چگونه در گل فروشی کار کنیم؟

چگونه در گل فروشی کار کنیم؟
اگر گل و گیاه و کادوها را دوست دارید و می خواهید با مشتریان ارتباط داشته و به آنها در داشتن مراسم و دسته گلی بهتر کمک کنید، گل فروشی بهترین جا برای شماست. گل فروشی ها تنوع زیادی دارند. از فروشگاه های مستقل گرفته تا دکه های کوچک کنار خیابان. با کار در گل فروشی رفته رفته در طراحی گل ها و مشتری مداری تجربه کسب می کنید و بالاخره روزی می رسد که کار بزرگی برای خود دست و پا کرده و طراحی های بزرگ می کنید.

1- نیازمندی های این شغل را بررسی کنید.

تحصیلات خود را تکمیل کنید. بیشتر مغازه داران افرادی را قبول می کنند که حداقل دیپلم داشته باشند. همچنین کلاس های طراحی گل هستند که می توانید به آنها هم سری بزنید.
صندوق داری یاد بگیرید. در گل فروشی لازم است حساب را داشته باشید، به مشتریان برسید و سفارش بگیرید. این تجربه ها را در هر مغازه ای می توان بدست آورد.
بهتر است گواهی نامه رانندگی داشته باشید. شاید جایی مشغول به کار شوید که سفارش ها را تحویل می دهد و رساندن سفارش ها به شما محول شود. پس بهتر است راننده خوبی باشید.
علاقه خود را به گل ها نشان دهید و طوری وانمود کنید که عاشق یادگرفتن کار هستید. وقتی فروشگاه علاقه شما را می بیند، سعی می کند شما را استخدام کند.
از گل فروشی های محلی شروع کنید. از فروشگاه هایی که بیشتر به آنجا رفته و گل خریده اید.

2- در مورد گل و گیاه مطالعه کنید. لازم نیست متخصص گل و گیاه شوید. همین قدر که بتوانید اطلاعاتی راجع به شان داشته و بتوانید به سوالات مشتریان پاسخ دهید کافیست.
کتاب ها و مجلات مربوط به گل بخوانید.
سوال بپرسید. با صاحب فروشگاه صحبت کرده و درمورد گل ها از او سوال کنید. هم شما یاد می گیرید و هم صاحب فروشگاه علاقه شما را می بیند.

3- پذیرش سفارش و فروش اینترنتی را بیاموزید. کوچکترین گل فروشی ها هم ممکن است وبسایت فروش داشته باشند.
وبسایت فروشگاه را مطالعه کنید. مراحل سفارش و خرید را بررسی کنید و سفارشات را تحویل دهید.
اگر به اینترنت وارد نیستید از کسی کمک بخواهید.

4- آمادگی سرپا ایستادن را داشته باشید. گاهی گل فروشی ها شلوغ هستند و افراد دائم در حال حرکت و تزیین گل و دریافت سفارشات و … هستند.

5- آمادگی کار در ساعات مختلف را داشته باشید، بخصوص شب ها و آخر هفته. روزهای تعطیل هم گل فروشی ها مشغولند. مخصوصاً اگر مناسبتی مثل روز مادر یا ولنتاین باشد.
کفش راحتی بپوشید. چون پاها باید استراحت کنند. به علاوه نگذارند لیز بخورید، چون ممکن است کف سالن بخاطر آب دادن به گل ها خیس باشد.

6- لباسی بپوشید که به راحتی شسته شود. احتمال کثیف شدن لباستان زیاد است. بعضی از گل فروشی ها به کارکنانشان پیش بند می دهند.

نکات و هشدارها

گل نقش اصلی در مجالس عروسی و مهمانی ها دارد. پس آماده سفارشات بزرگ باشید و سعی کنید گل ها مناسب مراسم باشند.

از آنجایی که گل ها پژمرده می شوند، می توانید آنهایی را که قابل استفاده نیستند با خود به خانه بیاورید.

ممکن است به گل ها حساسیت داشته باشید. عطرهای زیادی اطراف شما است و احتمال دارد به یکی آلرژی داشته باشید. در این صورت بهتر است درمورد شغلتان تجدید نظر کنید.