چگونه استخر شنا بیمارتان می‌کند؟

چگونه استخر شنا بیمارتان می‌کند؟

با شروع فصل تابستان افراد زیادی برای تفریح و خنک شدن به استخرهای شنا و پارک های آبی می روند، اما میکروب های بدن شناگران می تواند آب استخر را آلوده کند.

قبلا خیلی در این باره نگران نمی شدیم، ولی هم اکنون میکروب های جدیدی آب را آلوده کرده و باعث بروز بیماری می شوند. در این مقاله با بیماری های ناشی از آب استخر آشنا خواهیم شد.

بیماری های ناشی از آب استخر شنا توسط میکروب هایی مانند کریپتو، ژیاردیا، ای کلای (اشرشیاکلی) و شیگلا ایجاد می شوند که با بلعیدن تصادفی آب آلوده به مدفوع، بین افراد پخش می شوند.

در استخرهای عمومی، افراد زیادی شنا می کنند و اگر کسی مبتلا به اسهال باشد و آب را آلوده کند، قورت دادن این آب افراد دیگر را بیمار می کند.

گفته می شود کلر موجود در آب استخر این میکروب ها را از بین می برد، ولی کلر نمی تواند فورا اثر کند و مدتی طول می کشد تا میکروب ها را بکشد و برخی میکروب ها مثل کریپتو در مقابل کلر مقاوم هستند و چند روز در استخر زنده می مانند.

به همین دلیل است که بهترین استخرها هم باعث انتقال بیماری ها می شوند. لذا ترویج رفتارهای سالم شنا کردن در بین افراد، برای هر مکان تفریحی آبی لازم و ضروری است.

رفتارهای سالم شنا، افراد را از ابتلا به بیماری های ناشی از آب استخر حفظ می کند و از آلودگی آب استخر شنا به میکروب ها جلوگیری می نماید.

چگونه شنا بیماری ها را منتقل می کند؟

شنا کردن در فصل گرما در بین افراد زیاد می شود. اگر یک فرد بیمار در یک استخر شنا کند، آب را آلوده کرده و سایر افراد را بیمار می کند.

آب آلوده استخر باعث بروز بیماری های مختلفی مثل اسهال، بیماری پوستی، عفونت گوش، عفونت چشم و عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مثل حلق و بینی می شود.

کودکان بیشتر آب را آلوده می کنند و بایستی یاد بگیرند در آب مدفوع نکنند.

احتمال دارد کودک مبتلا به اسهال بی اختیار در آب مدفوع کرده و آب استخر را به میکروب اسهال آلوده کنند. اگر این آب آلوده توسط فرد دیگری به طور تصادفی در حین شنا بلعیده شود، او را بیمار خواهد کرد.

به علاوه برخی از میکروب ها مثل کریپتو که چند روز زمان می برد تا توسط کلر بمیرد، خطر انتقال بیماری ها را افزایش می دهند.

متصدیان و مسئولین استخرهای شنا، در مورد بیماری های منتقله توسط آب استخر، چه فکری باید کنند؟

اسهال یکی از بیماری های شایع است که توسط آب استخر منتقل می شود. اسهال توسط میکروب هایی مانند کریپتو، ایکلای، ژیاردیا و شیگلا ایجاد می شود.

بیشتر موارد اسهال ناشی از کریپتو، در فصل تابستان دیده می شود.

کریپتو مهم ترین میکروبی است که باعث شیوع بیماری در استخرهای شنا و پارک های آبی می شود. کریپتو به دلیل مقاومت زیاد به کلر و انداره کوچک خود، حتی در استخرهای مناسب نیز وجود دارد.

ای کلای نسبت به کلر حساس است، لذا در استخرهایی که کلر دارند خیلی کم دیده می شود، ولی در آب های آزاد مثل دریاچه و برکه وجود دارد.

پیشگیری از بیماری های ناشی از آب استخر، بایستی همانند پیشگیری از غرق شدن، جراحت و آفتاب سوختگی به عنوان بخشی از برنامه سلامت و ایمنی شنا در نظر گرفته شود.

