12 نکته برای اینکه راحت تر بخوابید

12 نکته برای اینکه راحت تر بخوابید

شاید شما جزء افرادی باشید که برای خوابیدن دچار مشکل بوده و براحتی نمی توانید بخوابید. به بیان 12 نکته مهم می پردازیم که با رعایت کردن آنها راحت تر می خوابید.

راه هایی برای خوابیدن راحت تر

 بخش زیادی از عمر انسان در خواب می گذرد. خواب آرام و راحت اما تنها راهکار برای ریکاوری یا احیای بدن بعد از یک روز پرتلاش است.  12 نکته وجود دارد که با رعایت آن می توانید خواب بهتر و با کیفیت تری داشته باشید.

1- سعی کنید زمانی بخوابید که واقعا خسته هستید و خواب به سراغتان آمده است.

2- داشتن نظم همیشه خوب است. تلاش کنید برای زمان خوابیدن و بیدارشدن هم ساعت منظمی داشته باشید.

3- با توجه به تأثیر بی خواب کننده نوشیدنی هایی کافئین دار مانند قهوه، چای، نوشیدنی های گازدار و همچنین نوشابه های انرژی زا بهتر است که ۴ تا ۶ ساعت پیش از خوابیدن، قید آنها را بزنید.

4-سیگار همیشه بد است و خطرناک. اما برای اینکه حداقل خواب راحتی داشته باشید شب ها، به ویژه پیش از رفتن به رختخواب از کشیدن سیگار و مصرف دخانیات پرهیز کنید.

5- توجه کنید که اتاق خواب شما به اندازه کافی آرام، کم سروصدا و تاریک باشد. اگر محیط اطراف پرسروصدا است، از گوشگیرهای مخصوص استفاده کنید.

6- سعی کنید، دمای اتاق خواب نه گرم باشد و نه سرد. دمای مطلوب اتاق خواب ۱۸ درجه سلسیوس است.

7- اگر چه ورزش در رفع استرس مؤثر است، اما تلاش کنید از تحرکات ورزشی شدید پیش از رفتن به خواب خودداری کنید. ورزش باعث گردش بیشتر و سریعتر خون می شود.

8- از خواب طولانی در طول روز پرهیز کنید. خواب بعدازظهر برای سلامتی مفید است اما یک ربع تا نیم ساعت!

9- بعضی ها عادت به تماشای تلویزیون، مطالعه یا حتی کار با لپ تاپ در تختخواب دارند. اما به افرادی که دچار بدخوابی یا بی خوابی هستند، توصیه می شود که دور این کار قلم بکشند. به ویژه نگه کردن زیاد به صفحه گجت ها در هنگام شب ترشح هرمون های خواب راحت را در بدن شما مختل می کند.

10- درصورتی که هنگام خوابیدن ناآرام هستید و پیوسته در تختخواب غلت می زنید، بهتر است که دائم به ساعت نگاه نکنید، چون بیشتر زیر فشار عصبی قرار می گیرید و دشوارتر به خواب می روید.

11- اگر حس می کنید که خوابتان نمی رود، سعی نکنید به زور بخوابید. بهتر است بلند شوید و خود را با چیزی سرگرم کنید، تا به طور طبیعی خسته شوید و خوابتان بگیرد.

12- خواب درست و راحت یکی از مهمترین عوامل داشتن بدن سالم است. مشکلات برای همه به اندازه کافی ر طول روز وجود دارد و بهتر است قبل خواب دیگر بی خیال آنها تا فردا شوید. بی خوابی و بدخوابی شما شاید به خاطر این است که همیشه به مسائل و کارهایی فکر می کنید که در روزهای بعد قرار است انجام دهید.بهتر است یک دفترچه کوچک کنار تختتان داشته باشید و این کارها یا مشغله های ذهنی را یادداشت کنید. با همین کار این مشغله ها کوچکتر به نظر می رسند.

منبع: www.akairan.com