یونولیت و مزایا و معایب استفاده از آن در ساختمان سازی

یونولیت و مزایا و معایب استفاده از آن در ساختمان سازی

یونولیت در واقع نوعی پلاستوفوم تحت عنوان پلی استایرن منبسط شده با علامت اختصاری EPS است که کاربردهای متعددی در امور بسته بندی، عایق سازی، آموزشی، تبلیغاتی و … دارد.
یونولیت پلیمری به رنگ سفید و عایق رطوبت، حرارت و صدا است که در کارخانه‌‌‌های پتروشیمی‌تهیه می‌شود. این ماده با وزن حجمی‌بسیار کم (1.04 تا 1.09 گرم بر سانتیمتر مکعب) و دانه بندی‌‌‌های ریز و درشت، بصورت گرانول، ورق و بلوک در اندازه‌ها و ضخامتهای گوناگون موجود است. برش دادن آن نیز با دستگاههای برش توسط سیم داغ به راحتی انجام می‌شود.

کاربردهای یونولیت

– دکوراسیون و فضاسازی‌های موقت
– ساخت سازه‌های سبک
– ساخت ماکت و کاردستی و تابلو اعلانات
– ساخت احجام و مدل‌‌‌های بزرگ
– ساخت سردخانه
– ساخت استودیوهای صدا برداری
– عایق صوتی و حرارتی دیوارها
– عایق صوتی در فضاهای دارای آلودگی‌ صوتی
در صورتیکه از یونولیت برای تبلیغات شهری استفاده شود، باید از پوشش‌‌‌های پلیمری برای حفاظت آن در برابر شرایط محیطی و UV استفاده شود.
از یونولیت در سیستم سقف تیرچه – بلوک بعنوان جایگزین بلوک‌‌‌های سفالی یا سیمانی استفاده می‌شود. استفاده از یونولیت (پلی استایرن منبسط شده) به عنوان بلوک سقفی، در صورتی مناسب خواهد بود که مواردی از قبیل ایمنی در برابر آتش سوزی، تولرانس‌‌‌های ابعادی، مقاومت (که مستقیما با چگالی مصالح ارتباط دارد)، شکل هندسی و روش اجرای مناسب در آن رعایت گردد.

مزایای استفاده از یونولیت در سقف ساختمانها

– سبکی قطعات بلوک و کم شدن وزن نهایی ساختمان
– کم شدن سایز تیر و ستونها و نتیجتا کاهش مصرف فولاد و آهن
– کاهش 30 درصدی حجم بتن
– مقاومت در برابر زلزله
– عایق حرارتی، برودتی و صوتی
– حمل و نقل سریع و آسان
– صرفه جویی در زمان اجرا و کاهش دستمزد

معایب کاربرد یونولیت در ساختمان سازی

بلوک‌‌‌های «پلی استایرن» به دلیل سبکی وزن خود، باعث کم شدن وزن نهایی ساختمان می‌شوند. بلوک‌‌‌های یونولیتی نقش باربری ندارند و در برابر زلزله ایمن هستند. به همین دلیل در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این بلوک‌ها، در برابر آتش به راحتی حجم خود را از دست می‌دهند و تنها اشکال این بلوک‌ها، کمی‌مقاومت در برابر حرارت و شعله وری است. در صورتی که از جنس مرغوب این بلوک‌ها در ساختمان سازی استفاده شود، در برابر آتش مقاوم تر خواهند بود.

الزامات ایمنی در برابر آتش

تنها، استفاده از نوع کندسوزشده بلوک یونولیت مجاز است و استفاده از انواع غیرکندسوز ممنوع می‌باشد. تولید کنندگان موظف می‌باشند مدارک لازم دال بر استفاده از مواد اولیه از نوع کندسوز شده برای تولید بلوک را نمایند.
مواد اولیه (پودر پلی استایرن منبسط شده محصول کارخانجات پتروشیمی) باید از نوع کندسوز باشد. در این زمینه باید مدارک فنی معتبر از کارخانه فروشنده مواد اولیه دریافت شود. مدارک فوق باید مقاومت ماده اولیه در برابر آتش را، بر اساس استانداردهای معتبر بین المللی نشان دهد.

برای حفاظت از بلوک‌ها و جلوگیری از برخورد مستقیم هرگونه حریق احتمالی با آنها، لازم است زیر سقف به وسیله پوشش مناسب محافظت شود. این پوشش باید به تیرها و تیرچه‌ها متصل و مهار گردد. اتصال مستقیم به بلوک پلی استایرن (مانند گچ کاری مستقیم بر روی بلوک بدون استفاده از اتصالات مکانیکی) به تنهایی مجاز نیست.

از آنجایی که دیوارهای بین واحدهای مستقل (دیوار بین آپارتمان‌‌‌های مسکونی یا واحدهای تجاری، اداری مستقل و غیره) در هر ساختمان باید دارای مقاومت در برابر آتش باشند، این دیوارها باید از لایه بلوکهای پلی استایرن عبور کرده و تا زیر سقف سازه ای (یعنی زیر تیرچه یا بتن ) امتداد داشته باشند یا به طور مناسب از مصالح ضد حریق استفاده شود، به گونه ای که بلوکهای پلی استایرن در این قسمت بین دو فضای مجاور پیوستگی نداشته باشند و از گسترش هر گونه حریق احتمالی بین دو فضایی که به وسیله دیوار مقاوم در برابر آتش از یکدیگر جدا شده اند، جلوگیری گردد.

بلوکهای یونولیت در محل کارگاه ساختمانی، دور از هر گونه مواد قابل اشتعال نگهداری شوند. محل نگهداری باید طوری باشد که از احتمال ریزش یا تماس براده‌‌‌های داغ یا جرقه‌‌‌های ناشی از جوشکاری یا هر گونه شیء داغ دیگر با بلوکها پیشگیری شود. محل انبار اصلی بلوکها حتی الامکان به دور از محل عملیات ساختمانی باشد تا از سرایت هر گونه شعله یا حریق احتمالی به محل انبار اصلی جلوگیری شود.

توصیه می‌شود که از انبار کردن بلوکها به حجم بیش از 60 متر مکعب اجتناب شود. در صورت نیاز به انبار کردن مقادیر بیش از 60 متر مکعب، بلوکها به قسمتهای با حجم حداکثر 60 متر مکعب تقسیم شده و بین هر دو قسمت حداقل 20 متر فاصله وجود داشته باشد.

کلیه کارگران و کارکنان باید نسبت به عدم استفاده از هرگونه شعله و نیز عدم استعمال سیگار در محل نگهداری بلوکها توجیه شوند و تابلوی استعمال دخانیات ممنوع در محل نگهداری بلوکها نصب گردد. تعدادی کپسول آتش نشانی نیز در نزدیکی محل نگهداری بلوکها نصب گردد.