیا داشته باشید ولی اگر آن را درست تنظیم نکنید تصویر خوبی را نخواهید داشت.

پس LED TV همان LCD TV هستند با این تفاوت که بجای نور فلورسنت از LED برای ایجاد نور استفاده می‌شود.

میانگین مصرف LED TV‌ها کمتر از LCD‌‌‌های معمولی است بصورت میانگین LED TV‌ها حدود 101 وات و LCD TV‌ها حدود 111 وات برق مصرف می‌کنند و هر چه روشنایی تصویر بیشتر شود انرژی بیشتری مصرف می‌شود در مجموع مقدار مصرف انرژی در LED TV‌ها خیلی بیشتر از LCD‌‌‌های معمولی نیست ولی زمانی که LCD TV‌ها را با Plasma TV‌ها مقایسه کنید اختلاف قابل ملاحظه است و Plasma TV‌ها تقریبا دو برابر LCD TV‌ها برق مصرف می‌کنند.

منبع: CNET | Wikipedia | AV Forum | Maximum PC