زیتون و خاص آن

زیتون و خاص آن

گیاه شناسی

زیتون درختچه ای است به ارتفاع تقریبا سه متر ولی هنگامیکه در شرایط مساعد پرورشمی‌یابد ارتفاع آن حدود 1مترو قطر تنه اش به 3 متر میرسد. چوب درخت زیتون بسیار سخت و مقاوم است. رنگ آن زرد است که خطوطی قهوه ای رنگ در آن وجود دارد.

از چوب زیتون برای تهیه اشیاء چوبی ظریف استفادهمی‌شود. برگهای آن سبز رنگ، بیضوی و دراز و بوضع متقابل یکدیگر بر روی ساقه قرار گرفته اند.

منشاء درخت زیتون احتمالا منطقه مدیترانه بوده و از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است
زیتون معمولا در اوائل تابستان شروع به گل دادنمی‌کند و میوه آن کم کم ظاهرمی‌شود. در اواخر تابستان میوه آن به ثمرمی‌رسد. در این هنگام زیتون سبز است و بتدریج تبدیل به بنفش و قهوه ای و سپس سیاهمی‌شود بطوریکه در اواخر پائیز که موقع برداشت میوه است رنگ آن بکلی تیره است.

خواص داروئی:

زیتون رسیده از نظر طب قدیم ایران گرم و قابض است و میوه نارس زیتون سرد و خشک است و روغن زیتون گرم و خشک است. برگ درخت زیتون نیز گرم و خشکمی‌باشد دم کرده برگ زیتون داروی خوبی برای پائین آوردن فشار خونمی‌باشد.

بدین منظور باید 20 عدد برگ زیتون را داخل 300 گرم آب ریخته و آنرا بمدت 15 دقیقه بجوشانید. سپس کمی قند بآن اضافه کرده و بمقدر یک فنجان دوبار در روز از آن بنوشید.

بعد از دو هفته باید بمدت 8 روز نوشیدن این دم کرده را قطع کنید و سپس ادامه دهید روغن زیتون نرم کننده و صفرا بر است روغن زیتون دفع کننده سنگ کیسه صفرا است برای این منظور باید آنرا با آبلیمو مصرف کرد روغن زیتون کرم کش است روغن زیتون برای رفع سرفه های خشک مفید است برای رفع خارش گزیدگی حشرات، روغن زیتون را به محل گزیدگی بمالید بدن بچه هایی را که مبتلا به نرمی استخوان و کم خونی هستند با روغن زیتون ماساژ دهید اثر مفیدی دارد.

برای رفع خشکی لثه، روغن زیتون را بر روی لثه بمالید برای برطرف کردن خراش و ترک پوست، گلیسیرین و روغن زیتون را بمقدر مساوی با هم مخلوط کرده و روی پوست بمالید دم کرده برگ درخت زیتون تب بر است جوشانده برگ درخت زیتون برطرف کننده نقرس و روماتیسم است.

برای سرباز کردن جوشها و کورک ها زیتون را له کرده و روی جوش یا کورک بمالید دم کرده و جوشانده پوست درخت زیتون تب بر و درمان کننده مالاریا است پماد میوه نارس زیتون برای سوختگی مفید است.
جویدن برگ زیتون برای از بین بردن زخم های دهان مفید است.

برای رفع سستی فلج و لقوه و تقویت نیروی جنسی باید 80 گرم روغن زیتون را با 14 گرم کندر و 16 گرم سیاه دانه مخلوط کرده و بمدت سه روز از آن بخورید.
مصرف روغن زیتون از امراض قلبی و سرطان جلوگیریمی‌کند و بالاخره روغن زیتون بهترین روغن برای پخت و پزمی‌باشد زیرا در اثر حرارات خرابنمی‌شود.

توضیحات: روغن زیتون برای هیچ کس مضر نیست و همه افرادمی‌توانند از آن استفاده کنند فقط میوه تازه و یاقوتی آن معده راسستمی‌کند و ممکن است تولید استفراغ کند.

نحوه استفاده: به عنوان سالاد و جانشین غذا استفاده میگردد و خواص بسیار زیادی دارد

منبع::www.beytoote.com