خواص گیاهان دارویی

خواص گیاهان دارویی

گیاه دارویی مریم گلی

خواص گیاهان دارویی – گیاه مریم گلی گیاهی با قدمت بسیار طولانی است و در حدود ۱٠٠٠ سال پیش به وجود این گیاه دارویی پی برده و از آن استفاده می‌کرده اند از جمله ابوعلی سینا در کتابهای خود به این گیاه دارویی اشاره کرده و خواص آن را برشمرده و تأکید بر مصرف آن کرده است.

این گیاه دارویی ضد درد، آرامش بخش و برای کاهش قند خون استفاده می‌شود. این گیاه دارویی (مریم گلی)در تمام مناطق معتدله رویش دارد. گلهای سفید زیبایی می‌دهد، بصورت خوشه ای است و جزء گیاهان معطر و خوشبو است که طعم بسیار تلخی دارد.

این گیاه دارویی آرام بخش و مقوی اعصاب است. همچنین یک داروی ضد عفونی کننده بسیار قوی است. اگر از جوشانده این گیاه بصورت قرقره استفاده شود، جوشهای داخل دهان و بعضاً آفت دهان را درمان می‌کند.

همچنین برای زخمهایی که بر اثر واریس به وجود می‌آید بسیار موثر است.در آنژیم و انواع گلو درد نیز از این گیاه استفاده می‌شود. از جوشانده این گیاه برای ضماد و جوشهای بدن استفاده می‌شود. جوشانده غلیظ این گیاه اگر با آب مخلوط شود برای دردهای مفصلی، رماتیسم و حتی راشیتیسم کودکان بسیار مفید و موثر است.

● گیاه دارویی سریش

خواص گیاهان دارویی- مورد استفاده گیاه سریش بیشتر بدلیل چسبنده بودنش است. البته این گیاه علاوه بر این، کاربرد درمانی هم دارد. از دانه‌‌‌های این گیاه، روغنی گرفته می‌شود که در بعضی از تصلبهای شریانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از برگهای این گیاه به عنوان سبزی خوردنی و از ریشه‌‌‌های این گیاه که به صورت غدد پنجه ای است به عنوان چسب استفاده می‌شود.

ریشه این گیاه دارویی (سریش) گرم و خشک است و برای یرقان، ناراحتیهای کبدی، خشونت حلق و ناراحتیهای معده از آن استفاده می‌کنند. ریشه این گیاه را می‌سوزانند و از سوخته آن در جهت واله آور استفاده می‌کنند.

از ریشه این گیاه دارویی (سریش)جوشانده غلیظی درست می‌کنند که برای درمان جوشها بسیار مفید می‌باشد زیرا خاصیت ضدعفونی کننده دارد.این گیاه در نواحی کوهستانی و مرتفع می‌روید و فصل گل دهی آن از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد است.

● گیاه دارویی گل گاو زبان

خواص گیاهان دارویی- یکی دیگر از گیاهان دارویی گیاه گل گاوزبان است.این گیاه در حال حاضر هم به صورت صنعتی کشت می‌شود و هم به صورت خودرو در طبیعت وجود دارد و یکی از گیاهان مفید و موثر برای بعضی از بیماریهاست.

-مصارف دارویی گیاه گل گاو زبان بصورت محلی بدین صورت است که گلهای آبی این گیاه را خشک کرده و دم کرده ی آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. در سرماخوردگی به عنوان معرق و افزایش دهنده فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرد.همچنین این گیاه خاصیت آرام بخشی نیز دارد.

-گیاه گل گاوزبان، اگر با دو گیاه دیگر مثل سنبله تیو و لیمو امانی دم کرده و خورده شود، برای خانمهای حامله بسیار مفید و تقویت کننده است.

-این گیاه در مورد بیماریهای دستگاه تنفسی و حتی در رابطه با برونشیت، سرفه، زکام و آبریزش بینی می‌تواند داروی موثری باشد.

-این گیاه دارویی (گل گاو زبان)همچنین ادرارآور و معرق است لذا برای کلیه، مثانه و بطور کلی برای مجاری ادراری داروی مفیدی است.

-این گیاه دارویی باعث کاهش تب می‌شود و در تمام موارد تب مثل سرخک، مخملک، آبله، کهیر و تبهای دیگر می‌تواند مفید باشد.

این گیاه در تمام مناطق رویش دارد و دارای چندین گونه است و فصل گل دهی این گیاه از اواسط اردیبهشت ماه تا پایان خرداد ماه است.

● گیاه دارویی جوشیر (جاشیر)

خواص گیاهان دارویی- جوشیر صمغی است که از گیاهی به همین نام گرفته می‌شود.

-این گیاه یکی از داروهایی است که برای بیماریهای کلیوی استفاده می‌شود. ادرار آور است و حتی در مواردی بند آمده‌ها را باز می‌کند و قطره قطره ادرار کردن که از مشکلات مجاری ادراری است توسط این گیاه قابل درمان است و بطور کلی باز کننده ی مجاری ادرار می‌باشد.

-مقوی سیستم دستگاه عصبی است. برای سرد مزاجها، داروی خوبی است که در رابطه با لقوه و رعشه استفاده می‌شود.

-از سرشاخه‌‌‌های این گیاه دارویی به صورت سبزیهای خوراکی استفاده می‌شود. از کوبیده ی برگ و عصاره آنها برای درمان دندان درد استفاده می‌شود.

-از عصاره ریشه آن استفاده‌‌‌های صنعتی می‌شود مثل تهیه مواد آرایشی یا تهیه مُسکِن.

● گیاه دارویی نعناع

خواص گیاهان دارویی-نعناعی که به عنوان سبزی خوردن مصرف می‌کنیم با نعناعی که به صورت خودرو در کوه می‌روید متفاوت است. البته از نظر شکل ظاهری تقریباً شبیه هم هستند و از نظر بو، طعم و مزه تقریباً نزدیک به هم هستند ولی از نظر موارد درمانی آنچه که در کوه می‌روید غنی تر و موثر تر است.

-البته خوردن نعناعی که پرورش داده می‌شود و به عنوان سبزی خوردن مورد استفاده قرار می‌گیرد با غذای روزانه مخصوصاً غذای ظهر توصیه می‌شود.

-در مواردی که ناراحتیهای معده وجود دارد این نعناع تازه و تمیز نه تنها معده را ناراحت نمی‌کند بلکه درمان کننده ی ناراحتی معده هم می‌باشد.

اصولاً اگر ما همراه غذا از سبزیهای تازه به خصوص سبزیهایی که رویش آنها به صورت خودرو می‌باشد استفاده کنیم قطعاً نتایج خوبی خواهیم داشت.

منبع:www.beytoote.com