بهداشت کم استخر شنا و فقدان رفتارهای سالم شنا کردن در افراد باعث کاهش سطح کلر آب، بسته شدن فیلتر های آب (صافی های آب) و آلودگی آب استخر و در نتیجه ابتلای افراد به بیماری های اسهالی، عفونت پوست، عفونت گوش و چشم و دستگاه تنفسی فوقانی می شود.

چرا بیماری اسهال در استخرها شایع است؟

در مکان های عمومی شنا مثل استخرهای عمومی و پارک های آبی، استفاده از تصفیه کننده های آب و مواد ضدعفونی کننده خطر انتقال بیماری ها را کاهش می دهد.

اما باز هم افراد در معرض آلودگی به میکروب ها هستند، چون مدتی طول می کشد تا کلر اثر کند یا فیلترها آب را تصفیه کنند.

بیشتر موارد اسهال در اثر آلودگی آب با مدفوع بیمار بروز می کنند. مدفوع بیمار مبتلا به اسهال عفونی دارای صدها میلیون میکروب است.

معمولا از یک تصفیه کننده آب برای چند استخر (مثلا در پارک های آبی) استفاده می شود. این کار باعث مخلوط شدن سریع آب استخرها می شود و طی مدت زمان کوتاهی، میکروب ها را در استخرها پخش می کند. لذا گذاشتن دستگاه تصفیه آب برای هر استخر به طور جداگانه، از آلودگی وسیع آب استخرهای متعدد جلوگیری می کند.

بیماری های ناشی از استخر شنا چقدر وخیم هستند؟

اسهال توسط میکروب های مختلفی ایجاد میشود و می تواند چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد.

شناگرها ممکن است متوجه نشوند در اثر آب استخر دچار اسهال شده اند، زیرا بیماری چند روز تا چند هفته بعد از بلعیدن آب آلوده بروز می کند.

اسهال ناشی از میکروب کریپتو (کریپتو اسپوریدیوم) به راحتی درمان نمی شود و می تواند خیلی شدید باشد. این نوع اسهال در کودکان و زنان باردار نیاز فوری به درمان در بیمارستان دارد، زیرا این افراد خیلی زود دچار کم آبی بدن می شوند. چنین افرادی باید از شنا کردن در استخرهای عمومی و پارک های آبی و کلا اماکن تفریحی آبی که نسبت به بهداشتی بودن آنها شک دارند خودداری نمایند.

عفونت ای کلای باعث بروز بیماری شدید می شود. در سال 1998 میلادی، آلودگی با ایکلای در یک پارک آبی باعث نارسایی کلیه در 7 کودک و یک مورد مرگ شد.

البته در استخرهایی که بهداشت را رعایت می کنند و به طور منظم کلر زنی می شوند  (مقادیر کلر آزاد در حد مناسب حفظ شود)، بیماری ناشی از ای کلای خیلی کم است.

آیا میکروب هایی وجود دارند که کلر روی آنها اثر نکند؟

خوشبختانه کلر آزاد در PH خنثی، بیشتر باکتری ها مثل ای کلای را در کمتر از یک دقیقه می کشد، به شرطی که میزان کلر آزاد در یک حد مناسب ضدعفونی کنندگی در سراسر استخر حفظ شود.

اما برخی میکروب ها نسبت به کلر مقاوم هستند، یعنی کلر روی آنها کمتر اثر می کند، مثلا میکروب ژیاردیا و هپاتیت A مقاومت متوسطی به کلر دارند و میکروب کریپتو مقاومت زیادی دارد.

در انتها باید گفت

شنا کردن سالم یک ورزش مناسب به خصوص در فصل گرماست و بیشتر افرادی که شنا می کنند، بیمار نمی شوند و یا دچار آسیب نمی گردند.

هر چند که احتمال ابتلا به بیماری های ناشی از آب های تفریحی کم است، ولی کارشناسان توصیه می کنند که جلوگیری از بروز حوادثی مثل غرق شدن و بیماری هایی مثل اسهال، لازم و ضروری است.

منبع: www.tebyan.net